Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, barca10 said:

Επικοινώνησε με τον προμηθευτή σου. Θα διασυνδεθεί και αυτή με το pos. Λογικά ένα erp είναι με πάροχο για την έκδοση λιανικών αποδείξεων.

Η oxygen που βγάζει το erp και την cloud ταμειακή μου, καθώς και η Nexi/alpha bank που είναι το software pos μου, με έχουν στο περίμενε... Και οι μέρες πλέον τρέχουν.

Και ο Κούλης με τις υπουργάρες του περιμένουν πρόστιμα 20.000€ για κάτι που οι ίδιοι φέρουν ευθύνη...

Εταιρεία με έδρα την Ρουμανία που τους χρειάζεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Δεν βολεύει στην δουλειά μου η ταμειακή φυσικής μορφής, αφού η εργασία μου και πληρωμή γίνεται στην οικία ή χώρο εργασίας του πελάτη.

Θα την κουβαλάω μαζί; 😂

Κοίτα, θα μπορούσες να έχεις ταμειακή διασυνδεδεμένη με το πος ώστε να κάνεις την υποχρέωση. Φαντάζομαι πος δεν χρησιμοποείς αφού δεν έρχονται πελάτες στο χώρο σου οπότε τις αποδείξεις θα τις έκοβες είτε πριν πας στον πελάτη είτε μετά και θα τις έστελνες σε μεηλ με φωτο. Καταργείς το software και γλιτώνεις απο κει τη συνδρομή. Εξυπηρετεί και το δωρεάν τιμολόγιο της ααδε για τα υπόλοιπα (αποδείξεις και τιμολόγια).

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, 1comment said:

Κοίτα, θα μπορούσες να έχεις ταμειακή διασυνδεδεμένη με το πος ώστε να κάνεις την υποχρέωση. Φαντάζομαι πος δεν χρησιμοποείς αφού δεν έρχονται πελάτες στο χώρο σου οπότε τις αποδείξεις θα τις έκοβες είτε πριν πας στον πελάτη είτε μετά και θα τις έστελνες σε μεηλ με φωτο. Καταργείς το software και γλιτώνεις απο κει τη συνδρομή. Εξυπηρετεί και το δωρεάν τιμολόγιο της ααδε για τα υπόλοιπα (αποδείξεις και τιμολόγια).

Το software μου είναι απαραίτητο για πλήθος λόγων. Αν θέλει να πληρώσει με pos ο πελάτης μετά την εργασία θα τον φέρω στην έδρα μου ενώ αυτός μπορεί να είναι σε κάποιο νησί;

Θέλεις να είσαι νόμιμος και τραβάς όλα αυτά για τις λαλακίες μιας κωμικοτραγικής κυβέρνησης που με αυτό το θέμα που δημιούργησε, κυριολεκτικά κάνει μια τρύπα στο νερό για την φοροαποφυγή, ενώ ταλαιπωρεί εμάς αδίκως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα, απο γνωστες (μεσω epsilon net) μαλλον παμε και για αλλη παραταση. Καποια προγράμματα ακομα δεν ειναι ετοιμα, σε beta δοκιμων συν την περιορισμενη διαθεσιμότητα νεων ΦΗΜ.

Νομιζω μονο η Softone ειναι σχεδον ετοιμη.

Η αδικια ειναι οτι εχω μεταφερει τοσους πελάτες σε τιμολογηση μεσω παροχου για να γλυτώσουν την διασύνδεση και στο τελος δεν την γλυτωνουν και αυτοι (αναλογα για το εαν εχουν λιανικη με υποχρεωση ΦΗΜ ασχετως εαν καταργηθηκε λογω παρόχου)

 

Επεξ/σία από Fotis_Greece
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, HardwareZone said:

 

Κανείς από τους 2 δεν έχει δώσει λύση.
Η εταιρία (Oxygen) λέει πως περιμένουν τους οίκους software POS να ολοκληρώσουν αναβαθμίσεις για την διασύνδεση με το ERP.

 

Έστειλα στην ΑΑΔΕ και μου είπαν να... μιλήσω με την Oxygen :D

 

Ο λογιστής δεν βγάζει άκρη αν υποχρεούμαι ή όχι.

