Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, GaGaS_Thess είπε

τι να πω ρε παιδια οκ . Μπορει να εχετε δικαιο . 

τσπ, όλα καλά.  Δεν λέμε οτι είχες κακή πρόθεση. Διανύουμε μια απο τις καλύτερες gaming χρονιές. Ας μιλήσουμε για αυτά και για το gaming hardware που λέει και ο hexen

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, GaGaS_Thess είπε

Ωραία τα Strafield και Forza 8 αλλά θα μας πάω λίγο τον χρόνο πίσω όταν αρχές καλοκαιριού είχαμε την εξαγορά της Activision .

Τι έχει γίνει με αυτό ρε παιδιά ; Πολύ ησυχία τον τελευταίο καιρό . 

Η εξαγορά δεν έχει γίνει. Έχει πάρει παράταση ως τις 18/10. Και αν δεν γίνει τελικά η εξαγορά η Activision θα τσεπώσει 4.5 δις από την MS.

Win win για την μαντάμ.

Αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολεί τώρα είναι γιατί το Starfield τρεχει στα 30 fps όταν μας είχαν υποσχεθεί σαν default Target για όλα τα παιχνίδια τα 60 fps.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

 

Αυτό που θα έπρεπε να μας απασχολεί τώρα είναι γιατί το Starfield τρεχει στα 30 fps όταν μας είχαν υποσχεθεί σαν default Target για όλα τα παιχνίδια τα 60 fps.

Η σύντομη απάντηση είναι οτι δεν μπορεί να το τρέξει στα 60 λόγω πολλών παραγόντων, όπως είναι η μηχανή γραφικών, το optimization,το scale του παιχνιδιού κ.ά. που έχουν αναλύθεί και στο DF. Εδώ δεν μπορεί σε δυνατά πισί να τρέξει 60 με συνέπεια, θα τρέξει στο xbox; 

Μην αναλωνόμαστε όμως στις ίδιες συζητήσεις, it is what it is.

Επεξ/σία από gregpec2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
39 minutes ago, gregpec2 said:

Η σύντομη απάντηση είναι οτι δεν μπορεί να το τρέξει στα 60 λόγω πολλών παραγόντων, όπως είναι η μηχανή γραφικών, το optimization,το scale του παιχνιδιού κ.ά. που έχουν αναλύθεί και στο DF. Εδώ δεν μπορεί σε δυνατά πισί να τρέξει 60 με συνέπεια, θα τρέξει στο xbox; 

Μην αναλωνόμαστε όμως στις ίδιες συζητήσεις, it is what it is.

Δεν έμεινε εκεί το DF όμως. Κατέληξαν ότι μια χαρά feasible είναι τα 40 καρέ στο Starfield, τα οποία σε συνδυασμό με 120Hz panel και με ανοιχτό VRR μπορούν να δώσουν ένα απείρως καλύτερο αποτέλεσμα από το χάλι που είναι τώρα.

Και δεν υπάρχει “it is what it is", μιλάμε για 1st-party τίτλο, αυτά είναι λάθη που πληρώνονται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την περίπτωση του Redfall, δεν νομίζω πολλοί να περίμεναν θαύματα στο Starfield.

Τουλάχιστον το Starfield βγήκε πολύ καλύτερο σαν παιχνίδι από το Redfall.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν έμεινε εκεί το DF όμως. Κατέληξαν ότι μια χαρά feasible είναι τα 40 καρέ στο Starfield, τα οποία σε συνδυασμό με 120Hz panel και με ανοιχτό VRR μπορούν να δώσουν ένα απείρως καλύτερο αποτέλεσμα από το χάλι που είναι τώρα.

Και δεν υπάρχει “it is what it is", μιλάμε για 1st-party τίτλο, αυτά είναι λάθη που πληρώνονται.

Πράγματι ανέφεραν οτι πιθανόν να υπάρξει δυνατότητα για ένα mode 40 καρέ, αλλά έχω την εντύπωση οτι αν υλοποιηθεί, αφενώς δεν θα αφορά πολλούς (μιας και αυτοί που έχουν τετοιες τηλεοράσεις είναι μειοψηφία), αφετέρου τα 40 καρέ είναι πολύ κοντύτερα στα 30 παρά στα 60.

