Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ !!!! ακομα και για ενα ευρω βγαζουν καρτα ... την ειδαν μαγκια-κλανια, οταν πριν λιγα χρονια φωναζαν που δεν ειχαν λεφτα. Αυτοι οι ιδιοι τωρα δεν εχουν μετρητα πανω τους παρα μονο καρτες. Αλλα οταν πανε βραδυ μπουζουκια σκανε τα 100€ για πλακα ... εκει δεν εχει ουτε αποδειξη ουτε pos ουτε προβλημα.
Γιαυτο συμφωνω με τον φιλο, οσο δεν αλλαζει το συστημα να γινει απλο εσοδα-εξοδα η φοροδιαφυγη στην ελλαδα θα βασιλευει στις κλασικες κατηγοριες.
Παντως εγω ευτυχως δεν αντιμετωπιζω πλεον κανενα προβλημα παρα μονο το αγχος το βραδυ να στειλει το Ζ. εκλεισαν καφετερια γιατι δεν εστειλε 2 Ζ λες και φταιει ο επιχειρηματιας αν δεν το στειλει ή μπορει να κανει κατι για να στειλει !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μαγκια-κλανια το να πληρώνει κάποιος με κάρτα,  μάλιστα!!

Η μηχανή ενημερώνει αν έστειλε το Ζ ή όχι και έχει διαδικασία που μπορείς εσύ να κάνεις αποστολή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, HardwareZone είπε

Πόσοι είναι αυτοί πιστεύεις;

Ζούμε σε μια χώρα που και ο πλούσιος ξεκινάει την κουβέντα με την ατάκα "χωρίς απόδειξη τι τιμή μου κάνετε;" 😂

Ισχύει αυτό. Πολλοί πελάτες παρακαλάνε για τιμή χωρίς απόδειξη/ΦΠΑ. Επίσης μόνο 3 τους 10 ζητούν να πληρώσουν με κάρτα/POS. Το 70% θέλουν να πληρώσουν με μετρητά παρόλο που τους τονίζω κάθε φορά "μπορείτε και με κάρτα". Να τονίσω επίσης πως το μαύρο χρήμα υπάρχει παντού και στους δημοσίους υπαλλήλους.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πολιτική βούληση για να λυθεί το θέμα.

Απλά κάνουν τα απολύτως απαραίτητα, βασικά, κακοσχεδιασμένα μάλιστα, για να ταλαιπωρήσουν περισσότερο εμάς που συμμορφωνόμαστε και λειτουργούμε νόμιμα θέλοντας να έχουμε το κεφάλι μας καθαρό.

Προσωπικά δεν μπορούν να μου ζητήσουν τρελλά γιατί τα ποσά είναι τέτοια που πρέπει να γίνεται με κατάθεση :D

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδια, τι λετε απο την στιγμη που το θεμα αφορα κατι πολυ συγκεκριμενο και επειδη πολλοι (αναμεσα τους κι εγω) εχουμε βοηθηθει απο αυτο, να αφησουμε την κοινωνικοπολιτικοοικονομικη αναλυση σχετικα με τους λογους που χρησιμοποιειται η καρτα εναντι των μετρητων, για καποιο αλλο νημα? 

Ανοιξτε ενα στην τελικη, μην μακελευετε το συγκεκριμενο και συνεχιστε με τα της διασυνδεσης, ναι? Ναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήρανε παράταση  τα ERP  αν υπάρχουν τεχνικές δυσκολίες

https://www.taxheaven.gr/circulars/48395/a-1146-2024

 

