Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoiler

Οι βαθμολογίες δίνουν απλά μια γενική αίσθηση. Βέβαια να βλέπεις ο ένας να δίνει 45 κι ο αλλος 95, χτυπάει κάπως άσχημα δεν λέω. Πάντως εγώ θα έλεγα οτι εμπιστοσύνη θα πρέπει να έχουμε μόνο στην δικιά μας την κρίση πράγμα που ισχύει και γενικότερα στη προσωπική μας ζωή. Δεν το συνεχίζω, μην βγω οφ-τόπικ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν υπάρχει πλέον αξιοπιστία από μεγάλα sites και δημοσιογράφους εδώ και χρόνια. Όλοι έχουν την ατζέντα τους. Είτε όταν εκθειάζουν και δίνουν βραβεία σε έναν broken τίτλο (και αυτό συμβαίνει συχνά), είτε όταν κράζουν κάτι επειδή δεν συνάδει με τις "νόρμες" της εποχής. 

Τα Steam user reviews είναι πολύ καλύτερο μέσο για κάποιον που θέλει να διαβάσει γνώμες. Τα οποία δείχνουν το παιχνίδι ως "very positive". Χεσ.....καμε τι λένε δηλαδή οι μισθωτοί του χώρου.

Και στην τελική το Senua's Saga είναι ένα sequel ενός πολύ συγκεκριμένου παιχνιδιού. Δηλαδή ξέρεις τι πρέπει να περιμένεις. Δεν είπε ποτέ η NT ότι θα το μεταμορφώσουν σε open world rpg με 100+ ώρες gameplay.

 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δεν υπάρχει πλέον αξιοπιστία από μεγάλα sites και δημοσιογράφους εδώ και χρόνια. Όλοι έχουν την ατζέντα τους. Είτε όταν εκθειάζουν και δίνουν βραβεία σε έναν broken τίτλο (και αυτό συμβαίνει συχνά), είτε όταν κράζουν κάτι επειδή δεν συνάδει με τις "νόρμες" της εποχής. 

Τα Steam user reviews είναι πολύ καλύτερο μέσο για κάποιον που θέλει να διαβάσει γνώμες. Τα οποία δείχνουν το παιχνίδι ως "very positive". Χεσ.....καμε τι λένε δηλαδή οι μισθωτοί του χώρου.

Και στην τελική το Senua's Saga είναι ένα sequel ενός πολύ συγκεκριμένου παιχνιδιού. Δηλαδή ξέρεις τι πρέπει να περιμένεις. Δεν είπε ποτέ η NT ότι θα το μεταμορφώσουν σε open world rpg με 100+ ώρες gameplay.

 

Θα ήθελα την άποψή σου για το τεχνικό κομμάτι του HB2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Δεν υπάρχει πλέον αξιοπιστία από μεγάλα sites και δημοσιογράφους εδώ και χρόνια. Όλοι έχουν την ατζέντα τους. Είτε όταν εκθειάζουν και δίνουν βραβεία σε έναν broken τίτλο (και αυτό συμβαίνει συχνά), είτε όταν κράζουν κάτι επειδή δεν συνάδει με τις "νόρμες" της εποχής. 

Τα Steam user reviews είναι πολύ καλύτερο μέσο για κάποιον που θέλει να διαβάσει γνώμες. Τα οποία δείχνουν το παιχνίδι ως "very positive". Χεσ.....καμε τι λένε δηλαδή οι μισθωτοί του χώρου.

Και στην τελική το Senua's Saga είναι ένα sequel ενός πολύ συγκεκριμένου παιχνιδιού. Δηλαδή ξέρεις τι πρέπει να περιμένεις. Δεν είπε ποτέ η NT ότι θα το μεταμορφώσουν σε open world rpg με 100+ ώρες gameplay.

 

Αξιοπιστια μπορω να δεχτω οτι δεν υπαρχει στο Χ το Ψ η το Ζ μεγαλο site αλλα το metacritic δυσκολα να πεσει πολυ εξω. Δε μου ερχονται ευκολα στο μυαλο περιπτωσεις για παιχνιδαρες με χαμηλο metacritic η για σκουπιδια με υψηλο metacritic (με τον αστερισκο των τεχνικων προβληματων πχ cyberpunk). Αυτο φυσικα δε σημαινει οτι δεν εχω ευχαριστηθει παιχνιδια με χαμηλοτερο metacritic και εχω βαρεθει αλλα με υψηλο.

Απο κει και περα για το ποιον του καθε παιχνιδιου μπορει ο καθενας σε συνδιασμο με το metacritic να δει και τους youtuber των οποιων το γουστο ειναι κοντα στο δικο του και να κρινει.

Το user score εχει και αυτο την αξια του αλλα βασιζεται πολυ στα ψυχολογικα του κοσμου. Πολυ ευκολα θα θαφτει ενα παιχνιδι για λογους ασχετους με το ιδιο το παιχνιδι. 

