Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

40 minutes ago, haris013 said:

Παιδιά καλησπέρα, έχω μια ctr 220 συνδεμένη με ένα ingenico desk 3200 από εθνική.

 

Ξαφνικά σήμερα δεν μπορώ να στείλω συναλλαγή από την ταμειακή προς το pos και βγάζει το pos το παρακάτω μήνυμα : επιλέξτε από το φημ έλεγχο πακετου.

 

Τι πρέπει να κάνω στην ταμειακή? Ζ έχω βγάλει 

Δοκίμασε απο το μενού On/off,   8, ανάκτηση Pos , Μετρητά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 minutes ago, haris013 said:

το εκανα και κατι πεταξε για mac

Μάλλον για κάποιο λόγο έχασε την σύνδεση και το κλειδί.

Πάνε πάλι στο μενού,  4, προγραμματισμός,  αν δεν έχει αλλάξει το 29,  με τα βελάκια πας κάτω,    οχι την πρώτη επιλογή για Pos, στην δεύτερη.

λογικά θα ανταλλάξουν κλειδιά ξανά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sdikr είπε

Μάλλον για κάποιο λόγο έχασε την σύνδεση και το κλειδί.

Πάνε πάλι στο μενού,  4, προγραμματισμός,  αν δεν έχει αλλάξει το 29,  με τα βελάκια πας κάτω,    οχι την πρώτη επιλογή για Pos, στην δεύτερη.

λογικά θα ανταλλάξουν κλειδιά ξανά

 

Πάτησα λήψη κλειδιού και πάλι έβγαλε mac key not supported και δεν με αφήνει να κλείσω πακέτο στο pos.

 

Φοβάμαι μην χάσω τις συναλλαγές στο pos γιατί από χθες δεν έχω βγάλει πακέτο.  Να αποσυνδεσω το pos, να βγάλω πακέτο και Ζ από την ταμειακή και να τα ξανασυνδεσω ?

Επεξ/σία από haris013
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, haris013 said:

Πάτησα λήψη κλειδιού και πάλι έβγαλε mac key not supported και δεν με αφήνει να κλείσω πακέτο στο pos.

 

Φοβάμαι μην χάσω τις συναλλαγές στο pos γιατί από χθες δεν έχω βγάλει πακέτο.  Να αποσυνδεσω το pos, να βγάλω πακέτο και Ζ από την ταμειακή και να τα ξανασυνδεσω ?

 Δεν σου είπα πουθενά εγω να πατήσεις λήψη κλειδιου

ίσως να πρέπει να καλέσεις τον τεχνικό σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μου έστειλε η ΑΑΔΕ Mail  για διασύνδεση pos με ταμειακή ενώ δεν είναι υπόχρεος! Το αγνοώ ή χρειάζεται να κάνω κάτι? 

Έχω ενεργό pos σαν ατομική επιχείρηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, haris013 είπε

Πάτησα λήψη κλειδιού και πάλι έβγαλε mac key not supported και δεν με αφήνει να κλείσω πακέτο στο pos.

 

Φοβάμαι μην χάσω τις συναλλαγές στο pos γιατί από χθες δεν έχω βγάλει πακέτο.  Να αποσυνδεσω το pos, να βγάλω πακέτο και Ζ από την ταμειακή και να τα ξανασυνδεσω ?

Ο τεχνικός που σου έκανε τη διασύνδεση τι σου απάντησε; Γιατί δεν τον καλείς να σου το φτιάξει; Περιμένεις όντως να το λύσεις με οδηγίες από απόσταση;

2 ώρες πριν, Weiss είπε

Καλημέρα, μου έστειλε η ΑΑΔΕ Mail  για διασύνδεση pos με ταμειακή ενώ δεν είναι υπόχρεος! Το αγνοώ ή χρειάζεται να κάνω κάτι? 

Έχω ενεργό pos σαν ατομική επιχείρηση 

Αν έχεις λιανικές συναλλαγές ή καδ τέτοιο ακόμα και δευτερεύον, είσαι υπόχρεος. Διάβασε πιο πίσω ένα ποστ με τελευταίες οδηγίες της ααδε για υπόχρεους. Μόνο οι 100% χονδρική έχουν απαλλαγή ουσιαστικά.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες, έλαβα και εγω μήνυμα από την ΑΑΔΕ... υπενθύμιση για την διορία (ενώ δεν είχα λάβει ποτέ προηγουμένως κανένα μήνυμα σχετικό με το θέμα, ούτε ότι ήμουν υπόχρεος διασύνδεσης ταμειακής - POS)...

 

Το θέμα είναι πως εγω χρησιμοποιώ αποκλειστικά software λύση (ERP & Cloud Ταμειακή μέσω παρόχου Oxygen Pelatologio, και το POS μου είναι το SoftPOS της Nexi (Alpha Bank)).

Δεν έχω βρει κάποια λύση επί του θέματος, ούτε κάποιο σαφές κείμενο για το αν υποχρεούμαι ή όχι.

 

Τι στο καλό να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HardwareZone είπε

Παίδες, έλαβα και εγω μήνυμα από την ΑΑΔΕ... υπενθύμιση για την διορία (ενώ δεν είχα λάβει ποτέ προηγουμένως κανένα μήνυμα σχετικό με το θέμα, ούτε ότι ήμουν υπόχρεος διασύνδεσης ταμειακής - POS)...

 

Το θέμα είναι πως εγω χρησιμοποιώ αποκλειστικά software λύση (ERP & Cloud Ταμειακή μέσω παρόχου Oxygen Pelatologio, και το POS μου είναι το SoftPOS της Nexi (Alpha Bank)).

