Προς το περιεχόμενο

PlayStation VR2 Topic [PS VR2]


Praetorian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, SabotazNic said:

Το προβλημα ειναι εντος vr κυριως. Καλα, και απο το υπολοιπο headset ιδρωνω, αλλα μεσα γινεται χαμος. Φοραω και γυαλια, οποτε ισως να χαλαει το airflow

Καπου ειδα κ λυση για τα γυαλιά.. για να ψαξω μπας και..

https://honsvr.com/product/psvr-2-prescription-lenses/?gclid=Cj0KCQjwib2mBhDWARIsAPZUn_mID-xlViLTu86J2ZF8k8x10axlnIi8wZgv7lkYC2Cqjubjp-VUGJ0aAqWvEALw_wcB

 

@SabotazNic Για ριξε μια ματια εγω για λιγο κοντο σταθηκα κ μετα ειπα ασε τη παραγγελία για το χειμώνα να παρω μετρήσεις απο γιατρό πρώτα 

Επεξ/σία από sndev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, sndev είπε

Καπου ειδα κ λυση για τα γυαλιά.. για να ψαξω μπας και..

https://honsvr.com/product/psvr-2-prescription-lenses/?gclid=Cj0KCQjwib2mBhDWARIsAPZUn_mID-xlViLTu86J2ZF8k8x10axlnIi8wZgv7lkYC2Cqjubjp-VUGJ0aAqWvEALw_wcB

 

@SabotazNic Για ριξε μια ματια εγω για λιγο κοντο σταθηκα κ μετα ειπα ασε τη παραγγελία για το χειμώνα να παρω μετρήσεις απο γιατρό πρώτα 

χμμμμ. αρκετα αρκετα ενδιαφερον. Θα ξεθαψω την συνταγη μου αν την εχω καπου, ή μηπως μεσω εοπυυ αν φαινεται εκει καπου με τα 100 ευρω που ειχα κανει και θα το δω. Ειδα βεβαια και αυτο στο faq, οποτε +εξοδα εκτελωνισμου...

Buyer pays for shipping fee if required at checkout. Orders will be shipped either from our office in the US or Asia

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, billxl είπε

Προχθές είπα κι εγώ να μπω στον κόσμο του VR και τσίμπησα ένα VR2 με Horizon. Αφού το έστησα αγόρασα και το beat sαber γιατί το γνώριζα από βιντεάκια στο YT αλλά είπα να ξεκινήσω με Granturismo που το είχα ήδη. Ξεκινάω με την κάμερα μέσα στο αυτοκίνητο και έμεινα άναβδος! Πραγματικά ένοιωθα σαν να κάθομαι μέσα σε πραγματικό αυτοκίνητο. Αλλά με το που ξεκίνησε να κινείται το αμάξι και γυρνάω ελάχιστα το κεφάλι με έπιασε αστραπιαία η πιο βίαιη ναυτία που έχω νοιώσει ποτέ. Δεν το περίμενα διότι πίστευα ότι αυτοκίνητο είναι, μέσα στο αυτοκίνητο κάθεσαι κι εγώ καθόμουν σε καρέκλα. Πιστεύω ότι έχει κάτι να κάνει με το παιχνίδι, ίσως η απόκριση στην κίνηση του κεφαλιού δεν είναι συγχρονισμένη σωστά. Αντίθετα σήμερα δοκίμασα όρθιος το beat saber και το κατευχαριστήθηκα, κανένα πρόβλημα ζαλάδας αλλά πρόβλημα ιδρώτα! Στο λαστιχένιο περίβλημα του VR μετά την χρήση ο ιδρώτας έσταζε.

