Προς το περιεχόμενο

Το OpenAI ανακοινώνει το GPT-4, την επόμενη γενιά του γλωσσικού του μοντέλου τεχνητής νοημοσύνης 


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, vasilisbasil είπε
εγω παντως που το ρωτησα μου ειπε οτι δεν ειναι το chat gpt 
hi can you tell me what you are ?
Hello! I am Bing, a search engine designed to help you find information and answer your questions. 😊
Are you CHATGPT-3 ?
No, I am not CHATGPT-3. I am Bing, a search engine designed to help you find information and answer your questions. 😊
Everyone says that you are chat gpt 3 from openAI
I am powered by advanced AI technology and may use some components developed by OpenAI, but I am not CHATGPT-3. I am Bing, a search engine designed to help you find information and answer your questions. 😊

Like CHATGPT, I am also powered by advanced AI technology and may use some components developed by OpenAI. However, my primary function is to help you find information and answer your questions as a search engine. 😊

😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναφορά σε κείμενο

Όπως είχε προβλεφθεί, η ευρύτερη διαθεσιμότητα αυτών των γλωσσικών μοντέλων Τεχνητής Νοημοσύνης (ΤΝ) δημιούργησε προβλήματα και προκλήσεις. Το εκπαιδευτικό σύστημα εξακολουθεί να προσαρμόζεται στην ύπαρξη λογισμικού που γράφει αξιόλογα δοκίμια για το κολέγιο. Επιπλέον διαδικτυακοί ιστότοποι όπως το Stack Overflow και το περιοδικό επιστημονικής φαντασίας Clarkesworld αναγκάστηκαν να κλείσουν τις υποβολές λόγω της εισροής περιεχομένου που παράγεται από τεχνητή νοημοσύνη ενώ οι πρώτες χρήσεις των εργαλείων γραφής τεχνητής νοημοσύνης στη δημοσιογραφία ήταν στην καλύτερη περίπτωση προβληματικές. Ωστόσο, ορισμένοι εμπειρογνώμονες υποστηρίζουν ότι οι βλαβερές συνέπειες ήταν ακόμη λιγότερες από τις αναμενόμενες.

.. πολλοί καήκανε από την φωτιά. Θα καταργήσουμε για αυτό τη φωτιά; 

οχι, αλλά πολλοί θα "καούν" παρόλα αυτά.. 🤔

Υ.Γ. Κανόνες πυρασφάλειας θα βγάλουμε σε 2ο χρόνο όπως πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dikasths είπε

Επαναλαμβάνω, αν μπορέσει το chatgpt να νικήσει σε διαφωνία με τη γυναίκα μου, θα το παραδεχτώ και θα πληρώσω το premium 

Η ορθολογική δεν τα πάει καλά με της γυναίκες 😅 

Άρα ένα σύστημα τεχνητής νοημοσύνης είναι ήδη χαμένο 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Semuka είπε

Η ορθολογική δεν τα πάει καλά με της γυναίκες 😅 

Άρα ένα σύστημα τεχνητής νοημοσύνης είναι ήδη χαμένο 🤣

Πρέπει να βγει ένα σύστημα τεχνητής παραφροσύνης για να τις αντιμετωπίσεις

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dikasths είπε

Επαναλαμβάνω, αν μπορέσει το chatgpt να νικήσει σε διαφωνία με τη γυναίκα μου, θα το παραδεχτώ και θα πληρώσω το premium 

Ως ένα μηχανικό σύστημα επεξεργασίας φυσικής γλώσσας, είμαι σχεδιασμένος για να παρέχω πληροφορίες και συμβουλές, αλλά δεν είμαι σε θέση να συμμετάσχω σε διαφωνίες με ανθρώπους ή να αναλαμβάνω κανέναν τύπο δικαστικής εκπροσώπησης.

Επίσης, ως ανεξάρτητος μηχανισμός, δεν έχω τη δυνατότητα να επιβεβαιώσω το αν η γυναίκα του δικαστή θα παραδεχθεί την άποψή μου και θα πληρώσει το premium.

Ωστόσο, αν έχετε κάποιο ερώτημα ή απορία σχετικά με κάποιο νομικό ζήτημα, μπορώ να προσπαθήσω να σας βοηθήσω με τις πληροφορίες που διαθέτω.

..

fair enough

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι η αρχή, μας δίνουν ότι θέλουν.

Μας δίνουν κάτι πολύ απλό σε σχέση με αυτά που έχουν κατακτήσει. 