Στη τελικη τι νταλκας ειναι αυτος με το metacritic. Μια χαρα ευχαριστηθηκα εγω το Stellar Blade που ειχε παρεμφερη βαθμολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

3 ώρες πριν, KilliK είπε

Τωρα πρεπει να πιστεψουμε οτι ξαφνικα το ιδιο στουντιο μετα απο 7 χρονια σκληρης δουλειας, μας παρεδωσε ενα παιχνιδι που ειναι χειροτερο απο το προσφατο ..Gollum.

Πως ακριβώς προκύπτει το συμπέρασμα ότι το Hellblade 2 είναι χειρότερο από το Gollum?

image.png.e704014268bcc578a46c30d48382956a.png

image.png.f966d59fe6ea4fb15255c988f6fc3e1b.png

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ότι το κάθε review το έχει γράψει διαφορετικό άτομο, μάλλον δεν το πρόσεξε κανείς.

Πέραν αυτού, 1 outlet είναι και το metacritic έχει συνολικά πάνω από 130.

Αρα τι μας απασχολεί ποιο είναι το site που έβαλε την χαμηλότερη βαθμολογία?? 

Επίσης και το  Hellblade 1 δεν είχε και αυτό 6ρια και 7ρια από τους ''δημοσιογράφους''??

Εδώ του είχε βάλει 5/10  playstation outlet και μιλάμε για Playstation 4 timed exclusive

image.png.9aa0083d32b27a7e4dd8d7914bf9c17a.png

Για μένα πιο ανησυχητικές είναι οι day one χαμηλές πωλήσεις που κάνει σε PC μεριά για το μέλλον της εταιρείας(σε xbox φαντάζομαι πολλοί θα το παίξουν μέσω gamepass), παρά ποιος έβαλε τις χαμηλότερες βαθμολογίες.

@Lobo10 τι σε μπέρδεψε σε αυτό που έγραψα?

Επεξ/σία από Fulgore
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έπαιξα και το τελείωσα σήμερα μιας και έτυχε και είχα άδεια. Οπτικά και στον ήχο είναι ξεκάθαρα ότι καλύτερο έχω δει, αλλά δυστυχώς για μένα είναι μόνο αυτο, το παιχνίδι δεν θα το χαρακτήριζα καν παιχνίδι καθώς πέρα από την μικρή διάρκεια, δεν μου πήρε πάνω απο 6  ωρες, είναι σχεδόν όλο βίντεο και όσο παίζεις κυρίως περπατάς μπροστά και που και που ρίχνεις καμία σπαθιά που και αυτή από ένα σημείο και μετά γίνεται μονότονη.

Το story έχει ένα ενδιαφέρον και έχουμε και ωραία συνολικά ατμόσφαιρα, βέβαια το όλο σκηνικό καταντάει λίγο βαρετό ύστερα από κάποιο σημείο, ποσά βράχια να αντέξεις να δεις;;;. Καλά πέρασα συνολικά, αλλά σαν σύνολο μου θυμίζει κάτι σαν μια ταινία που βλέπεις το ΣΚ το απόγευμα παιρνας καλα αλλά μετά από  λίγο δεν θυμασαι τι είδες. 

Για δωρεάν που το παίξαμε σίγουρα αξίζει, αλλά δεν θα έδινα για αυτο πάνω από 10 ευρώ, μόνο και μόνο για την μικρή διάρκειά του. Σαν σύνολο θα του έβαζα ένα 6,8 κυρίως λόγω των εξαιρετικών γραφικών και του ήχου, αν δε ήταν αυτά τα 2, για μένα  δεν θα άξιζε πάνω από 5, νιώθω γενικά ότι έδωσαν μεγάλη βάση σε αυτο το κομμάτι χαντακώνοντας όλα τα υπόλοιπα μέρη που κάνουν έναν τίτλο εξαιρετικό.

Φυσικα προσωπική γνώμη είναι….το πρώτο παιχνίδι όταν το είχα παίξει το είχα βρει ένα τσικ καλύτερο, ήταν και η πρώτη φορά που  εκτέθηκα σε τέτοιο παιχνίδι όποτε θα του έβαζα ένα 7,2.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, KilliK είπε

δεν εχεις καταλαβει το νοημα του αρχικου μου ποστ. δεν πειραζει.

θα σου πρότεινα συμφορουμίτη να ακολουθήσεις την πιο πίσω συμβουλή, και να παίξεις πρώτα το παιχνιδι για να έχεις προσωπική άποψη(όπως περιμένω και εγώ μέσα στις επόμενες ημέρες) και μετά εδώ είμαστε να πούμε που συμφωνεί και που διαφωνεί ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/5/2024 στις 2:37 ΜΜ, 7nisiotis είπε

Λένε έχει πάρει το 'green light' το 3ο μέρος, οπότε προς το παρόν είναι safe η Ninja Theory.

δεν ειναι επισημο, αλλα ακομη και να ειναι, ενα πρωινο να ξυπνησει στραβα ο Ινδος και τους εχει ξαποστειλει.

