Προς το περιεχόμενο

Aγορα DSLR (entry level )


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολο το Insomnia

 Ενδιαφερομαι για αγορα dslr. Εχω ψαξει ηδη λιγο το forum εδω και ειστε κατατοπιστικοτατοι. Λιγα στοιχεια για το τι ''ψαχνω'' και τι ''χρηση'' προσπαθω να κανω:

Ειμαι πληρως ασχετος απο φωτογραφια, οποτε κοιταμε κατι entry level και σε budget μεχρι 500 ευρω μαζι με φακο.Ιδανικα κατι στα 300-400 ή και φθηνοτερα. Αν ειναι εκθεσιακο παρακαλω κατατοπιστε με ως προς το που/πως ψαχνω για εκθεσιακα κομματια. Δεν εχω επισης κανενα θεμα με το αν ειναι μεταχειρισμενο. Υποθετω ειναι και σοφοτερη επιλογη για πρωτη καμερα.

Η βασικη χρηση της dslr θα αφορα μια basic entry level φωτογραφηση κοσμηματων / ρουχων για e shop , καθως και να ''στελνει ηχο εικονα'' για live streaming σε παρουσιαση προιοντων. Δευτερευοντως, για φωτογραφιες και βιντεο σε ταξιδια. Σκοπευω να ασχοληθω με το αντικειμενο ερασιτεχνικα, να διαβασω καποια πραγματα και να πειραματιστω, αλλα οσο πιο ευκολη στην χρηση τοσο το καλυτερο.

Περιμενω τις προτασεις και τις συμβουλες σας, ευχαριστω εκ των προτερων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέχρι το πρώτο ζητούμενο που αναφέρεις κοσμήματα ρούχα για e-shop κάνεις δουλειά με πολύ λιγότερα χρήματα από τα 900 που βάζεις όριο για σύνολο σώματος φακού. Στη συνέχεια όμως όταν λες live ΗΧΟ & εικόνα και έπειτα λες και για βίντεο , βγάζεις έξω όλες τις dslr , όχι των 900€ σύνολο αλλά και των 4000€ .

Όλα αυτά με dslr , δεν γίνονται . 

Επεξ/σία από Dr_73
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση σας.

Αρχικα, επειδη υπαρχει παρανοηση το μπατζετ ειναι μαξ 500 για σωμα και φακο. Οχι 500 μονο για σωμα.

Ως προς το live, μπορω να χρησιμοποιησω ενα smartphone και να κανω την δουλεια μου. Ειχα παντως την εντυπωση οτι οι dslr εχουν δυνατοτητα καταγραφης βιντεο και μαλιστα σε εξαιρετικη ποιοτητα, οπως επισης εχω ακουσει οτι χρησιμοποιουνται πολυ και σε live streaming. Αν εχετε χρονο, κατατοπιστε ως προς το '' ολα αυτα με dslr δεν γινονται''.

 Ως προς το πρωτο σκελος καποια προταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 500€ dslr + φακος, τελικη τιμη ειναι πολυ λιγα τα χρηματα για ποιοτητα. Ακομα και δυο κομματια, στο μελλον καμια αναβαθμιση δεν θα αξιζει - ειναι χαμηλης αποδοσης. Αγορασε μια all in one λυση, θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα.

λιγο ακριβοτερα https://www.youtube.com/watch?v=Xa_8Z5I-wSU

δεν προτεινω πλεον dslr με καθρεπτη

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lneam είπε

στα 500€ dslr + φακος, τελικη τιμη ειναι πολυ λιγα τα χρηματα για ποιοτητα. Ακομα και δυο κομματια, στο μελλον καμια αναβαθμιση δεν θα αξιζει - ειναι χαμηλης αποδοσης. Αγορασε μια all in one λυση, θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα.

