Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 hours ago, leon235 said:

Μόλις έκοψα απόδειξη, έριξα το ίντερνετ και βγήκε κανονικά με qr code. Μίλα με ΑΑΔΕ να σου το επιβεβαιώσουν οτι qr code βγαίνει στον πάροχο κανονικά ακόμα και αν πέσει το ιντερνετ.

Μη αδειοδοτημένο All in One = πρόστιμο. Αυτά λέει η ΑΑΔΕ. Εγώ εκεί απευθύνομαι οταν κάτι δεν μου κάθεται καλά.

Το τι λέμε εγώ εσύ και το ιντερνετ λίγο ρόλο παίζει αν η νομοθεσία λέει κάτι άλλο

Μήπως γιατί θα πρέπει πρώτα να ρίξεις το Internet και μετά να κόψεις απόδειξη;

Το qr που σου αναφέρω δεν μπορεί με την καμία να το κόψεις χωρίς internet καθώς είναι το Mydata id

Μην ακούς τι λέω εγώ, ακού αυτούς που λένε πως πλέον δεν θα μπορείς να κόβεις σε δημόσιο αν δεν περνάνε μέσω παρόχου  και μετά σκέψου κατα πόσο θα μπορούσε να είναι παράνομο το να κάνεις χρήση παρόχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, 4saken είπε

Συμφωνα με τεχνικο, στον νομο που μενω εχουν συμφωνησει ολοι οι τεχνικοι να μην κλεινουν ραντεβου....

Τι άλλο θα ακούσουμε! Παιδιά ψαχτείτε να βρείτε άλλους τεχνικούς! Αυτοί θα χάσουν πελατεία στο τέλος. Η διασύνδεση αν όλα δουλεύουν σωστά, είναι δύο λεπτά υπόθεση. Ψαχτείτε λοιπόν γιατί  μπορεί να εξυπηρετηθείτε από άλλον. Μην μένετε σε ένα άκυρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σπέρα, 

όταν ολοκληρωθεί ο "γάμος", θα έχω αυτή την εικόνα που επισυνάπτω, στο esend?  Ή δεν έχει σχέση? 

POS ΑΑΔΕ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, verylife78 είπε

Πως παιρνεις masterkey απο την ααδε
επισης φανταζομαι οταν εγραψες ip, dns κτλ εννοουσες IP και port, ε?

Στο vx520 στο μενου ααδε έχει ανανέωση masterkey. Ναι και στο Pos (όχι σε όλα) αλλά και στην ταμειακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, sdikr είπε

Μήπως γιατί θα πρέπει πρώτα να ρίξεις το Internet και μετά να κόψεις απόδειξη;

 

Εννοείται οτι πρώτα το έβαλα σε airplane mode και μετά έκοψα. Πρώτα έκοψα το ιντερνετ. Κανονικά qr code, δυστυχώς αυτό που λες δεν ισχύει. 

Και με μία μικρή έρευνα στην google:

Α 1158/23:

8. Η παρ. 3.7 του άρθρου 3, αντικαθίσταται ως εξής:

...

Στην περίπτωση απώλειας επικοινωνίας υπόχρεης οντότητας και Παρόχου, τα παραστατικά δεν αναγράφουν τα δεδομένα του Παραρτήματος Β, παρά μόνο την ένδειξη «Απώλεια Διασύνδεσης Επιχείρησης - Παρόχου - Transmission Failure_1», με ευθύνη της υπόχρεης οντότητας η οποία εκδίδει τα εν λόγω παραστατικά με δισδιάστατο γραμμωτό κώδικα (QR code). 

 

Αυτό λέει ο νόμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, ο τεχνικός μου με πήρε σήμερα τηλέφωνο και μου είπε ότι έχει δοθεί οδηγία από την ΑΑΔΕ να μην δέχονται αλλα voucher για αναβάθμιση ταμειακής (συνεπώς θα πρέπει να πληρώσω 155€ από την τσέπη μου). Έχω φάει να ψάχνω στο ίντερνετ, δεν έχει βρει πουθενά κάτι τέτοιο. Είναι δυνατόν να με δουλεύει;

Επεξ/σία από gpapas640
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, leon235 said:

Εννοείται οτι πρώτα το έβαλα σε airplane mode και μετά έκοψα. Πρώτα έκοψα το ιντερνετ. Κανονικά qr code, δυστυχώς αυτό που λες δεν ισχύει. 

Και με μία μικρή έρευνα στην google:

Α 1158/23:

8. Η παρ. 3.7 του άρθρου 3, αντικαθίσταται ως εξής:

...

