Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Δηλαδή εν ολιγης μου λέτε αν πάρω μια oled tv 4k να φροντίσω να έχει vrr για να μπορώ να δω αξιοπρεπές ακόμα και τα 30fps παιχνίδια?

Ναι αλλά το vrr δεν πρέπει να το υποστηρίζει και το παιχνίδι ή όχι από τη στιγμή που το έχεις ενεργό είναι ενεργό για οποιαδήποτε πηγή?

Δεν το συζητάμε οτι αν πάρεις μια oled tv σήμερα, θα κοιτάξεις να υποστηρίζει vrr. 

To vrr ενεργοποιείται από το μενού της κονσόλας οπότε ισχύει για όλα τα παιχνίδια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει σχέση το VRR. Δεν αλλάζει κάτι όσον αφορά το effect που λέμε. Για να δεις αν σε ενοχλεί πρέπει να το δεις από κοντά, σε βίντεο δεν μπορεί να αποδοθεί, έχει να κάνει με το instantaneous response time των OLED pixels και τα μάτια μας. Αν καταγραφεί από κάμερα με μεγάλο shutter speed / ή και αναπαραχθεί το βίντεο σε οθόνη που δεν έχει instantaneous response time δεν μπορείς να "δεις" το effect αυτό.

Το μόνο που σώζει την κατάσταση είναι το motion interpolation. Σήμερα είδα οτι η S95C της Samsung έχει σε game mode ένα motion interpolation που προσθέτει μόνο 10ms input lag. Αυτό ναι, ακούγεται να σώζει την κατάσταση σχετικά ανώδυνα.

Επεξ/σία από EuphangeL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 minutes ago, EuphangeL said:

Δεν έχει σχέση το VRR. Δεν αλλάζει κάτι όσον αφορά το effect που λέμε. Για να δεις αν σε ενοχλεί πρέπει να το δεις από κοντά, σε βίντεο δεν μπορεί να αποδοθεί, έχει να κάνει με το instantaneous response time των OLED pixels και τα μάτια μας. Αν καταγραφεί από κάμερα με μεγάλο shutter speed / ή και αναπαραχθεί το βίντεο σε οθόνη που δεν έχει instantaneous response time δεν μπορείς να "δεις" το effect αυτό.

Το μόνο που σώζει την κατάσταση είναι το motion interpolation. Σήμερα είδα οτι η S95C της Samsung έχει σε game mode ένα motion interpolation που προσθέτει μόνο 10ms input lag. Αυτό ναι, ακούγεται να σώζει την κατάσταση σχετικά ανώδυνα.

Ναι, το φανταζόμουν ότι δεν παίζει ρόλο το VRR, αλλά έδινα μια πιθανότητα να φταίει η ηλικία της OLED που είχα δει.

Σχετικά με το βίντεο που δίνεις, αφενός είναι εντελώς trap ο τίτλος, αφετέρου αν δεν το δω με τα μάτια μου δεν το πιστεύω ότι θα λύνει το πρόβλημα - ή αν το λύνει δεν ξέρω τι συνέπεια θα έχει τόσο μεγάλο input lag σε competitive games. Κατ' αρχάς με τέτοιο lag αποκλείεται αμέσως αμέσως η χρήση της ως PC monitor.

Τελοσπάντων, είναι φρέσκο το μοντέλο απ' ότι βλέπω, θα βγουν κι άλλα reviews, μακάρι να πέφτω έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, EuphangeL είπε

Δεν έχει σχέση το VRR. Δεν αλλάζει κάτι όσον αφορά το effect που λέμε. Για να δεις αν σε ενοχλεί πρέπει να το δεις από κοντά, σε βίντεο δεν μπορεί να αποδοθεί, έχει να κάνει με το instantaneous response time των OLED pixels και τα μάτια μας. Αν καταγραφεί από κάμερα με μεγάλο shutter speed / ή και αναπαραχθεί το βίντεο σε οθόνη που δεν έχει instantaneous response time δεν μπορείς να "δεις" το effect αυτό.

Το μόνο που σώζει την κατάσταση είναι το motion interpolation. Σήμερα είδα οτι η S95C της Samsung έχει σε game mode ένα motion interpolation που προσθέτει μόνο 10ms input lag. Αυτό ναι, ακούγεται να σώζει την κατάσταση σχετικά ανώδυνα.

