Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, 1comment said:

Εχεις το νόμο που το λέει αυτό; Εγώ σου λέω ότι δεν ισχύει. Είσαι παράνομος αν έχεις πος ασύνδετο με ταμειακή. Μόλις αρχίσουν να βάζουν πρόστιμα σε όλους καθολικά, θα σε τσιμπήσουν. Ο νόμος λέει όσα πος και να έχεις, όλα πρέπει να διασυνδεθούν. Εκτός αν δεν έχεις ταμειακή, αν είσαι αποκλειστικά χονδρική. Το να έχω πος ελεύθερο για χονδρική, είναι δικιά σου λογική που μαθηματικά θα σε οδηγήσει στο πρόστιμο. Φιλικα πάντα.

Να αναφέρω, μιας και ήταν δικά μου ερώτηση που ξεκίνησε αυτή αλληλουχία απαντήσεων, ότι έχω λάβει την απάντηση "δεν υπάρχει πρόβλημα" από ένα τεχνικό και 2 λογιστές. Ένας τρίτος λογιστής δεν ήταν σίγουρος. Ο λόγος που ρώτησα εδώ και συνεχιζω να έχω αμφιβολίες είναι πως μου φαίνεται πολύ απλό ανά λύση, κάτι που δεν μας έχει συνηθίσει η κυβέρνηση.

Να πω επίσης πως κάποιες μεγάλες επιχειρήσεις στην περιοχή (μιλάω για beach bar) έχουν ενεργοποιήσει και διασυνδέσει μόνο κάποια τα POS τους, με σκοπό τα υπόλοιπα να τα συνδέσουν όταν ξεκινήσει φουλ η σεζόν.  Με τα ως άνω καταστήματα εχω διαφορετικούς λογιστές / τεχνικούς. 

Έχω αποστείλει ερώτημα και για τα δύο σκέλη (αν πρέπει να συνδεθούν όλα τα pos, άσχετα αν είναι ανοιχτά, και αν μπορείς να έχεις δεύτερο pos μόνο για χονδρική) την ΑΑΔΕ. Πήρα απάντηση ότι εξετάζετε το ζήτημα, φαντάζομαι σε κάνα 3μηνο θα απαντήσουν.

Καλή μας επιτυχία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Να αναφέρω, μιας και ήταν δικά μου ερώτηση που ξεκίνησε αυτή αλληλουχία απαντήσεων, ότι έχω λάβει την απάντηση "δεν υπάρχει πρόβλημα" από ένα τεχνικό και 2 λογιστές. Ένας τρίτος λογιστής δεν ήταν σίγουρος. Ο λόγος που ρώτησα εδώ και συνεχιζω να έχω αμφιβολίες είναι πως μου φαίνεται πολύ απλό ανά λύση, κάτι που δεν μας έχει συνηθίσει η κυβέρνηση.

Να πω επίσης πως κάποιες μεγάλες επιχειρήσεις στην περιοχή (μιλάω για beach bar) έχουν ενεργοποιήσει και διασυνδέσει μόνο κάποια τα POS τους, με σκοπό τα υπόλοιπα να τα συνδέσουν όταν ξεκινήσει φουλ η σεζόν.  Με τα ως άνω καταστήματα εχω διαφορετικούς λογιστές / τεχνικούς. 

Έχω αποστείλει ερώτημα και για τα δύο σκέλη (αν πρέπει να συνδεθούν όλα τα pos, άσχετα αν είναι ανοιχτά, και αν μπορείς να έχεις δεύτερο pos μόνο για χονδρική) την ΑΑΔΕ. Πήρα απάντηση ότι εξετάζετε το ζήτημα, φαντάζομαι σε κάνα 3μηνο θα απαντήσουν.

Καλή μας επιτυχία.

Σκέψου ότι απλά ο νόμος έγινε με σκοπό να μην μπορούμε να πληκτρολογήσουμε στο πος ό,τι θέλουμε αποφεύγοντας την απόδειξη.

Εφόσον ο νόμος έγινε για να αποτραπεί το παραπάνω, ποιά είναι η λογική να...επέτρεπαν να υπάρχει δεύτερο, τρίτο πος ασύνδετο; Καμία λογική.

Οι λογιστές δεν ξέρουν και δεν είναι η δουλειά τους. Από τη στιγμή που 1 ταμειακή μπορεί να συνδεθεί με παραπάνω του ενός πος (το έχουν κάνει τεχνικοί εδώ), αυτό σας λύνει κάθε απορία. Όποιος δεν διασυνδέσει, φλερτάρει με πρόστιμο.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν μία επιχείρηση είναι υπόχρεη σε ταμειακή μηχανή, πρέπει όλα τα POS της να είναι συνδεδεμένα σε ταμειακή μηχανή.

Δεν υπάρχει κάποια παρέκκλιση σε αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, barca10 είπε

Όταν μία επιχείρηση είναι υπόχρεη σε ταμειακή μηχανή, πρέπει όλα τα POS της να είναι συνδεδεμένα σε ταμειακή μηχανή.

Δεν υπάρχει κάποια παρέκκλιση σε αυτό.

