Προς το περιεχόμενο

Xbox Series X Topic v4


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, Lotof είπε

 

Καλημέρα εγώ πάντα είχα audio sync θέμαατα με αυτό το game

Series x χρήστης με dolby atmos μπάρα και Lg C2 - παίζω σε 4k ανάλυση και set 120hz αλλά θαρρώ πως τα ρίχνει 60hz

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Plzzz plz έστω 40FPS mode στα 120Hz

Οτι και αν έχω δοκιμάσει 30FPS στην Nano IPS είναι unbearable.

Στην OLED δεν έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά φαντάζομαι μόνο με motion interpolation θα παλεύεται.

Εκτός αν έχουν κάνει κανένα μαγικό με motion blur και μηχανισμό για μειωμένο input lag.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μόνος λόγος που δεν ξανααγοράζω series s μόνο κ μόνο για να παίξω αυτό το παιχνίδι (αν και το θέλω) είναι ότι φοβάμαι μην το πετσοκόψουν τελείως σε αναλυση για να εχει 30fps ή αν εχει framedrops. 

με βλέπω στον υπολογιστη με vpn μέσω cloud :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Paragontas-x είπε

Τι εννοείς δηλαδή ότι οποιοδήποτε παιχνίδι δεν έχει άνω των 30fps δεν φαίνεται καλά σε τηλεοράσεις oled?

Στις oled τα 30 fps δείχνουν ακόμα χειρότερα απ' ότι είναι.

57 λεπτά πριν, ParafronGR είπε

ο μόνος λόγος που δεν ξανααγοράζω series s μόνο κ μόνο για να παίξω αυτό το παιχνίδι (αν και το θέλω) είναι ότι φοβάμαι μην το πετσοκόψουν τελείως σε αναλυση για να εχει 30fps ή αν εχει framedrops. 

με βλέπω στον υπολογιστη με vpn μέσω cloud 😕

Δε νομίζω να υπάρξει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα στο s. Ο ίδιος ο Todd Howard είπε οτι το παίζει στο series s, και μάλλον θα ισχύει, διότι δεν τους παίρνει εκεί στην μικρομαλακή να κάνουν την παραμικρή χαζομάρα. Θα πέσει όλος ο κόσμος να τους φάει, και θα 'χει και δίκιο.

Το xcloud το ανώτερο που υποστηρίζει είναι 1080p. Μάλλον με το s καλύτερα θα είσαι συνολικά.

Επεξ/σία από gregpec2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά δεν παίζει σε μια oled tv να φαίνονται χάλια τα 30fps, νομίζω γίνεσαι υπερβολικός.

Απλά τα 60fps φαίνονται πολύ καλύτερα και είναι λογικό.

Έχω μια samsung qled tv 55 ιντσών 4k και μια χαρά μου φαίνονται και τα 30fps αλλά και τα 60fps.

Δεν είναι ότι τα παιχνίδια με 30fps είναι χάλια στο series x.

Δηλαδή τα Ελληνικά κανάλια που νομίζω κανένα δεν εκπέμπει σε 60fps και όλα εκπέμπουν σε χαμηλότερα fps δεν μπορείς να τη δεις καν?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 hours ago, Paragontas-x said:

Τι εννοείς δηλαδή ότι οποιοδήποτε παιχνίδι δεν έχει άνω των 30fps δεν φαίνεται καλά σε τηλεοράσεις oled?

Yes. Τα OLED pixels έχουν instataneous response time και η major αλλαγή τους κάθε 33.33ms στα 30FPS games δημιουργεί stuttering/flashing effect στον θεατή. Με motion blur "ξεπλένεται" αυτό (i.e. δεν είναι τόσο major η αλλαγή αλλά πιο smooth) αλλά με το τίμημα του extra input lag.

Με motion interpolation από την TV (έξτρα μάντεμα frames ανάμεσα στα 30) γίνεται ακόμα πιο smooth αλλά με ακόμα περισσότερο input lag.

11 hours ago, Paragontas-x said:

Καλά δεν παίζει σε μια oled tv να φαίνονται χάλια τα 30fps, νομίζω γίνεσαι υπερβολικός.

Απλά τα 60fps φαίνονται πολύ καλύτερα και είναι λογικό.

Έχω μια samsung qled tv 55 ιντσών 4k και μια χαρά μου φαίνονται και τα 30fps αλλά και τα 60fps.

Δεν είναι ότι τα παιχνίδια με 30fps είναι χάλια στο series x.

Δηλαδή τα Ελληνικά κανάλια που νομίζω κανένα δεν εκπέμπει σε 60fps και όλα εκπέμπουν σε χαμηλότερα fps δεν μπορείς να τη δεις καν?

Μην συγκρίνεις LED με OLED.

Επίσης μην συγκρίνεις video με real-time graphics. Στο βίντεο, ακόμη και στα 24FPS:

  1. Το shutter speed της κάμερας δημιουργεί φυσικό motion blur
  2. Όταν δεν είσαι σε game mode στις μοντέρνες TV έχεις motion interpolation (έστω και χαμηλό "cinematic") χωρίς να σε νοιάζει το input lag

Δοκίμασε να δεις βίντεο στα 24/30/50FPS τραβηγμένο με >1/500 shutter speed σε OLED έχοντας motion interpolation στο OFF και θα έχεις ακριβώς το ίδιο stuttering/flashing effect όπως στα 30FPS games.

