Προς το περιεχόμενο

PlayStation VR2 Topic [PS VR2]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Είπα να δοκιμάσω και γω το VR (πρώτη εμπειρία).

Το έστησα, το σέταρα, όλα καλά. Βάζω GT7 και παθαίνω πλάκα με το πόσο ρεαλιστικό δείχνει. Ειδικά το εσωτερικό του αυτοκινήτου. Έπαιξα ένα μισάωρο.

Μετά είπα να δοκιμάσω το Horizon CotM. Ξεκινάει το intro με τη βάρκα, κοιτάζω γύρω μου άναυδος από την ομορφιά και μετά συμβαίνει το εξής παράξενο. Σε κάποια φάση η περιφεριακή μου όραση σιγά σιγά άρχισε να μαυρίζει γύρω γύρω (σαν κύκλοι που μικραίνουν) και κατέλειξα σαν να φοράω κυάλια ή μάσκα κατάδυσης. Νόμισα ότι έγινε trigger από κάποιο cutscene όπου καμιά φορά το οπτικό πεδίο γίνεται κυκλικό για να κάνεις focus σε κάτι...

Μπήκα στο μενού του παιχνιδιού, βρήκα μια επιλογή "vignette" και την απενεργοποίησα αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Το fov περέμεινε το ίδιο. Και το χειρότερο? Παρέμεινε έτσι μόνιμα στα μενού του PS5, στην see through camera και στο GT7.

Προφανώς έγινε restart, ρύθμιση του headset πάλι από την αρχή αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Έχω δει στο reddit πολλά σχόλια με τους μισούς να παραπονιούνται και να λένε ότι τους συναίβει στο ίδιο σημείο στη βάρκα του CotM και τους άλλους μισούς να μην τους πιστεύουν... Λύση δυστυχώς δεν είδα πουθενά.

Έχει κανένας από εδώ το ίδιο θέμα? Κάνουν πουλάκια τα μάτια μου?

Προσωπικά δεν έμεινε το "πρόβλημα" εκτός horizon. Είναι μια ρύθμιση για την ζαλάδα. Συμβαίνει αν παρατηρήσεις όταν περπατάς ή γυρνάς με την κάμερα, αν είσαι στάσιμος, ανοίγει πάλι. 

Όσο γιατί σου έμεινε και έξω....δεν ξέρω. Δεν το είχα διαβάσει ξανά. Προτείνω να ανοίξεις το Game, να κάνεις trigger να μεγαλώσει το fov και να βγεις? 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 minutes ago, SabotazNic said:

Προτείνω να ανοίξεις το Game, να κάνεις trigger να μεγαλώσει το fov και να βγεις? 

Το παρατήρησες και εσύ δηλαδή παίζοντας Horizon αλλά όταν βγαίνεις από το παιχνίδι είναι όλα νορμάλ?

Το έκανα αυτό που λες αλλά τίποτα.

Κάποιος στο reddit είπε ότι του έφυγε κάνοντας uninstall το game μαζί με τα saves. Θα δοκιμάσω μπας και είμαι τυχερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, D.Luffy είπε

Το παρατήρησες και εσύ δηλαδή παίζοντας Horizon αλλά όταν βγαίνεις από το παιχνίδι είναι όλα νορμάλ?

Ναι είναι το vignette. Στην δικιά μου περίπτωση απλά έψαχνα να το βρω, προχώρησα το Game αλλά το άφησα στην άκρη γιατί κάηκα στα synthriders/beat saber (τα προτείνω φουλ. Έχω παίξει και τα re8 κτλ, νομίζω το vr είναι για πιο active games με το σώμα σου). 

https://www.reddit.com/r/PSVR/s/ENOIcQIrok

Ακόμα και τώρα δυσκολεύομαι να βρω κάποιο reddit post (ακόμα και αυτό που λες εσύ) σχετικά με το θέμα σου. Θέλω να δω από περιέργεια συχνότητα προβλήματος/πιθανές λύσεις. Για κάποιο λόγο δεν θυμάμαι να έχω vignette στην βάρκα, αλλά να συμβαίνει 1η φορά όταν προχώρησα σαν χαρακτήρας (ίσως αυτό να εννοείς και εσύ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην βάρκα το παρατήρησα εγώ. Πάντως δεν βοήθησε τίποτα μέχρι στιγμής και προσπαθώ να μην εστιάζω στις άκρες τόσο πολύ. Είναι αυτό που λένε αν δεις κάτι μετά το βλέπεις συνέχεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
1 ώρα πριν, chek2fire είπε

Από τις καλύτερες vr συσκευές σε εργονομία. Λέω να την δοκιμάσω και σε pc. 

Ε καλά ναι, εγώ ήθελα έτσι και αλλιώς σε pc vr. Σκεφτόμουν το quest, αλλά ευτυχώς έσκασε είδηση για το vr2. Θέλω κάτι beatsaber/synth riders με τα modded τραγούδια. Και γενικά πολλά άλλα games 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/8/2024 στις 10:34 ΜΜ, SabotazNic είπε

ΜΟΝΟ το Πλαίσιο το ανέβασε που βάσει site δεν είναι διαθέσιμο σε καταστήματα σήμερα

Το έχει δει κανείς κάπου σε κατάστημα;

Επεξ/σία από Braveheart1980
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Braveheart1980 είπε

ΜΟΝΟ το Πλαίσιο το ανέβασε που βάσει site δεν είναι διαθέσιμο σε καταστήματα σήμερα

Το έχει δει κανείς κάπου σε κατάστημα;

Εγώ ευτυχώς λείπω από σπίτι και θα το παραλάβω αύριο από Καλαμαριά. Παρασκευή θα έχει μάλλον 1ο τεστ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Εγώ ευτυχώς λείπω από σπίτι και θα το παραλάβω αύριο από Καλαμαριά. Παρασκευή θα έχει μάλλον 1ο τεστ. 

Γράψε παρακαλώ εντυπώσεις όταν με το καλό το σεταρεις , δεν έχω PS5 αλλά θέλω το ps vr2 για pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...