παντως απο οτι διαβασα το παιχνιδι παρα την καθυστερηση, δεν εχει τεραστιο budget, δεν ειναι ακριβως ΑΑΑ τιτλος. 

και το τριτο μερος θα κοστισει λογικα και λιγοτερα, τωρα που στησανε το mocap στουντιο και φτιαξανε τα digital assets τους. Ιδια φαση με την παραγωγη του Avatar 2 ειναι βασικα.

παντως θαναι λαθος να το κλεισει. ειναι ενα ταλαντουχο στουντιο με το οποιο μπορει να γεμισει το Χbox library με μικρα immersive narrative διαμαντακια οπως το ΗΒ2. Δεν χρειαζονται τα παντα ναναι GAAS και AAA franchises.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα πρώιμο review μετά από 3 ώρες. Το Hellblade δεν απευθύνεται σε όλους. Θα έλεγα ότι ειναι περισσότερο κατηγορία art πάρα game. Για την ακρίβεια θα έλεγα ότι είναι κατηγορία Kojima. Λιγότερο gameplay περισσότερο οπτικό ακουστική πανδαισία. Επίσης να τονίσω ότι δεν μπορώ να είμαι ιδιαίτερα αντικειμενικος καθώς είμαι sucker για οτιδήποτε μιζερο, βίαιο, αιματοβαμμενο και καταθλιπτικό είτε πρόκειται για ταινία, παιχνίδι ή μουσική.

 

Το Hellblade οπτικά και ακουστικά είναι αριστούργηματικο. Δεν είναι μόνο τα εκπληκτικά γραφικά. Είναι όλο το πακέτο. Τα τοπία, που σου περνάνε την εικόνα του πόσο μόνη είναι η Senua, ενώ ταυτόχρονα οι φωνές στο κεφάλι της που σου δείχνουν πόσο στα όρια της παράνοιας ειναι. Η ερμηνεία της Melina, είναι καταπληκτική. Αν κλείσεις τα μάτια και απλά ακούς, καταλαβαίνεις τον πόνο που νιώθει η Senua. Τον συνδυασμό οργής, πόνου και απελπισίας.

 

Η αίσθηση που σου δίνει το Helblade είναι πως κάνεις ένα ταξίδι μέσα στον πόνο, τη παράνοια και την απελπιδα προσπάθεια να μην παραιτηθείς. Ναι είναι μικρό. Ναι τα puzzles δεν ειναι κατι φοβερό και ναι οι μάχες, αν και εντυπωσιακές, είναι αρκετά απλοϊκές. Αλλά το παν σε αυτό το παιχνίδι είναι η ατμόσφαιρα που δημιουργεί. Και αυτό το κάνει άψογα.

 

Θα του βάλω 10 στην ατμόσφαιρα και 8 γενικά. Το 8 το βάζω γιατί ότι και να λέμε, δεν παύει να είναι παιχνίδι και σαν gameplay έχει τα θέματα του. Αλλά, προσωπικά πάντα, τα θέματα αυτά τα ξεπερνάω με άνεση για την ατμόσφαιρα και τις ερμηνείες

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, Lobo10 said:

Θα ήθελα την άποψή σου για το τεχνικό κομμάτι του HB2.

Δεν έχω να πω πολλά πράγματα, θα έλεγα ότι είναι ό,τι καλύτερο τεχνικά έχουμε δει μέχρι τώρα με το AW2 να το ακολουθεί. Γεωμετρία, φωτισμός και μοντέλα είναι κορυφή.

Και να προσθέσω ότι οι άνθρωποι προς τιμήν τους τελικά έκαναν deliver αυτό που υποσχέθηκαν στα αρχικά trailers σε πλήρη αντίθεση με... κάτι "άλλους" λωποδήτες τους οποίους έχω κράξει αρκετά σε αυτό το νήμα (αν θέλει η MS να πέσουν και άλλα κεφάλια ας κοιτάξει εκεί).

Στο μόνο που θα γκρινιάξω λίγο είναι το aspect ratio με τις μαύρες μπάρες και το υπερβολικό post processing. Χάνεται κάτι από τα γραφικά αλλά οκ, μπορείς να πεις ότι ο στόχος ήταν να δείχνει όσο πιο κινηματογραφικό γίνεται.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, KilliK είπε

απο ενα απο τα "prestigious" outlets της gaming δημοσιογραφιας:

RZwQ2ix.jpeg

ZX8LoQp.jpeg

Γιαυτον τον κλόουν μιλάς? Το αστείο είναι ότι το μετακριτικ και το κάθε μετακριτικ δίνει μεγαλύτερη βαρύτητα στα score  αυτών των κλόουν που τα κονομανε εις βάρος των καταναλωτών 

Screenshot_20240523_103259_Samsung Internet.jpg

 

Screenshot_20240523_104212_Samsung Internet.jpg

Επεξ/σία από chrisgewrgi
  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...