Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διάβασα σε φορουμ λογιστών ότι το μεηλ για διασύνδεση πήγε γενικά σε όλους όσους δεν έχουν κάνει, είτε είναι υπόχρεοι είτε όχι. Εστάλη αυτοματοποιημένα σα να λέμε.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, sdikr είπε

Είσαι μέσα στις κατηγορίες της πολ 1002/2014;

Γιατί αν δεν είσαι και  έχεις κάποιο cloud erp για να εκδίδεις απο εκεί αποδείξεις  σε απαλλάσσει μεν απο την χρήση ΦΗΜ, αλλά όχι απο την διασύνδεση.

Πχ σε αρκετούς έχουμε βάλει προγράμματα όπως  prosvasisgo, epsilonsmart,  για να γλυτώσουν την αγορά φορολογικού μηχανισμού, αυτοί τώρα πρέπει να κάνουν διασύνδεση

Μα καλά, δεν λέγανε σύνδεση φυσικής ταμειακής με φυσικό pos; Πότε στον κόρακα μπήκαν και τα ERP στη μέση; 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Μα καλά, δεν λέγανε σύνδεση φυσικής ταμειακής με φυσικό pos; Πότε στον κόρακα μπήκαν και τα ERP στη μέση; 😅

Εδώ και καιρό. Εγώ απορώ με τόσα μαγαζιά με απλές ταμειακές που ακόμα δεν έχουν κάνει διασύνδεση. Πήγα πριν σε σαντουϊτσάδικο, πάτησε στο πος κανονικά. Άλλο σουβλατζίδικο, κι αυτός πατάει ελεύθερα στο πος. Τι γίνεται; Μήπως μας κοροϊδευαν με τα πρόστιμα και τρέχαμε άδικα; Γιατί όλοι αυτοί δεν το κόβω να έφαγαν 10Κ πρόστιμο και ακόμα να μην τα έχουν διασυνδέσει... Προφανώς δεν έπαθαν τίποτα. Τελικά το κάναμε όσοι φοβηθήκαμε και τους υπόλοιπους δεν τους αγγίζουν γιατί προφανώς θα είναι πολλές χιλιάδες επιχειρήσεις....

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 1comment είπε

Εδώ και καιρό. Εγώ απορώ με τόσα μαγαζιά με απλές ταμειακές που ακόμα δεν έχουν κάνει διασύνδεση. Πήγα πριν σε σαντουϊτσάδικο, πάτησε στο πος κανονικά. Άλλο σουβλατζίδικο, κι αυτός πατάει ελεύθερα στο πος. Τι γίνεται; Μήπως μας κοροϊδευαν με τα πρόστιμα και τρέχαμε άδικα; Γιατί όλοι αυτοί δεν το κόβω να έφαγαν 10Κ πρόστιμο και ακόμα να μην τα έχουν διασυνδέσει... Προφανώς δεν έπαθαν τίποτα. Τελικά το κάναμε όσοι φοβηθήκαμε και τους υπόλοιπους δεν τους αγγίζουν γιατί προφανώς θα είναι πολλές χιλιάδες επιχειρήσεις....

Τα πρόστιμα αν πέσουν θα είναι μετά την 1η Ιουλίου που είναι η προθεσμία ολοκλήρωσης της διασύνδεσης. Επίσης έχουμε τα μπάνια του λαού με τις δημόσιες υπηρεσίες να είναι σε λήθαργο, τις φορολογικές δηλώσεις που τρέχουν συν τα μειωμένα ποσοστά της κυβέρνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Τα πρόστιμα αν πέσουν θα είναι μετά την 1η Ιουλίου που είναι η προθεσμία ολοκλήρωσης της διασύνδεσης. Επίσης έχουμε τα μπάνια του λαού με τις δημόσιες υπηρεσίες να είναι σε λήθαργο, τις φορολογικές δηλώσεις που τρέχουν συν τα μειωμένα ποσοστά της κυβέρνησης.

Η προθεσμία για τα erp είναι αυτή. Για τις ταμειακές η προθεσμία έληξε 31-3 και ήταν ως 30-4 μόνο με δηλωμένο ραντεβού. Εγώ στις ταμειακές αναφέρθηκα. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, 1comment είπε

Η προθεσμία για τα erp είναι αυτή. Για τις ταμειακές η προθεσμία έληξε 31-3 και ήταν ως 30-4 μόνο με δηλωμένο ραντεβού. Εγώ στις ταμειακές αναφέρθηκα. 

