Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγω δεν ειχα θεματα με τοσα bugs που αναφερει ο D.Luffy αλλα γενικα ειμαι απογοητευμενος απο αυτο που σερβιριστηκε. Πρωτη φορα λυπηθηκα τα 100€ που εδωσα και σκεφτομαι ηδη να ζητησω Refund μιας και δεν περασαν οι 14 μερες απο την χρεωση. Συγκριτικα π.χ. την Ferrari Roma μεταξυ FM & FH5, στο FH5 μου φαινεται γενικα καλυτερη ως μοντελοποιηση και ηχητικα ειναι πιο κοντα στο πραγματικο (σε σχεση με βιντεο σε ΥΤ). Μου θυμιζει φαση GT που οι ηχοι ηταν αθλιοι και σχεδον παρομοιοι σε ολα τα αυτοκινητα.

Για το μοντελο που ακολουθησαν ως προς την εξελιξη του καθε αυτοκινητου, ουτε κρυο, ουτε ζεστη…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πως σας φαίνεται η συλλογή μου παιδιά?

11274ca3-b188-4fea-9782-0c2e7a34d447.png.4ce205538f2de7b22c5b98381dbbdedb.png

5e752ba9-fa70-4c24-9601-d3948192abb0.png.e14297988f1117d6dd2f9735009b9654.png

 

Θα έλεγα να κάνετε λίγο progress στο career κάμποσες ωρίτσες και μετά να μιλήσουμε για το αν υπάρχουν bugs....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια Version σου λεει κατα την εκκινηση?? Αν θυμαμαι καλα ειχες αναφερει και θεματα με την εφαρμογη του Store?? Μηπως δεν εχεις παρει καποιο Update λογω Store?? Eμενα λεει 1.488.4138.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Πως σας φαίνεται η συλλογή μου παιδιά?

11274ca3-b188-4fea-9782-0c2e7a34d447.png.4ce205538f2de7b22c5b98381dbbdedb.png

5e752ba9-fa70-4c24-9601-d3948192abb0.png.e14297988f1117d6dd2f9735009b9654.png

 

Θα έλεγα να κάνετε λίγο progress στο career κάμποσες ωρίτσες και μετά να μιλήσουμε για το αν υπάρχουν bugs....

Τα αυτοκίνητα είναι τόσο γρήγορα που δεν τα πιάνει η κάμερα... 😂😂😂

Πέρα από την πλάκα δε νομίζω να σε αμφισβητεί κάνεις. Απλά μέχρι τώρα δεν τα έχουμε βρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Πως σας φαίνεται η συλλογή μου παιδιά?

11274ca3-b188-4fea-9782-0c2e7a34d447.png.4ce205538f2de7b22c5b98381dbbdedb.png

5e752ba9-fa70-4c24-9601-d3948192abb0.png.e14297988f1117d6dd2f9735009b9654.png

 

Θα έλεγα να κάνετε λίγο progress στο career κάμποσες ωρίτσες και μετά να μιλήσουμε για το αν υπάρχουν bugs....

ρε συ μπας και πήγαν να πιουν νερό στο ποτάμι τ άλογα; :)

(σε πειραζω Luffy, μην παρεξηγείς) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Tigio13 said:

Τα αυτοκίνητα είναι τόσο γρήγορα που δεν τα πιάνει η κάμερα... 😂😂😂

Πέρα από την πλάκα δε νομίζω να σε αμφισβητεί κάνεις. Απλά μέχρι τώρα δεν τα έχουμε βρει. 

Ειμαι σε επιφυλακή να κάνω screenshot στο αυτοκίνητο φάντασμα που φαίνονται μόνο 4 ρόδες... 😂

31 minutes ago, SaFiS said:

Ποια Version σου λεει κατα την εκκινηση?? Αν θυμαμαι καλα ειχες αναφερει και θεματα με την εφαρμογη του Store?? Μηπως δεν εχεις παρει καποιο Update λογω Store?? Eμενα λεει 1.488.4138.0

1.488.4138.0

Και εμένα το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε performance το παίζετε παίδες? Δοκίμασα και σε performance rt σε δύο quick race, δεν βλεπω πτώση στα frame.. Μάλλον θα κατεβάζουν ανάλυση σε performance rt, αν και δεν κατάλαβα κάτι! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά καλύτερα να μη τα λέω εγώ, δείτε την παρακάτω επίσημη λίστα με "known issues" από την ίδια την Turn 10 και ετοιμαστείτε για πολύ scrolling μέχρι να φτάσετε στο τέλος της σελίδας...

https://support.forzamotorsport.net/hc/en-us/articles/21456702310931-Known-Issues-Forza-Motorsport

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά φαίνεται χειρότερη η πρώτη εικόνα σε σχέση με το FH5.

