Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας μη βάλουμε τις άλλες εταιρίες εδώ και κλειδωθεί το θέμα. Κρίμα είναι.

Όλοι έχουν κάνει το λάθος να υποσχεθούν πράγματα που δεν υλοποιήθηκαν αλλά δεν μιλάμε γενικά εδώ για νοοτροπίες εταιριών.

Μιλάμε συγκεκριμένα για το Forza Motorsport. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Maple Valley που λέγαμε, ενα βροχερό πρωινό... 

Screenshot_2023-10-11-00-32-19-446_com_miui.gallery-edit.jpg.71b3012ba9f423dbfa48ce16358175fc.jpg

Τα φύλλα όντως είναι εντός πίστας όπως ήτανε και στο trailer, οι σκιάσεις στη βροχή και οι αντανακλασεις πολύ όμορφες, τώρα αν είχαν 4 κώνους και τώρα όχι δεν με πολυαπασχολει να πω την αλήθεια. 

Η ουσία είναι ότι το gameplay είναι ρεαλιστικό, καμιά σχέση με το arcade του FH που είναι... κατι άλλο. 

Bugs κ περίεργα να εξαφανιζονται ακόμα δεν έχω δει επίσης. Ίσως κάτι παίζει σε σχέση με το αρχείο της early access έκδοσης, ίσως κάτι άλλο. 

Καταλαβαίνω πάντως τον εκνευρισμό αν κάποιος έχει την premium πληρωμένη κ σκάνε bugs, είναι θέμα και μακάρι να διορθωθεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα ειναι το παιχνιδι, προλαβα και επεξα ενα διωρακι χτες.

 

Απο γραφικα (δεν κανω και pixel hunting, κοιταω το συνολικο αποτελεσμα που ειναι μια χαρα εντυπωσιακο) και χειρισμο ειναι οτι πρεπει, παιζω χωρις καμία βηθεια, μονο abs και ειναι οσο chalenging πρεπει. Παρα πολυ καλος ο χειρισμος με χειριστηριο και η φυσικη.

Το μοναδικο αρνητικο που βλεπω ειναι οι 3 practice laps. Ειναι παρα πολλοι και γινονται βαρετοι, θα επρεπε να ειναι 1 η 2 max

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, imr είπε

Μια χαρα ειναι το παιχνιδι, προλαβα και επεξα ενα διωρακι χτες.

 

Απο γραφικα (δεν κανω και pixel hunting, κοιταω το συνολικο αποτελεσμα που ειναι μια χαρα εντυπωσιακο) και χειρισμο ειναι οτι πρεπει, παιζω χωρις καμία βηθεια, μονο abs και ειναι οσο chalenging πρεπει. Παρα πολυ καλος ο χειρισμος με χειριστηριο και η φυσικη.

Το μοναδικο αρνητικο που βλεπω ειναι οι 3 practice laps. Ειναι παρα πολλοι και γινονται βαρετοι, θα επρεπε να ειναι 1 η 2 max

 νομίζω με exit to menu, κ είσοδο ξανά πας απευθείας στον αγώνα. Εγω κανένα 4ωρο έχω γράψει και απολαμβάνω προσομοιωτή οδήγησης πραγματικά! και τα upgrades/tuning φαίνονται. 

Δοκιμάστε με το κάτω βέλος σε free play mode τα διάφορα mode τηλεμετρίας (όσο πατάς εμφανίζει άλλο mode), θα βρείτε πολύ χρήσιμες πληροφορίες που βοηθούν το στήσιμο του αυτοκινήτου στη συνέχεια, μέχρι και τη διαδρομή των αναρτήσεων πχ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από χθες βράδυ είμαι κι εγώ ένας από τους χιλιάδες που έχουν το περιβόητο saving bug... Πρόλαβα κι έπαιξα career μέχρι τη Laguna και εκεί έσκασε το πρόβλημα όπως στους περισσότερους...

Αν δεν βγει fix, το career πολύ απλά δεν μπορείς να το παίξεις...

Επεξ/σία από jimbarca
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα εχθές κράσαρε στο home menu κατά τη διάρκεια saving και με έλουσε κρύος ιδρώτας ότι έχασα τα πάντα. Ευτυχώς είμουν τυχερός και όταν ξαναμπήκα ήταν όλα εκεί.

