Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/3/2024 στις 6:54 ΜΜ, Driver_3 είπε

Έχω μια proline nova η οποία θα συνδεθεί με ict220 εθνικής. Έχει κανένας αυτό τον συνδυασμό; Θα έχω θέματα;

Κανένας με αυτή την ταμειακή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδη ειμαι στο χωρο(οχι στις ταμειακες αλλα στη μηχανοργανωση) θα σας πω κατι απλο.Μην πετατε τα λεφτα σας σε καποια λυση η οποια δεν περιλαμβανει παροχο,οτι και να βαλετε θα ειναι προσωρινο ,το παιχνιδι εχει δωθει στους παροχους ολοι οι αλλοι απλα θα κλεισουν η θα αναγκαστουν να συνεργαστουν με τους παροχους.Οποια λυση επιλεξετε που δεν εχει παροχο μεσα ειναι προσωρινη(αντε να πουμε 2 χρονια μαξ). Οι τιμες που ζητουν οι παροχοι δυστυχως ειναι εξωφρενικες,επειδη ομως ξερουν οτι εχουν και το καρπουζι και το μαχαιρι κανουν οτι θελουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα. επειδη θα το προσπαθησω μονος μου φαινεται εχω ολες τις οδηγιες και τα τελευταια update απλα αν ξερει καποιος πρωτα κανω την ρυθμιση στο pos και μετα ταμειακη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
21 λεπτά πριν, Mulder_sam είπε

καλημερα. επειδη θα το προσπαθησω μονος μου φαινεται εχω ολες τις οδηγιες και τα τελευταια update απλα αν ξερει καποιος πρωτα κανω την ρυθμιση στο pos και μετα ταμειακη?

Απ' οσο ξερω, ξεκινας με το POS και μετα πας στη ταμειακη. 

Στη ταμειακη θα περασεις επειτα την (στατικη) IP και τη Θύρα (Port) που εχεις θέσει πρωτα στο POS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Mulder_sam είπε

καλημερα. επειδη θα το προσπαθησω μονος μου φαινεται εχω ολες τις οδηγιες και τα τελευταια update απλα αν ξερει καποιος πρωτα κανω την ρυθμιση στο pos και μετα ταμειακη?

Ακριβώς. Πρώτα στήνεις το POS και ενεργοποιείς την ΑΑΔΕ και τέλος συμπληρώνεις τα στοιχεία στην ταμειακή.

Συνήθως το τελευταίο βήμα είναι να εκτυπώσεις ένα χαρτί από το POS που γράφει ότι είναι STATIC η IP, την IP του POS, τη θύρα (Port) και κάπου λογικά θα λέει ΑΑΔΕ Act. Pending ή κάτι αντίστοιχο (αν έχεις ενεργοποιήσει την ΑΑΔΕ λογικά δεν θα μπορείς να πατήσεις και ποσό στο POS). Με βάση το χαρτάκι αυτό και τις παραπάνω τιμές, στήνεις το POS στην ταμειακή σου μέσα.

Κοίταξε και τον οδηγό του POS βέβαια και ακολούθα κατά γράμμα τις οδηγίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήνω αυτό εδώ σε περίπτωση που βοηθήσει κάποιον:

Το "διάσημο" VX520 (epay) κατάφερε χθες να επικοινωνήσει με την ΑΑΔΕ. Το πρόβλημα που είχα στην δική μου περίπτωση ήταν ότι είχε μιλήσει με την ταμειακή μου και είχε ανταλλάξει κωδικό, αλλά στο στάδιο που έπαιρνε κωδικό από την ΑΑΔΕ σκάλωνε (έβγαζε Receive Failed).

  • Απενεργοποίησα την ΑΑΔΕ (με άφησε να το κάνω),
  • έκανα μια συναλλαγή με κάρτα (πατώντας το ποσό στο POS),
  • και στη συνέχεια ενεργοποίησα την ΑΑΔΕ ξανά και πάτησα ανανέωση master key.

Πήρε κανονικά και το δεύτερο κλειδί (το τσέκαρα και με το χαρτάκι που βγάζει η ταμειακή μου με τους 2 κωδικούς (mac) που τυπώνει).

Αυτό φάνηκε να δούλεψε στη δική μου περίπτωση και ελπίζω να δουλέψει και σε όποιον έχει κάποιο αντίστοιχο πρόβλημα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, JustGud είπε

Να ενημερώσω πως η AQ Leader(fw 3.20) συνδέετε με το vx520 χωρίς προβλήματα. Τουλάχιστον σε μένα λειτουργούν σωστά μέχρι στιγμής.
Το λέω καθώς στο xls γράφει πως δεν έχει δοκιμαστεί.

