Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, nek4d είπε

H επεκταση (συνεχιζει να) κοστιζει πανακριβα, το 2 ΤΒ μοντελο θα ειναι το καλυτερο value στην πραξη, ειδικα οταν παιξουν τιμες προσφορων στις κονσολες. Και φυσικα θα μπορει να επεκταθει αντιστοιχως στο μελλον με τις ιδιες καρτες (ελπιζοντας σε πτωση τιμων τους) απο τα 2 στα 3 η 4 ΤΒ.

470€ έχει το τωρινό X και 150€ ο δίσκος στο Amazon, σύνολο 620€, λιγότερο δηλαδή από όσο θα έχει το νέο X. Επίσης ένας δίσκος που κουμπώνει είναι καλύτερος γιατί και πωλείται ξεχωριστά και αντικαθίσταται εύκολα σε περίπτωση βλάβης και μπαίνει σε διάφορες κονσόλες. Η δυνατότητα επέκτασης σε 3tb ή 4tb δεν είναι ισχυρό επιχείρημα αγοράς του νέου X. Τέλος πάντων ο χρόνος θα δείξει την αποδοχή του από το κοινό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπέρα, να κάνω μια ερώτηση που έχει άμεση σχέση με το xbox series X.

Ενδιαφέρομαι για ένα ζευγάρι ακουστικά κεφαλής με τα παρακάτω χαρακτηριστικά και θα ήθελα τις προτάσεις σας.

1) να συνδέονται άμεσα και εύκολα χωρίς καλώδιο με το xbox χωρίς προβλήματα ή αντάπτορες κλπ

2) να υποστηρίζουν dolby atmos (το app στο xbox το έχω αγορασμένο)

3) να μπορούν να συνδέονται ταυτόχρονα σε xbox και κινητό (αυτό δεν είναι τόσο απαραίτητο)

Επειδή ορισμένοι θα μου προτείνετε τα xbox wireless headset θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι δυνατό να γίνει η αγορά τους απο το γερμανικό store της microsoft. Θα μου στείλουν κανονικά στην Ελλάδα; Η εγγύηση θα ισχύει; Υποστηρίζεται πληρωμή με paypal;

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχει ένας τομέας που προσωπικά απογοητευτηκα από την τελευταία παρουσίαση(και δεν είδα να σχολιάζει κάποιος),είναι που δεν αναφέρθηκε τίποτα περί προσθήκης προηγούμενων παιχνιδιών από Activision/Blizzard μεριά στο gamepass.

Τέλος μιας και αναφέρθηκε το call of duty, επιβεβαιώθηκαν οι προηγούμενες φήμες περί διαφορετικών Tiers, αλλά έπεσε έξω η φήμη για νέο gamepass Tier.

Με λίγα λόγια για κονσόλες μεριά, μόνο οι κάτοχοι του Ultimate έχουν με το καλημέρα πρόσβαση στα πάντα.

Κερδισμένοι κλασσικά οι του PC.

Image

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, music_lover said:

Δεν καταλαβαίνω τι νόημα έχει η ύπαρξη ενός 2tb μοντέλου από την στιγμή που το υπάρχον μοντέλο του 1tb μπορεί εύκολα να δεχθεί επέκταση δίσκου μέχρι άλλο 1tb και να φτάσει τα 2tb.

Θα μπορει να φτανει τα 3ΤΒ ή 4ΤΒ αν παρει καποιος την 2ΤΒ καρτα. Θα σου πω πως τουλαχιστον απο το δικο μου Χ, ηδη τα 1ΤΒ + 1ΤΒ που εχω, ειναι παλι οριακα και γεμιζουν για την πλακα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θα ήθελα να μάθω περισσότερες λεπτομέρειες γι αυτό το πλάνο για το "game preservation" που ανέφερε πάλι η Sarah Bond μετά το event. Υπάρχει μια ομάδα που δουλεύει πάνω σε αυτό άρα μιλάμε για κάτι χειροπιαστό.

Ένα βήμα θα ήταν να αφαιρεθεί το Xbox Live από τους παλιούς τίτλους (Xbox/360) και να τρέχουν όλοι offline. Έπειτα να υπάρχουν κάποιες στοιχειώδεις βελτιώσεις όπως ανάλυση και frame rate... (όχι όμως να ζητάνε τίποτα 10άρια όπως κάτι άλλοι :P).