Στην περίπτωση απώλειας επικοινωνίας υπόχρεης οντότητας και Παρόχου, τα παραστατικά δεν αναγράφουν τα δεδομένα του Παραρτήματος Β, παρά μόνο την ένδειξη «Απώλεια Διασύνδεσης Επιχείρησης - Παρόχου - Transmission Failure_1», με ευθύνη της υπόχρεης οντότητας η οποία εκδίδει τα εν λόγω παραστατικά με δισδιάστατο γραμμωτό κώδικα (QR code). 

 

Αυτό λέει ο νόμος

 

Μου βάζεις νόμο που λέει πως δεν βάζει QR code σε περίπτωση απώλειας σύνδεσης και μου λες πως αυτό που λέω (δεν βάζει QR) δεν ισχύει. Οκ   οτι πεις

2 hours ago, gpapas640 said:

Παιδιά, ο τεχνικός μου με πήρε σήμερα τηλέφωνο και μου είπε ότι έχει δοθεί οδηγία από την ΑΑΔΕ να μην δέχονται αλλα voucher για αναβάθμιση ταμειακής (συνεπώς θα πρέπει να πληρώσω 155€ από την τσέπη μου). Έχω φάει να ψάχνω στο ίντερνετ, δεν έχει βρει πουθενά κάτι τέτοιο. Είναι δυνατόν να με δουλεύει;

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, sdikr είπε

Μου βάζεις νόμο που λέει πως δεν βάζει QR code σε περίπτωση απώλειας σύνδεσης και μου λες πως αυτό που λέω (δεν βάζει QR) δεν ισχύει. Οκ   οτι πεις

Φίλε μου, δεν διάβασες προσεχτικά την εγκύκλιο.

Η εγκύκλιος λέει οτι σε περίπτωση απώλειας, δεν αναγράφονται τα στοιχεία του παραρτήματος Β (mark, uid Κλπ) αλλά εκδίδεται κανονικά η απόδειξη με qr code.

Επεξ/σία από leon235
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ταμειακη ics micro με τερματικό s800 viva...έγινε η διασυνδεση έκανα 3 συναλλαγές και έκτοτε πατάω ποσο_ κάρτες στην ταμειακη και βγάζει στην οθόνη της ταμειακης σύνδεση με eft pos και δεν προχώρα η συναλλαγη στο pos...ο τεχνικός άφαντος...έχει κανείς αντιμετωπίσει παρόμοιο προβλημα;

 

Επεξ/σία από Paraskeui0804
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
8 ώρες πριν, gpapas640 είπε

Παιδιά, ο τεχνικός μου με πήρε σήμερα τηλέφωνο και μου είπε ότι έχει δοθεί οδηγία από την ΑΑΔΕ να μην δέχονται αλλα voucher για αναβάθμιση ταμειακής (συνεπώς θα πρέπει να πληρώσω 155€ από την τσέπη μου). Έχω φάει να ψάχνω στο ίντερνετ, δεν έχει βρει πουθενά κάτι τέτοιο. Είναι δυνατόν να με δουλεύει;

Δεν παιζει να ισχυει κατι τετοιο. Ουτε μια στο τετρακις εκατομμύριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το θεωρώ απίθανο να ισχύει.Εδω άνοιξε 4ος κύκλος και σύντομα μιλάνε για 5ο κύκλο επιδότησης. Και δεν δέχεται το κράτος την επιδότηση που το ίδιο δίνει;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολα τα λαμογια εχουν βρει ευκαιρια παλι να κερδοσκοπησουν χρεωνοντας οτι θελουν .... και εκβιαζοντας σου λεει αμα δε σε αρεσει ερχομαι ραντεβου σε 3 μηνες . Και εγω πρεπει να διασυνδεσω μια DCR  E-CASH αλλα μου φαινεται πρεπει να ψαξω προσωρινη λυση viva η καποια φτηνη all in one ; Μηδενικο τζιρο απλα να υπαρχει γιατι ετσι λεει το φιρμανι ....

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην παρέα. Έγινε σήμερα το πρωί το θαύμα των θαυμάτων. Η Incotex 777 πήρε ΟΤΑ firmware update και μετά έκανα μόνος μου τη διασύνδεση. Το VX520 (epay) μέχρι στιγμής δουλεύει υποδειγματικά, ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι. Στην εκτύπωση παραμέτρων εμφανίζει κανονικά ΑΑΔΕ ACTIVATED και εμφανίζει και ECR ID τον αριθμό μητρώου της ταμειακής. Και στην απόδειξη εμφανίζονται τα στοιχεία του pos. Τελικά το θέμα το είχε το firmware της ταμειακής, το VX520 έπαιξε αμέσως. Ελπίζω να ξεμπερδέψετε άμεσα και οι υπόλοιποι. Καλό τριήμερο με υγεία σε όλους!

Επεξ/σία από spapas83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...