Το λέει στα specs κάθε τηλεόρασης αν έχει αυτό που λες?

Γιατί στο επίσημο site ακόμα και για την τηλεόραση που λες δεν είδα να αναφέρει αν έχει αυτό που λες.

Και βλέπω πήγες σε πολύ φτηνή τηλεόραση. 6 χιλιάδες ευρώ περίπου.

Και σκέτη oled ή qoled? Και γιατί?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το motion interpolation δεν ειναι το χαζο-smoothness που εχουν ολες οι τηλεορασεις? Που θεωρητικα το ενεργοποιεις μονο για αθλητικο περιεχομενο, αλλιως δειχνει περιεργο στα υπολοιπα (δεν εχω δοκιμασει games)

https://www.google.com/search?client=opera&q=motion+interpolation&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Εκτος αν η διαφορα στην πανω tv ειναι το πολυ χαμηλο input lag

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Το motion interpolation δεν ειναι το χαζο-smoothness που εχουν ολες οι τηλεορασεις? Που θεωρητικα το ενεργοποιεις μονο για αθλητικο περιεχομενο, αλλιως δειχνει περιεργο στα υπολοιπα (δεν εχω δοκιμασει games)

https://www.google.com/search?client=opera&q=motion+interpolation&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8

Εκτος αν η διαφορα στην πανω tv ειναι το πολυ χαμηλο input lag

Υεσ, αυτό είναι, υπάρχουν διάφορα "modes" (π.χ. το cinematic των LG που δεν δημιουργεί το "soap opera effect" και υπάρχει για να μην βλέπεις αυτό το micro-stuttering που συζητάμε, σε 24fps περιεχόμενο π.χ.)

Αυτό στην S95C είναι συγκεκριμένα tuned για games (a.k.a. 30fps), με χαμηλό input lag.

11 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Το λέει στα specs κάθε τηλεόρασης αν έχει αυτό που λες?

Γιατί στο επίσημο site ακόμα και για την τηλεόραση που λες δεν είδα να αναφέρει αν έχει αυτό που λες.

Και βλέπω πήγες σε πολύ φτηνή τηλεόραση. 6 χιλιάδες ευρώ περίπου.

Και σκέτη oled ή qoled? Και γιατί?

Χαχαχ εε ντάξει ναι, OLED/QD-OLED είναι από τις ακριβότερες αλλά για να είδες 6k μάλλον κοίταξες πολλές ίντσες, γύρω στα 2.5k είναι στις 55".

Στα specs των επίσημων site τρεχαγυρευόπουλος τι θα βρεις. Μόνο από εξειδικευμένα reviews (όχι κονσέρβες) ανακαλύπτεις τέτοια πράγματα. Είναι κάτι που δεν έχω ξαναδεί εγώ πάντως (game-specific motion interpolation με χαμηλό input lag).

Τεσπά, κοντή γιορτή, με το release του starfield θα δοκιμάσω την τύχη μου για 30FPS στην C2 να δω αν παλεύεται.

Spoiler

Το OLED vs QD-OLED είναι μεγάλη ιστορία. Στα χαρτιά τα QD-OLED panels είναι ανώτερα, αλλά έχουν κάποια shortcomings με τα κυριότερα 1) Raised blacks όταν υπάρχει αρκετό φως στο δωμάτιο 2) Πιο επιρρεπής σε burn-in 3) Το πραγματικό πρόβλημα όμως είναι η Samsung και το σάπιο λογισμικό της που πάντα και διαχρονικά έχει θέματα ακόμα και μετά από άπειρα updates

 

16 ώρες πριν, Malthador είπε

Ναι, το φανταζόμουν ότι δεν παίζει ρόλο το VRR, αλλά έδινα μια πιθανότητα να φταίει η ηλικία της OLED που είχα δει.

Σχετικά με το βίντεο που δίνεις, αφενός είναι εντελώς trap ο τίτλος, αφετέρου αν δεν το δω με τα μάτια μου δεν το πιστεύω ότι θα λύνει το πρόβλημα - ή αν το λύνει δεν ξέρω τι συνέπεια θα έχει τόσο μεγάλο input lag σε competitive games. Κατ' αρχάς με τέτοιο lag αποκλείεται αμέσως αμέσως η χρήση της ως PC monitor.