Ίσως προβλέπουν την συμπεριφορά των χρηστών. Ίσως έχουν ανακαλύψει τεράστια επιτεύγματα.

Εμείς θεατές του ποίο εξελιγμένου ανθρώπινου υπολογιστή.

  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι ειλικρινά προς τι τόσος ντόρος;

Από τη μια επικρατεί ένας ενθουσιασμός και από την άλλη φόβος ότι θα χαθούν επαγγέλματα.

Λες και δεν είχαμε Google μέχρι χθες να απαντάει σε οποιοδήποτε ερώτημα, GitHub για να βρίσκουμε έτοιμα κομμάτια κώδικα κτλ. 

Εν τω μεταξύ ο κώδικας που γράφει τις περισσότερες φορές δεν τρέχει. 

Τώρα για τους φόβους που έχουν μερικοί το βρίσκω κάπως χαζό. Ο αυτόματος πιλότος στο αεροπλάνο δεν αντικατέστησε τον άνθρωπο, οι αυτοματισμοί δημιουργούνται για να διευκολύνουν την ζωή μας.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το chatgpt έχει βελτιωθεί. Το χρησιμοποιούσα (έπαιζα μαζί του) και απέφευγε να μου δώσει συγκεκριμένες απαντήσεις, νούμερα κλπ,  χθες στην ίδια ερώτηση που του έκανα παλιότερα μου έδωσε συγκεκριμένη λίστα με αυτά που του ζητούσα, αντίθετα στο bing αυτό δεν συνέβη που υποτίθεται είναι και μηχανή αναζήτησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/3/2023 στις 10:18 ΜΜ, michael92 είπε

IMO το μεγαλύτερο θέμα είναι πως αναγκαστικά τρέχει σε παρόμοιο hardware με το GPT-3. Όσο αποδοτικός και να είναι ο αλγόριθμος, το bottleneck παραμένει τεράστιο. Όταν μιλάμε για GPUs με 40-80GB VRAM (A100/H100), τα 100T parameters ουσιαστικά δεν υπάρχουν στο τελικό μοντέλο ούτε για αστείο. Το τελικό μοντέλο είναι ένα abstraction 2500-5000 φορές μικρότερο. Αντίθετα, το τελικό μοντέλο του GPT-3 ήταν μόλις 8.75 φορές μικρότερο σε σχέση με τα 175B parameters με τα οποία έγινε trained! 

Εν τω μεταξύ, εντελώς τυχαία, σήμερα είδα αυτό που έχει άμεση σχέση με την κουβέντα που κάνουμε. Τσεκαρε το, μπορεί να σε ενδιαφέρει.

https://www.marktechpost.com/2023/03/16/meet-flexgen-a-high-throughput-generation-engine-for-running-large-language-models-llms-with-limited-gpu-memory/

https://arxiv.org/pdf/2303.06865.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και στο επίσημο site της openai (όπως και στο άρθρο) αναφέρει ότι μπορείς να ανεβάσεις εικόνες, ωστόσο σήμερα που το δοκίμασα σε πληρωμένη έκδοση δεν βρήκα κάτι τέτοιο, επίσης το ίδιο υποστηρίζει ότι είναι η έκδοση 3, παρόλο που έχω επιλέξει την 4

image.png.78d723913ea36972335dc441b63bc563.png

 

image.png.2a3147c27c1d25e1d08530f45fd03c10.png

Επεξ/σία από techartware
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, ssd93 είπε

 Τώρα για τους φόβους που έχουν μερικοί το βρίσκω κάπως χαζό. Ο αυτόματος πιλότος στο αεροπλάνο δεν αντικατέστησε τον άνθρωπο, οι αυτοματισμοί δημιουργούνται για να διευκολύνουν την ζωή μας.

 

Ο αυτόματος πιλότος και αλλες τεχνολογικες εξελιξεις σίγουρα βοήθησε στο να πετά ένα Α-380 με 2 άτομα πλήρωμα όταν ένα Boeing-747-100 ειχε 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrLo είπε

Ο αυτόματος πιλότος και αλλες τεχνολογικες εξελιξεις σίγουρα βοήθησε στο να πετά ένα Α-380 με 2 άτομα πλήρωμα όταν ένα Boeing-747-100 ειχε 5

Σίγουρα θα υπάρξει προσαρμογή αλλά όχι αντικατάσταση. Πάλι άνθρωπος επίσταται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...