Btw, κάτι αλλάξανε μάλλον στο μεγάλο system update που έγινε τον Ιούλιο και πλέον το VRR/FreeSync On setting είτε δεν είναι V-Sync buffered ποτέ, είτε είναι μόνο όταν χρειάζεται 🫡🫡

To επιβεβαίωσα και με input response feeling, πλέον είναι ίδιο με VRR Off (πριν το VRR Off είχε καλύτερο response στα 120Hz όταν έτρεχες 60FPS game) αλλά και στο Hz meter που έχει το Monitor μου, πλέον δείχνει 60Hz/120Hz αντί για 59Hz/119Hz που έδειχνε πριν με VRR On.

Δίνει μια ελπίδα αυτό για τα 30FPS στην Nano IPS, γιατί κάπως παλεύεται το stuttering αν βάλεις 60Hz output με VRR on.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι με τα μέχρι τώρα δεδομένα καλύτερα να έχεις μια led τηλεόραση παρά μια oled μιας και πολλές πηγές είναι ακόμα 30fps(Ελληνική ψηφιακή τηλεόραση, πλειοψηφία παιχνιδιών(Ακόμα και για τα series s/x) και γενικότερα η πλειοψηφία των πηγών είναι 30fps και όχι άνω των 30fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Paragontas-x είπε

Δηλαδή θέλεις να μου πεις ότι με τα μέχρι τώρα δεδομένα καλύτερα να έχεις μια led τηλεόραση παρά μια oled μιας και πολλές πηγές είναι ακόμα 30fps(Ελληνική ψηφιακή τηλεόραση, πλειοψηφία παιχνιδιών(Ακόμα και για τα series s/x) και γενικότερα η πλειοψηφία των πηγών είναι 30fps και όχι άνω των 30fps.

Όχι, σε καμία περίπτωση. Επαναλαμβάνω: 

Στο βίντεο, ακόμη και στα 24FPS:

  1. Το shutter speed της κάμερας δημιουργεί φυσικό motion blur
  2. Όταν δεν είσαι σε game mode στις μοντέρνες TV έχεις motion interpolation (έστω και χαμηλό "cinematic") χωρίς να σε νοιάζει το input lag

Τα video sources είναι βούτυρο στις OLED. Τα 30FPS games είναι το πρόβλημα. Και όχι πλέον, η πλειοψηφία των παιχνιδιών δεν δίνει μέγιστο 30FPS αλλά performance mode 60 και παραπάνω.

Επεξ/σία από EuphangeL
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι κάνεις λάθος είναι πάρα πολλά τα παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν πάνω από 30fps.

Ειδικά παιχνίδια που δεν είναι 3A.

Και έχεις κάποιο βίντεο να μου δείξεις πόσο μεγάλη είναι η διαφορά παιχνιδιών 30fps 4k σε μια oled tv και σε μια led tv?

Και σε άτομα σαν εμένα που αν ένα παιχνίδι έχει την δυνατότητα performance/quality θα προτιμήσω το quality ακόμα και αν είναι σε 30fps τι γίνεται?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, Paragontas-x said:

Νομίζω ότι κάνεις λάθος είναι πάρα πολλά τα παιχνίδια που δεν υποστηρίζουν πάνω από 30fps.

Ειδικά παιχνίδια που δεν είναι 3A.

Και έχεις κάποιο βίντεο να μου δείξεις πόσο μεγάλη είναι η διαφορά παιχνιδιών 30fps 4k σε μια oled tv και σε μια led tv?

Και σε άτομα σαν εμένα που αν ένα παιχνίδι έχει την δυνατότητα performance/quality θα προτιμήσω το quality ακόμα και αν είναι σε 30fps τι γίνεται?

Δεν μπορείς να το διακρίνεις σε βίντεο στο youtube, μόνο αν βάλεις μία OLED δίπλα σε μία LED να τρέχουν το ίδιο game στην ίδια κονσόλα ταυτόχρονα σε real-time.

Έχω δει το RDR2 να παίζει έτσι (που τρέχει μόνο στα 30 fps), στην OLED πρακτικά μπορούσα να διακρίνω τα καρέ να αλλάζουν, πολύ άσχημο το τελικό αποτέλεσμα. Βέβαια ήταν παλιότερη τηλεόραση χωρίς VRR, αλλά δεν ξέρω αν θα έκανε μεγάλη διαφορά.

Φυσικά και κερδίζεις σε καθαρότητα εικόνας, αλλά όταν το καρέ είναι τόσο sharp και clean διακρίνεται σε τέτοιο βαθμό η εναλλαγή του, αποσπάται η προσοχή του ματιού που ξέρει να διακρίνει τα 30 από τα 60 καρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή εν ολιγης μου λέτε αν πάρω μια oled tv 4k να φροντίσω να έχει vrr για να μπορώ να δω αξιοπρεπές ακόμα και τα 30fps παιχνίδια?

Ναι αλλά το vrr δεν πρέπει να το υποστηρίζει και το παιχνίδι ή όχι από τη στιγμή που το έχεις ενεργό είναι ενεργό για οποιαδήποτε πηγή?

Επεξ/σία από Paragontas-x
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...