Quote

1. Η περ. γ' της παρ. 2.5 του άρθρου 1 αντικαθίσταται ως εξής:
«γ) Έως και την 30.9.2024, εφόσον διασυνδέονται σύμφωνα με το πρωτόκολλο επικοινωνίας της υπό στοιχεία Α.1155/2023 (Β'5992) απόφασης του Διοικητή της ΑΑΔΕ και εξαιρετικά έως και την 29.11.2024, στην περίπτωση που διαθέτουν έκδοση Εμπορικού/ Λογιστικού Προγράμματος Διαχείρισης (Enterprise Resource Planning, «ERP»), το οποίο αδυνατεί για τεχνικούς λόγους να διασυνδεθεί με τον τύπο Μέσου Πληρωμών που διαθέτει η οντότητα. Η εν λόγω αδυναμία διασύνδεσης προκύπτει από τον Πίνακα ετοιμότητας διασύνδεσης μοντέλων POS με εκδόσεις Εμπορικών/Λογιστικών Προγραμμάτων Διαχείρισης (Enterprise Resource Planning, «ERP»), ο οποίος βρίσκεται αναρτημένος στην ιστοσελίδα της ΑΑΔΕ στη διαδρομή Διασύνδεση POS - Ταμειακών Συστημάτων -> Πρωτόκολλα/Τεκμηρίωση για διασύνδεση με βάση την υπό στοιχεία Α.1155/2023.».

 

Επεξ/σία από sdikr
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς, αν για να παραμένει δηλωμένο το POS στην ΑΑΔΕ κανονικά, θα πρέπει να το έχω τις περισσότερες ώρες ανοιχτό, να συνδέεται κάπως online? Ή αρκεί να δηλωθεί αρχικά από τον πάροχο και μετά το κλείνω και είμαι οκ (μέχρι και αν αλλάξει κάτι με τον πάροχο); Δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου και δεν θέλω να έχω θέματα με φουσκωμένη μπαταρία, βλάβες κλπ. αν μένει συνέχεια ανοιχτό και συνδεδεμένο.

ΥΓ: Ταμειακή δεν έχω υποχρέωση και δεν έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tryfos said:

Γνωρίζει κανείς, αν για να παραμένει δηλωμένο το POS στην ΑΑΔΕ κανονικά, θα πρέπει να το έχω τις περισσότερες ώρες ανοιχτό, να συνδέεται κάπως online? Ή αρκεί να δηλωθεί αρχικά από τον πάροχο και μετά το κλείνω και είμαι οκ (μέχρι και αν αλλάξει κάτι με τον πάροχο); Δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου και δεν θέλω να έχω θέματα με φουσκωμένη μπαταρία, βλάβες κλπ. αν μένει συνέχεια ανοιχτό και συνδεδεμένο.

ΥΓ: Ταμειακή δεν έχω υποχρέωση και δεν έχω.

Καμία σχέση δεν έχει η online σύνδεση με αυτό που βλέπει η ΑΑΔΕ.

Η ΑΑΔΕ για να δει πως το POS έχει συνδεθεί, αρκεί να έχεις κάνει μια συναλλαγή με συνδεδεμένο POS έστω και αξίας ενός λεπτού του ευρώ.

Από εκεί και πέρα και κλειστό να το έχεις δεν έχεις πρόβλημα, αρκεί να μην εισπράξεις λιανική μέσω κάρτας με οποιοδήποτε άλλο POS πέραν του συνδεδεμένου. (Να έχεις και δεύτερο ξεκλείδωτο δηλαδή.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tryfos said:

Γνωρίζει κανείς, αν για να παραμένει δηλωμένο το POS στην ΑΑΔΕ κανονικά, θα πρέπει να το έχω τις περισσότερες ώρες ανοιχτό, να συνδέεται κάπως online? Ή αρκεί να δηλωθεί αρχικά από τον πάροχο και μετά το κλείνω και είμαι οκ (μέχρι και αν αλλάξει κάτι με τον πάροχο); Δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου και δεν θέλω να έχω θέματα με φουσκωμένη μπαταρία, βλάβες κλπ. αν μένει συνέχεια ανοιχτό και συνδεδεμένο.

ΥΓ: Ταμειακή δεν έχω υποχρέωση και δεν έχω.

