Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, rodosf1 said:

Διαστρεβλωνεις κάποια από όσα γράφονται ή γράφτηκαν μάλλον. Ότι αναφέρεις δεν το αμφισβήτησε κανείς φίλε μου, δεν είναι όμως πανάκεια ούτε αυτόματα δεδομένο όταν εδώ κ αλλού πάρα πολλοί ΔΕΝ βλέπουμε αυτά τα bugs, μα ούτε το 1% από αυτά πέραν του γνωστού με το quick resume. Τα δεδομένα του καθενός είναι άλλωστε αυτά που ο ίδιος βλέπει στην οθόνη του. 

πχ. Δεν ανέφερα ποτέ ότι όσοι δεν πάνε για 100% completion δεν είναι σοβαροί gamers, στο σχόλιο που σβήστηκε αλλά ότι όσοι πάνε για 100% completion στο true achievements και εχουν βαθμολογησει με 4,33/5 είναι σίγουρα hardcore gamers, γιατί όντως οι completionists είναι hardcore gamers, αφού ψάχνουν κάθε μα κάθε λεπτομέρεια ενός Game. Εδω πχ η αλλαγή της λέξης hardcore από μέρους σου με τη λέξη σοβαρός και η αντίστροφη του λόγου μου σου έδωσε ένα... ακλόνητο επιχείρημα για "απίστευτα" που και καλά γράφτηκαν.

Δεν ισχύει όμως όπως είδες. 

Καθόλου απίστευτα λοιπόν δεν γράφτηκαν γιατί όντως όσοι είναι gamers που πάνε για completion έχουν κάθε λόγο να λέγονται hardcore κ να μετράει η γνώμη τους. Κατ εμένα τουλάχιστον που έχω μικρό μυαλό και ένα μικρό completion percentage 25% στα games που έχω πιάσει. Με στόχο να το αυξήσω σιγά σιγά :)

Απαιτήσεις υψηλές έχουμε όλοι εννοείται και καλά κάνουμε να έχουμε απαίτηση από κάθε εταιρεία να μη δίνει bugs στο  release, πλέον όμως εντός κ εκτός gamepass, εντός κ εκτός Microsoft άλλα βλέπουμε, τα ξέρουμε όλοι ότι day one bugs υπήρχαν, υπάρχουν και θα υπάρχουν.  Όπως έχουμε και προσωπική άποψη και προφανώς διαφωνίες. Δεν είναι κακό. 

peace 

Όχι αγαπητέ σε καμιά περίπτωση δεν άλλαξα τη λέξη από "hardcore" σε "σοβαρός" και λυπάμαι που οι moderators έσβησαν το post που έκανες γιατί ακριβώς αυτός ο χαρακτηρισμός που χρησιμοποίησες ηταν η αφορμή για την απάντηση που σβήστηκε και αυτή. 

 Σε περίπτωση που δεν πρόλαβες να διαβάσεις, το αντεπιχείρημα ήταν ότι ίσως να μην σκέφτηκες ότι υπάρχουν πολλοί "hardcore" ή "σοβαροί" (στην τελική πες το όπως θες) που ο λόγος που δεν έχουν ψάξει κάθε μα κάθε λεπτομέρεια όπως λες, είναι επειδή είχαν πολλά προβλήματα με το game και περιμένουν για patch πριν προχωρήσουν. Αυτό όμως δεν σημαίνει αυτόματα ότι δεν έχουν ολοκληρωμένη άποψη. Πχ δεν χρειάζεται να κάνεις 100% completion για να καταλάβεις πως λειτουργεί το career mode και να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. Δεν νομίζω να αλλάζει τόσο δραστικά το game στο τελευταίο 1% που δεν προλάβαμε να παίξουμε.

 Συμφωνώ ότι day one bugs υπάρχουν και πάντα θα υπάρχουν. Δεν το περίμενα bug free. Όμως κάπου να βάλουμε και τα πράγματα σε ένα μέτρο... Εδώ τα bugs είναι πολλά. Και τόσα πολλά bugs δεν θυμάμαι να είχαμε σε κανένα Motorsport.