Πιστεψε με για τη ναυτια θα το συνηθισεις. Σε πραγματικο αυτοκινητο υπαρχουν και δυναμεις που ασκουνται στο σωμα σου που απουσιαζουν απο το VR. Ενω η εικονα ειναι super-πειστικη ο εγκεφαλος αντιλαμβανεται οτι κατι δεν παει καλα.
Και εμενα η πρωτη μου εμπειρια με VR στο Half Life: Alyx ηταν τρομακτικη. Σε 2-3 ημερες το συνηθισα και τωρα ακομα και το πιο extreme game δεν μου προκαλει ναυτια.
Τα "στατικα" games τυπου Beat Saber δεν ζαλιζουν σχεδον ποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, SabotazNic said:

χμμμμ. αρκετα αρκετα ενδιαφερον. Θα ξεθαψω την συνταγη μου αν την εχω καπου, ή μηπως μεσω εοπυυ αν φαινεται εκει καπου με τα 100 ευρω που ειχα κανει και θα το δω. Ειδα βεβαια και αυτο στο faq, οποτε +εξοδα εκτελωνισμου...

Buyer pays for shipping fee if required at checkout. Orders will be shipped either from our office in the US or Asia

Δε τονχω ψάξει περαιτέρω ισως εχει κ άλλες εταιρίες το κανα απλα bookmark να ασχοληθω το χειμώνα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/8/2023 στις 10:47 ΜΜ, billxl είπε

Προχθές είπα κι εγώ να μπω στον κόσμο του VR και τσίμπησα ένα VR2 με Horizon. Αφού το έστησα αγόρασα και το beat sαber γιατί το γνώριζα από βιντεάκια στο YT αλλά είπα να ξεκινήσω με Granturismo που το είχα ήδη. Ξεκινάω με την κάμερα μέσα στο αυτοκίνητο και έμεινα άναβδος! Πραγματικά ένοιωθα σαν να κάθομαι μέσα σε πραγματικό αυτοκίνητο. Αλλά με το που ξεκίνησε να κινείται το αμάξι και γυρνάω ελάχιστα το κεφάλι με έπιασε αστραπιαία η πιο βίαιη ναυτία που έχω νοιώσει ποτέ. Δεν το περίμενα διότι πίστευα ότι αυτοκίνητο είναι, μέσα στο αυτοκίνητο κάθεσαι κι εγώ καθόμουν σε καρέκλα. Πιστεύω ότι έχει κάτι να κάνει με το παιχνίδι, ίσως η απόκριση στην κίνηση του κεφαλιού δεν είναι συγχρονισμένη σωστά. Αντίθετα σήμερα δοκίμασα όρθιος το beat saber και το κατευχαριστήθηκα, κανένα πρόβλημα ζαλάδας αλλά πρόβλημα ιδρώτα! Στο λαστιχένιο περίβλημα του VR μετά την χρήση ο ιδρώτας έσταζε.

στα racing game μέσω vr είναι εκεί που σε πιάνει η μεγαλύτερη ναυτία και είναι τα πιο δύσκολα να τα συνηθίσεις. Ξεκίνα με κάτι πιο βατό και με jump move αντί για συνεχόμενο όπως στα racing

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πήρε κανεις το firewall ultra να μας πει εντυπώσεις; 
αν θέλει κανείς btw να παίξουμε παρέα ας μου στείλει μήνυμα. Λογικά θα το πάρω μέσα στην εβδομάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
4 minutes ago, chek2fire said:

Καλά δεν υπάρχει σαν game το horizon . Το κατατάσω στους καλύτερους τίτλους vr όπως το Alyx

Οντως? μεχρι να Πάρω το τοξο κατάφερα να παίξω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sndev είπε

Οντως? μεχρι να Πάρω το τοξο κατάφερα να παίξω

 

δεν έχουν ανακαλύψει ξανά το τροχό και μην περιμένεις τίποτα τρελές καινοτομίες αλλά αυτο που έχουν δημιουργήσει είναι εντυπωσιακό σε όλα τα επίπεδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα στην ομάδα!

Κάτοχος και έχω πλέον του ps vr2.

Έχετε παρατηρήσει στο δικό σας, να έχει κάποιο "θόρυβο" η ανάλυση, σαν να έχεις κάποιο φιλμ μπροστά στο μάτι σου;

Το δείχνει πιο αναλυτικά εδώ 

Στο 2ο λεπτό φαίνεται καλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Έχετε παρατηρήσει στο δικό σας, να έχει κάποιο "θόρυβο" η ανάλυση, σαν να έχεις κάποιο φιλμ μπροστά στο μάτι σου;

Γενικα το ειχαμε ψιλο αναλυσει στην αρχη. Αν δεν μιλαμε για προβληματικο μοντελο (πχ να εχει γινει assemble με βρωμια μεσα), τοτε θελει πολυ καλη ρυθμιση. Φορας γυαλια? Στο παραθυρο που βλεπεις τις κορες των ματιων, ειναι κεντραρισμενα και τα 2 ματια? Εγω ειχα μια περιεργη θολουρα που για να καθαρισει ηθελε λιγο πιεση με πανακι γυαλιων.