Βρήκα και αυτά.

image.png.dbaa8bf85a1304568eed5d2f905facce.png

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 minutes ago, NiKoSmile said:

Μα καλά, δεν λέγανε σύνδεση φυσικής ταμειακής με φυσικό pos; Πότε στον κόρακα μπήκαν και τα ERP στη μέση; 😅

Απο την αρχή το λένε,  είχανε πει πως πρώτα θα γίνει η σύνδεση με ταμειακές και μετά με erp

53 minutes ago, 1comment said:

Εδώ και καιρό. Εγώ απορώ με τόσα μαγαζιά με απλές ταμειακές που ακόμα δεν έχουν κάνει διασύνδεση. Πήγα πριν σε σαντουϊτσάδικο, πάτησε στο πος κανονικά. Άλλο σουβλατζίδικο, κι αυτός πατάει ελεύθερα στο πος. Τι γίνεται; Μήπως μας κοροϊδευαν με τα πρόστιμα και τρέχαμε άδικα; Γιατί όλοι αυτοί δεν το κόβω να έφαγαν 10Κ πρόστιμο και ακόμα να μην τα έχουν διασυνδέσει... Προφανώς δεν έπαθαν τίποτα. Τελικά το κάναμε όσοι φοβηθήκαμε και τους υπόλοιπους δεν τους αγγίζουν γιατί προφανώς θα είναι πολλές χιλιάδες επιχειρήσεις....

Υπάρχει άτυπη παράταση μέχρι τέλη του μηνός, αλλά δεν νομίζω πως θα συνεχίσει, ότι θεματάκια υπήρχαν σιγά σιγά λύνονται.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, sdikr είπε

Απο την αρχή το λένε,  είχανε πει πως πρώτα θα γίνει η σύνδεση με ταμειακές και μετά με erp

Αυτή η αρχή τι ημερομηνία έχει; Προσωπικά είχα ρωτήσει την ίδια την Cardlink για τα ERP δύο φορές. Τον Ιανουάριο και τον Μάρτιο και δεν γνώριζαν για αυτή την υποχρεωτικότητα. Μου είπαν πως είναι μόνο για τις ταμειακές   🤣.

Επεξ/σία από NiKoSmile
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, sdikr said:

Απο την αρχή το λένε,  είχανε πει πως πρώτα θα γίνει η σύνδεση με ταμειακές και μετά με erp

Υπάρχει άτυπη παράταση μέχρι τέλη του μηνός, αλλά δεν νομίζω πως θα συνεχίσει, ότι θεματάκια υπήρχαν σιγά σιγά λύνονται.

 

Και εγω έχω ρωτήσει και τον erp developer μου (Oxygen Pelatologio) και τον πάροχο του software POS μου (Nexi/Alpha Bank), και την ΑΑΔΕ... και οι 3 ήταν μεταξύ άσχετου και άχρηστου. Κανείς δεν έδωσε ξεκάθαρη απάντηση, ούτε κάτι το σίγουρο.
Το χειρότερο φυσικά είναι η ΑΑΔΕ. Λες και έστειλα μήνυμα στον μπακάλη της γειτονιάς (θα μου πεις, με τις πολιτικάντζες που μας κυβερνάν ποιοί νομίζεις ότι δουλεύουν σε ΑΑΔΕ, εφορία, κλπ; :D ).

Αυτός που ορίζει τους κανονισμούς και τους εφαρμώζει, μου απάντησε ότι να 'ναι.

Αυτό το κράτος έχουμε.

 

Και μιας και είμαστε στο κατάλληλο θέμα, βρήκα αυτό που είχα δει... η Ευρώπη έχει ψηφίσει από 1/1/2025 να είναι όλα μέσω ηλεκτρονικής τιμολόγησης... άρα, οι κατσαπλιάδες μας, έβαλαν όλους εμάς, και ειδικά αυτούς που είχαν ταμειακές και άλλαξαν ταμειακή ή και POS, να κάνουμε όλη αυτή τη μανούρα... έτσι ώστε του χρόνου να μας πουν "πετάξτε της ΦΗΜ και πάρετε ERP" :D

ΕΛΕΟΣ. Ε Λ Ε Ο Σ.

Επεξ/σία από HardwareZone
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, HardwareZone said:

Και μιας και είμαστε στο κατάλληλο θέμα, βρήκα αυτό που είχα δει... η Ευρώπη έχει ψηφίσει από 1/1/2025 να είναι όλα μέσω ηλεκτρονικής τιμολόγησης..

Έχεις κάποια πηγή για αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, NiKoSmile said:

Αυτή η αρχή τι ημερομηνία έχει; Προσωπικά είχα ρωτήσει την ίδια την Cardlink για τα ERP δύο φορές. Τον Ιανουάριο και τον Μάρτιο και δεν γνώριζαν για αυτή την υποχρεωτικότητα. Μου είπαν πως είναι μόνο για τις ταμειακές   🤣.

Ασε τι ημερομηνία είχε η αρχή,   κανονικά θα έπρεπε να είχε γίνει η διασύνδεση πολλούς μήνες πρίν, αλλά οι παρόχοι Pos δεν ήταν έτοιμοι.

Απο την αρχή όμως σε όλα τα σεμινάρια υπήρχε η αναφορά πρώτα θα γίνει με ταμειακές και μετά ακολουθούν ERP και παρόχοι

8 hours ago, HardwareZone said:

Και εγω έχω ρωτήσει και τον erp developer μου (Oxygen Pelatologio) και τον πάροχο του software POS μου (Nexi/Alpha Bank), και την ΑΑΔΕ... και οι 3 ήταν μεταξύ άσχετου και άχρηστου. Κανείς δεν έδωσε ξεκάθαρη απάντηση, ούτε κάτι το σίγουρο.
Το χειρότερο φυσικά είναι η ΑΑΔΕ. Λες και έστειλα μήνυμα στον μπακάλη της γειτονιάς (θα μου πεις, με τις πολιτικάντζες που μας κυβερνάν ποιοί νομίζεις ότι δουλεύουν σε ΑΑΔΕ, εφορία, κλπ; :D ).