Τελοσπάντων, είναι φρέσκο το μοντέλο απ' ότι βλέπω, θα βγουν κι άλλα reviews, μακάρι να πέφτω έξω.

Χμμ κοίτα να δεις.. τώρα που το λες - έχω παρατηρήσει με τα μάτια μου διαφορετικό pixel response στην LG C2 όταν ήταν ενεργοποιημένο σκέτο το HDMI 2.1 VRR σε σχέση με όταν ήταν ενεργοποιημένο το FreeSync Premium.

Στο FreeSync Premium ήταν λίγο πιο "blurry" το response, αλλά επίσης ήταν ελάχιστα μεγαλύτερο και το input lag. Στα 30FPS παίζει όντως σε αυτή την περίπτωση να κάνει διαφορά στο visual stuttering που βλέπουμε.

Στο βίντεο αν όντως είναι 10ms το extra input lag, παλεύεται κάπως.. Εννοώ έχουν ήδη υψηλό input lag τα 30fps από την φύση τους, τα 10ms extra δεν νομίζω να τα νιώθεις πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάλλον θα μου έβγαλε λάθος τηλεόραση με την αναζήτηση στο σκρουτζ.

Πάντως και από 2 μισή χιλιάδες που κάνει η τηλεόραση που εσύ ο ίδιος πρότεινες ποιο πάνω.

Η Samsung S95C

Δεν τα λες και λίγα για 55 ιντσών 4k oled tv.

Έχω βρει και με 1200 ευρώ samsung 4k oled tv. Και είμαι σε σκέψεις να την αγοράσω ή όχι.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Μάλλον θα μου έβγαλε λάθος τηλεόραση με την αναζήτηση στο σκρουτζ.

Πάντως και από 2 μισή χιλιάδες που κάνει η τηλεόραση που εσύ ο ίδιος πρότεινες ποιο πάνω.

Η Samsung S95C

Δεν τα λες και λίγα για 55 ιντσών 4k oled tv.

Έχω βρει και με 1200 ευρώ samsung 4k oled tv. Και είμαι σε σκέψεις να την αγοράσω ή όχι.

Λογικά στην δοκιμασμένη Lg C2 θα καταλήξεις στο 1200-300 άρι. Οι άλλες ξεφεύγουν πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Paragontas-x said:

Θα προτιμούσα μια samsung 4k oled.

Samsung ειναι καλες αλλα προσωπικα δεν θα επαιρνα γιατι το Tizen ειναι ΓΤΠ και δεν υποστηριζουν Dolby Vision. Το πρώτο αντε το προσπερνας με ενα chromecast αλλα το δευτερο; Ολες οι stream υπηρεσίες και το xbox εχουν παει σε DV

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ προσωπικά δεν έχω  απολύτως κανένα πρόβλημα με τον ήχο στο series x και στην q80t qled τηλεόραση της Samsung.

Μήπως φταίνε οι πηγές που βλέπεις υλικό γιατί εμένα με netflix & disney+ δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα με τον ήχο είτε τρέξω τις εφαρμογές κατευθείαν από την τηλεόραση, είτε από το series x.

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Θα προτιμούσα μια samsung 4k oled.

Τότε θα πας στην S90C η οποία είναι σε σχετικά καλή τιμή αλλά δεν έχεις dolby vision όπως σου είπαν και παραπάνω.

Είναι χειρότερη επιλογή από την c2 πάντως κατά την άποψή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά γιατί δεν ανοίγετε ένα τόπικ για να πείτε για τις τηλεοράσεις ; Έχει καταντήσει τσατ για τηλεόραση το τόπικ του Series X 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Καθώτι μου ήρθε PC με καλα specs , το xbox Πλεον σκονιζεται. Έλεγα να το σμπρώξω να παρω μερικά χρήματα πίσω. Είναι το Halo Edition Series X. Πόσο θα το δίνατε? Λέω να το δώσω με τα ασύρματα ακουστικά που έχει βγάλει η MS. Αγορά Day1 της κυκλοφορίας της έκδοσης. Σόρρυ για το offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...