Και τέλος, forward compatibility με μελλοντικό hardware.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, music_lover είπε

470€ έχει το τωρινό X και 150€ ο δίσκος στο Amazon, σύνολο 620€, λιγότερο δηλαδή από όσο θα έχει το νέο X. Επίσης ένας δίσκος που κουμπώνει είναι καλύτερος γιατί και πωλείται ξεχωριστά και αντικαθίσταται εύκολα σε περίπτωση βλάβης και μπαίνει σε διάφορες κονσόλες. Η δυνατότητα επέκτασης σε 3tb ή 4tb δεν είναι ισχυρό επιχείρημα αγοράς του νέου X. Τέλος πάντων ο χρόνος θα δείξει την αποδοχή του από το κοινό.

Για μενα η καλυτερη λυση ειναι το X το μαυρο.

Αγοραζεις ο,τι παιχνιδια θες σε δισκακι, οταν τα τερματισεις τα πουλας, και το κοστος ειναι αστειο ετσι.

Κι αμα θες βαζεις και game pass και εισαι αρχοντας.

Επισης δεν χρειαζεται να εχεις 40 παιχνιδια εγκατεστημενα μεσα... Παιζεις, τερματιζεις, σβηνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γενικές παρατηρήσεις:

  • Το digital-only SeX είναι hard pass στα 450. Ήδη παίζει κάτω από 500 το OG SeX, δεν βλέπω λόγο να μην το προτιμήσει κάποιος. Τουλάχιστον θα μπορούσαν να άλλαζαν το form-factor, να το έκαναν μικρότερο ή κυλινδρικό όπως ήταν το αρχικό σχέδιο.
  • Με χαροποίησε ότι δεν άλλαξε τακτική στο πλάνο του Game Pass: διατήρησε τα υπάρχοντα tiers, διατηρεί τις day-one κυκλοφορίες και το CoD μπαίνει κι αυτό όπως τα υπόλοιπα. Ειδικά το CoD μπορεί να βελτιώσει πολύ τους αριθμούς των συνδρομητών. Μακάρι να το δούμε.
  • Η παρουσίαση ήταν μεστή και πλήρης, ενώ ο Phil εμφανίστηκε προσγειωμένος, χωρίς να αραδιάζει περιττές φανφάρες.
  • Περίμενα drop ή έστω ενημέρωση για το handheld XBOX. Προφανώς δεν είναι έτοιμοι ακόμα για να μας το δείξουν.

Σε ότι αφορά τα games κρατάω τα εξής:

  • Το CoD μου φάνηκε ενδιαφέρον, παρόλο που δεν είμαι fan. Μπορεί να δοκιμάσω το campaign όταν βγει.
  • Το νέο DOOM απλά άρρωστο. Ειδικά εκείνο το όπλο που το κάνεις reload με κρανία και πετάει τα θραύσματα ήταν υπερπορωτικό.
  • Το Avowed όσο περισσότερο μας το δείχνουν, τόσο ανεβαίνει στα μάτια μου. Το περιμένω πως και πως.
  • Ξενέρωσα λίγο με το WoW, νόμιζα ότι θα το ανακοίνωναν για SeX|S και Game Pass, αλλά έφαγα άκυρο.
  • Καλοδεχούμενα τα expansions, αλλά για το Starfield περιμένω πρώτα το patch με το performance mode πριν το ξεκινήσω στα σοβαρά.
  • Το Dragon Age δεν μου γέμισε το μάτι, γενικά η σειρά έχει δείξει μεγάλη κατρακύλα μετά το Origins. 
  • Από την άλλη το Fable με εξέπληξε πολύ ευχάριστα. Το περίμενα εντελώς φόλα, ωστόσο εκεί φαίνεται ότι ακούνε τους fans. Μακάρι να είναι καλό.
  • Στο Perfect Dark έμεινα με το στόμα ανοιχτό, πολύ ωραία υλοποίηση και το παρκούρ κολλάει στο setting, πολύ ευχάριστη προσθήκη.
  • Το S.T.A.L.K.E.R. 2 επίσης τικάρει όλα τα κουτάκια μου, ειδικά αυτό της ατμόσφαιρας. Με το που είδα το «made in Ukraine» και κατάλαβα ότι θα το δείξουν ανατρίχιασα.
  • Το Mechabreak ήταν so-so, στην αρχή νόμισα ότι πρόκειται να ανακοινώσουν νέο Mechwarrior και ξενέρωσα. Πολύ τζαπανίλα πάντως.
  • Το Flintlock οπωσδήποτε μπαίνει στην λίστα, φαίνεται καλό Soulsbornάκι.
  • Δεν θα ακουστεί πολύ αρσενικό, το ξέρω, αλλά μου μίλησε και το Mixtape. Παρόλο που μάλλον wok-ια θα είναι, έχω ένα thing  με τα coming-of-age settings και αυτό μοιάζει και εικαστικά πανέμορφο.
  • Το Indiana Jones και πάλι δεν μου γέμισε το μάτι. Φαίνονται πολύ άσχημα τα γραφικά και τα animations στα μάτια μου, δεν ξέρω γιατί έχουν φτιάξει τέτοιο πράγμα.
  • Και φυσικά αρρώστησα με την ανακοίνωση E-Day. Κλασικός, αντρίκιος Marcus που επιστρέφει για να σπάσει κόκκαλα.