λιγο ακριβοτερα https://www.youtube.com/watch?v=Xa_8Z5I-wSU

δεν προτεινω πλεον dslr με καθρεπτη

Με μια dslr + φακό των 500 ευρώ δεν μπορεί να έχει κανείς... ποιότητα;

Όπου να 'ναι θα δικαιωθεί πανηγυρικά ο Νικόλας... Ο καιρός γαρ εγγύς!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2023 στις 4:14 ΜΜ, Colt 7 είπε

Καλησπερα σε ολο το Insomnia

 Ενδιαφερομαι για αγορα dslr. Εχω ψαξει ηδη λιγο το forum εδω και ειστε κατατοπιστικοτατοι. Λιγα στοιχεια για το τι ''ψαχνω'' και τι ''χρηση'' προσπαθω να κανω:

Ειμαι πληρως ασχετος απο φωτογραφια, οποτε κοιταμε κατι entry level και σε budget μεχρι 500 ευρω μαζι με φακο.Ιδανικα κατι στα 300-400 ή και φθηνοτερα. Αν ειναι εκθεσιακο παρακαλω κατατοπιστε με ως προς το που/πως ψαχνω για εκθεσιακα κομματια. Δεν εχω επισης κανενα θεμα με το αν ειναι μεταχειρισμενο. Υποθετω ειναι και σοφοτερη επιλογη για πρωτη καμερα.

Η βασικη χρηση της dslr θα αφορα μια basic entry level φωτογραφηση κοσμηματων / ρουχων για e shop , καθως και να ''στελνει ηχο εικονα'' για live streaming σε παρουσιαση προιοντων. Δευτερευοντως, για φωτογραφιες και βιντεο σε ταξιδια. Σκοπευω να ασχοληθω με το αντικειμενο ερασιτεχνικα, να διαβασω καποια πραγματα και να πειραματιστω, αλλα οσο πιο ευκολη στην χρηση τοσο το καλυτερο.

Περιμενω τις προτασεις και τις συμβουλες σας, ευχαριστω εκ των προτερων.

Θα υποθέσω πως λέγοντας DSLR εννοείς κάποια μηχανή με εναλλάξιμους φακούς (όχι κόμπακτ) και όχι αποκλειστικά DSLR τεχνολογίας με καθρέφτη που πλέον έτσι κι αλλιώς είναι ένα στάσιμο σύστημα.

Παίρνοντας αυτή την παραδοχή υπόψιν, μαζί με την απλή χρήση που της επιφυλάσσεις φωτογραφικά, αλλά την ειδική χρήση που θέλεις για βίντεο, υπάρχουν mirrorless που θα σε καλύψουν, ακόμη και καινούριες

Η πιο οικονομική περίπτωση για καινούρια είναι αυτή. Κάνει όσα ακριβώς αναφέρεις, αλλά μην της ζητήσεις περισσότερα

https://www.skroutz.gr/s/20852157/Canon-Mirrorless-Φωτογραφική-Μηχανή-EOS-M200-Crop-Frame-Kit-EF-M-15-45mm-F3-5-6-3-IS-STM-White.html

αν θέλεις περισσότερα τότε μια μεταχειρισμένη Canon M50 ή μια μεταχειρισμένη Lumix G90 (και οι δύο με έναν prime φακό στα 24 ή 35mm η απλά τον κιτ ζουμ φακό τους) θα σου κάνουν την δουλειά

 

Ψάχνεις σε ένα budget που μέχρι 3 χρόνια πριν αγόραζες μεταχειρισμένη αξιώσεων, αλλά σήμερα λόγο πληθωρισμού οι τιμές έχουν πάρει την ανηφόρα. Παρόλα αυτα οι δύο μεταχειρισμένες που προτείνω κάνουν καλή δουλειά και για βίντεο
 

Και για τις 3 που προτείνω υπάρχουν βιντεο στο youtube για το πως θα κάνεις live streaming. Ψάξε να δεις ποια θα ταιριάξει καλύτερα στις ανάγκες σου και τι περιορισμούς θα έχεις στην κάθε μια. Πάντως απο την στιγμή που είσαι εντελώς καινούριος στον χώρο και θα τα μάθεις όλα απο την αρχή, δεν σε απασχολούν σε αυτή την φάση οι έννοιες crop, Full Frame η Aps-C. Η δουλειά σου θα γίνει με οποιoδήποτε format. Μαθαίνοντας στην πράξη, θα καταλάβεις και τι ζητάς πλέον απο την επόμενη μηχανή μετά την πρώτη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, lneam είπε

στα 500€ dslr + φακος, τελικη τιμη ειναι πολυ λιγα τα χρηματα για ποιοτητα. Ακομα και δυο κομματια, στο μελλον καμια αναβαθμιση δεν θα αξιζει - ειναι χαμηλης αποδοσης. Αγορασε μια all in one λυση, θα εχεις καλυτερο αποτελεσμα.