Το έχω ηδη κατεβάσει το παιχνιδι στο Xbox αλλά σκέφτομαι να περιμένω, αν όντως υπάρχουν χοντρά θέματα

image.png.1ad8ce67e9727ac777ea4c870dac7d31.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρα από τα bugs που θα διορθωθούν κάποια στιγμή, όταν σας φύγει ο αρχικός ενθουσιασμός σιγά σιγά θα αρχίσετε να παρατηρείτε κάποιες λεπτομέρειες που χαλάνε λίγο την εικόνα. Ειδικά για όσους θυμούνται τι είχαν δείξει στο "Gameplay Demo Trailer" πέρισυ.

Final game:

447bd264-e121-42d2-adf4-77559d4fe795.jpg.c6b1637ac8fd14e03e4c39be4d5bb0e4.jpg

 

 

2022 Gameplay Demo:

Screenshot2023-10-10185316.jpg.fde07fc9b6242be7c7ce95c11b91c0f0.jpg

 

Μπορεί τα screens να μην είναι στην ίδια πίστα αλλά δεν υπάρχει πουθενά η μικροσκοπική λεπτομέρεια και το foliage που έκαναν ντόρο σε εκείνο το showcase. Και για όσους αναρωτιούνται, ούτε στο PC υπάρχει.

Ειλικρινά υφές τόσο χαμηλής ανάλυσης δεν θυμάμαι να είδα ούτε στο Forza 6 στο launch του Xbox One. Και μάλιστα αν δείτε στο installation της κονσόλας υπάρχει ένα file κάπου στα 32Gb που λέγεται "High Resolution Texture Pack"... Μήπως και αυτό είναι bug? Για να δούμε. 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Πέρα από τα bugs που θα διορθωθούν κάποια στιγμή, όταν σας φύγει ο αρχικός ενθουσιασμός σιγά σιγά θα αρχίσετε να παρατηρείτε κάποιες λεπτομέρειες που χαλάνε λίγο την εικόνα. Ειδικά για όσους θυμούνται τι είχαν δείξει στο "Gameplay Demo Trailer" πέρισυ.

Final game:

447bd264-e121-42d2-adf4-77559d4fe795.jpg.c6b1637ac8fd14e03e4c39be4d5bb0e4.jpg

 

 

2022 Gameplay Demo:

Screenshot2023-10-10185316.jpg.fde07fc9b6242be7c7ce95c11b91c0f0.jpg

 

Μπορεί τα screens να μην είναι στην ίδια πίστα αλλά δεν υπάρχει πουθενά η μικροσκοπική λεπτομέρεια και το foliage που έκαναν ντόρο σε εκείνο το showcase. Και για όσους αναρωτιούνται, ούτε στο PC υπάρχει.

Ειλικρινά υφές τόσο χαμηλής ανάλυσης δεν θυμάμαι να είδα ούτε στο Forza 6 στο launch του Xbox One. Και μάλιστα αν δείτε στο installation της κονσόλας υπάρχει ένα file κάπου στα 32Gb που λέγεται "High Resolution Texture Pack"... Μήπως και αυτό είναι bug? Για να δούμε. 

Το πρώτο screen μοιάζει να είναι από το Mugello. Θα δω αν το εχω σε παλιότερη εκδοχή. 

Αυτή πάντως είναι από την πραγματική πίστα... Mugello-track-walk-10.jpg.4851bc2678775d09d0253aedfacfe534.jpg

Έβγαλα μολις κ μεσα απο την πίστα, ξεκάθαρα η φωτογραφία σου είναι out of focus, αν δεις παίζει ρόλο το πως θα ρυθμίσεις το φακό στο photo mode. 

Screenshot_2023-10-10-21-24-12-625_com_miui.gallery-edit.jpg.ccd7a3a5f6b125ea7c21f209fb49882f.jpg

Είναι σε χαμηλή ανάλυση, αλλά τα textures σίγουρα αλλάζουν αν κάνεις focus εκτός, υπάρχει lens effect. 

