Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η myPOS Go2 μπόρεσε να ταυτιστεί με ταμειακή Daisy eXpert SX της technoran.gr

η sumup POS SOLO δεν λειτούργησε ο συνδυασμός με τη ταμειακή μηχανή.
υπάρχει ανάρτηση ότι εξελίσσεται εργασία συγχρονισμού.

Επεξ/σία από arel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 5/5/2024 στις 12:22 ΜΜ, sdikr είπε

να έχεις να βάλεις  192.168.1.50  για Ip του pos θα το ορίσεις   σαν   192168001050

Σε ευχαριστώ! Το δοκίμασα κι αυτό αλλά και πάλι τίποτα. Τελικά βρήκα τεχνικο κι έκανε αυτός τα κόλπα του οπότε διασυνδεθηκα κι εγώ χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα .με καλύπτει μόνο το softpos σε κατάστημα  έχει γίνει διασυνδεση και δουλεύει μια χαρα ή  πρέπει να έχω και το  ενσύρματο pos vx520 cardlink το οποίο έχει γίνει επίσης διασύνδεση αλλά δεν δουλεύει σωστά και σκέφτομαι να το αποσύρω τελείως να κρατησω μόνο το softpos ?

Επεξ/σία από johny85
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, johny85 said:

Καλησπέρα .με καλύπτει μόνο το softpos σε κατάστημα  έχει γίνει διασυνδεση και δουλεύει μια χαρα ή  πρέπει να έχω και το  ενσύρματο pos vx520 cardlink το οποίο έχει γίνει επίσης διασύνδεση αλλά δεν δουλεύει σωστά και σκέφτομαι να το αποσύρω τελείως να κρατησω μόνο το softpos ?

Ναι σε καλύπτει να έχεις μόνο το softpos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2024 στις 10:31 ΠΜ, dropap87 είπε

Δηλαδή θα πρέπει να αλλάξω ταμειακή;
Υπάρχει κάπου αυτή η λίστα για να τη δω κι εγώ;

Επίσης έχω το εξής πρόβλημα με ένα Pos Ingenico desk 3500, όταν το συνδέω με καλώδιο Lan απευθείας στο modem λειτουργεί κανονικά, όταν το περνάω μέσα από Load Balancer (Συσκευή που ενώνει δυο γραμμές internet), παίρνει κανονικά ip, το βλέπω στο τοπικό δίκτυο, κάνω και ping χωρίς απώλειες αλλά όταν τρέχω το Connection test του, μου βγάζει το πρώτο μήνυμα "payplaza connected" που είναι οκ αλλά μετά μου βγάζει το εξής σφάλμα "LL: Host Unreachable" και ουσιαστικά δεν επικοινωνεί προς τα έξω.
Η λύση του τεχνικού της τράπεζας ήταν... "απλά βάλ'το απευθείας πάνω στο modem."


Δείτε και τη συνημμένα εικόνα με το log αρχείο του pos.

20240426_103653.jpg

Καλησπερα, επανερχομαι με απαντηση-λυση στο θεμα που ειχα με το Ingenico Desk 3500 και το load balancer και δεν εκανε επαφη με τον server της τραπεζας.

Η εξυπηρετηση της τραπεζας μου ειχε δωσει (Πολυ σωστα) την πορτα που βλεπει το pos η οποία ήταν η 4000, η πορτα ομως με την οποια επικοινωνει το pos με τον server της τραπεζας ειναι η 16000. Τη βρηκα μεσα απο το log αρχειο του pos.

Οποτε ανοιξα στο firewall του load balancer και την 4000 και την 16000 αλλα ΜΟΝΟ σε TCP, οχι UDP, οχι και τα δυο μαζι, μονο TCP κι επαιξε αμεσως.

Και με επανεκινηση του POS και με διαγραφη ρυθμισεων και στησιμο ξανα απο την αρχη παιζει αμεσως, δεν εμφανιζει κανενα προβλημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, dropap87 said:

Καλησπερα, επανερχομαι με απαντηση-λυση στο θεμα που ειχα με το Ingenico Desk 3500 και το load balancer και δεν εκανε επαφη με τον server της τραπεζας.

Η εξυπηρετηση της τραπεζας μου ειχε δωσει (Πολυ σωστα) την πορτα που βλεπει το pos η οποία ήταν η 4000, η πορτα ομως με την οποια επικοινωνει το pos με τον server της τραπεζας ειναι η 16000. Τη βρηκα μεσα απο το log αρχειο του pos.

Οποτε ανοιξα στο firewall του load balancer και την 4000 και την 16000 αλλα ΜΟΝΟ σε TCP, οχι UDP, οχι και τα δυο μαζι, μονο TCP κι επαιξε αμεσως.

Και με επανεκινηση του POS και με διαγραφη ρυθμισεων και στησιμο ξανα απο την αρχη παιζει αμεσως, δεν εμφανιζει κανενα προβλημα.

 

Στο είχα πει για την 16000 τότε που είχες γράψει το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην ομάδα. Τώρα είδα πως το vx520 της epay μου έβγαλε χαρτάκι για νέα εγκατάσταση παραμέτρων. Την έχει κάνει κανείς? Είναι όλα ΟΚ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει κάποιος που εχει myPOS GO 2  και να έχει τεχνικό που τον εξυπηρετησε; Γιατί ο δικός μου μου τα μασάει, και θα πάρει 50 ευρω την επίσκεψη και ας μην γίνει δουλεια... Πέρα από τα 220 ευρώ που εχεις ζητησει για την διασυνδεση...