Είναι πολύ σημαντικός τίτλος για την MS και το όνομα του Xbox. Γιατί έπρεπε να βιαστούν να το βγάλουν? Εδώ είναι που εγώ κάνω μια υπόθεση (μπορεί να είναι και λάθος) και λέω ότι αν ο κόσμος έπρεπε να πληρώσει κανονικό full price για να παίξει το game, ίσως να είχαν προσέξει περισσότερο κάποια πράγματα και ίσως να ήταν και πιο μετρημένοι με αυτά που έδειξαν. Και... ο νοών νοείτω σε τι αναφέρομαι.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Όχι αγαπητέ σε καμιά περίπτωση δεν άλλαξα τη λέξη από "hardcore" σε "σοβαρός" και λυπάμαι που οι moderators έσβησαν το post που έκανες γιατί ακριβώς αυτός ο χαρακτηρισμός που χρησιμοποίησες ηταν η αφορμή για την απάντηση που σβήστηκε και αυτή. 

 Σε περίπτωση που δεν πρόλαβες να διαβάσεις, το αντεπιχείρημα ήταν ότι ίσως να μην σκέφτηκες ότι υπάρχουν πολλοί "hardcore" ή "σοβαροί" (στην τελική πες το όπως θες) που ο λόγος που δεν έχουν ψάξει κάθε μα κάθε λεπτομέρεια όπως λες, είναι επειδή είχαν πολλά προβλήματα με το game και περιμένουν για patch πριν προχωρήσουν. Αυτό όμως δεν σημαίνει αυτόματα ότι δεν έχουν ολοκληρωμένη άποψη. Πχ δεν χρειάζεται να κάνεις 100% completion για να καταλάβεις πως λειτουργεί το career mode και να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα. Δεν νομίζω να αλλάζει τόσο δραστικά το game στο τελευταίο 1% που δεν προλάβαμε να παίξουμε.

 Συμφωνώ ότι day one bugs υπάρχουν και πάντα θα υπάρχουν. Δεν το περίμενα bug free. Όμως κάπου να βάλουμε και τα πράγματα σε ένα μέτρο... Εδώ τα bugs είναι πολλά. Και τόσα πολλά bugs δεν θυμάμαι να είχαμε σε κανένα Motorsport.

Είναι πολύ σημαντικός τίτλος για την MS και το όνομα του Xbox. Γιατί έπρεπε να βιαστούν να το βγάλουν? Εδώ είναι που εγώ κάνω μια υπόθεση (μπορεί να είναι και λάθος) και λέω ότι αν ο κόσμος έπρεπε να πληρώσει κανονικό full price για να παίξει το game, ίσως να είχαν προσέξει περισσότερο κάποια πράγματα και ίσως να ήταν και πιο μετρημένοι με αυτά που έδειξαν. Και... ο νοών νοείτω σε τι αναφέρομαι.

Επειδή κουράσαμε νομίζω ας σταματήσουμε εδώ συμφωνώντας ότι διαφωνούμε στο αν είναι λίγα ή πολλά τα bugs στο Forza Motorsport, εδω θα είμαστε να δούμε και τα updates, μπορεί στα αλλεπάλληλα σβησιματα και στα edits να χάθηκε η λέξη hardcore λοιπόν από σένα και εγώ να έχασα την απάντηση, ας πάνε στο... καλό. :)

Σ ευχαριστώ για την εκτενή κατάθεση της άποψης σου πάντως, σίγουρα έχεις knowhow από τη σειρά και βοηθά αυτό στην κουβέντα. 