Σταματάω εντελώς μέχρι να βγουν σοβαρά και βαρβάτα patches. Η λίστα με τα known bugs στο επίσημο site είναι τεράστια:

https://support.forzamotorsport.net/hc/en-us/articles/21456702310931-Known-Issues-Forza-Motorsport

Και... όχι δεν φταίει το build της early access γιατί έκανα uninstall και install από την αρχή.

11 hours ago, rodosf1 said:

Maple Valley που λέγαμε, ενα βροχερό πρωινό... 

Screenshot_2023-10-11-00-32-19-446_com_miui.gallery-edit.jpg.71b3012ba9f423dbfa48ce16358175fc.jpg

Τα φύλλα όντως είναι εντός πίστας όπως ήτανε και στο trailer, οι σκιάσεις στη βροχή και οι αντανακλασεις πολύ όμορφες, τώρα αν είχαν 4 κώνους και τώρα όχι δεν με πολυαπασχολει να πω την αλήθεια. 

Φίλε μου τώρα με όλο το σεβασμό αλλά αν το μόνο που παρατήρησες σε αυτή την εικόνα είναι ότι λείπουν 4 κώνοι και όχι τα πολύ χαμηλής ανάλυσης textures που θυμίζουν εποχές Xbox 360, οκ εγώ πάω πάσο. Ευτυχώς που τα φύλλα είναι εκεί δηλαδή και φαίνεται κοντά με το περσινό trailer κατά την κρίση σου...

Θα μου πεις Luffy εσύ όταν τρέχεις στους αγώνες, κάνεις pause για να παρατηρήσεις τις υφές στους δρόμους? Όχι, αλλά δεν μπορώ να μη σχολιάσω το γεγονός ότι οι τύποι με δούλευαν ψιλό γαζί πριν αγοράσω το game δείχνοντας μου άλλα εντελώς διαφορετικά πράγματα που τελικά δεν ήταν αλήθεια. 

Ίσως το Game Pass να σας κάνει να σκέφτεστε με τη λογική "έλα μωρέ μια χαρά είναι για τσάμπα, θα το φάμε και θα πούμε και ευχαριστώ" και ειλικρινά το σέβομαι αλλά αυτό δεν ακυρώνει την κοροιδία ουτε την δικαιολογεί. 

Και τέλος φίλε μου έχω ανεβάσει φορά την επίσημη λίστα με τα bugs από την Turn 10 και όλα αυτά που περιέγραψα είναι μέσα. Το ότι εσύ δεν συνάντησες κάτι (προς το παρών) από όλα αυτά δεν σημαίνει ότι φταίει η early access, ούτε ότι η κονσόλα μου μπορεί να υπερθερμένεται. Δεν χρειάζεται damage control, οι ίδιοι τα έχουν παραδεχτεί στη λίστα τους.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Εμένα εχθές κράσαρε στο home menu κατά τη διάρκεια saving και με έλουσε κρύος ιδρώτας ότι έχασα τα πάντα. Ευτυχώς είμουν τυχερός και όταν ξαναμπήκα ήταν όλα εκεί.

Σταματάω εντελώς μέχρι να βγουν σοβαρά και βαρβάτα patches. Η λίστα με τα known bugs στο επίσημο site είναι τεράστια:

https://support.forzamotorsport.net/hc/en-us/articles/21456702310931-Known-Issues-Forza-Motorsport

Και... όχι δεν φταίει το build της early access γιατί έκανα uninstall και install από την αρχή.

Φίλε μου τώρα με όλο το σεβασμό αλλά αν το μόνο που παρατήρησες σε αυτή την εικόνα είναι ότι λείπουν 4 κώνοι και όχι τα πολύ χαμηλής ανάλυσης textures που θυμίζουν εποχές Xbox 360, οκ εγώ πάω πάσο. Ευτυχώς που τα φύλλα είναι εκεί δηλαδή και φαίνεται κοντά με το περσινό trailer κατά την κρίση σου...

