Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπες στο taxis net με τους κωδικους σου.Πηγαινε μητρωο και επικοινωνία και μητρωο POS.Τσεκαρε αν το pos που εχεις για καταργηση στο δειχνει ενεργο με την ενδειξη προς αναβαθμιση.Αν ειναι ετσι γιαυτο σου εστειλε email.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 minutes ago, 4saken said:

 

Το μονο που εκκρεμει ειναι μια υπογραφη στην Εθνικη για καταργηση ενος gprs POS μηπως φταιει αυτο η απλα στειλανε σε ολους το email?

 

2 minutes ago, 4saken said:

Αναβαθμισμενο για τις αναγκες διασυνδεσης POS με ΦΗΜ

Έχεις κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει ότι είναι προς κατάργηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα στο δειχνει ενεργο και αναβαθμισμενο.Μπες τωρα στο esend.Παλι με κωδικους ταχισ πας επιχειρησεις και EFTPOS συσκευες.Τσεκαρε πιο pos σου δειχνει.

Πρεπει αμεσα να προβεις σε απενεργοποιηση του pos που θες να αποσυρεις γιατι η aade το βλεπει ενεργο αλλα οχι με διασυνδεση γιαυτο σου εστειλε το email

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, ekrepali said:

 

Έχεις κάποιο έγγραφο που να αποδεικνύει ότι είναι προς κατάργηση;

Θα χω αυριο που θα παω στην τραπεζα για την υπογραφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, 4saken είπε

 

Το μονο που εκκρεμει ειναι μια υπογραφη στην Εθνικη για καταργηση ενος gprs POS μηπως φταιει αυτο η απλα στειλανε σε ολους το email?

Εφόσον έχεις διασυνδέσει και υπάρχει πος που καταργείς και φαίνεται μη συνδεδεμένο, αυτό το τελευταίο βλέπουν. Εμένα δεν μου ήρθα κανένα μεηλ. Το έστειλαν σε όλους όσους βλέπουν έστω και ενα πος μη συνδεδεμένο. 

Υποψην κάθε 10 του επόμενου μήνα ενημερώνουν οι τράπεζες το μητρώο για αλλαγές στα πος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 1comment είπε

 Το έστειλαν σε όλους όσους βλέπουν έστω και ενα πος μη συνδεδεμένο. 

Το θέμα είναι ότι το έστειλαν και σε αυτούς που δεν είναι υπόχρεοι να έχουν ΦΗΜ, απλά έχουν αναβαθμισμενο pos. 

Έστειλα mail στην ΑΑΔΕ και μου απάντησαν να διαβάσω την εγκύκλιο που έχουν ανεβάσει. 

Ότι να ναι πραγματικά 

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, Nasosdem said:

Κοίτα τι παίζει τώρα εντελώς μπακάλικα.
Αν ξεκινάει η επικοινωνία και στέλνει το τερματικό πχ στην ΑΑΔΕ, στην πόρτα 443 (λέμε τώρα), το μήνυμα "λαμβάνεις;" και πει η ΑΑΔΕ στην πόρτα 443, "ναι λαμβάνω". 
Και μετά προσπαθεί να στείλει από την πόρτα 7000 να στείλει τα δεδομένα, αφού έχει την επιβεβαίωση ότι μπορεί να στείλει, υπάρχει περίπτωση να μην τα λαμβάνει ποτέ αν η πόρτα 7000 δεν είναι ανοιχτή.
80 και 443, μαζί με 8443 και 8080 είναι σχεδόν πάντα ανοιχτές και ρυθμισμένες. Όλες οι άλλες, πλην 5-10 γνωστών, όχι.

Η αποστολή γίνεται μέσω http/https, όποτε γίνεται στην 80 και 443.

Οι πόρτες 7000 κλπ είναι για επικοινωνία με pos middleware συνήθως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Weiss είπε

Το θέμα είναι ότι το έστειλαν και σε αυτούς που δεν είναι υπόχρεοι να έχουν ΦΗΜ, απλά έχουν αναβαθμισμενο pos. 

Έστειλα mail στην ΑΑΔΕ και μου απάντησαν να διαβάσω την εγκύκλιο που έχουν ανεβάσει. 

Ότι να ναι πραγματικά 

Θα ήταν προτιμότερο να σε πουν "δεν ξέρουμε ρωτήστε τον λογιστή σας" ή "βρείτε λογιστή που να γνωρίζει". Τους είχα ρωτήσει και εγώ κάτι ανάλογο και μου απάντησαν κάτι άσχετο γενικό και αόριστο. Βαριούνται; Είναι άσχετοι; Εχουν χαμηλή νοημοσύνη ή το κάνουν επίτηδες για να μπερδεύουν τον κόσμο; Να κρατάτε πάντως τις απαντήσεις τους γιατί μπορεί να σας κάψουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έχω καταλαβει ειναι ότι στη εξυπηρέτηση έχουν βάλει υπαλλήλους δεινόσαυρους-γραφιάδες παλαιών ΔΟΥ που δε ξέρουν πού πάνε τα τέσσερα από τεχνολογία.

Είχα πρόσφατα εμπειρία με ερώτηση σχετικά με τα παραστατικα επιδόματος θέρμανσης.. εάν Ποσό Πληρωμής θεωρείται το Πόσο Κατανάλωσης (Πραγματικό) ή το Χρωστούμενο (Λογιστικό) και η απάντηση που μου έδωσε μια κυριουλα τηλεφωνικώς ήταν ”Βαλτε ό,τι θεωρείτε σωστό" 😅

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Weiss είπε

Το θέμα είναι ότι το έστειλαν και σε αυτούς που δεν είναι υπόχρεοι να έχουν ΦΗΜ, απλά έχουν αναβαθμισμενο pos. 

Έστειλα mail στην ΑΑΔΕ και μου απάντησαν να διαβάσω την εγκύκλιο που έχουν ανεβάσει. 

Ότι να ναι πραγματικά 

Ναι πήγε αυτοματοποιημένα το μεηλ. Όσο για την εγκύκλιο, αυτή την απάντηση δίνουν σε όλους... Πραγματικά να μην χρειαστεί ποτέ να τους ρωτήσουμε κάτι. Χίλιες φορές να ρωτήσουμε 10 λογιστές και να βγάλουμε ένα μέσο συμπέρασμα παρά την ααδε.

Επεξ/σία από 1comment
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, NiKoSmile said:

Προς νέα παράταση για την διασύνδεση POS - ταμειακών μηχανών

https://www.dnews.gr/eidhseis/oikonomia/478459/pros-nea-paratasi-gia-tin-diasyndesi-pos-tameiakon-mixanon

Τέλη Ιουνίου είναι η προθεσμία για διασύνδεση ERP/Φορολογικους  Με POS,    για τις ταμειακές έχει λήξει

Πιο clickbait δεν θα μπορούσε,  αλλά Nothing to see here

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sdikr είπε

Τέλη Ιουνίου είναι η προθεσμία για διασύνδεση ERP/Φορολογικους  Με POS,    για τις ταμειακές έχει λήξει

Πιο clickbait δεν θα μπορούσε,  αλλά Nothing to see here

Κάτσε γιατί ακούγεται μικρή παράταση ακόμη και για το IRIS που είναι δυο λεπτά δουλειά 😂.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...