Το it is what it is, πήγαινε περισσότερο στο θέμα της κουβέντας για 30 vs 60 καρέ, pc vs consoles, μιας και έχει εξαντληθεί.

Επεξ/σία από gregpec2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, gregpec2 είπε

Το it is what it is, πήγαινε περισσότερο στο θέμα της κουβέντας για 30 vs 60 καρέ, pc vs consoles, μιας και έχει εξαντληθεί.

Συμφορουμίτη, και εγώ(και πολλοί άλλοι φαντάζομαι) θα ήθελα να γίνεται κουβέντα για τα διάφορα πρόσφατα παιχνίδια που βγαινουν αυτό το μήνα σε xbox μεριά ( Starfield, Sea of Stars,Lies of P, Mortal Kombat και Cyberpunk σε λίγες ημέρες) ,αλλά αν κάποιοι θέλουν να γράφουν για άλλα πράγματα όπως 30 vs 60fps, για την εξαγορά της Acti/Bliz ή ακόμα και για μπαταρίες, ας γράψουν για αυτά.

Και στο δημοφιλές reddit, άλλοι γράφουν για το Starfield, άλλοι από τώρα σκέφτονται το μέλλον

It is what it is :)

image.png.0cecf97fdbf62b2025f1047b29320066.png

Και μιας και ανέφερα το Lies of P(που υπάρχει ενδιαφέρον λόγω gamepass)

image.png.a1964f88b27661cb410a6900a4538525.png

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Συμφορουμίτη, και εγώ(και πολλοί άλλοι φαντάζομαι) θα ήθελα να γίνεται κουβέντα για τα διάφορα πρόσφατα παιχνίδια που βγαινουν αυτό το μήνα σε xbox μεριά ( Starfield, Sea of Stars,Lies of P, Mortal Kombat και Cyberpunk σε λίγες ημέρες) ,αλλά αν κάποιοι θέλουν να γράφουν για άλλα πράγματα όπως 30 vs 60fps, για την εξαγορά της Acti/Bliz ή ακόμα και για μπαταρίες, ας γράψουν για αυτά.

Και στο δημοφιλές reddit, άλλοι γράφουν για το Starfield, άλλοι από τώρα σκέφτονται το μέλλον

It is what it is :)

image.png.0cecf97fdbf62b2025f1047b29320066.png

Και μιας και ανέφερα το Lies of P(που υπάρχει ενδιαφέρον λόγω gamepass)

image.png.a1964f88b27661cb410a6900a4538525.png

Εγώ δεν απαγόρευσα σε κανέναν να γράψει για 60 fps, και πως θα μπορούσα άλλωστε. Ίσα ίσα και εγώ έχω αναφερθεί στο παρελθόν στο συγκεκριμένο θέμα πολλάκις.

Απλά έχω την εντύπωση οτι η συγκεκριμένη συζήτηση δεν βγάζει πουθενά, ακριβώς γιατί εξαντληθεί και στο συγκεκριμένο νήμα. Φυσικά αυτό αποτελεί καθαρά προσωπική άποψη.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, έχει πάρει κανείς Expansion Card για το Series S/X?? H φθηνότερη που βρήκα σε 1TB είναι η νέα της WD. Στο Γερμανικό Amazon παίζει στα 156€ με μτφ. Δεν την βρήκα πουθενά αλλού φθηνότερα ή τέλος πάντων μου διαφεύγει...

Έχει κανείς εικόνα για χαμηλότερη τιμή??

T.Y.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι εκεί μπορεί η εταιρεία βασικά, δε νομίζω να είναι θέμα M$. Εδώ ζορίζεται η 4090 στο PC και το παιχνίδι δεν έχει καθόλου RT..Με τέτοια αρχαιολογία engine πάλι καλά να λέμε που δεν έχει stutters.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update 2.7ΓGΒ στο Starfield δίνει διόρθωση σε κάποια side quest κ ανακοίνωσαν επίσης ότι από αρχές του 24 θα ενεργοποιηθουν τα mods σε ΟΛΕΣ τις πλατφόρμες. Χαμουλης έρχεται για τους λάτρεις του διαστήματος! 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gregpec2 είπε

Απλά έχω την εντύπωση οτι η συγκεκριμένη συζήτηση δεν βγάζει πουθενά, ακριβώς γιατί εξαντληθεί και στο συγκεκριμένο νήμα. 