Θα μου πεις Luffy εσύ όταν τρέχεις στους αγώνες, κάνεις pause για να παρατηρήσεις τις υφές στους δρόμους? Όχι, αλλά δεν μπορώ να μη σχολιάσω το γεγονός ότι οι τύποι με δούλευαν ψιλό γαζί πριν αγοράσω το game δείχνοντας μου άλλα εντελώς διαφορετικά πράγματα που τελικά δεν ήταν αλήθεια. 

Ίσως το Game Pass να σας κάνει να σκέφτεστε με τη λογική "έλα μωρέ μια χαρά είναι για τσάμπα, θα το φάμε και θα πούμε και ευχαριστώ" και ειλικρινά το σέβομαι αλλά αυτό δεν ακυρώνει την κοροιδία ουτε την δικαιολογεί. 

Και τέλος φίλε μου έχω ανεβάσει φορά την επίσημη λίστα με τα bugs από την Turn 10 και όλα αυτά που περιέγραψα είναι μέσα. Το ότι εσύ δεν συνάντησες κάτι (προς το παρών) από όλα αυτά δεν σημαίνει ότι φταίει η early access, ούτε ότι η κονσόλα μου μπορεί να υπερθερμένεται. Δεν χρειάζεται damage control, οι ίδιοι τα έχουν παραδεχτεί στη λίστα τους.

Αν το damage control πήγαινε σ εμενα λάθος πήγαινε αγαπητέ φίλε. Ούτε είπα ότι είπα για αντιπαράθεση. Ισα ισα είπα ότι σε κτλβνω αν αγόρασες premium και έχεις πέσει σε τοσα bugs. 

Μη ξεχνάμε όμως ότι η άποψη στην εικόνα ναι είναι υποκειμενική, άλλη του καθενός. 

Γενικά αναφέρουμε την εμπειρία μας λοιπόν εδώ και κάνουμε κουβέντα, οχι αγώνα επιχειρηματολογιας θεωρητικής κατεύθυνσης, ουτε μετοχές έχω δυστυχώς της MS, μακάρι να είχα. :)

Υπομονή με τα known bugs, εγώ συνεχίζω και αν μου σκάσει κανένα τραγικό θα επανέλθω. 

Game breaking bug ήτανε αυτό τις πρώτες δύο μέρες του Payday 3 πχ στο online που περίμενες με τις ώρες να βρεις session ή που σε πέταγε. 

ΥΓ. αφού θεωρείς κακόβουλες τις συμβουλές μου σχετικά με το αν έφταιγε το early access ή κάποια υπερθέρμανση, εγω δεν επανέρχομαι στο θέμα σου, χρόνο έχασα να γράφω άλλωστε με διάθεση να βοηθήσω κ εσυ μου λες για damage control. 

peace ✌️

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, rodosf1 said:

Μη ξεχνάμε όμως ότι η άποψη στην εικόνα ναι είναι υποκειμενική, άλλη του καθενός. 

ΥΓ. αφού θεωρείς κακόβουλες τις συμβουλές μου σχετικά με το αν έφταιγε το early access ή κάποια υπερθέρμανση, εγω δεν επανέρχομαι στο θέμα σου, χρόνο έχασα να γράφω άλλωστε με διάθεση να βοηθήσω κ εσυ μου λες για damage control. 

peace ✌️

Δεν θεωρώ κακόβουλη καμία συμβουλή και μάλιστα όσο αναφορά την early access build, εγώ πρώτος το ανέφερα και δοκίμασα clean install πριν τοποθετηθείς εσύ.

Όσο αναφορά την υπερθέρμανση που είπες αρχικά (που δεν έχω), το θεώρησα λίγο άστοχο αλλά σε καμία περίπτωση κακόβουλο. Η υπερθέρμανση υποθέτω δημιουργεί άλλα προβλήματα όπως επανεκκινήσεις και ίσως χαμηλό performance. Δεν νομίζω να έχει σχέση με μοντέλα αυτοκινήτων που δεν φορτώνουν ή θέματα με saves...

Τέλος, όχι η εικόνα δεν είναι καθόλου υποκειμενική. Το downgrade και τα πράγματα που λείπουν από το αρχικό trailer είναι εμφανέστατα και αδιαμφισβήτητα γιατί είναι πολύ συγκεκριμένα. "Υποκειμενικό" είναι το αν κάποιον τον πειράζουν αυτά ή όχι. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δεν θεωρώ κακόβουλη καμία συμβουλή και μάλιστα όσο αναφορά την early access build, εγώ πρώτος το ανέφερα και δοκίμασα clean install πριν τοποθετηθείς εσύ.

