Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάποιοι τα λέγαμε για τον τεχνικό τόμεα ήδη εδώ και καιρό.. Από τα πρώτα βίντεο φαινόταν ότι κάτι δεν πάει καλά! Το επιβεβαινουν πλέον τα review και οι χρήστες!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, rodosf1 said:

Ο ήχος είναι το μεγάλο ερώτημα, ο ήχος! είναι πίστη απόδοση του; Με κλειστή εννοείται τη μουσική. 

Δεν έχω τρέξει ακόμα με πολλά αυτοκίνητα αλλά προς το παρόν το Mustang ακούγεται σαν Mustang και το Vauxhall Astra VXR '12 πλησιάζει πολύ στο δικό μου σε real life 🥰. Νομίζω δεν θα απογοητεύσει στους ήχους αλλά θέλει testing. Ένα αρνητικό είναι ότι δεν σε αφήνει να μαρσάρεις στο garage την ώρα που δοκιμάζεις performance parts όπως σε άφηνε το Horizon 5, το οποίο ήταν καταπληκτική ιδέα.

Εν το μεταξύ οδηγάω υποτίθεται κατάμαυρο αυτοκίνητο το οποίο τις περισσότερες φορές φαίνεται ανοιχτό γκρι στους αγώνες. Ελπίζω να πρόκειται για bug με τα shaders των αυτοκινήτων και όχι για artistic intent... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Δεν έχω τρέξει ακόμα με πολλά αυτοκίνητα αλλά προς το παρόν το Mustang ακούγεται σαν Mustang και το Vauxhall Astra VXR '12 πλησιάζει πολύ στο δικό μου σε real life 🥰. Νομίζω δεν θα απογοητεύσει στους ήχους αλλά θέλει testing. Ένα αρνητικό είναι ότι δεν σε αφήνει να μαρσάρεις στο garage την ώρα που δοκιμάζεις performance parts όπως σε άφηνε το Horizon 5, το οποίο ήταν καταπληκτική ιδέα.

Εν το μεταξύ οδηγάω υποτίθεται κατάμαυρο αυτοκίνητο το οποίο τις περισσότερες φορές φαίνεται ανοιχτό γκρι στους αγώνες. Ελπίζω να πρόκειται για bug με τα shaders των αυτοκινήτων και όχι για artistic intent... 

αυτό με το μαυρο/γκρι είναι μάλλον θέμα με τους φωτισμούς. Σε quality mode το ίδιο φαίνεται; 

Α και μαρσαρισμα εννοείται μέσα σε τούνελ! :) Ο ήχος είναι το 50% σε τέτοια games. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, rodosf1 said:

αυτό με το μαυρο/γκρι είναι μάλλον θέμα με τους φωτισμούς. Σε quality mode το ίδιο φαίνεται; 

Α και μαρσαρισμα εννοείται μέσα σε τούνελ! :) Ο ήχος είναι το 50% σε τέτοια games. 

Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα άλλα modes. Το Quality νομίζω δεν προσθέτει τίποτα σημαντικό σε σχέση με το Performance RT εκτός από ανάλυση και μερικές έξτρα RT αντανακλάσεις στο περιβάλλον και δεν υπάρχει περίπτωση να παίξω αυτό το παιχνίδι στα 30fps.

Από την άλλη μένει να δοκιμάσω το non-RT performance mode 🤔. Αναρωτιέμαι αν το πρόβλημα με τα shaders στο χρώμα των αυτοκίνητων το προκαλούν τα RT reflections...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rodosf1 είπε

αυτό με το μαυρο/γκρι είναι μάλλον θέμα με τους φωτισμούς. Σε quality mode το ίδιο φαίνεται; 

Α και μαρσαρισμα εννοείται μέσα σε τούνελ! :) Ο ήχος είναι το 50% σε τέτοια games. 

