Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω να σε βοηθήσω αλλά έχω ίδια μηχανή, pos έχω το Α920 pro, παροχο ίντερνετ κοσμοτε και Ρούτερ το speed port plus.Δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και ενάμιση μήνα που έκανα την διασύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλημέρα σε όλους.

Αναρωτιέμαι αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με το εξής. Αφού η αρχική διασύνδεση ταμειακης/pos απετυχε πολλαπλες φορες, αποφασισα να επιχειρησω με το viva pos terminal app. Το ενεργοποιησα στο κινητό την Παρασκευη το πρωί. Γνωριζει κανεις αν πρεπει να περιμενω ή θα μπορουσα να επιχειρησω τη διασυνδεση ακομα και τωρα? Με τη viva που εχω μιλησει, καθε φορα μου λενε διαφορετικα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω πολλές απορίες και προβλήματα, να υποθέσω ότι τα έχετε κάνει και στους τεχνικούς σας και: 1) δεν τους βρίσκετε, 2) δεν ξέρουν να σας απαντήσουν; Έχετε πάρει τηλ και άλλο τεχνικό;

Το λέω γιατί όπως βλέπετε, απάντηση εδώ δεν παίρνετε και είναι λογικό γιατί δεν ξέρει κάποιος να σας απαντήσει σε τεχνικά θέματα. Αν δεν σας απαντήσουν οι τεχνικοί σας, φοβάμαι ότι απάντηση δεν θα πάρετε και θα κινδυνεύετε με το πρόστιμο σε λίγες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, christos1284 είπε

Καλημέρα σε όλους.

Αναρωτιέμαι αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει με το εξής. Αφού η αρχική διασύνδεση ταμειακης/pos απετυχε πολλαπλες φορες, αποφασισα να επιχειρησω με το viva pos terminal app. Το ενεργοποιησα στο κινητό την Παρασκευη το πρωί. Γνωριζει κανεις αν πρεπει να περιμενω ή θα μπορουσα να επιχειρησω τη διασυνδεση ακομα και τωρα? Με τη viva που εχω μιλησει, καθε φορα μου λενε διαφορετικα.

 

Να προσθέσω ότι το softpos ειναι ενεργο στο λογαριασμο viva, εχω επιχειρησει κανονικα συναλλαγη με επιτυχια, και είναι προσβάσιμη η επιλογη για διασυνδεση (το integrations στις ρυθμισεις της εφαρμογης). Απλα πηρα τηλέφωνο στην ΑΑΔΕ και μου λενε οτι δεν το βλεπουν ακομα (αλλά όπως έχω καταλαβει, υπαρχει αρκετη χρονοκαθυστερηση για να φανει στο συστημα τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, christos1284 said:

Να προσθέσω ότι το softpos ειναι ενεργο στο λογαριασμο viva, εχω επιχειρησει κανονικα συναλλαγη με επιτυχια, και είναι προσβάσιμη η επιλογη για διασυνδεση (το integrations στις ρυθμισεις της εφαρμογης). Απλα πηρα τηλέφωνο στην ΑΑΔΕ και μου λενε οτι δεν το βλεπουν ακομα (αλλά όπως έχω καταλαβει, υπαρχει αρκετη χρονοκαθυστερηση για να φανει στο συστημα τους).

Αν έχει γίνει μια συναλλαγή με διασύνδεση είσαι οκ

Τα pos εχουν υποχρέωση να τα δηλώνουν οι παρόχοι εως 10 του μήνα για τον προηγούμενο μήνα

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, sdikr είπε

Αν έχει γίνει μια συναλλαγή με διασύνδεση είσαι οκ

Σε ευχαριστώ για την απαντηση. Μαλλον δεν το διευκρινισα επαρκως. Η συναλλαγη έγινε απευθειας στο viva softpos, ανεξαρτητα, χωρις διασυνδεση (για να ελεγξω οτι τουλαχιστον το softpos λειτουργει κανονικα/ειναι ενεργο).

