Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, thagkol είπε

Εγώ πήρα το Gamesir X2 Pro με 45 ευρώ και το remote παίζει άψογα με φτηνό κινητό Android που είχα ήδη. Η οθόνη φαίνεται υπερβολικά μικρή στα μάτια και δε συνηθίζεται εύκολα μετά την 65άρα, αλλά αυτό είναι δικό μου θέμα που δεν έχει να κάνει με τη συσκευή.

Αυτό έχω βάλει στο μάτι και εγώ, αλλα για κινητό σκέφτομαι να πάρω μια παντόφλα, με όσο πιο πλατιά οθόνη γίνεται. Πρώτος στόχος το LG V60 ή κανα Note 10 Plus (μόνο απο Ebay το πρώτο, πανάκριβο το δεύτερο) που έχουν και OLED οθόνες, γιατι στο 20:9 και με μικρή οθόνη στο Pixel 7 μου βγαίνει και εμένα το μάτι.

Ιδανικά θα με βόλευε ένα μονδέρνο Mi Max 3, 

Για αυτό ρωτάω μήπως καμια κινεζοκονσολίτσα κάνει καλύτερη δουλειά γιατί αυτές συνήθως έχουν 16:9 οθόνες, οπότε αν ειναι 6" π.χ θα είναι 6", δε θα έχει black bars.

H άλλη λύση είναι το Steam Deck(;) , με το Greenlight αλλα είναι σαν φορτηγό το ρημάδι.

 

Επεξ/σία από papp0us
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Gamesir x2 pro δεν το πρότεινα επειδή έχει προβλήματα συμβατότητας με πολλές συσκευές smartphone, δυστυχώς. Αν και υπέροχη κατασκευή, αυτό το θέμα να παίζει στο ενα κ οχι στο άλλο smartphone είναι... τζόγος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, papp0us said:

Αυτό έχω βάλει στο μάτι και εγώ, αλλα για κινητό σκέφτομαι να πάρω μια παντόφλα, με όσο πιο πλατιά οθόνη γίνεται. Πρώτος στόχος το LG V60 ή κανα Note 10 Plus (μόνο απο Ebay το πρώτο, πανάκριβο το δεύτερο) που έχουν και OLED οθόνες, γιατι στο 20:9 και με μικρή οθόνη στο Pixel 7 μου βγαίνει και εμένα το μάτι.

Ιδανικά θα με βόλευε ένα μονδέρνο Mi Max 3, 

Για αυτό ρωτάω μήπως καμια κινεζοκονσολίτσα κάνει καλύτερη δουλειά γιατί αυτές συνήθως έχουν 16:9 οθόνες, οπότε αν ειναι 6" π.χ θα είναι 6", δε θα έχει black bars.

H άλλη λύση είναι το Steam Deck(;) , με το Greenlight αλλα είναι σαν φορτηγό το ρημάδι.

 

Το Galaxy A14, φετινό μοντέλο αλλά της πλάκας κατά τα άλλα, παίζει μια χαρά. Δεν είναι οι μαύρες μπάρες το πρόβλημα, είναι ότι όλα είναι υπερβολικά μικρά, κείμενο ας πούμε δε διαβάζεις εύκολα, για Forza κλπ είναι καλύτερο.

Κινεζοκονσόλα λογικά θα παίζει καλύτερα (πχ Pocket 3 Plus) και θα είναι και ελαφρύτερη, που είναι βασικό, αλλά άλλο 45 ευρώ και άλλο 150. Δε χρειάζεσαι καλό επεξεργαστή, μνήμη κλπ για το remote του xbox, μόνο μια μεγάλη οθόνη.

Επεξ/σία από thagkol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω το elite 2. Πλήρες ρυθμιζόμενο. Παίζω warzone. 

Τα scuf δεν τα έχω δει από κοντά. Άλλο δεν ξέρω! 

Επεξ/σία από @pnea1973
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2023 στις 6:23 ΜΜ, rodosf1 είπε

το Gamesir x2 pro δεν το πρότεινα επειδή έχει προβλήματα συμβατότητας με πολλές συσκευές smartphone, δυστυχώς. Αν και υπέροχη κατασκευή, αυτό το θέμα να παίζει στο ενα κ οχι στο άλλο smartphone είναι... τζόγος. 

Το είχα πάρει και το έστειλα πίσω επειδή δούλευε μόνο όταν ήμουν συνδεδεμένος στο WiFi του σπιτιού μου

Όταν ήμουν εκτός δεν δούλευε ούτε με data ούτε σε άλλο δίκτυο.

