Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 11/07/2024 at 18:41, D.Luffy said:

Μόνο το physical disc είναι το πιο ασφαλές μέσον.

Αν θέλει η Microsoft σου κόβει και το physical. Πρόσφατα που είχε θέμα το sign-in δε δούλευαν ούτε τα παιχνίδια με δισκάκι. Μπορεί σε παλιότερες κονσόλες να μην υπάρχει πρόβλημα με τα δισκάκια όσα χρόνια και αν περάσουν, αλλά πλέον αν σου ζητάει να μπεις online αυτόματα έχει πρόσβαση στην κονσόλα σου και κάνει ό,τι θέλει.

Επεξ/σία από thagkol
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το 'τα παιχνίδια μου, μου ανήκουν' μήπως ήρθε καιρός να το ξεχάσουμε σιγά, σιγά;

Νοικιάζουμε, δεν αγοράζουμε. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε, τόσο το καλύτερο... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gr8effect είπε

Το 'τα παιχνίδια μου, μου ανήκουν' μήπως ήρθε καιρός να το ξεχάσουμε σιγά, σιγά;

Νοικιάζουμε, δεν αγοράζουμε. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε, τόσο το καλύτερο... 

Κανένα πρόβλημα δεν έχω με αυτό αλλά εξυπακούεται ότι θα πληρωθούν σε τιμή ενοικίου και όχι αγοράς.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gr8effect είπε

Το 'τα παιχνίδια μου, μου ανήκουν' μήπως ήρθε καιρός να το ξεχάσουμε σιγά, σιγά;

Νοικιάζουμε, δεν αγοράζουμε. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε, τόσο το καλύτερο... 

Για όλα θα ισχύσει αυτό σιγά σιγά. Η ιδιοκτησία τέλος. Θα πληρώνεις συνδρομές και υπηρεσίες(ήδη το κάνεις σε πολλά).

WEF: ''You'll own nothing and be happy''.

Μέχρι το 2030 έχουν στόχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη ρε παιδιά, επειδή κάποιοι το έχουν στόχο, επειδή "εκεί πάει το πράμα" κτλ, σημαίνει αυτομάτως ότι πρέπει και να το δεχτούμε?

Δεν την καταλαβαίνω αυτή τη λογική.

Το ενοίκιο καλώς υπάρχει αλλά ως ΕΠΙΛΟΓΗ και μόνον. Άλλος δεν έχει πρόβλημα να νοικιάζει, άλλος έχει σοβαρό πρόβλημα να νοικιάζει.

Τα νούμερα των physical αγορών τουλάχιστον στα ps και switch (το xbox εδώ και καιρό ούτε ολοκληρωμένο παιχνίδι σε δίσκο μπορεί να δώσει), δείχνει ότι η δεύτερη περίπτωση είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει ακόμη.

Η αγορά των videogames, θα είναι η τελευταία που θα πέσει σε αυτή τη ζοφερή κατάσταση της ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΕΝΟΙΚΙΟΥ, και όταν γίνει πολλοί θα το γυρίσουμε στο ρετρό. Μια χαρά παιχνιδάρες είχαμε και στο παρελθόν χωρίς πατς και πουτς, που μας ανήκουν κανονικότατα και τη βρίσκουμε να τα παίζουμε στις αρχαιολογίες μας.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και παλιά με το δισκάκι, αν διαβάσεις τα ψιλά γράμματα, την άδεια χρήσης του αγόραζες, όχι το ίδιο το παιχνίδι. Πάντα ίσχυε αυτό. Απλά παλιά δεν είχαν τρόπο να ελέγξουν και να κάνουν enforce το τι έκανε ο καθένας στο σπίτι του, μια και δεν υπήρχε η έννοια του online.

Επεξ/σία από thagkol
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καμία σχέση το τότε με το τώρα. Τότε αγόραζες το δισκάκι και έκανες εγκατάσταση/απεγκατάσταση το παιχνίδι όσες φορές ήθελες χωρίς να δίνεις λογαριασμό του τι και πως. Επίσης τότε τα παιχνίδια είχαν dedicated servers, που σημαίνει ότι έφτιαχνες εσύ server και έμπαιναν σε σένα ή εσύ σε άλλους. Τώρα matchmaking και όποτε γουστάρει η εταιρεία κλείνει τους servers και άντε γεια..