Σε άλλα νέα, από τις νέες προσθήκες του gamepass, Lamplighters League, Warhammer 40000 κλπ έχει προλάβει να πιάσει κάνεις φίλος εδώ κάτι; 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, rodosf1 said:

Επειδή κουράσαμε νομίζω ας σταματήσουμε εδώ συμφωνώντας ότι διαφωνούμε στο αν είναι λίγα ή πολλά τα bugs στο Forza Motorsport, εδω θα είμαστε να δούμε και τα updates, μπορεί στα αλλεπάλληλα σβησιματα και στα edits να χάθηκε η λέξη hardcore λοιπόν από σένα και εγώ να έχασα την απάντηση, ας πάνε στο... καλό. :)

Σ ευχαριστώ για την εκτενή κατάθεση της άποψης σου πάντως, σίγουρα έχεις knowhow από τη σειρά και βοηθά αυτό στην κουβέντα. 

Συμφωνώ. Το υπεραναλύσαμε αρκετά. Κλείνω λέγοντας ότι ελπίζω να βγουν σύντομα τα patches γιατί μου αρέσει το game και ανυπομονώ να το συνεχίσω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/10/2023 στις 7:43 ΜΜ, gr8effect είπε

Δεν ξέρω τι deals καταφέρνουν κλπ αλλά έχουμε 3 first party παιχνίδια (Halo, Redfall, FM8) που ήταν (τα 2 είναι ακόμα) σε πολύ άσχημη κατάσταση στο λανσάρισμα.

Δεν μας τα λένε και πολύ καλά... Το Halo (ως franchise) έχει πληγεί, το Forza αν δεν υπήρχε το Horizon θα ήταν εντατική, και το Gears είναι άφαντο.

Αυτό είναι γεγονός δυστηχώς, ότι από τα μεγάλα franchise μόνο το Forza Horizon έχει παραμείνει δυνατό. Και το Starfield παρόλο που έκανε καλές πωλήσεις και άρεσε σε κόσμο, δεν είχε το impact που πολλοί περίμεναν

Η παρακάτω συνολικά εικόνα νομίζω ότι μιλάει από μόνη της.

Spoiler

image.png.b9cf6fe9d1b5faa0542574c7bd6cb6ab.png

image.png.a7a2c38418ac7e280898b66b16f41e17.png

 

image.png.85ddef86c15889c05bdc739b4e798d52.png

image.png.f5062551add4b985c113f03d833d9b02.png

image.png.e66587dfb12a453e9ed018d6beb0dbc2.png

 

image.png.760133225401031831f132acceb73537.png

Ο μεγάλος κερδισμένος φέτος ήταν το Hifi Rush

image.png.e39b029efbf39d7c85548c68619a4fea.png

Τώρα και με την εξαγορά της Acti/Blizz, πρέπει να υπάρχει καλύτερο quality control και εποπτεία στα παιχνίδια.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fulgore είπε

Αυτό είναι γεγονός δυστηχώς, ότι από τα μεγάλα franchise μόνο το Forza Horizon έχει παραμείνει δυνατό. Και το Starfield παρόλο που έκανε καλές πωλήσεις και άρεσε σε κόσμο, δεν είχε το impact που πολλοί περίμεναν

Η παρακάτω συνολικά εικόνα νομίζω ότι μιλάει από μόνη της.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

image.png.b9cf6fe9d1b5faa0542574c7bd6cb6ab.png

image.png.a7a2c38418ac7e280898b66b16f41e17.png

 

image.png.85ddef86c15889c05bdc739b4e798d52.png

image.png.f5062551add4b985c113f03d833d9b02.png

image.png.e66587dfb12a453e9ed018d6beb0dbc2.png

 

image.png.760133225401031831f132acceb73537.png

Ο μεγάλος κερδισμένος φέτος ήταν το Hifi Rush

image.png.e39b029efbf39d7c85548c68619a4fea.png

Τώρα και με την εξαγορά της Acti/Blizz, πρέπει να υπάρχει καλύτερο quality control και εποπτεία στα παιχνίδια.

Αυτά τα σκορ είναι από το Steam σωστά; Εδω όμως είναι του xbox το topic, άρα έχουμε... κάπως λάθος βάση σύγκρισης. Ή κάνω λάθος; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι σκορ/βαθμολογίες αυτα, μιας και το steam δεν έχει αξιολόγηση με βαθμολογία.