λιγο ακριβοτερα https://www.youtube.com/watch?v=Xa_8Z5I-wSU

δεν προτεινω πλεον dslr με καθρεπτη

 

8 ώρες πριν, udroxoos είπε

Με μια dslr + φακό των 500 ευρώ δεν μπορεί να έχει κανείς... ποιότητα;

Όπου να 'ναι θα δικαιωθεί πανηγυρικά ο Νικόλας... Ο καιρός γαρ εγγύς!

οταν εχουμε 2 λυσεις ... η Νο2 ειπα πως ειναι καλυτερη. Εσυ μπορεις να αγορασεις την Νο1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω πάρει σαν εναλλακτική κάμερα (τσέπης) την 10ετιας Samsung nx300. Μπορώ να πω ότι έχω εντυπωσιαστεί με την ποιότητα της εικόνας (οκ, την έχω συνδυάσει και με έναν πολύ καλό prime φακό , τον nx 30mm f2).

Aν σε ενδιαφέρει και το βίντεο και η φωτογραφία θα πρότεινα να ψάξεις λίγο το ανώτερο μοντέλο αυτής , την samsung nx500. Προσοχή, εχει μόνο πίσω οθόνη κι όχι ηλεκτρονικό σκόπευτρο (viewfinder). Επομένως φωτογραφίζεις βλέποντας όπως και σε ένα κινητό. Φυσικά έχει όλες τις άλλες λειτουργίες μιας εξελιγμένης mirorless ή dslr μηχανής (2 ροδελες για.ρυθμιση παραμέτρων,  raw αρχεία apsc 28 megapixel(!!) , Tilt πίσω οθόνη αφής και βασικό επειδή το έθεσες: 4Κ βίντεο. Δυστυχώς μετά από αυτή η samsung αποχώρησε από τη βιομηχανία καμερών κ έμεινε στα κινητά .

Ψαξτην λίγο αν θες ...ίσως σε ενδιαφέρει. Μαζί με έναν απλό 18-55mm ή 16-50mm φακό που μπορεί να συνοδεύεται νομίζω ότι μπορείς να τη βρεις μεταχειρισμένη με κάνα 300άρι €.. άντε 350. Θέλει ψάξιμο πάντως, δεν παίζουν πολλές.

Για μένα πολύ value for mοney επιλογή για αυτά που ψάχνεις. Και πολύ μικρή (της δίνει φυσικά όγκο ο φακός αν είναι ζουμ. Αν δεν είναι κ βολεύεσαι για έναν σταθερού ζουμ όπως αυτιςωπου ανέφερα ότι έχω κι εγώ γίνεται μηχανή που χωράει σε τσέπη μπουφάν. Σημειωτέον ο 30mm πάει κάνα 150αρι. Χάνεις το ζουμ , κερδίζεις σε επιπλέον  ποιότητα εικόνας και δυνατότητες σε χαμηλό φωτισμό λόγω μεγάλου διαφράγματος. Μπορείς βέβαια να το  προσθέσεις στη συνέχεια κ αρχικά να μείνεις στον ζουμ φακό που θα σε καλύψει στα περισσότερα ...συν οτι έχει το ζουμ φυσικά! 

Από εκεί κ πέρα ψαξτο κινεσυ όπως είπα δεν την έχω απλά μια πρόταση μου. Αν μάλιστα δεν μου έλεγες για βίντεο θα σου πρότεινα την nx300 που έχω στα μισά χρήματα. 

 

Mε τον 16-50 ζουμ φακό η δευτερη φωτό, με τον σταθερό 30mm αυτή με το λευκό σώμα. (Φωτογραφίες ίντερνετ)

1677939348513_polarr.jpg

1677939280250_polarr.jpg

1677939570368_polarr.jpg

1677939644182_polarr.jpg

Επεξ/σία από sakis444
  • Like 4
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...