Επισης, ισως ειναι και το παιχνιδι. Αν εχεις το village, ειναι ενα καλο game να το ρυθμισεις στην αρχη που εχει και γραμματα, αντικειμενα κτλ. 

Αλλα γενικα να θυμασαι οτι ειναι 2 οθονες, οποτε μην τα μεγεθυνεις πολυ γιατι θα εχεις μειωμενη ποιοτητα λογω γωνιας θεασης, και να θυμασαι οτι παντα στο κεντρο βλεπεις καλα. Δεν εχεις περιφερειακη οραση λογω και παλι οθονης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλέπω παντού όπως στο βίντεο.

Δεν έχω μπει καν σε παιχνίδι ακόμα, είναι στο κεντρικό μενού και παντού αυτό το "φιλμ" μπροστά μου.

Φαντάσου νόμιζα ότι έχει κάποια προστατευτική ζελατίνα ο φακός.

Δεν εννοώ την θολούρα και το να ψάξω να βρω ίσως το sweet spot στο κεφάλι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Swimmer21 είπε

Το βλέπω παντού όπως στο βίντεο.

Δεν έχω μπει καν σε παιχνίδι ακόμα, είναι στο κεντρικό μενού και παντού αυτό το "φιλμ" μπροστά μου.

Φαντάσου νόμιζα ότι έχει κάποια προστατευτική ζελατίνα ο φακός.

Δεν εννοώ την θολούρα και το να ψάξω να βρω ίσως το sweet spot στο κεφάλι μου.

Θα σου ελεγα να δοκιμασεις ενα Game. Δεν θυμαμαι αυτην την στιγμη αν το βλεπω και εγω αυτο στο μενου, αλλα στα παιχνιδια σιγουρα δεν εχω θεμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα να δοκιμάσω και γω το VR (πρώτη εμπειρία).

Το έστησα, το σέταρα, όλα καλά. Βάζω GT7 και παθαίνω πλάκα με το πόσο ρεαλιστικό δείχνει. Ειδικά το εσωτερικό του αυτοκινήτου. Έπαιξα ένα μισάωρο.

Μετά είπα να δοκιμάσω το Horizon CotM. Ξεκινάει το intro με τη βάρκα, κοιτάζω γύρω μου άναυδος από την ομορφιά και μετά συμβαίνει το εξής παράξενο. Σε κάποια φάση η περιφεριακή μου όραση σιγά σιγά άρχισε να μαυρίζει γύρω γύρω (σαν κύκλοι που μικραίνουν) και κατέλειξα σαν να φοράω κυάλια ή μάσκα κατάδυσης. Νόμισα ότι έγινε trigger από κάποιο cutscene όπου καμιά φορά το οπτικό πεδίο γίνεται κυκλικό για να κάνεις focus σε κάτι...

Μπήκα στο μενού του παιχνιδιού, βρήκα μια επιλογή "vignette" και την απενεργοποίησα αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Το fov περέμεινε το ίδιο. Και το χειρότερο? Παρέμεινε έτσι μόνιμα στα μενού του PS5, στην see through camera και στο GT7.

Προφανώς έγινε restart, ρύθμιση του headset πάλι από την αρχή αλλά το πρόβλημα παραμένει.

Έχω δει στο reddit πολλά σχόλια με τους μισούς να παραπονιούνται και να λένε ότι τους συναίβει στο ίδιο σημείο στη βάρκα του CotM και τους άλλους μισούς να μην τους πιστεύουν... Λύση δυστυχώς δεν είδα πουθενά.

Έχει κανένας από εδώ το ίδιο θέμα? Κάνουν πουλάκια τα μάτια μου?

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...