Είναι ποσοστό που βγαίνει από τον αριθμό των θετικών προς τις αρνητικές κριτικές

πχ στο hifi rush

image.png.5faf3a7b1d08610ff2fe1d4cbd751406.png

Τέλος σε Steam μεριά ορισμένες φορές κάτω από διάφορες κριτικές απαντάνε και οι ίδιοι οι devs των παιχνιδιών πχ στο πρόσφατο Forza.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε xbox μεριά

Spoiler

 

image.png.9ce8a0acb951587afe59ed6ead03ad03.png

 

 

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν είναι σκορ/βαθμολογίες αυτα, μιας και το steam δεν έχει αξιολόγηση με βαθμολογία.

Είναι ποσοστό που βγαίνει από τον αριθμό των θετικών προς τις αρνητικές κριτικές

πχ στο hifi rush

image.png.5faf3a7b1d08610ff2fe1d4cbd751406.png

Τέλος σε Steam μεριά ορισμένες φορές κάτω από διάφορες κριτικές απαντάνε και οι ίδιοι οι devs των παιχνιδιών πχ στο πρόσφατο Forza.
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο σε xbox μεριά

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

image.png.9ce8a0acb951587afe59ed6ead03ad03.png

 

 

 

Καταλαβαίνω, όμως είναι άλλη έκδοση του game στο pc και άλλη στην κονσόλα, σαν να συγκρίνουμε μήλα με πορτοκάλια. πχ πολλά Games που ήταν ωραία στην κονσόλα κ εκαναν πάταγο έκαναν αποτυχία στο PC και αντίθετα. 

Εκεί περισσότερο είναι η αντίρρηση. Στο ότι απαντάνε οι devs είναι καλό σίγουρα, αλλά απαντάνε για... άλλη έκδοση, δες πχ λένε πως να γίνει prevent το pc crash στο κομμάτι που παραθέτεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασχέτως της έκδοσης, αν ένα παιχνίδι είναι καλό θα έχει ανάλογη υποδοχή από τον κόσμο παντού, είτε σε pc, είτε σε xbox μεριά, όπως καλή ώρα το hifi rush ή τα Forza Horizon.

Και σε γενικές γραμμές η πλειοψηφία των παιχνιδιών σε Microsoft μεριά, τρέχουν ικανοποιητικά σε PC, άρα ούτε αυτό παίζει τόσο ρόλο. Το Forza Motorsport είναι εξαιρεση.

Το ζουμί της υπόθεσης είναι αυτό που έγραψε ο συμφορουμίτης πιο πάνω και έχει αναφερθεί φυσικά και παλιότερα από άλλους, ότι γενικά τα γνωστά 1st party παιχνίδια έχουν χάσει την παλιά τους αίγλη, και χρειάζεται παραπάνω πίεση από MS μεριά.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Fulgore είπε

Ασχέτως της έκδοσης, αν ένα παιχνίδι είναι καλό θα έχει ανάλογη υποδοχή από τον κόσμο παντού, είτε σε pc, είτε σε xbox μεριά, όπως καλή ώρα το hifi rush ή τα Forza Horizon.

Και σε γενικές γραμμές η πλειοψηφία των παιχνιδιών σε Microsoft μεριά, τρέχουν ικανοποιητικά σε PC, άρα ούτε αυτό παίζει τόσο ρόλο. Το Forza Motorsport είναι εξαιρεση.

Το ζουμί της υπόθεσης είναι αυτό που έγραψε ο συμφορουμίτης πιο πάνω και έχει αναφερθεί φυσικά και παλιότερα από άλλους, ότι γενικά τα γνωστά 1st party παιχνίδια έχουν χάσει την παλιά τους αίγλη, και χρειάζεται παραπάνω πίεση από MS μεριά.

Μα εδώ το θέμα είναι Xbox topic. Μπορείς για την έκδοση του PC να γράψεις τα σχετικά στο θέμα το αντίστοιχο, αν υπάρχει. 