Δεν έχω βρει κάποια λύση επί του θέματος, ούτε κάποιο σαφές κείμενο για το αν υποχρεούμαι ή όχι.

 

Τι στο καλό να κάνω?

https://www.newsit.gr/oikonomia/xristika/POS-tameiakes-mixanes-22-erotiseis-kai-apantiseis-sxetika-me-ti-diasyndesi/4115910/

Οι τελευταίες απαντήσεις για υπόχρεους. Αν έχεις καδ λιανικής έστω και δευτερεύον, υποχρεούσαι. Μόνο οι αποκλειστικά χονδρική δεν υποχρεούνται. Ο λογιστής τι σου απάντησε; Ο πάροχος; Κανείς δεν ξέρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, 1comment said:

https://www.newsit.gr/oikonomia/xristika/POS-tameiakes-mixanes-22-erotiseis-kai-apantiseis-sxetika-me-ti-diasyndesi/4115910/

Οι τελευταίες απαντήσεις για υπόχρεους. Αν έχεις καδ λιανικής έστω και δευτερεύον, υποχρεούσαι. Μόνο οι αποκλειστικά χονδρική δεν υποχρεούνται. Ο λογιστής τι σου απάντησε; Ο πάροχος; Κανείς δεν ξέρει;

 

Κανείς από τους 2 δεν έχει δώσει λύση.
Η εταιρία (Oxygen) λέει πως περιμένουν τους οίκους software POS να ολοκληρώσουν αναβαθμίσεις για την διασύνδεση με το ERP.

 

Έστειλα στην ΑΑΔΕ και μου είπαν να... μιλήσω με την Oxygen :D

 

Ο λογιστής δεν βγάζει άκρη αν υποχρεούμαι ή όχι.

 

Η ΑΑΔΕ δεν μου έστειλε ποτέ πως υποχρεούμαι, αλλά εχθές βράδυ ήρθε μήνυμα υπενθύμισης (ναι για αυτό που δεν μου το θύμησαν εξ' αρχής ποτέ :D )

Δεν έχω φυσική ταμειακή μηχανή, χρησιμοποιώ το software (Cloud based ταμειακή με πάροχο ηλ. τιμολόγησης) για τις αποδείξεις λιανικής μου.
Τι θα διασυνδέσω με τι; μόνο η καταπληκτική μας κυβέρνηση γνωρίζει... αν γνωρίζει :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, HardwareZone είπε

Δεν έχω φυσική ταμειακή μηχανή, χρησιμοποιώ το software (Cloud based ταμειακή με πάροχο ηλ. τιμολόγησης) για τις αποδείξεις λιανικής μου.
Τι θα διασυνδέσω με τι; μόνο η καταπληκτική μας κυβέρνηση γνωρίζει... αν γνωρίζει :D

Στην τελευταία φράση έδωσες μόνος σου απάντηση. Φυσικά δεν διάβασες το λινκ που σου δωσα και λέει ξεκάθαρα ότι αν έχεις καδ λιανικής, υποχρεούσαι σε διασύνδεση του πος είτε με ERP είτε με ΦΗΜ. Cloud based δεν ξέρω τι είναι. Όταν επέλεξες το  cloud based αντί ταμειακής που προφανώς θα ήταν πιο εύκολο να διασυνδεθεί, δεν περίμενες ότι θα έχεις προβλήματα με τη διασύνδεση;

Πάντως στο λινκ που δεν διάβασες, τα μόνο pos που εξαιρεί είναι τα e-pos των eshop. Τίποτε άλλο.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, 1comment said:

Στην τελευταία φράση έδωσες μόνος σου απάντηση. Φυσικά δεν διάβασες το λινκ που σου δωσα και λέει ξεκάθαρα ότι αν έχεις καδ λιανικής, υποχρεούσαι σε διασύνδεση του πος είτε με ERP είτε με ΦΗΜ. Cloud based δεν ξέρω τι είναι. Όταν επέλεξες το  cloud based αντί ταμειακής που προφανώς θα ήταν πιο εύκολο να διασυνδεθεί, δεν περίμενες ότι θα έχεις προβλήματα με τη διασύνδεση;

Το καταπληκτικό αυτό νομοσχέδιο βγήκε αφού έχω κάνει τις επιλογές σε software...

Do you have a point?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HardwareZone είπε

Το καταπληκτικό αυτό νομοσχέδιο βγήκε αφού έχω κάνει τις επιλογές σε software...

Do you have a point?

Κατάργησε το software και πάρε ταμειακή από τεχνικό που θα σου διασυνδέσει και το πος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, 1comment said:

Κατάργησε το software και πάρε ταμειακή από τεχνικό που θα σου διασυνδέσει και το πος. 

Δεν βολεύει στην δουλειά μου η ταμειακή φυσικής μορφής, αφού η εργασία μου και πληρωμή γίνεται στην οικία ή χώρο εργασίας του πελάτη.

Θα την κουβαλάω μαζί; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, HardwareZone είπε

Δεν βολεύει στην δουλειά μου η ταμειακή φυσικής μορφής, αφού η εργασία μου και πληρωμή γίνεται στην οικία ή χώρο εργασίας του πελάτη.

Θα την κουβαλάω μαζί; 😂

Επικοινώνησε με τον προμηθευτή σου. Θα διασυνδεθεί και αυτή με το pos. Λογικά ένα erp είναι με πάροχο για την έκδοση λιανικών αποδείξεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...