Αν και σε αυτό δεν έφταιγε το gamesir αλλά η εφαρμογή του Xbox όμως το θεώρησα άχρηστο να μπορώ να παίξω μόνο όταν είμαι σπίτι, το οποίο μπορώ να το κάνω φθηνότερα και καλύτερα με ένα ανταπτορα στο Controller που μπαίνει το κινητό πάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, mak3don είπε

Το είχα πάρει και το έστειλα πίσω επειδή δούλευε μόνο όταν ήμουν συνδεδεμένος στο WiFi του σπιτιού μου

Όταν ήμουν εκτός δεν δούλευε ούτε με data ούτε σε άλλο δίκτυο.

Αν και σε αυτό δεν έφταιγε το gamesir αλλά η εφαρμογή του Xbox όμως το θεώρησα άχρηστο να μπορώ να παίξω μόνο όταν είμαι σπίτι, το οποίο μπορώ να το κάνω φθηνότερα και καλύτερα με ένα ανταπτορα στο Controller που μπαίνει το κινητό πάνω 

Σωστά, γενικά υπάρχουν λύσεις από adapter, μέχρι οριζόντια χειριστήρια της IPEGA από 25-30€.

Για typeC κ ελάχιστο latency παει κάνεις σε λύσεις gamesir, razer κλπ που όμως ανεβάζουν τιμή αρκετά. Πλεονέκτημα ότι συνήθως φορτίζει με pass through και το κινητό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν φωτορεαλιστικό φαίνεται σε κάποιες σκηνές το νέο Motorsport, RTGI FTW. Επίσης επιτέλους τα δέντρα μακριά φαίνονται 3D και όχι 2D χαρτόνια..Οι άνθρωποι στις κερκίδες σηκώνουν βελτίωση..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Σχεδόν φωτορεαλιστικό φαίνεται σε κάποιες σκηνές το νέο Motorsport, RTGI FTW. Επίσης επιτέλους τα δέντρα μακριά φαίνονται 3D και όχι 2D χαρτόνια..Οι άνθρωποι στις κερκίδες σηκώνουν βελτίωση..

 

Δεν έχει RTGI (global illumination) το FM. Ο φωτισμός είναι rasterized.

Έχει RTAO (ambient occlusion) και RT reflections.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, D.Luffy είπε

Δεν έχει RTGI (global illumination) το FM. Ο φωτισμός είναι rasterized.

Έχει RTAO (ambient occlusion) και RT reflections.

Σωστά, στο PC θα έχει RTGI μόνο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Psycho_Warhead said:

Σωστά, στο PC θα έχει RTGI μόνο.

Απλώς το ανέφερα επειδή έκανες quote το βίντεο του DF στο οποίο δεν δίχνει RTGI επειδή είναι η έκδοση για τις κονσόλες.

Ρε παιδιά εν το μεταξύ τις τελευταίες μέρες κάθε φορά που ανοίγω το store, μου ζητάει συνέχεια update app στο οποίο φυσικά λέω ναι και φαίνεται να μη γίνεται ποτέ. Συμβαίνει και σε εσάς αυτό? Μου έχει σπάσει τα νεύρα... 

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Ρε παιδιά εν το μεταξύ τις τελευταίες μέρες κάθε φορά που ανοίγω το store, μου ζητάει συνέχεια update app στο οποίο φυσικά λέω ναι και φαίνεται να μη γίνεται ποτέ. Συμβαίνει και σε εσάς αυτό? Μου έχει σπάσει τα νεύρα... 

Και σε μένα το ίδιο κάνει. Είναι γνωστό bug του store εδώ και πάρα πολύ καιρό. Πόσο δύσκολο είναι πια να το φτιάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αγοράσει πριν 2 χρόνια περίπου το xbox series x. Πριν λίγο καιρό το χειριστήριο μου εμφάνισε drifting στον αριστερό αναλογικό μοχλό και πρόβλημα στο RB. Μπήκα στο προφίλ μου στην MS και ενώ η κονσόλα έχει εγγύηση μέχρι τις 13/2/2024 στο χειριστήριο μου λέει ότι έληξε στις 4/1/2023. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει λήξει η εγγύηση για το χειριστήριο ενώ ήταν στο ίδιο κουτί με την κονσόλα. Αν επικοινωνήσω με την MS θα αλλάξει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...