Μίλησα τώρα με τεχνικό, μου λέει οτι θα μπορούσε να γινει η διασυνδεση και πριν την ενημερωση του μητρωου της ΑΑΔΕ (η οποια μπορει να παρει και ενα μηνα) και να το επιχειρησουμε σημερα κιολας. Δεν ξερω τι να πιστεψω. Στην ΑΑΔΕ στο τηλεφωνικο κεντρο μου λενε ότι πρεπει να φανει στο συστημα τους πρωτα, στη Viva οτι πολλοι πελατες τους διασυνδεσαν με ταμειακες πριν και ανεξαρτητα από την ενημερωση του Μητρώου pos, ο τεχνικός της ΦΗΜ το ίδιο. Για αυτό και αναρωτιομουν αν εχει καποιος παρομοια εμπειρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, christos1284 said:

Σε ευχαριστώ για την απαντηση. Μαλλον δεν το διευκρινισα επαρκως. Η συναλλαγη έγινε απευθειας στο viva softpos, ανεξαρτητα, χωρις διασυνδεση (για να ελεγξω οτι τουλαχιστον το softpos λειτουργει κανονικα/ειναι ενεργο).

Μίλησα τώρα με τεχνικό, μου λέει οτι θα μπορούσε να γινει η διασυνδεση και πριν την ενημερωση του μητρωου της ΑΑΔΕ (η οποια μπορει να παρει και ενα μηνα) και να το επιχειρησουμε σημερα κιολας. Δεν ξερω τι να πιστεψω. Στην ΑΑΔΕ στο τηλεφωνικο κεντρο μου λενε ότι πρεπει να φανει στο συστημα τους πρωτα, στη Viva οτι πολλοι πελατες τους διασυνδεσαν με ταμειακες πριν και ανεξαρτητα από την ενημερωση του Μητρώου pos, ο τεχνικός της ΦΗΜ το ίδιο. Για αυτό και αναρωτιομουν αν εχει καποιος παρομοια εμπειρια.

Έχω κάνει διασύνδεση σε Pos που δεν είχε ακόμα δηλωθεί, θεωρώ πως δεν θα έχεις θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sdikr είπε

Έχω κάνει διασύνδεση σε Pos που δεν είχε ακόμα δηλωθεί, θεωρώ πως δεν θα έχεις θέμα

Δυστυχώς, τζίφος. Σε wifi, και έχοντας κάνει τις ρυθμίσεις στο router που πρότεινε η cosmote, δεν συναντιούνται καν στη δοκιμή επικοινωνίας από την ταμειακή. Την έχω πατήσει άσχημα με αυτήν την ιστορία. Μία αλληλουχία λαθών και ατυχιών, δεν το γλυτώνω το πρόστιμο φοβάμαι.

Ευχαριστώ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, christos1284 said:

Δυστυχώς, τζίφος. Σε wifi, και έχοντας κάνει τις ρυθμίσεις στο router που πρότεινε η cosmote, δεν συναντιούνται καν στη δοκιμή επικοινωνίας από την ταμειακή. Την έχω πατήσει άσχημα με αυτήν την ιστορία. Μία αλληλουχία λαθών και ατυχιών, δεν το γλυτώνω το πρόστιμο φοβάμαι.

Ευχαριστώ πάντως.

έχεις επιλέξει το local lan στο intergrations;

Τσέκαρε μήπως υπάρχει κάποιο wireless clients isolation ενεργό στο ασύρματο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, sdikr είπε

έχεις επιλέξει το local lan στο intergrations;

Τσέκαρε μήπως υπάρχει κάποιο wireless clients isolation ενεργό στο ασύρματο

 

Κοιταξα μόλις τα settings του router (Cosmote Speedport Plus). Αυτό που βλέπω είναι το SSID Isolation δεν είναι ticked, ουτε στα 2.4ghz ουτε στα 5ghz. Αυτό υποτίθεται είναι το wireless client isolation, σωστά? (σόρρυ, δεν είμαι πολυ σχετικός). Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να ελεγξω?

Όταν εννοεις local lan στα integrations, εννοεις αν προσπαθώ να κάνω τη διασύνδεση, ξεκινώντας μέσω του wifi δικτυου στο Vivas pos terminal?

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, christos1284 said:

Κοιταξα μόλις τα settings του router (Cosmote Speedport Plus). Αυτό που βλέπω είναι το SSID Isolation δεν είναι ticked, ουτε στα 2.4ghz ουτε στα 5ghz. Αυτό υποτίθεται είναι το wireless client isolation, σωστά? (σόρρυ, δεν είμαι πολυ σχετικός). Υπάρχει κάτι άλλο που θα μπορούσε να ελεγξω?

Όταν εννοεις local lan στα integrations, εννοεις αν προσπαθώ να κάνω τη διασύνδεση, ξεκινώντας μέσω του wifi δικτυου στο Vivas pos terminal?

Ευχαριστώ και πάλι.