Λοιπόν δεν άντεξα και αγόρασα το πακέτο. Έπαιξα λίγο τώρα το μεσημέρι με controller. Σε home cinema με dolby atmos η εμπειρία είναι από άλλο πλανήτη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση για τα XsX controllers. Το controller που ήρθε με τη κονσόλα, μέσα σε 1,5 χρόνο άρχισε να μου κάνει θέματα (έκανε πολλαπλά register στα Α και Β, δεν πατούσε καλά το RB), και είδα ότι το έδειχνε εκτός εγγύησης οπότε αποφάσισα να αγοράσω άλλο. Μέσα σε ένα 6μηνο περίπου, το καινούριο μου παρουσίασε θέματα με το Left Joystick και με το κουμπί Α. Αυτή τη φορά ήταν σε εγγύηση οπότε το έστειλα στη microsoft για επισκευή. Οι ερωτήσεις μου είναι 2:

1. Έχει στείλει κανείς άλλος controller για επισκευή; Πόσο καιρό έκανε να έρθει πίσω; Σας το επισκεύασαν ή το άλλαξαν με άλλο;

2. Έχει κανείς άλλος θέματα με τα χειριστήρια να χαλάνε, ή κάνω εγώ κάτι λάθος και τα χαλάω; Μου φαίνεται περίεργο σε 2 χρόνια να χάλασα 2, ενώ στο Xbox 1 S να έχω το ίδιο χειριστήριο για 3+ χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Ερώτηση για τα XsX controllers. Το controller που ήρθε με τη κονσόλα, μέσα σε 1,5 χρόνο άρχισε να μου κάνει θέματα (έκανε πολλαπλά register στα Α και Β, δεν πατούσε καλά το RB), και είδα ότι το έδειχνε εκτός εγγύησης οπότε αποφάσισα να αγοράσω άλλο. Μέσα σε ένα 6μηνο περίπου, το καινούριο μου παρουσίασε θέματα με το Left Joystick και με το κουμπί Α. Αυτή τη φορά ήταν σε εγγύηση οπότε το έστειλα στη microsoft για επισκευή. Οι ερωτήσεις μου είναι 2:

1. Έχει στείλει κανείς άλλος controller για επισκευή; Πόσο καιρό έκανε να έρθει πίσω; Σας το επισκεύασαν ή το άλλαξαν με άλλο;

2. Έχει κανείς άλλος θέματα με τα χειριστήρια να χαλάνε, ή κάνω εγώ κάτι λάθος και τα χαλάω; Μου φαίνεται περίεργο σε 2 χρόνια να χάλασα 2, ενώ στο Xbox 1 S να έχω το ίδιο χειριστήριο για 3+ χρόνια.

2 έτη είναι η εγγύηση, ίσως μπορείς ακόμη να στείλεις το πρώτο για σέρβις. 

Αλλαγή έγινε σ εμένα με νέο. 

Γύρω στις 7-10 μέρες το πάρε-φέρε πήρε. 

Η πρώτη παρτίδα μοχλών είχε ελαττωματικά joysticks κυρίως, στους μοχλούς που ήτανε μαζί με την κονσόλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Ερώτηση για τα XsX controllers. Το controller που ήρθε με τη κονσόλα, μέσα σε 1,5 χρόνο άρχισε να μου κάνει θέματα (έκανε πολλαπλά register στα Α και Β, δεν πατούσε καλά το RB), και είδα ότι το έδειχνε εκτός εγγύησης οπότε αποφάσισα να αγοράσω άλλο. Μέσα σε ένα 6μηνο περίπου, το καινούριο μου παρουσίασε θέματα με το Left Joystick και με το κουμπί Α. Αυτή τη φορά ήταν σε εγγύηση οπότε το έστειλα στη microsoft για επισκευή. Οι ερωτήσεις μου είναι 2:

1. Έχει στείλει κανείς άλλος controller για επισκευή; Πόσο καιρό έκανε να έρθει πίσω; Σας το επισκεύασαν ή το άλλαξαν με άλλο;

2. Έχει κανείς άλλος θέματα με τα χειριστήρια να χαλάνε, ή κάνω εγώ κάτι λάθος και τα χαλάω; Μου φαίνεται περίεργο σε 2 χρόνια να χάλασα 2, ενώ στο Xbox 1 S να έχω το ίδιο χειριστήριο για 3+ χρόνια.