Σε γενικές γραμμές, για να μην υπερβάλω και πω ότι ήταν η καλύτερη παρουσίαση που έχω δει ποτέ από τους μεγάλους, θα αρκεστώ να πω ότι σίγουρα ήταν η καλύτερη παρουσίαση της παρούσας γενιάς που έχουμε δει και από τις τρεις εταιρείες. Ήταν γεμάτη στα ΑΑΑ και ΑΑ games, ενώ η MS κράτησε χαμηλούς τόνους δίνοντάς μας το χρονοδιάγραμμά της για τον επόμενο ένα-ενάμιση χρόνο.

Μπράβο τους.

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Θα μπορει να φτανει τα 3ΤΒ ή 4ΤΒ αν παρει καποιος την 2ΤΒ καρτα. Θα σου πω πως τουλαχιστον απο το δικο μου Χ, ηδη τα 1ΤΒ + 1ΤΒ που εχω, ειναι παλι οριακα και γεμιζουν για την πλακα…

Είναι ένας από τους λόγους που έχω μείνει με το One X. Του έχω βάλει 2TB εσωτερικό SSD και έναν 2TB εξωτερικό SSD. Δεν ξέρω πως θα κάνω την μετάβαση σε series X…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 hours ago, Mitroglou7 said:

Ένα παράπονο μόνο έχω και δεν αφορά μόνο τη MS αλλά και τη Sony σε αντίστοιχες παρουσιάσεις. Δεν είναι δυνατόν στο τέλος κάθε trailer από να γράφει   XBOX/PC και να παραλείπουν το PS σε multiplatform παιχνίδια. Το ίδιο ακριβώς κάνει και η Sony. 

Εγώ βασικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αναφέρουν και το PS5, έτσι ώστε να το χρησιμοποιήσουν σαν asset. 

Να γράφουν «θα βγει σε XBOX/PC/PS5, αλλά μόνο στο Game Pass θα το έχετε day-one χωρίς επιπλέον κόστος» ή κάτι τέτοιο.

Χάνουν μεγάλη ευκαιρία για επιθετικό μάρκετινγκ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 minutes ago, firepc said:

H obsidian φανέρωσε κατα λάθος την ημ. κυκλοφορίας του Avowed

12 Νοεμβρίου

https://www.eurogamer.net/obsidian-accidentally-reveals-an-avowed-release-date-before-deleting-it

Πρώτη φορά ξανασυμβαίνει.

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, music_lover said:

470€ έχει το τωρινό X και 150€ ο δίσκος στο Amazon, σύνολο 620€, λιγότερο δηλαδή από όσο θα έχει το νέο X. Επίσης ένας δίσκος που κουμπώνει είναι καλύτερος γιατί και πωλείται ξεχωριστά και αντικαθίσταται εύκολα σε περίπτωση βλάβης και μπαίνει σε διάφορες κονσόλες. Η δυνατότητα επέκτασης σε 3tb ή 4tb δεν είναι ισχυρό επιχείρημα αγοράς του νέου X. Τέλος πάντων ο χρόνος θα δείξει την αποδοχή του από το κοινό.