Norma EJ NET II η ταμειακή.

Σκέφτηκα μήπως προσπαθήσω μόνος για την διαδικασία, αλλα είμαι επιφυλακτικος μιας και δεν βρίσκω σαφης οδηγίες για το pos...

Επεξ/σία από 2wheeler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσανε προθεσμία μέχρι 30/06 για iris payments στους επαγγελματικους λογαριασμούς.Μη το ξεχνάμε και αυτό. Έχει πρόστιμα. ερώτηση.Εγω από το app της eurobank ενεργοποίησα το iris payments και iris payments for business. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο η είμαι καλυμμένος;  Στα eshop πρέπει να γίνει κάτι επιπλέον πχ να βάλει ο τεχνικός και πληρωμή με iris;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Δώσανε προθεσμία μέχρι 30/06 για iris payments στους επαγγελματικους λογαριασμούς.Μη το ξεχνάμε και αυτό. Έχει πρόστιμα. ερώτηση.Εγω από το app της eurobank ενεργοποίησα το iris payments και iris payments for business. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο η είμαι καλυμμένος;  Στα eshop πρέπει να γίνει κάτι επιπλέον πχ να βάλει ο τεχνικός και πληρωμή με iris;

Spoiler

Εμένα ο τεχνικός μου είπε ως λύση (χωρίς κόστος γιατί για ξεχωριστή δυνατότητα πληρωμής με iris στο eshop είναι πρόσθετο που κοστίζει) να βάλω μαζί με την τραπεζική κατάθεση και το iris και να γράψω στους τρόπους πληρωμής ότι διαθέτω και αυτό τον τρόπο δίνοντας το αφμ.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/05/2024 at 08:44, 2wheeler said:

Υπάρχει κάποιος που εχει myPOS GO 2  και να έχει τεχνικό που τον εξυπηρετησε; Γιατί ο δικός μου μου τα μασάει, και θα πάρει 50 ευρω την επίσκεψη και ας μην γίνει δουλεια... Πέρα από τα 220 ευρώ που εχεις ζητησει για την διασυνδεση...

Norma EJ NET II η ταμειακή.

Σκέφτηκα μήπως προσπαθήσω μόνος για την διαδικασία, αλλα είμαι επιφυλακτικος μιας και δεν βρίσκω σαφης οδηγίες για το pos...

Οι οδηγίες είναι αυτές αν δεν κάνω λάθος

https://www.aade.gr/sites/default/files/2024-02/Go 2 ECR Mode Guide EL.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 hours ago, Mr_Terror said:

Δώσανε προθεσμία μέχρι 30/06 για iris payments στους επαγγελματικους λογαριασμούς.Μη το ξεχνάμε και αυτό. Έχει πρόστιμα. ερώτηση.Εγω από το app της eurobank ενεργοποίησα το iris payments και iris payments for business.

  Να επισυμάνω, προσοχή στην Εθνική το επαγγελματικό iris ενεργοποιείται μόνο απ'το e-banking (κάτω αριστερά στις υπηρεσίες), όχι από το app. Όσοι το έχουν ενεργοποιήσει απ'το app στον επαγγελματικό λογαριασμό, είναι ατομικό IRIS. Δε μπορούν οι πελάτες να βρούν το ΑΦΜ, ούτε η ΑΑΔΕ θα βλέπει ότι το ΑΦΜ έχει επαγγελματικό IRIS.

8 hours ago, Mr_Terror said:

Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο η είμαι καλυμμένος;  Στα eshop πρέπει να γίνει κάτι επιπλέον πχ να βάλει ο τεχνικός και πληρωμή με iris;

To βάζεις στις μεδόδους πληρωμής, και βάζεις ΑΦΜ και το τετράγωνο barcode.

Άντε να δούμε πώς θα συνδεθούν όλα αυτά αυτοματοποιημένα με τη ταμειακή...

Επεξ/σία από ekrepali
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τα voucher, εμένα ο τεχνικός με είχε χρεώσει κανονικά την αναβάθμιση της ταμειακής και τον πλήρωσα, αφού πρώτα με διαβεβαίωσε πως θα μου επιστραφούν μόλις εκδοθεί το voucher. Υπάρχει κάποιος στην ίδια περίπτωση? Πως μπορεί να λειτουργήσει αυτή η επιστροφή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, sdikr είπε

Οι οδηγίες είναι αυτές αν δεν κάνω λάθος

https://www.aade.gr/sites/default/files/2024-02/Go 2 ECR Mode Guide EL.pdf

Ναι τις έχω δει, αλλα δεν ειναι μόνο αυτο, και αναλυτικα δεν βρισκω κατι για όλη την διαδικασία... οπότε μαλλον τεχνικο θα ψαξω, αλλα ελα βρες τον...

 

Πήρα σε κάποιον που εμπορευεται και myPOS αλλα μου ειπε δεν την ξέρει την ταμειακή μου...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, 2wheeler said:

Ναι τις έχω δει, αλλα δεν ειναι μόνο αυτο, και αναλυτικα δεν βρισκω κατι για όλη την διαδικασία... οπότε μαλλον τεχνικο θα ψαξω, αλλα ελα βρες τον...

 

Πήρα σε κάποιον που εμπορευεται και myPOS αλλα μου ειπε δεν την ξέρει την ταμειακή μου...

 

 

Πιο αναλυτικό απο αυτό για το Pos δύσκολα θα βρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...