Ναι αυτό,  αν δεν είναι τσεκαρισμένο είσαι οκ.

Σου δίνει επιλογή   enable for lan    και για μέσω 3g,  εσυ επιλέγεις το enable for lan στο viva pos terminal;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μέσω wifi/lan το έχω επιχειρήσει. Στην ουσία ακολουθησα τις πιο στανταρ οδηγιες για τη διασυνδεση και τιποτα. Δεν ξέρω αν ευθύνεται το ότι το softpos δεν έχει περαστεί ακόμα στο μητρώο κτλ γιατι εδω μιλάμε για μια απλή επικοινωνία μεταξύ δύο συσκευών, στο ίδιο δίκτυο, με κλειδωμενες ip η μία με την άλλη. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ, ενδεχομένως να φταίει η ταμειακή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, exelcior said:

Καλημέρα, ένας γνωστός μου έχει το A920 και ταμειακή Infopos Mirka. Έχει κάνει τη διασύνδεση και λειτουργούσε σωστά αλλά τις τελευταίες μέρες χτυπάει απόδειξη και η ταμειακή δεν μπορεί να βρει το POS. Όταν κάνει επανεκκίνηση στο router λειτουργεί σωστά για κάμποση ώρα και μετά το χάνει πάλι. Προσπάθησα να τον βοηθήσω, έβαλα στατική IP και στο speedport με βάση την MAC αλλά τίποτα. Έχει κανένας κάποια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει ή πως θα μπορούσε να λυθεί κάτι τέτοιο;

 

8 hours ago, Mr_Terror said:

Δεν ξέρω να σε βοηθήσω αλλά έχω ίδια μηχανή, pos έχω το Α920 pro, παροχο ίντερνετ κοσμοτε και Ρούτερ το speed port plus.Δεν έχω κανένα πρόβλημα εδώ και ενάμιση μήνα που έκανα την διασύνδεση.

Mπορεί να έχετε διαφορετικό firmware στη ταμειακή... πχ ο exelcior να έχει πιο παλιό, και ο Μr_Terror πιο νέο.

Οπότε αν έκανε κάποια αναβάθμιση το POS, ίσως να είναι ασύμβατο με το παλιό firmware της ταμειακής.

Υπάρχει μια περίκλοκη αλληλουχία πλήκτρων για να δεις πιο firmware είναι εγκατεστημένο, αλλά δεν υπάρχει στο manual. Πρέπει να ρωτήσεις τεχνικό αύριο (αν σηκώσουν τηλέφωνο) ή να πάρεις στα κεντρικά της infopos και να ζητήσεις να σας συνδέσουν με κάποιο τεχνικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, christos1284 said:

Ναι, μέσω wifi/lan το έχω επιχειρήσει. Στην ουσία ακολουθησα τις πιο στανταρ οδηγιες για τη διασυνδεση και τιποτα. Δεν ξέρω αν ευθύνεται το ότι το softpos δεν έχει περαστεί ακόμα στο μητρώο κτλ γιατι εδω μιλάμε για μια απλή επικοινωνία μεταξύ δύο συσκευών, στο ίδιο δίκτυο, με κλειδωμενες ip η μία με την άλλη. Δεν ξέρω τι να σκεφτώ, ενδεχομένως να φταίει η ταμειακή. 

Σε περίπτωση που δεν μπορεί να συνεργαστεί βγάζει μήνυμα οτι δεν μπορεί να ανταλλάξει το κλειδί, σου βγάζει εσένα κάτι τέτοιο;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sdikr είπε

Σε περίπτωση που δεν μπορεί να συνεργαστεί βγάζει μήνυμα οτι δεν μπορεί να ανταλλάξει το κλειδί, σου βγάζει εσένα κάτι τέτοιο;

 

Κατά τη δοκιμαστική επικοινωνία με το pos, η ταμειακή απλά μου βγάζει ένα μήνυμα "ΑΠΟΤΥΧΙΑ" χωρίς καμία άλλη ένδειξη. Οπότε δεν το προχωράω για την έκδοση του κλειδιού.

Ο τεχνικός της ταμειακής επιμένει ότι δεν είναι θέμα ταμειακής αλλά έχω αρχίσει να έχω σοβαρές αμφιβολίες. Στην ουσία γράφτηκα άρον άρον στη viva για να επιχειρήσω να διασυνδεθώ έτσι γιατί μου λέγανε ότι είναι foolproof γενικά, και πάλι πακέτο.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, το εκτιμώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...