Σε καμία περίπτωση δεν ισχύει ότι το καλο σε μια πλατφόρμα είναι καλό παντού. Και θα στο αποδείξω με ενα παράδειγμα όπου η ΧΧΧΧ εταιρεία βγάζει για pc ένα πολύ πολύ καλό game χρόνια μετά με όλα τα patch του και στο pc είναι bug over bug over bug. (καμιά σχέση με VS το παράδειγμα). 

IMG_20231016_080513.jpg.3b60c3a507b7734813ebea55ef3f9f02.jpg

Η όλη κριτική για αυτή την επίδοση στο  Steam αφορά προφανώς την έκδοση pc και όχι κονσόλας. 

Άρα.... στο θέμα του pc gaming ταιριάζει κάθε σχόλιο σχετικό, οχι στο θέμα την κονσόλας όπου... does not apply. 

Είτε από κάτω απαντάνε οι developers είτε όχι, είναι εκτός θέματος οι αναφορές εδώ (και σε άλλα console topics) από Steam λοιπόν. 

Εδώ γράφει από πάνω Xbox topic, άρα μένουμε σε αυτό αν δεν κάνω λάθος. 

Δεν είναι θέμα pc vs xbox πχ να σφαχτούμε ελεύθερα για την καλύτερη εκδοση. 

Ούτε οι εκδόσεις είναι ποτέ ίδιες όπως έδειξα και με το χαρακτηριστικό παράδειγμα από πάνω, με έκδοση χρόνια μετά στο pc. 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η δημοσίευση έχει γίνει από το Xbox Power Your Dreams το group στο facebook

Παιχταράδες ετοιμαστείτε...σύμφωνα με τον Tom Warren αύριο έρχεται στο Gamepass το πρώτο πακέτο των Call Of Duty

Μπορεί να είναι εικόνα 3 άτομα και κείμενο

Αν ισχύει κάτι τέτοιο και μιας και που δεν έχω παίξει ποτέ στην ζωή μου CoD ποιο είναι αυτό που έχει κόσμο και πρέπει να ασχοληθώ για multiplayer ;

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

η δημοσίευση έχει γίνει από το Xbox Power Your Dreams το group στο facebook

Παιχταράδες ετοιμαστείτε...σύμφωνα με τον Tom Warren αύριο έρχεται στο Gamepass το πρώτο πακέτο των Call Of Duty

Μπορεί να είναι εικόνα 3 άτομα και κείμενο

Αν ισχύει κάτι τέτοιο και μιας και που δεν έχω παίξει ποτέ στην ζωή μου CoD ποιο είναι αυτό που έχει κόσμο και πρέπει να ασχοληθώ για multiplayer ;

shock κ δέος! Κάθε ένα έχει την αξία του. πρόσφατα άνοιξαν ξανά τους multiplayer servers και στα παλιά πάντως. Τα campaigns είναι επίσης πολύ ωραία και με εξαιρετικό σενάριο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Lobo10 είπε

Το πιο πρόσφατο είναι το Vanguard πάντως. Αρκετά απο αυτά έχουν και τίμια campaign παρεμπιπτόντως.

για multiplayer δηλαδη παμε στο vanguard ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, rodosf1 είπε

Μα εδώ το θέμα είναι Xbox topic. Μπορείς για την έκδοση του PC να γράψεις τα σχετικά στο θέμα το αντίστοιχο, αν υπάρχει. 

Μόνο που δεν έγραψα τίποτα για την ίδια την  έκδοση του PC , άρα το σχόλιο σου δεν έχει κάποια σχέση με τα πιο πίσω.

Ξαναρίξε μια ματιά και στο σχόλιο του άλλου συμφορουμίτη που απάντησα πιο πίσω τι ακριβώς έγραφε.

Μιλάμε για τα ίδια τα παιχνίδια της Microsoft(που είναι κοινά και σε xbox και σε pc) πως έχουν χάσει την παλιά τους αιγλη και όχι σε ποια πλατφορμα τρέχουν καλύτερα ή χειρότερα, άρα μια χαρά on topic είμαστε. 

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...