Επεξ/σία από rodosf1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά....Έχουν περάσει χρόνια μετά το FM7 και το team της turn10 έχει γενικά εμπειρία μετά από τόσα Forza Motorsport αλλά και Horizon. Αυτό το ρημαδι το συνήθειο με το metric system ,θα το κόψουν?? Πάλι τα ίδια!! Με αναγκάζουν να χρησιμοποιώ το Performance Index μόνο ,καθώς δεν μπορώ να συνδυάσω Km/h και HP. Ο εγκέφαλος μου έχει συνηθίσει στην ευκολία του Gran Turismo & στο πώς συγκρίνουμε την ισχύ των αυτοκινήτων στην πραγματικότητα...και ξενερωνω όταν βλέπω KW.... κινητήρας είναι,όχι θερμοσίφωνας! Έλεος δλδ. Η μισή χαρά στα παιχνίδια οδήγησης , είναι το tuning και η σύγκριση. Αν δεν το φτιάξουν με κανένα patch ή εάν δεν καταφέρω να αρκεστω απλά στο PI system.... Πάλι GT σε emulators θα παίζω τα βράδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, rodosf1 said:

Έβγαλα μολις κ μεσα απο την πίστα, ξεκάθαρα η φωτογραφία σου είναι out of focus, αν δεις παίζει ρόλο το πως θα ρυθμίσεις το φακό στο photo mode. 

Δεν είναι καθόλου out of focus η φωτό μου 🙂

Τα χάλια textures του δρόμου και το ανύπαρκτο foliage φαίνονται μια χαρά. 

Το point μου είναι ότι το τελικό αποτέλεσμα διαφέρει σαν τη μέρα με τη νύχτα σε σχέση με αυτό που οι ίδιοι έδειξαν μόλις πέρισυ.

Το να το αμφισβητούμε αυτό νομίζω είναι σαν να εθελοτυφλούμε. Τρέξε photo mode στην Maple Valley στην τελική που είναι fictional πίστα και ψάξε να βρεις αν υπάρχουν κάπου αυτές οι λεπτομέρειες που έδειξαν. 

Ήδη υπάρχει σχετικό shot στο X:

F7u2iLQWMAACOVQ.jpg.3236bf3c340e5ffa6e3f2ff7687ed8bb.jpg

Καμία σχέση.

Αν δεν τα έδειχναν όλα αυτά (αφήνοντας στην άκρη και το RT που και αυτό ήταν πολύ υψηλότερης ποιότητας το 2022) προσωπικά θα έλεγα ότι τα γραφικά έχουν βέβαια κάποια δυνατά σημεία αλλά τα textures και κάποιες γεωμετρικές λεπτομέρειες ήθελαν περισσότερη δουλειά. Νόμιζα ότι θα είχαμε τον τεχνικό τομέα του FH5 απλά σε track based game όμως τελικά δεν τον φτάνει ούτε για πλάκα.

Τέλος, δεν προσπαθώ να χαλάσω τον ενθουσιασμό που έχετε κάποιοι και εύχομαι να απολαύσετε το παιχνίδι γιατί το game δεν είναι μόνο γραφικά. Έχει εντυπωσιακό μοντέλο φυσικής (έτυχε να μου φέρει τούμπα μια M3 από λάθος χειρισμό σε μια στροφή!), τα μοτέρ έχουν πειστικούς ήχους και δεν ακούγονται σαν ηλεκτρικές σκούπες και το career mode τολμάει κάτι διαφορετικό από τα προηγούμενα. Όλο το παρουσιαστικό δείχνει σοβαρό και καλοστημένο και επιτέλους βλέπουμε καινούργια μοντέλα συμβατικών αυτοκινήτων και όχι τις αρχαιολογίες που συνηθίσαμε όλα αυτά τα χρόνια. Όπως τα νέα RS6/RS7, Μ3/Μ5 κλπ.

Η ένσταση μου είναι ότι έχει πολλά bugs στην κυκλοφορία του και ότι ο τεχνικός τομέας ήταν κάτω των προσδοκιών που στο κάτω κάτω οι ίδιοι δημιούργησαν πέρισυ. Πχ τι τα θες τα high quality RT reflections στο trailer οταν στο τελικό game δεν βρίσκονται πουθενά? Ας έδειχναν το πραγματικό game οπως είναι τώρα (που συνολικά δεν είναι άσχημο) και δεν θα κάναμε αυτή τη συζήτηση.

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το FH5 για μένα ήταν ένα παιχνίδι που έκανε deliver τις υποσχέσεις του όταν βγήκε. Αυτό που βλέπαμε (που ήταν εντυπωσιακό), αυτό πήραμε στο τέλος. Ούτε ψέματα, ούτε υπερβολές, ούτε φτιαγμένα trailers. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...