Όσο αναφορά την υπερθέρμανση που είπες αρχικά (που δεν έχω), το θεώρησα λίγο άστοχο αλλά σε καμία περίπτωση κακόβουλο. Η υπερθέρμανση υποθέτω δημιουργεί άλλα προβλήματα όπως επανεκκινήσεις και ίσως χαμηλό performance. Δεν νομίζω να έχει σχέση με μοντέλα αυτοκινήτων που δεν φορτώνουν ή θέματα με saves...

Τέλος, όχι η εικόνα δεν είναι καθόλου υποκειμενική. Το downgrade και τα πράγματα που λείπουν από το αρχικό trailer είναι εμφανέστατα και αδιαμφισβήτητα γιατί είναι πολύ συγκεκριμένα. "Υποκειμενικό" είναι το αν κάποιον τον πειράζουν αυτά ή όχι. 

 

Απαντάω σε σένα γιατί εσύ έθιξες περισσότερο τα θέματα που έχει το παιχνίδι με bugs. Δεν ξέρω αν είναι σχετικό με το εδώ θέμα αλλά χθες το κατέβασα στο pc να το δω πως παίζει και εκεί. Όλα Ultra σε 4k οθόνη στο benchmark μου έβγαλε 62 fps. Ε το παιχνίδι απλά δεν παιζόταν. Πατούσα φρένο και κολλούσαν τα frames, από 60 έπεφτε 24 και μετά καπάκι 70 και πολλά άλλα που με ξενέρωσαν. 

Στο xbox είναι η αλήθεια πως ήμουν από αυτούς που δεν είχαν θέματα και το ευχαριστιόμουν το παιχνίδι. Στο pc όμως είναι unplayable ξεκάθαρα. Έχουν αρκετά πράγματα να λύσουν από ότι φαίνεται και σύντομα θα αρχίσουν να έρχονται patches... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας έρθουν τα patches και μια χαρά θα ασχοληθώ και εγώ. Δεν πάω να περάσω ότι είναι κακό παιχνίδι. 

Απλώς θίγω δυο πράγματα: Μεγάλο downgrade και πολύ σοβαρά bugs στο launch.

Ως παλιός fan του Forza από την εποχή του πρώτου Xbox, περίμενα περισσότερα από την Turn 10. Ειδικά μετά από το hype που δημιούργησε μόνη της μόλις πέρισυ με το "Gameplay" Demo.

Εάν ήταν ένα τυχαίο racing μιας τυχαίας εταιρίας δεν θα καθόμουν να γράφω τόσα πολλά γιατί θα κρατούσα από την αρχή μικρό καλάθι...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως με τιμονιέρα είναι καταπληκτικό. Σήμερα έπαιξα 3 ωρίτσες και πέρασαν νεράκι. Μοναδικό τεχνικό θέμα που συνάντησα από την Πέμπτη ήταν με το quick resume 2 φορές που χρειάστηκε να κλείσω το παιχνίδι για να στρώσει. 

Θα βγουν updates και θα διορθωθούν τα κακώς κείμενα.

 

Επεξ/σία από Lobo10
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Lobo10 said:

Πάντως με τιμονιέρα είναι καταπληκτικό. Σήμερα έπαιξα 3 ωρίτσες και πέρασαν νεράκι. Μοναδικό τεχνικό θέμα που συνάντησα από την Πέμπτη ήταν με το quick resume 2 φορές που χρειάστηκε να κλείσω το παιχνίδι για να στρώσει. 

Θα βγουν updates και θα διορθωθούν τα κακώς κείμενα.

 

Ποια τιμονιερα έχεις? 

Καποια πρόταση για τιμονιερα για το xbox γενικά? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελως Unplayable πλεον, δεν ξερεις ποτε θα κρασαρει και τι θα χασεις απο προοδο. Ενα χαλι μαυρο, μαλλον το εσπρωξαν κλασικα λογω μανατζαραιων και μετα βλεπουμε…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...