 

Η ΑΑΔΕ δεν μου έστειλε ποτέ πως υποχρεούμαι, αλλά εχθές βράδυ ήρθε μήνυμα υπενθύμισης (ναι για αυτό που δεν μου το θύμησαν εξ' αρχής ποτέ :D )

Δεν έχω φυσική ταμειακή μηχανή, χρησιμοποιώ το software (Cloud based ταμειακή με πάροχο ηλ. τιμολόγησης) για τις αποδείξεις λιανικής μου.
Τι θα διασυνδέσω με τι; μόνο η καταπληκτική μας κυβέρνηση γνωρίζει... αν γνωρίζει :D

ηδη έχει ξεκινήσει η διασύνδεση ERP  με Pos,   Soft1, prosvasis για παράδειγμα παρέχουνε πλέον connector Που κάνει σύνδεση με το pos.

Είναι κάτι που θα πρέπει να σου παρέχει ο κατασκευαστής του δικου σου λογισμικου

 

7 minutes ago, Fotis_Greece said:

Καλημερα, απο γνωστες (μεσω epsilon net) μαλλον παμε και για αλλη παραταση. Καποια προγράμματα ακομα δεν ειναι ετοιμα, σε beta δοκιμων συν την περιορισμενη διαθεσιμότητα νεων ΦΗΜ.

Νομιζω μονο η Softone ειναι σχεδον ετοιμη.

Η αδικια ειναι οτι εχω μεταφερει τοσους πελάτες σε τιμολογηση μεσω παροχου για να γλυτώσουν την διασύνδεση και στο τελος δεν την γλυτωνουν και αυτοι (αναλογα για το εαν εχουν λιανικη με υποχρεωση ΦΗΜ ασχετως εαν καταργηθηκε λογω παρόχου)

 

Την διασύνδεση δεν θα την γλυτώσει κανένας, ακόμα και στην χονδρική θα περάσει η υποχρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τω μεταξύ κάπου είχα διαβάσει πως με κάποιες αλλαγές που έχει ήδη ψηφίσει η Ευρωπαϊκή Ένωση, σε ένα χρόνο από τώρα αυτό που γίνεται τώρα με την διασύνδεση των pos θα γίνει περιττό και άχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ ένας γιατρός ε.ε. είναι υποχρεωμένος να έχει ταμειακή μηχανή στο ιατρείο σύμφωνα με το νόμο? 

Δεν εξαιρούνται τέτοιες ειδικότητες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω ταμειακή. Έχω μόνο cloud ERP και ένα POS  που δεν παίρνει αναβάθμιση. Ήρθε και η απειλή της ΑΑΔΕ σήμερα πρωί πρωί! 😅

image.png.8815210a816702862fe226a1afb79788.png

1 ώρα πριν, 1comment είπε

Κοίτα, θα μπορούσες να έχεις ταμειακή διασυνδεδεμένη με το πος ώστε να κάνεις την υποχρέωση. Φαντάζομαι πος δεν χρησιμοποείς αφού δεν έρχονται πελάτες στο χώρο σου οπότε τις αποδείξεις θα τις έκοβες είτε πριν πας στον πελάτη είτε μετά και θα τις έστελνες σε μεηλ με φωτο. Καταργείς το software και γλιτώνεις απο κει τη συνδρομή. Εξυπηρετεί και το δωρεάν τιμολόγιο της ααδε για τα υπόλοιπα (αποδείξεις και τιμολόγια).

Με το τιμολόγιο της ΑΑΔΕ επιτρέπονται μόνο τιμολόγια και όχι αποδείξεις λιανικής. Δεν την γλυτώνει την συνδρομή σε πάροχο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Weiss said:

Δλδ ένας γιατρός ε.ε. είναι υποχρεωμένος να έχει ταμειακή μηχανή στο ιατρείο σύμφωνα με το νόμο?

Τι είναι ο γιατρός ε.ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Weiss είπε

Ελεύθερος επαγγελματίας 

Θα χρειαστεί σύστημα all in one. Cloud ERP + SoftPOS (Εφαρμογή σε κινητό με NFC). Δεν χρειάζεται να μπλέξει με ταμειακές που σε λίγο θα τις καταργήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Weiss said:

Ελεύθερος επαγγελματίας 

Mέχρι πρόσφατα ήταν στις κατηγορίες που εξαιρούνταν... μπορούσαν να κόψουν απόδειξη σε μπλοκάκι αρκεί να έγραφαν το ονοματεπώνυμο και τη διεύθυνση του ασθενή. Κάποια στιγμή είχαν προγραμματίσει απ'την ΑΑΔΕ να έχουν όλοι οι κλάδοι ΦΗΜ υποχρεωτικά (γιατροί, δικηγόροι, υδραυλικοί κλπ). Δε ξέρω αν έχει εφαρμοστεί ή όχι.

