Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, NiKoSmile said:

Κάτσε γιατί ακούγεται μικρή παράταση ακόμη και για το IRIS που είναι δυο λεπτά δουλειά 😂.

Είναι άλλο πράγμα, μην τα μπερδεύεις.

Δεν είναι μόνο 2 λεπτά, υπάρχουν περιπτώσεις που δεν δίνεται επιλογή στον επαγγελματία να το ενεργοποιήσει.

Υπάρχουν και οι περιπτώσεις που το έχουν σαν κουμπάκι εδώ και μήνες και απλά δεν κάνουν τίποτα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, 

Σχετικά με την προθεσμία αντικατάστασης ταμειακής με εστιατορίου που λήγει 30.06 έχουμε πληροφορία για κάποια παράσταση; Όσοι είστε στην κατηγορία αυτή έχετε όλοι προμηθευτεί τέτοιες ταμειακές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μου έστειλε η ΑΑΔΕ νέο Mail 

Αγαπητή κυρία / Αγαπητέ κύριε,

 

Σε συνέχεια του από 22/6/2024 μηνύματος ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που λαβατε, για την υποχρέωση διασύνδεσης ERP - POS, εφόσον σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία δεν έχετε υποχρέωση χρήσης Φορολογικού Ηλεκτρονικού Μηχανισμού (ΦΗΜ), παρακαλούμε να το αγνοήσετε.

 

Σας ευχαριστούμε για τον χρόνο και τη συνεργασία σας.

 

Ανεξάρτητη Αρχή Δημοσίων Εσόδων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας,

Ρωτάω κι εδώ επειδή με έχουν μπερδέψει. Έχω πρόγραμμα Softone GoRetail on Cloud κι όχι κανονική ταμειακή επομένως η προθεσμία μου είναι 30 Ιούνιου και ήδη τρέχω. Τι τρέχω δηλαδή αφού δεν εξαρτάται από μένα αλλά τέλος πάντων.

Επιπλέον έχω δύο pos, ένα το ενσύρματο cardlink και ένα το softpos Worldline. Για το μεν πρώτο μου λένε θα έρθουν Πεμπτη-Παρασκευή αλλά για το δεύτερο λένε το erp δεν υποστηρίζει ακόμη τη διασύνδεση.

Απ' ότι κατάλαβα η προθεσμία είναι για όλα τα pos να διασυνδεθούν. Αν το λογισμικό δεν υποστηρίζει εγώ πάλι πρόστιμο δε θα πάρω θεωρητικά; Εν τω μεταξύ δεν το χρησιμοποιώ ποτέ το softpos απλά μου το είχαν δώσει δωρεάν και το πήρα. Μήπως απλά συμφέρει να το καταργήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, RipCity είπε

Απ' ότι κατάλαβα η προθεσμία είναι για όλα τα pos να διασυνδεθούν. Αν το λογισμικό δεν υποστηρίζει εγώ πάλι πρόστιμο δε θα πάρω θεωρητικά; Εν τω μεταξύ δεν το χρησιμοποιώ ποτέ το softpos απλά μου το είχαν δώσει δωρεάν και το πήρα. Μήπως απλά συμφέρει να το καταργήσω;

Εννοείται να το καταργήσεις. Πλέον κάθε πος σημαίνει έξτρα ταλαιπωρία και διασύνδεση.

Για τα πρόστιμα μην καίγεσαι τόσο. Είχα διαβάσει ότι πρόστιμα έστειλαν σε επιχειρήσεις με τζίρο άνω του 1 εκατ. Και λογικά εκεί θα έμειναν αν κρίνω από το πόσα μαγαζιά έχω πάει με απλές ταμειακές και ακόμα πληκτρολογούν στο πος, που σημαίνει δεν έχουν κάνει διασύνδεση ενώ ήταν μέχρι 30-4. Αν είχαν φάει πρόστιμο, θα είχαν διασυνδέσει.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, RipCity said:

Καλημέρα σας,

Ρωτάω κι εδώ επειδή με έχουν μπερδέψει. Έχω πρόγραμμα Softone GoRetail on Cloud κι όχι κανονική ταμειακή επομένως η προθεσμία μου είναι 30 Ιούνιου και ήδη τρέχω. Τι τρέχω δηλαδή αφού δεν εξαρτάται από μένα αλλά τέλος πάντων.