Τότε δηλαδή το αγόραζες και είχες πράγματι το παιχνίδι, τώρα αγοράζεις το δισκάκι και στην καλύτερη περίπτωση έχει τα μισά αρχεία μέσα και τα άλλα μισά πρέπει να τα κατεβάσεις όταν συνδεθείς στο δίκτυο. Αυτό ισχύει για τα πάντα, το μοντέλο πάει συνδρομητικά πλέον(Gamepass, Netflix etc) απλά προχωράει σταδιακά για να μην έρθει απότομα στους γκοΐμ :D

Οι επόμενες κονσόλες πιστεύω θα είναι οι τελευταίες, μετά θα είναι όλα σε cloud, δεν θα σου ανήκει κάτι δηλαδή(σε HW) απλά θα πληρώνεις συνδρομή και θα παίζεις.

Επεξ/σία από Psycho_Warhead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, ManLag είπε

Συγγνώμη ρε παιδιά, επειδή κάποιοι το έχουν στόχο, επειδή "εκεί πάει το πράμα" κτλ, σημαίνει αυτομάτως ότι πρέπει και να το δεχτούμε?

Δεν την καταλαβαίνω αυτή τη λογική.

Το ενοίκιο καλώς υπάρχει αλλά ως ΕΠΙΛΟΓΗ και μόνον. Άλλος δεν έχει πρόβλημα να νοικιάζει, άλλος έχει σοβαρό πρόβλημα να νοικιάζει.

Τα νούμερα των physical αγορών τουλάχιστον στα ps και switch (το xbox εδώ και καιρό ούτε ολοκληρωμένο παιχνίδι σε δίσκο μπορεί να δώσει), δείχνει ότι η δεύτερη περίπτωση είναι πολύ σκληρή για να πεθάνει ακόμη.

Η αγορά των videogames, θα είναι η τελευταία που θα πέσει σε αυτή τη ζοφερή κατάσταση της ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΕΝΟΙΚΙΟΥ, και όταν γίνει πολλοί θα το γυρίσουμε στο ρετρό. Μια χαρά παιχνιδάρες είχαμε και στο παρελθόν χωρίς πατς και πουτς, που μας ανήκουν κανονικότατα και τη βρίσκουμε να τα παίζουμε στις αρχαιολογίες μας.

βιολογικη ημερομηνια ληξης εχει το φυσικο μεσο στις δυο κονσολες που λες. με βαση τα στοιχεια οι πιο πολλοι που αγοραζουν τα δισκακια, ανηκουν στις παλιοτερες γενιες που μεγαλωσανε με αυτα τα μηχανηματα. Ο νεος δεν το εχει υιοθετησει, και ουτε προκειται.  Γιαυτο και η ΜΣ ακολουθει τις τασεις και το ξεφορτωνεται σιγα σιγα, δεν υπαρχει μελλον στο φυσικο μεσο,  εντελει θα συμβει το ιδιο και στις αλλες κονσολες, δυο γενιες ακομη του δινω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, music_lover είπε

Κανένα πρόβλημα δεν έχω με αυτό αλλά εξυπακούεται ότι θα πληρωθούν σε τιμή ενοικίου και όχι αγοράς.

Συμφωνώ 100% 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 hours ago, thagkol said:

Και παλιά με το δισκάκι, αν διαβάσεις τα ψιλά γράμματα, την άδεια χρήσης του αγόραζες, όχι το ίδιο το παιχνίδι. Πάντα ίσχυε αυτό. Απλά παλιά δεν είχαν τρόπο να ελέγξουν και να κάνουν enforce το τι έκανε ο καθένας στο σπίτι του, μια και δεν υπήρχε η έννοια του online.

Προφανώς και αγοράζω την άδεια χρήσης, δεν αγοράζω τον κώδικα του παιχνιδιού ούτε το franchise!  Εγώ πάντως με κατεβασμένα καλώδια, μια χαρά παίζω σε ps και switch. Και χωρίς να με αναγκάζουν να κατεβάσω πατς. Και μάλιστα η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των παιχνιδιών είναι απολύτως playable χωρίς πατς.

13 hours ago, Psycho_Warhead said:

Τότε δηλαδή το αγόραζες και είχες πράγματι το παιχνίδι, τώρα αγοράζεις το δισκάκι και στην καλύτερη περίπτωση έχει τα μισά αρχεία μέσα και τα άλλα μισά πρέπει να τα κατεβάσεις όταν συνδεθείς στο δίκτυο. Αυτό ισχύει για τα πάντα, το μοντέλο πάει συνδρομητικά πλέον(Gamepass, Netflix etc) απλά προχωράει σταδιακά για να μην έρθει απότομα στους γκοΐμ :D

Φίλε αυτό που λες για τα δισκάκια, απλά ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Ισχύει για μεμονομένες περιπτώσεις (πχ hogwards legacy, jedi survivor) όπως και για τα περισσότερα first party της ms. Κάτι που με λυπεί ιδιαιτέρως, καθώς το κόστος ενός έξτρα δισκακίου ώστε να περιέχει όλα τα αρχεία, είναι ξεφτιλέ.