Καλημέρα. να σε ρωτήσω, έχω κ εγω το vx520 είναι συνδεδεμένο με καλώδιο τηλεφώνου δεν εχω κάποιο καλώδιο λαν και ούτε μου είχαν δώσει τι κάνω σε αυτή την περίπτωση γιατί ήρθε ο υπεύθυνος για την ταμειακή και μ έλεγε δεν είναι δουλειά μ να φτιάξω το pos κ κάτι τέτοια πρέπει να πάρεις στην epay μου λέει να στο συνδέσουν μέσω ίντερνετ κ κάτι τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ξερω οτι φθάσαμε στο παρα πεντε για να μαθω απο τον τεχνικο οτι το 520 ειναι 50 -50 να δουλέψει , δεν ξερω τι να κανω προλαβαίνω να παρω καινούργιο pos ? η υπαρχει περιπτωσει αυτο να συνδεθει με την ταμειακή , ο τεχνικος μου ειπε να τα παω να προσπαθιση αλλα αμα αποτυχει η συνδεσει το πος θα κλειδωσει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, φαίνεται πως το viva soft POS και η ICS micro II ταμειακή μου είναι συνδεδεμένα. Όμως όταν κάνω την διαδικασία στην ταμειακή το πόσο δεν εμφανίζεται στο κινητό . Ξέρετε γιατί, μήπως; Και παιδιά για να είμαι ξεκάθαρη , στον τεχνικό μου έχω πάει και δεν ξέρει τι να κάνει με τα  soft POS - δεν είναι ότι λυπάμαι να δώσω τα χρήματα. Είμαστε και σε νησιά κάποιοι : με ότι έχουμε κι ότι μας κόβει θα πορευτούμε .

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, james01gr είπε

........ λες και εμείς φταίμε που κανένας δεν ήταν έτοιμος. ούτε τράπεζες, ούτε πάροχοι. και σε εμάς δεν δίνει κανένας ένα εύλογο χρονικό διάστημα για να λυθούν προβλήματα,.....

εγώ πάντως ακόμη αδυνατώ να καταλάβω την λογική στο μέτρο αυτό. όταν κάποιος δεν θέλει να κόψει ή ο καταναλωτής αρχίσει τα παζάρια (γιατί η πλειοψηφία των καταναλωτών έχει πρόσβαση σε μαύρα και δεν θέλει αποδείξεις), τότε η απόδειξη δεν θα κοπεί έτσι και αλλιώς.

Συμφωνώ απόλυτα. 

ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΒΛΕΨΗ για να ξερουμε και ποια συσκευη να αγορασουμε, ωστε με δικη μας επιλογη/ευθυννη να αντεξει στο χρονο, με βαση τις απαιτησεις.  

Τουλαχιστον να μας ελεγαν για παραδειγμα, παρε αυτο το POS και ας κοστιζει +50€ αλλα εχει μεγαλυτερη ROM πχ και μπορει να δεχθει μεγαλυτερη παραμετροποιηση, και δεν θα ξαναγοραζεις αλλο σε 1-2 χρονια .

Ομοια και στις ταμειακες. Το μονο που μου ειπαν εχω αυτη με 280 και αυτη με 450 που εχει ποιο γερα κουμπια και αντεχει. Προτιμησα την ακριβοτερη για να να μου αντεξει στο χρονοα, αλλα που να ξερω οτι σε 2 χρονια θα ζητουσαν ταμειακες με δυνατοτητες μινι κομπιουτερ. Πληρωνουμε για δουλειες του ποδαριου αλλων. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα ρε παιδιά το vx520 που έχω δεν έχει καν αυτό το σπιραλ μαύρο καλώδιο έτσι μου το είχαν δώσει ένα καλώδιο τηλεφώνου έχει επάνω τι κάνω σε αυτή την περίπτωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

3 ώρες πριν, makrixeris είπε

εμένα ρε παιδιά το vx520 που έχω δεν έχει καν αυτό το σπιραλ μαύρο καλώδιο έτσι μου το είχαν δώσει ένα καλώδιο τηλεφώνου έχει επάνω τι κάνω σε αυτή την περίπτωση ?

Πρεπει να μιλήσεις με τον παρόχο του Pos για να σου δώσει καλώδιο και ρυθμίσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, sdikr είπε

 

 

Πρεπει να μιλήσεις με τον παρόχο του Pos για να σου δώσει καλώδιο και ρυθμίσεις

 

δεν σηκωνει ρε φιλε κανενας το τηλεφωνο ουτε η epay ουτε η cardlink

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, makrixeris said:

Καλημέρα. να σε ρωτήσω, έχω κ εγω το vx520 είναι συνδεδεμένο με καλώδιο τηλεφώνου δεν εχω κάποιο καλώδιο λαν και ούτε μου είχαν δώσει τι κάνω σε αυτή την περίπτωση γιατί ήρθε ο υπεύθυνος για την ταμειακή και μ έλεγε δεν είναι δουλειά μ να φτιάξω το pos κ κάτι τέτοια πρέπει να πάρεις στην epay μου λέει να στο συνδέσουν μέσω ίντερνετ κ κάτι τέτοια.

Με κάθε επιφύλαξη καθώς δεν είμαι ειδικός. Αν ανοίξεις το καπάκι του 520 από κάτω έχεις πρόσβαση στις θύρες. Αν έχει θύρα LAN, συνδέεις ένα καλώδιο δικτύου από εκεί στο router σου και ακολουθείς την διαδικασία αναβάθμισης/σύνδεσης του παρόχου.

Αν για κάποιο λόγο δεν έχει τέτοια θύρα είναι άλλη παραλλαγή του 520, θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους. Κάποιος είχε αναφέρει πως τους έπαιρνε μετά τα μεσάνυχτα για να βρει άνθρωπο να μιλήσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...