Επιπλέον έχω δύο pos, ένα το ενσύρματο cardlink και ένα το softpos Worldline. Για το μεν πρώτο μου λένε θα έρθουν Πεμπτη-Παρασκευή αλλά για το δεύτερο λένε το erp δεν υποστηρίζει ακόμη τη διασύνδεση.

Απ' ότι κατάλαβα η προθεσμία είναι για όλα τα pos να διασυνδεθούν. Αν το λογισμικό δεν υποστηρίζει εγώ πάλι πρόστιμο δε θα πάρω θεωρητικά; Εν τω μεταξύ δεν το χρησιμοποιώ ποτέ το softpos απλά μου το είχαν δώσει δωρεάν και το πήρα. Μήπως απλά συμφέρει να το καταργήσω;

H softone απο όσο γνωρίζω υποστηρίζει κανονικά wordline και softpos.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, sdikr είπε

H softone απο όσο γνωρίζω υποστηρίζει κανονικά wordline και softpos.

 

Οκ! Η εταιρεία μέσω της οποίας πήρα το πρόγραμμα μου είπε ότι το softpos δεν υποστηρίζεται ακόμη για το go retail πρόγραμμα που έχω. Αυτό 20 μέρες πριν, ελπίζω να άλλαξε κάτι. Τους παίρνω κι αυτούς και στο περίμενε με έχουν...μπαχαλο γενικά.

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Εννοείται να το καταργήσεις. Πλέον κάθε πος σημαίνει έξτρα ταλαιπωρία και διασύνδεση.

Για τα πρόστιμα μην καίγεσαι τόσο. Είχα διαβάσει ότι πρόστιμα έστειλαν σε επιχειρήσεις με τζίρο άνω του 1 εκατ. Και λογικά εκεί θα έμειναν αν κρίνω από το πόσα μαγαζιά έχω πάει με απλές ταμειακές και ακόμα πληκτρολογούν στο πος, που σημαίνει δεν έχουν κάνει διασύνδεση ενώ ήταν μέχρι 30-4. Αν είχαν φάει πρόστιμο, θα είχαν διασυνδέσει.

Μακάρι γιατί απ' το πουθενά και χωρίς να φταίω θα ήταν καταστροφή κάτι τέτοιο. Βασικά δε θα γινόταν να πληρωθεί 20 χιλιάρικα 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά την αποστολή μαζικών e-mails από την ΑΑΔΕ αναφορικά με τη διασύνδεση των Pos επικρατεί κομφούζιο. Παίρνει διαστάσεις το θέμα. Νέες "φήμες" ανεπιβεβαίωτες... αναφέρουν παράταση στη διασύνδεση POS και νέο κύκλο χρηματοδότησης μέχρι τέλος Ιουλίου! Δεν βλέπω να παίρνουν καλοκαιρινή άδεια οι τεχνικοί :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, RipCity said:

Οκ! Η εταιρεία μέσω της οποίας πήρα το πρόγραμμα μου είπε ότι το softpos δεν υποστηρίζεται ακόμη για το go retail πρόγραμμα που έχω. Αυτό 20 μέρες πριν, ελπίζω να άλλαξε κάτι. Τους παίρνω κι αυτούς και στο περίμενε με έχουν...μπαχαλο γενικά.