13 hours ago, KilliK said:

βιολογικη ημερομηνια ληξης εχει το φυσικο μεσο στις δυο κονσολες που λες. με βαση τα στοιχεια οι πιο πολλοι που αγοραζουν τα δισκακια, ανηκουν στις παλιοτερες γενιες που μεγαλωσανε με αυτα τα μηχανηματα. Ο νεος δεν το εχει υιοθετησει, και ουτε προκειται.  Γιαυτο και η ΜΣ ακολουθει τις τασεις και το ξεφορτωνεται σιγα σιγα, δεν υπαρχει μελλον στο φυσικο μεσο,  εντελει θα συμβει το ιδιο και στις αλλες κονσολες, δυο γενιες ακομη του δινω.

Βιολογική ημερομηνία λήξης έχουν τα πάντα σε αυτή τη ζωή. Από εμένα και εσένα μέχρι και τα μάρμαρα του Παρθενώνα. Αυτό που εγώ ξέρω από δική μου εμπειρία είναι ότι cartridge 40 χρονών και δισκάκια 30 χρονών, λειτουργούν άψογα, αρκεί να προσέχεις πως τα αποθηκεύεις. Επομένως τα physical media είναι και θα παραμείνουν η καλύτερη λύση για μακροχρόνια διατήρηση, καθώς δεν εξαρτάσαι από τις αποφάσεις κάποιων μετόχων.

Κατά τα άλλα συμφωνώ 100% με το θέμα του ηλικιακού group. Στο μυαλό των κάτω των 30, το physical media μπορεί να θεωρείται σουβέρ για το ουίσκι. Ε οι υπόλοιποι σε 30 χρόνια θα πεθάνουμε, οπότε τότε ας είναι όλα ανεβασμένα στο cloud του καπακίου της τουαλέτας!!:D

 

Επεξ/σία από ManLag
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ManLag είπε

Ε οι υπόλοιποι σε 30 χρόνια θα πεθάνουμε, οπότε τότε ας είναι όλα ανεβασμένα στο cloud του καπακίου της τουαλέτας!!:D

Καλημέρα αγαπημένοι μου συμφωρουμητες. Μια καινούργια ημέρα ξημερώνει γεμάτη αισιοδοξία και χαρά…😜 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

Βιολογική ημερομηνία λήξης έχουν τα πάντα σε αυτή τη ζωή. Από εμένα και εσένα μέχρι και τα μάρμαρα του Παρθενώνα. Αυτό που εγώ ξέρω από δική μου εμπειρία είναι ότι cartridge 40 χρονών και δισκάκια 30 χρονών, λειτουργούν άψογα, αρκεί να προσέχεις πως τα αποθηκεύεις. Επομένως τα physical media είναι και θα παραμείνουν η καλύτερη λύση για μακροχρόνια διατήρηση, καθώς δεν εξαρτάσαι από τις αποφάσεις κάποιων μετόχων.

you missed the point. δεν αναφερομαι στην αντοχη του φυσικου μεσου. αλλα στο δημογραφικο που το προτιμαει. οι περισσοτεροι ειναι μεσηλικες που μεγαλωσανε με τις κονσολες. αυτοι ειναι που αγοραζουν ακομη τα δισκακια και κρατανε τα ποσοστα τους υψηλα. οι υπολοιποι, κυριως νεοι, ασχολουνται μονο με το ψηφιακο. αυτο λενε τα στοιχεια και αυτο συνεβει και με το φιλμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν βγαίνουμε off-topic αλλά θα πω τη γνώμη μου.

Εγώ είμαι 41 ετών, αλλά παρόλα αυτά προτιμώ τα ψηφιακά για λόγους ευκολίας. Σέβομαι όσους θέλουν τα δισκάκια, αλλά νομίζω ότι πλέον αυτά έχουν αξία μόνο αν κάποιος είναι συλλέκτης. Για απλούς gamers, στην εποχή της οπτικής ίνας που όλα κατεβαίνουν πολύ γρήγορα, το δισκάκι δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από νοσταλγία του παρελθόντος και second hand αξία σαν μεταχειρισμένο (που τις εταιρείες δεν τις συμφέρει η αγορά μεταχειρισμένων γιατί χάνουν πωλήσεις άρα είναι λογικό αν τους δοθεί η ευκαιρία να κινηθούν εναντίον).

