Προς το περιεχόμενο

Τι καλώδιο (βύσμα) είναι αυτό;


Bitbit

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το παρακάτω καλώδιο συνδέεται σε οθόνη. Τι βύσμα είναι αυτό;  Πρώτη φορά το βλέπω. Η άλλη πλευρά είναι USB.

 

cable.jpg.90983041675412e9e800194cd9492670.jpg

Επεξ/σία από Bitbit
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Bitbit είπε

Το παρακάτω καλώδιο συνδέεται σε οθόνη. Τι βύσμα είναι αυτό;  Πρώτη φορά το βλέπω. Η άλλη πλευρά είναι USB.

 

cable.jpg.90983041675412e9e800194cd9492670.jpg

Όπως αναφέρθηκε είναι usb-b.

Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι η μόνη διαφορά του σε σχέση με τα κοινά usb-a είναι πως κουμπώνει με μεγαλύτερη "ασφάλεια"

Υπάρχει και σε άλλες συσκευές, π.χ hdd/εκτυπωτές κοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

type B είναι και αυτό που χρησιμοποιείται στους εκτυπωτές. Απλά δεν είναι usb3. Σωστά;

Αλήθεια αυτό το type b των εκτυπωτών χρησιμοποιείται πουθενά αλλού; Δε νομίζω να το έχω πετύχει σε άλλη συσκευή

100 διαφορετικά βύσματα....

έγινε μάγκες, ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Bitbit είπε

Αλήθεια αυτό το type b των εκτυπωτών χρησιμοποιείται πουθενά αλλού; Δε νομίζω να το έχω πετύχει σε άλλη συσκευή

Παλαιοτερα το χρησιμοποιουσαν εξωτερικοι δισκοι 3,5", επισης χρησιμοποιειται και σε εξωτερικες καρτες ήχου ή κονσολες με προδιαγραφες καρτας ηχου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτό το βύσμα η διαφορά με το usb 2 είναι το εξόγκωμα παραπάνω που είναι επαφές για την γρηγορότερη ταχύτητα.

Το παλιό usb 2.0 b παίζει σε οτιδήποτε μεγάλο αξεσουάρ υπολογιστή.

Και αυτό που δείχνεις τώρα μπορεί να λέει στην οθόνη σου και να έχεις usb 3.0 hub πάνω στην οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/3/2023 στις 1:00 ΜΜ, Bitbit είπε

Το παρακάτω καλώδιο συνδέεται σε οθόνη. Τι βύσμα είναι αυτό;  Πρώτη φορά το βλέπω. Η άλλη πλευρά είναι USB.

Όπως προαναφέρθηκε, είναι USB3, type B.

Η θύρα USB 3 είναι συμβατή με τις παλιότερες εκδόσεις. Έτσι σχεδιάστηκε αυτό το βύσμα βασισμένο στο παλαιότερο type B αλλά με μια επιπλέον προέκταση. Τα παλιότερα καλώδια κάνουν και σε αυτό.

Υποθέτω ότι η οθόνη σου έχει ενσωματωμένες USB 3 θύρες. Συνδέεις αυτό το καλώδιο στην οθόνη και σε μία από τις USB 3 θύρες του υπολογιστή ώστε να μπορείς μετά να χρησιμοποιήσεις τις USB3 θύρες της οθόνης.

Θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις και παλαιότερο usb type B καλώδιο αλλά δεν θα είχες ταχύτητες USB 3.

Οι εικόνες περιγράφουν καλύτερα την κατάσταση. Το USB 3 έχει μπλε χρώμα. Τα βύσματα του USB 2 είναι συμβατά (έστω και με χαμηλότερη ταχύτητα) με τις συσκευές USB 3 αλλά όχι και αντίστροφα.

USB Through The Ages

Επεξ/σία από StavrosD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2023 στις 4:43 ΜΜ, Bitbit είπε

type B είναι και αυτό που χρησιμοποιείται στους εκτυπωτές. Απλά δεν είναι usb3. Σωστά;

Αλήθεια αυτό το type b των εκτυπωτών χρησιμοποιείται πουθενά αλλού; Δε νομίζω να το έχω πετύχει σε άλλη συσκευή

100 διαφορετικά βύσματα....

έγινε μάγκες, ευχαριστώ για την πληροφόρηση.

Ειναι πιο "robust" σύνδεση(από άποψη βύσματος κ όχι ταχύτητας,κουμπώνει πιο ασφαλές, είναι λιγότερο πιθανό να ξεκουμπωνει κατά λάθος κοκ) αλλά μπαίνει σε συσκευές που συνήθως δεν βαζοβγαζεις συχνά.

Όπως πιθανοτατα στην δική σου περίπτωση -οθονης με USB hub- θα το συνδέσεις μια φορά και εκτός εάν θέλεις να την μεταφέρεις δεν πρόκειται να το ξαναβγάλεις.

Για αυτό και άλλη του πλευρά(που συνδέετε στο PC) είναι usb-a.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...