Δεν είπα ότι απαγόρεψες σε κανένα. Είπα ότι καλώς ή κακώς πολλοί προτιμάνε να κουβεντιάζουν για πράγματα που έχουν εξαντληθεί(πχ οι μπαταρίες παλιότερα).

54 λεπτά πριν, SaFiS είπε

Παίδες, έχει πάρει κανείς Expansion Card για το Series S/X?? H φθηνότερη που βρήκα σε 1TB είναι η νέα της WD. Στο Γερμανικό Amazon παίζει στα 156€ με μτφ. Δεν την βρήκα πουθενά αλλού φθηνότερα ή τέλος πάντων μου διαφεύγει...

Έχει κανείς εικόνα για χαμηλότερη τιμή??

T.Y.

Ισως παίξει τίποτα τώρα τις γιορτές/black friday αν δεν βιάζεσαι για αγορά.

Δυστηχώς μόνο 2 εταιρείες(Seagate/WD)έχουν βγάλει τέτοιους δίσκους, και άρα οι τιμές έχουν μείνει σε υψηλά επίπεδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rodosf1 είπε

από αρχές του 24 θα ενεργοποιηθουν τα mods σε ΟΛΕΣ τις πλατφόρμες

Θα είναι τόσο απλό να κάνουν unlock το FPS limit μέσω mod άραγε;

Btw, μετέφερα το Series X στο σαλόνι για να δω πως τρέχει στην OLED και μετά από πειραματισμούς με τις ρυθμίσεις μπορώ με σιγουριά να πω πλέον πως το go-to setting μου για ελαχιστοποίηση input lag είναι:

Στα 60/30fps games 60Hz και VRR On
Στα 120fps games 120Hz και VRR On

Το 120Hz παλιότερα και κυρίως στο launch έδινε καλύτερο input lag σε όλα τα games, ανεξάρτητα από το VRR setting. Πλέον δεν ισχύει. Όταν το game είναι 60fps, με 60Hz και VRR On έχεις ελάχιστο input lag - είναι σαν να τρέχεις V-Sync Off με FPS limiter ρυθμισμένο στα 59, όπως στα PC. Με 120Hz μάλλον λόγω LFC και frame doubling έχεις λίγο μεγαλύτερο input lag αλλά το κυριότερο (για μένα), η οθόνη σου κάνει drive το pixel response νομίζοντας οτι δείχνει 120Hz content.

Συγκεκριμένα στο Starfield, στην OLED προτίμησα και εγώ Motion blur Off. Στην nanoIPS προτιμώ On

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/9/2023 στις 9:45 ΜΜ, SaFiS είπε

Παίδες, έχει πάρει κανείς Expansion Card για το Series S/X?? H φθηνότερη που βρήκα σε 1TB είναι η νέα της WD. Στο Γερμανικό Amazon παίζει στα 156€ με μτφ. Δεν την βρήκα πουθενά αλλού φθηνότερα ή τέλος πάντων μου διαφεύγει...

Έχει κανείς εικόνα για χαμηλότερη τιμή??

T.Y.

Αγόρασα στις 9 Σεπτεμβρίου από το επίσημο site της Western Digital με 1TB και περιμένω να μου έρθει.

Δεν ήθελα να αγοράσω αλλά θέλω να έχω εγκατεστημένα περισσότερα παιχνίδια.

Και δεν θέλω να απεγκαταστήσω τώρα κάποιο παιχνίδι από τον εσωτερικό δίσκο της κονσόλας.

Αν δημιουργήσεις λογαριασμό θα έχεις δωρεάν μεταφορικά με απλή αποστολή και 10% έκπτωση στην παραγγελία σου.

Μετά την εγγραφή θα σου έρθει ένα email με κωδικό έκπτωσης.

Με την έκπτωση η Expansion Card θα σου κοστίσει από 160.99 ευρώ 144.90 ευρώ.

https://www.westerndigital.com/el-gr/products/external-drives/wd-black-c50-expansion-card-for-xbox-ssd#WDBMPH0010BNC-WCSN

 

Επεξ/σία από Westcoast
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...