Μακάρι γιατί απ' το πουθενά και χωρίς να φταίω θα ήταν καταστροφή κάτι τέτοιο. Βασικά δε θα γινόταν να πληρωθεί 20 χιλιάρικα 😅

Είχε παίξει και σεμινάριο πρόσφατα και παίζει και σήμερα,  μάλιστα το wordline είναι σε αυτά που είναι και με δωρεάν τον connector

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.protothema.gr/economy/article/1513134/iris-pagonoun-ta-prostima-gia-400000-mehri-na-anakoinothei-nea-dioria/#Comments

Αν καταλαβα καλα το αρθρο μιλαει διασυνδεση ταμειακης με iris. Μπορει να γινει αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/6/2024 στις 7:41 ΜΜ, NiKoSmile είπε

Κάτσε γιατί ακούγεται μικρή παράταση ακόμη και για το IRIS που είναι δυο λεπτά δουλειά 😂.

Λογικό να δοθεί παράταση. Αρκετές επιχειρήσεις εκτός Αθήνας χρησιμοποιούν λογαριασμο σε τοπική τράπεζα, αρκετές εκ των οποίων δεν έχουν ενταχθεί ακόμα στο IRIS. Οπότε δεν ειναι μόνο η ενεργοποίηση απο την πλευρά του επαγγελματία, αλλά και η δυνατότητα ενεργοποίησης απο την πλευρά της τράπεζας

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Λογικό να δοθεί παράταση. Αρκετές επιχειρήσεις εκτός Αθήνας χρησιμοποιούν λογαριασμο σε τοπική τράπεζα, αρκετές εκ των οποίων δεν έχουν ενταχθεί ακόμα στο IRIS. Οπότε δεν ειναι μόνο η ενεργοποίηση απο την πλευρά του επαγγελματία, αλλά και η δυνατότητα ενεργοποίησης απο την πλευρά της τράπεζας

Επίσης για να πάρουν IRIS πρέπει να ανοίξουν επαγγελματικό λογαριασμό (πχ όψεως) που έχει χρέωση ανά μήνα. Το παρατήρησα με τις δύο τράπεζες που συνεργάζομαι. Η μία με τον επαγγελματικό μου έδωσε η άλλη όχι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

https://www.protothema.gr/economy/article/1513134/iris-pagonoun-ta-prostima-gia-400000-mehri-na-anakoinothei-nea-dioria/#Comments

Αν καταλαβα καλα το αρθρο μιλαει διασυνδεση ταμειακης με iris. Μπορει να γινει αυτο?

Αυτό τι είναι πάλι? 

Όσο έψαξα δεν κατάφερα να βρω κάτι σχετικό. 

Και πράγματι, στη ταμειακή τι κόβουμε αν πληρωθούμε με IRIS? Απλή απόδειξη όπως αν πληρωνόμασταν με μετρητά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

https://www.protothema.gr/economy/article/1513134/iris-pagonoun-ta-prostima-gia-400000-mehri-na-anakoinothei-nea-dioria/#Comments

Αν καταλαβα καλα το αρθρο μιλαει διασυνδεση ταμειακης με iris. Μπορει να γινει αυτο?

Προφανώς πρόκειται για λάθος διατύπωση-συμπέρασμα του αρθρογράφου. Μόνο για ενεργοποίηση iris έχουν πει, τίποτα άλλο. Η διασύνδεση αφορά μόνο πος.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/6/2024 στις 1:49 ΜΜ, sdikr είπε

Είχε παίξει και σεμινάριο πρόσφατα και παίζει και σήμερα,  μάλιστα το wordline είναι σε αυτά που είναι και με δωρεάν τον connector

Με πήραν σήμερα, ούτε το ενσύρματο pos δεν υποστηρίζεται ούτε το softpos από το Go Retail πρόγραμμα που έχω. Δεν έχουν βγει οδηγίες λέει για το συγκεκριμένο πρόγραμμα από τη Soft One.

Οπότε απλά περιμένω αν και πότε θα το φτιάξουν, εννοείται χάνουμε προθεσμία. Καλά θα πάει αυτό 😅😅 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...