Το θέμα είναι ότι δε γίνεται ένας γιατρός να μην έχει pos... δηλαδή αν ένας πελάτης θέλει να πληρώσει με POS, θα τον διώξει; Οπότε αναγκάστηκαν έβαλαν όλοι POS και εφόσον έγινε υποχρεωτική η διασύνδεση, έβαλαν και ταμειακές. Η οδοντίατρος που πάω έχει ταμειακή εδώ και χρόνια... και μάλιστα τα 2-3 τελευταία χρόνια ήταν υποχρεωτικό να στην απόδειξη να βάζει και το ΑΦΜ το ασθενή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, NiKoSmile said:

Εγώ δεν έχω ταμειακή. Έχω μόνο cloud ERP και ένα POS  που δεν παίρνει αναβάθμιση. Ήρθε και η απειλή της ΑΑΔΕ σήμερα πρωί πρωί! 😅

image.png.8815210a816702862fe226a1afb79788.png

Με το τιμολόγιο της ΑΑΔΕ επιτρέπονται μόνο τιμολόγια και όχι αποδείξεις λιανικής. Δεν την γλυτώνει την συνδρομή σε πάροχο!

Και εσείς έχετε υποχρέωση διασύνδεσης (εφόσον έχετε λιανική) ,  αν δεν δέχονται αναβάθμιση πρέπει να τα αλλάξετε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sdikr είπε

Και εσείς έχετε υποχρέωση διασύνδεσης (εφόσον έχετε λιανική) ,  αν δεν δέχονται αναβάθμιση πρέπει να τα αλλάξετε

Έχω λιανική αλλά δεν έχω ΦΗΜ.

image.png.1603df638a52353ebf95d696df119a22.png

Το θέμα είναι κάπως περίπλοκο. Είχα κάνει αίτηση voucher για νέο POS που μετά από μήνες αναμονής απορρίφθηκε. Επίσης ο πάροχος του POS δεν ήξερε αν θα πρέπει να το αλλάξω και μου είπε να απευθυνθώ στην ΑΑΔΕ. Επικοινώνησα και με την ΑΑΔΕ και δεν μπόρεσε να μας δώσει ξεκάθαρη απάντηση. Όλες τις επικοινωνίες τις έχω κρατήσει για να ξέρω ποιον θα κυνηγήσω στο τέλος. Επειδή όμως δε θέλω να ρισκάρω και να μπλέξω θα βάλω ένα softPOS.

Επεξ/σία από NiKoSmile
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, NiKoSmile said:

Έχω λιανική αλλά δεν έχω ΦΗΜ.

image.png.1603df638a52353ebf95d696df119a22.png

Το θέμα είναι κάπως περίπλοκο. Είχα κάνει αίτηση voucher για νέο POS που μετά από μήνες αναμονής απορρίφθηκε. Επίσης ο πάροχος του POS δεν ήξερε αν θα πρέπει να το αλλάξω και μου είπε να απευθυνθώ στην ΑΑΔΕ. Επικοινώνησα και με την ΑΑΔΕ και δεν μπόρεσε να μας δώσει ξεκάθαρη απάντηση. Όλες τις επικοινωνίες τις έχω κρατήσει για να ξέρω ποιον θα κυνηγήσω στο τέλος. Επειδή όμως δε θέλω να ρισκάρω και να μπλέξω θα βάλω ένα softPOS.

Είσαι μέσα στις κατηγορίες της πολ 1002/2014;

Γιατί αν δεν είσαι και  έχεις κάποιο cloud erp για να εκδίδεις απο εκεί αποδείξεις  σε απαλλάσσει μεν απο την χρήση ΦΗΜ, αλλά όχι απο την διασύνδεση.

Πχ σε αρκετούς έχουμε βάλει προγράμματα όπως  prosvasisgo, epsilonsmart,  για να γλυτώσουν την αγορά φορολογικού μηχανισμού, αυτοί τώρα πρέπει να κάνουν διασύνδεση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...