Προσωπικά στο Series X μου δεν έχω ούτε ένα δισκάκι. Το drive το χρησιμοποίησα μόνο για 1 παιχνίδι που μου έδωσε δανεικό ένας φίλος. Όλα τα άλλα είναι είτε ψηφιακά είτε gamepass, και πολύ με βολεύει γιατί δεν πιάνουν και χώρο σε κάποιο ράφι, που δε μου περισσεύει. Επίσης θεωρώ πολύ πιο πιθανό να χάσω κάποιο δισκάκι στο χαμό που γίνεται στο σπίτι με παιδιά κλπ, από ότι μια ψηφιακή αγορά που ξέρω ότι είναι εκεί και με περιμένει.

Αν τώρα η Microsoft αποφασίσει για κάποιο λόγο σε 20 χρόνια ότι δε θα δουλεύουν κάποια από αυτά (που γιατί να το κάνει δηλαδή), δε θα με νοιάξει ιδιαίτερα γιατί έτσι κι αλλιώς τότε, αν ζω ακόμα και είμαι υγιής, θα παίζω σίγουρα άλλα παιχνίδια που θα κυκλοφορούν εκείνη την εποχή και όχι τα σημερινά.

Δίνω τόσα λεφτά σε συνδρομές (Netflix, Disney+, Amazon, EuroleagueTV, 1Password, Skroutz Plus και πιθανώς άλλες που δε θυμάμαι τώρα), που αυτή του gamepass νιώθω ότι είναι η πιο χρήσιμη για μένα μακράν και την πληρώνω πρόθυμα με το χέρι στην καρδιά και χωρίς να μετανιώνω ούτε σεντ, και θα συνεχίσω να την πληρώνω ακόμα και αν πάει full price και όχι 4 ευρώ το μήνα που δίνουμε όλοι τώρα με τα κόλπα.

Και αν πάνε όλα στο cloud και καταργηθεί το hardware στο σπίτι, ακόμα καλύτερα, θα γλιτώσω μελλοντικά και χρήματα και χώρο. Μια οθόνη και ένα gamepad και φύγαμε!

Επεξ/σία από thagkol
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να προσθέσω κάτι ακόμα που ίσως να μην απασχολεί πολλούς, ωστόσο εμένα με δυσκολεύει.

Όλο μου το gaming το κάνω από το Steam Deck μου, μέσω remote play και xcloud, είτε πρόκειται για PS5 είτε για XBOX. Τώρα που βρίσκομαι εκτός σπιτιού, μπορώ στο SeX μου να παίξω μόνο τα games που έχω αγορασμένα digitally ή μόνο το game που έχω μέσα στην κονσόλα σε δισκάκι.

Από την στιγμή που δεν μπορώ να αλλάξω δισκάκια από απόσταση, πλέον είναι game breaking για μένα τα δισκάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thagkol είπε

Για απλούς gamers, στην εποχή της οπτικής ίνας που όλα κατεβαίνουν πολύ γρήγορα, το δισκάκι δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω από νοσταλγία του παρελθόντος και second hand αξία σαν μεταχειρισμένο (που τις εταιρείες δεν τις συμφέρει η αγορά μεταχειρισμένων γιατί χάνουν πωλήσεις άρα είναι λογικό αν τους δοθεί η ευκαιρία να κινηθούν εναντίον).

θα συνεχίσω να την πληρώνω ακόμα και αν πάει full price και όχι 4 ευρώ το μήνα που δίνουμε όλοι τώρα με τα κόλπα.

Μόνο και μόνο η πρόσβαση σε μτχ/αγγελίες είναι το μεγαλύτερο ατού των κουτάτων παιχνιδιών πλέον γα τους περισσότερους, ειδικά σε χώρες όπως η Ελλάδα ,και φυσικά αυτός είναι και ο κύριος λόγος που το τιμάνε και μικρότερες ηλικίες, μιας και ''λεφτά δεν υπάρχουν''.

Οτι δηλαδή βλέπαμε και παλιότερα με τα ετήσια αθλητικά παιχνίδια, όταν ήταν να βγεί το καινούργιο κάθε χρόνο.

Τέλος, προφανώς και οι περισσότεροι που είναι υπέρ του digital only, θα είναι λόγω αγορών μέσω VPN ή αν παίζουν κυρίως μέσω gamepass.

Εχετε δει πολλούς να λένε ότι είναι υπέρ digital only και να πληρώνουν πχ full price 70 και 80ευρώ παιχνίδια ή full price συνδρομή για πολλούς μήνες συνεχομενα?

Προφανώς και το digital only είναι βολικό, αλλά οι τιμές σε πιο καινούργια παιχνίδια είναι απαγορευτικές αν δεν περάσει καιρός να μπούν σε μεγάλες εκπτώσεις.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...