Οτι σου εγραψα, "H επεκταση (συνεχιζει να) κοστιζει πανακριβα, το 2 ΤΒ μοντελο θα ειναι το καλυτερο value στην πραξη, ειδικα οταν παιξουν τιμες προσφορων στις κονσολες.. Μην συγκρινεις τις τωρινες τιμες και βγαζεις λαθος συμπερασματα. "Θα ειναι" και "προσφορες", σημαινει, περιμενε Νοεμβρη-Δεκεμβρη για να δεις ποσο θα κανουν τα συνολα με τις τιμες προσφορας στην αγορα τοτε, οχι με τις τιμες τιμοκαταλογου. 400,  420 και 440 επαιξε το 1 ΤΒ περισυ, ειναι πολυ πιθανο να παιξει φετος 380-420 και 450-500 το 2 ΤΒ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία η παρουσίαση του xbox, αλλά έλειπε ένα αυτοκίνητο στη σκηνή που κανείς δεν θα μπορέσει να αγοράσει, αλλά θα είναι σαν να το έχουμε, αφού θα είναι σε κάποιο Forza. Κρίμας..😔

3 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν θα ακουστεί πολύ αρσενικό, το ξέρω, αλλά μου μίλησε και το Mixtape.

Είναι από τους δημιουργούς του The Artful Escape. Ακόμα μεγαλύτερο συν για μένα, αυτή η πληροφορία. Άμα δεν το έχεις παίξει, τσέκαρε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tempo είπε

καλησπέρα, να κάνω μια ερώτηση που έχει άμεση σχέση με το xbox series X.

Ενδιαφέρομαι για ένα ζευγάρι ακουστικά κεφαλής με τα παρακάτω χαρακτηριστικά και θα ήθελα τις προτάσεις σας.

1) να συνδέονται άμεσα και εύκολα χωρίς καλώδιο με το xbox χωρίς προβλήματα ή αντάπτορες κλπ

2) να υποστηρίζουν dolby atmos (το app στο xbox το έχω αγορασμένο)

3) να μπορούν να συνδέονται ταυτόχρονα σε xbox και κινητό (αυτό δεν είναι τόσο απαραίτητο)

Επειδή ορισμένοι θα μου προτείνετε τα xbox wireless headset θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι δυνατό να γίνει η αγορά τους απο το γερμανικό store της microsoft. Θα μου στείλουν κανονικά στην Ελλάδα; Η εγγύηση θα ισχύει; Υποστηρίζεται πληρωμή με paypal;

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας....

Καλησπέρα, θα ξεκινήσω από τέλος. 

Τα ακουστικά της ms εμένα δεν με βόλεψαν καθόλου. Τα κράτησα 3-4 μέρες και τα πούλησα. Από Γερμανία έχω πάρει controllers και έχουν κανονικά 2 χρόνια εγγύηση. Λογικά θα δίνει και για τα ακουστικά τόσο. Αν πάθουν κάτι τα στέλνεις εκεί με έξοδα της ms. 

Τώρα στο τι να πάρεις εγώ σου προτείνω steelseries. Έχω τα 7x και το μόνο μειονέκτημα είναι πως έχουν microusb. Έχουν βγάλει τα νέα 7x+ τα οποία διάβασα έχουν μεγαλύτερη μπαταρία και type c. Έχουν dongle και συνδέονται ασύρματα σχεδόν παντού. Ταυτόχρονα με xbox και κινητό δε συνδέονται αλλά αν συνδέσεις το dongle στο κινητό σου (το dongle είναι tupe c σε αντίθεση με τη θύρα φόρτισης) παίζει κανονικά. 

Πρέπει να υπάρχει ξεχωριστό θέμα με αξεσουάρ xbox. Ίσως εκεί πάρεις περισσότερες απαντήσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ακουστικά razer kaira pro.. Τα έχω.. 

Έχουν και app δικό τους. 

Λογικά υποστηρίζουν dolby. 

Συνδέονται με το xbox και άλλη συσκευή.. Δεν χρειάζονται dongle 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...