Στην ΑΑΔΕ  όχι,    αλλά επειδή συχνά τώρα βγάζουν αναβαθμίσεις καλό θα είναι να το κρατήσεις συνδεμένο μέχρι να τελειώσει η φασαρία της διασύνδεσης   αν και πάλι στην χειρότερη να χρειαστεί να το στείλεις στην τράπεζα για αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Υπάρχει κάποια λίστα με το κόστος "Υπηρεσιών Ηλεκτρονικής Τιμολόγησης" ανά εταιρία; Ψάχνω ας πούμε στην epsilon net και δεν το βρίσκω... 🐻

 

Λογισμικό-Συνδρομή

Ποσότητα

Αξία Χωρίς ΦΠΑ

Διάρκεια

Epsilon Smart Architect Edition

1

120,00€

12 Μήνες + 1 Μήνα Δώρο

Υπηρεσία Τηλεφωνικής Υποστήριξης Advanced Support Pack

1

60.00€

12 Μήνες

Epsilon Digital 3000 (Τιμολόγιο 0,15€ - Απόδειξη 0,075€ - Προς Δημόσιο 0,340)

 

300,00€

Μέχρι εξαντλήσεως του πακέτου

Υπηρεσία σύνδεσης Παρόχου

1

  120,00 €

Εφάπαξ 

*Σύνδεση με Pos  

 

24.00 

12 Μήνες

Υπηρεσίες

 

 

 

*Εκπαίδευση Λειτουργίας Epsilon Smart Architect Edition

1

40,00

 

Οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ

*Ότι είναι με αστερίσκο είναι προαιρετικό

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ss42ss είπε

 

Λογισμικό-Συνδρομή

Ποσότητα

Αξία Χωρίς ΦΠΑ

Διάρκεια

Epsilon Smart Architect Edition

1

120,00€

12 Μήνες + 1 Μήνα Δώρο

Υπηρεσία Τηλεφωνικής Υποστήριξης Advanced Support Pack

1

60.00€

12 Μήνες

Epsilon Digital 3000 (Τιμολόγιο 0,15€ - Απόδειξη 0,075€ - Προς Δημόσιο 0,340)

 

300,00€

Μέχρι εξαντλήσεως του πακέτου

Υπηρεσία σύνδεσης Παρόχου

1

  120,00 €

Εφάπαξ 

*Σύνδεση με Pos  

 

24.00 

12 Μήνες

Υπηρεσίες

 

 

 

*Εκπαίδευση Λειτουργίας Epsilon Smart Architect Edition

1

40,00

 

 

Οι τιμές είναι χωρίς ΦΠΑ

*Ότι είναι με αστερίσκο είναι προαιρετικό

 

Πωπω να δίνεις 1% στην τράπεζα και 0,075 ευρώ στον πάροχο για τη συναλλαγή με κάρτα. Πολλά. 

Επεξ/σία από RipCity
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, RipCity είπε

Πωπω να δίνεις 1% στην τράπεζα και 0,075 ευρώ στον πάροχο για τη συναλλαγή με κάρτα. Πολλά. 

Στα επόμενα χρόνια όλοι θα εξαναγκαστούμε να πάμε σε πάροχο, τώρα εγώ κάνω και συναλλαγές με δημόσιο όποτε ήταν αναγκαίο κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή μιλάμε για ένα ακόμα υποχρεωτικό καρτέλ 650-700€ το χρόνο που με τη συνδρομή του POS γίνονται 1000€ χώρια τις κρατήσεις για κάθε τιμολόγηση. Οπότε θα αυξήσουμε όλοι το κόστος των υπηρεσιών μας κατ ελάχιστον 7%! Πληθωρισμός σου λένε μετά 🙃.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Δηλαδή μιλάμε για ένα ακόμα υποχρεωτικό καρτέλ 650-700€ το χρόνο που με τη συνδρομή του POS γίνονται 1000€ χώρια τις κρατήσεις για κάθε τιμολόγηση. Οπότε θα αυξήσουμε όλοι το κόστος των υπηρεσιών μας κατ ελάχιστον 7%! Πληθωρισμός σου λένε μετά 🙃.

κάπου κάνεις λάθος στους υπολογισμούς σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...