Το μανίσιο που ήρθε με την κονσόλα μου ( αγορά day one ) στο 6 μήνο πάνω κολλούσε το RT έμενε μέσα δεν έκανε επαναφορά στον χρόνο που έπρεπε καθυστερούσε σχεδόν τον τριπλάσιο χρόνο . Ήμουν εντός εγγύησης βέβαια και ήρθε η UPS το πήρε από το σπίτι μου και μου το επέστρεψαν μετά από 9 ημέρες . Άλλο χειριστήριο όχι αυτό που έστειλα . 

Δοκίμασε να μιλήσεις με το support της Micosoft για την εγγύηση του 1ου λογικά θα στο περάσουν σε 2 γνωστούς το πέρασαν παρόλο που έλεγε 1 έτος στέλνωντας την απόδειξη αγοράς στους 15 μήνες πάνω το πέρασαν στην εγγύηση .Μην το αφήσεις δεν έχεις να χάσεις τίποτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/10/2023 στις 2:08 ΠΜ, D.Luffy είπε

Τώρα όσο αναφορά τα γραφικά και τον τεχνικό τομέα (έπαιξα σε Performance RT), παιδιά η αλήθεια είναι ότι μου άφησε ανάμεικτες εντυπώσεις. Το περίμενα καλύτερο και θα έλεγα ότι το Horizon 5 έχει πιο εντυπωσιακά γραφικά. Και δεν έχει να κάνει με τη διαφορετική νοοτροπία arcade vs track racing...

Το μοντέλο φωτισμού που επέλεξαν μου φαίνεται περίεργο. Άλλες φορές δείχνει πολύ καλό και ρεαλιστικό (ανάλογα με τις συνθήκες καιρού ή ώρας), άλλες φορές με έκανε να αναρωτιέμαι αν αυτά είναι γραφικά νέας γενιάς. Να προσθέσω επίσης ότι όσο αναφορά το θέμα αισθητικής και το γενικό look, επέλεξαν μια κάπως πολύ washed out εικόνα για τα γούστα μου. Δεν ξέρω αν σε κάποιους άλλους τους φανεί πιο "ρεαλιστική" αυτή η προσέγγιση, περιμένω γνώμες. Πάντως δεν θυμίζει τα γνωστά Forza που ξέραμε.

Αυτό είδα και εγώ από το analysis του DF. Ναι μεν τεχνολογικά είναι πιο εξελιγμένο το rendering αλλά το 7 στα μάτια μου έχει περισσότερο pop, ακόμη και αν είναι "less dynamic".

Απ'την άλλη, στα materials υπερτερεί ξεκάθαρα το καινούριο.

Απ'την άλλη άλλη ας πούμε όμως, το filtering που παίζει στην άσφαλτο κάνει το καινούριο να φαίνεται less gen από το 7.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα μερικούς αγώνες στο performance mode (χωρίς RT) και στα μάτια μου αν και λιγότερο "ρεαλιστικό", μου φάνηκε πιο ευχάριστο με περισσότερες λεπτομέρειες στα αυτοκίνητα και πιο καθαρό.

Παράδειγμα το παρακάτω screenshot από το DF:

Screenshot2023-10-06134823.png.d4867cddd9fb76f4eba36a864595b121.png

 

Βέβαια το σκέτο Performance mode δεν έχει το RT ambient occlusion το οποίο έχει πολύ μεγάλη διαφορά στο εσωτερικό των αυτοκινήτων οπότε δεν θα το πρότεινα σε αυτούς που τους αρέσει να παίζουν με αυτή την κάμερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα το series x μετά από μια 7ετια που πέρασα με το τίμιο one s,μη έχοντας παρακολουθήσει όλο το τοπικ αν υπάρχει καμία συμβουλή ευχάριστος θα την δεχτώ καλό gaming σε όλους 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλέπω σε προσφορά το vampire masquerade swan song.  

 

είμαι οπαδός των παλιών παιχνιδιών της σειράς απο το 2000 αλλα δεν ειχα ιδεα οτι κυκλοφορησε.... αξίζει καθόλου αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...