Αυτός που ορίζει τους κανονισμούς και τους εφαρμώζει, μου απάντησε ότι να 'ναι.

Αυτό το κράτος έχουμε.

 

Και μιας και είμαστε στο κατάλληλο θέμα, βρήκα αυτό που είχα δει... η Ευρώπη έχει ψηφίσει από 1/1/2025 να είναι όλα μέσω ηλεκτρονικής τιμολόγησης... άρα, οι κατσαπλιάδες μας, έβαλαν όλους εμάς, και ειδικά αυτούς που είχαν ταμειακές και άλλαξαν ταμειακή ή και POS, να κάνουμε όλη αυτή τη μανούρα... έτσι ώστε του χρόνου να μας πουν "πετάξτε της ΦΗΜ και πάρετε ERP" :D

ΕΛΕΟΣ. Ε Λ Ε Ο Σ.

Κάτι μπερδεύεις, μάλλον την υποχρεωτική χρήση παρόχου για τιμολόγια προς το δημόσιο, αλλά ακόμα και για αυτούς που έχουν παρόχους υπάρχει υποχρέωση διασύνδεσης Pos.

 

8 hours ago, HardwareZone said:

Και εγω έχω ρωτήσει και τον erp developer μου (Oxygen Pelatologio) και τον πάροχο του software POS μου (Nexi/Alpha Bank), και την ΑΑΔΕ... και οι 3 ήταν μεταξύ άσχετου και άχρηστου. Κανείς δεν έδωσε ξεκάθαρη απάντηση, ούτε κάτι το σίγουρο.

η Nexi είναι έτοιμη, παρέχει Pos με δυνατότητα διασύνδεσης,   το θέμα σου είναι στον πάροχο του software που θα πρέπει και αυτός να παρέχει διασύνδεση, αν δεν σου παρέχει θα πρέπει να σκεφτείς την αλλαγή προγραμμάτος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά,

έχει συνδέσει κανείς dx8000 POS της NBG με SAM4S ER-420-EJ NET;

 

Μπορεί να συνδεθεί με local LAN ή μόνο με γέφυρα; Στο manual γράφει με bridge αλλά δεν έχω καταφέρει να τα συνδέσω, ενώ κάνει το 1ο handshake μετά γράφει αδυναμία σύνδεσης.

Έχει κάποιος άποψη ή εχει συνδέσει το συγκεκριμένο pos να μου δώσει κάποια guidelines;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, haris013 είπε

καλησπέρα παιδιά,

έχει συνδέσει κανείς dx8000 POS της NBG με SAM4S ER-420-EJ NET;

 

Μπορεί να συνδεθεί με local LAN ή μόνο με γέφυρα; Στο manual γράφει με bridge αλλά δεν έχω καταφέρει να τα συνδέσω, ενώ κάνει το 1ο handshake μετά γράφει αδυναμία σύνδεσης.

Έχει κάποιος άποψη ή εχει συνδέσει το συγκεκριμένο pos να μου δώσει κάποια guidelines;

Αρνητής τεχνικού κι εσύ; Περιμένεις όντως να κάνεις δουλειά με οδηγίες από μηνύματα;🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, haris013 said:

καλησπέρα παιδιά,

έχει συνδέσει κανείς dx8000 POS της NBG με SAM4S ER-420-EJ NET;

 

Μπορεί να συνδεθεί με local LAN ή μόνο με γέφυρα; Στο manual γράφει με bridge αλλά δεν έχω καταφέρει να τα συνδέσω, ενώ κάνει το 1ο handshake μετά γράφει αδυναμία σύνδεσης.

Έχει κάποιος άποψη ή εχει συνδέσει το συγκεκριμένο pos να μου δώσει κάποια guidelines;

Το manual αναφέρει πως μπορεί να συνδεθεί και με τους δύο τρόπους,  όταν πας να κάνεις σύνδεση με bridge  συνήθως οι ταμειακές έχουν ειδική επιλογή που πρέπει να επιλέξεις για διασύνδεση μέσω bridge

https://www.aade.gr/sites/default/files/2024-04/INGENICO ANDROID POS_ΟΔΗΓΙΕΣ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΗΣ ΑΑΔΕ ΦΗΜ - EFTPOS.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, 1comment είπε

Αρνητής τεχνικού κι εσύ; Περιμένεις όντως να κάνεις δουλειά με οδηγίες από μηνύματα;🤣

Που να βρει τον τεχνικό σε αργία! Αμφιβάλλω πλέον και αν θα τον βρει καθημερινή. Φαντάζομαι από αύριο που όλοι πήραν το μήνυμα της ΑΑΔΕ θα γίνει ο κακός χαμός 🤭.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...