Η απάντηση είναι ναι. Εφόσον υπάρχει έστω μια ταμειακή, πρέπει πάνω σε αυτή να συνδεθούν όλα τα πος. Κανένα πος δεν πρέπει να λειτουργεί όπως πριν (με πληκτρολόγιο ελεύθερο). Αν ο τεχνικός σας δεν ξέρει πώς να συνδέσει όλα τα πος σε μια ταμειακή, φωνάξτε άλλον. Αν σας είπε φίλος ή γνωστός ότι εφόσον συνδέσατε ένα πος, είστε καλυμμένοι, να του πάτε και το πρόστιμο να το πληρώσει εκείνος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, 1comment said:

Σκέψου ότι απλά ο νόμος έγινε με σκοπό να μην μπορούμε να πληκτρολογήσουμε στο πος ό,τι θέλουμε αποφεύγοντας την απόδειξη.

Εφόσον ο νόμος έγινε για να αποτραπεί το παραπάνω, ποιά είναι η λογική να...επέτρεπαν να υπάρχει δεύτερο, τρίτο πος ασύνδετο; Καμία λογική.

Οι λογιστές δεν ξέρουν και δεν είναι η δουλειά τους. Από τη στιγμή που 1 ταμειακή μπορεί να συνδεθεί με παραπάνω του ενός πος (το έχουν κάνει τεχνικοί εδώ), αυτό σας λύνει κάθε απορία. Όποιος δεν διασυνδέσει, φλερτάρει με πρόστιμο.

Ο τρίτος λογιστής που ρώτησα (αυτός που δεν ηταν σίγουρος) μόλις έστειλε λινκ απο ενα σεμινάριο του Φεβρουαρίου οπου συμμετέχει ο Αντώνης Ντίνος και απαντάει σε αυτή την ερώτηση. Η ερώτηση ξεκινάει στο 3:03:17. Εχει ενα δίλεπτο γενικότητες στην αρχή αλλα μετά αναφέρει πως δεν υπάρχει πρόβλημα να εχει δεύτερο pos για πωλήσεις χονδρικής με άλλο ERP. 

Θα περιμένω την απάντηση της ΑΑΔΕ. 

Επεξ/σία από Skrobo
Ηταν εξ ακοής, διόρθωσα τον ομιλητή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, 1comment είπε

Η απάντηση είναι ναι. Εφόσον υπάρχει έστω μια ταμειακή, πρέπει πάνω σε αυτή να συνδεθούν όλα τα πος. Κανένα πος δεν πρέπει να λειτουργεί όπως πριν (με πληκτρολόγιο ελεύθερο). Αν ο τεχνικός σας δεν ξέρει πώς να συνδέσει όλα τα πος σε μια ταμειακή, φωνάξτε άλλον. Αν σας είπε φίλος ή γνωστός ότι εφόσον συνδέσατε ένα πος, είστε καλυμμένοι, να του πάτε και το πρόστιμο να το πληρώσει εκείνος. 

Ήταν κατάφαση, δεν ρώταγα κάτι. Προσπαθώ να πω κατηγορηματικά ότι όλα τα pos πρέπει να είναι συνδεδεμένα. Αυτό προκύπτει από την νομοθεσία ως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, james01gr said:

πρέπει να διασυνδεθεί ταμειακή με pos, όχι POS με ταμειακή. δλδ εάν έχεις 5 ταμειακές, πρέπει να έχεις και 5 pos.  μπορείς να έχεις ένα pos ξεχωριστά για χονδρική, δεν μπορείς να περάσεις λιανική από εκεί και δεν μπορείς να κόψεις απόδειξη για την συναλλαγή αυτή παρά μόνο τιμολόγιο.

με το eshop που αναγκαστικά χτυπάω όλες τις συναλλαγές του epos ως μετρητά γιατί δεν υπάρχει άλλη λύση;

για τα pos από άλλες χώρες δεν θα αλλάξει κάτι, θα συνεχίσει να είναι ακριβώς το ίδιο. γιατί αυτός που έχει pos από τρίτη χώρα, είτε δεν θα κόψει τίποτα και εάν κόψει θα είναι από μαιμού ταμειακή.

Μια καταγγελία υπόθεση είναι μέσω του   appodixi αυτό με τις μαιμου

Για τα erp κλπ  σου έχω απαντήσει ξανά,  θα βγει σύντομα οδηγία και για αυτά,  αυτή την στιγμή είναι διασύνδεση ταμειακών και Pos

 

 αν ήταν ελεύθερο το να έχεις pos για χονδρική δεν θα είχαμε εγκύκλιους του  κόψε απόδειξη/πιστωτικό τιμολόγιο, ούτε πλέον στις ταμειακές πρόβλεψη για  είσπραξη τιμολογίου. Θα λέγανε πάρτε ενα δεύτερο Pos

 

Επεξ/σία από sdikr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sdikr είπε

Μια καταγγελία υπόθεση είναι μέσω του   appodixi αυτό με τις μαιμου

Για τα erp κλπ  σου έχω απαντήσει ξανά,  θα βγει σύντομα οδηγία και για αυτά,  αυτή την στιγμή είναι διασύνδεση ταμειακών και Pos

 

 αν ήταν ελεύθερο το να έχεις pos για χονδρική δεν θα είχαμε εγκύκλιους του  κόψε απόδειξη/πιστωτικό τιμολόγιο, ούτε πλέον στις ταμειακές πρόβλεψη για  είσπραξη τιμολογίου. Θα λέγανε πάρτε ενα δεύτερο Pos

 

προφανώς η εγκύκλιος για τα πιστωτικές αποδείξεις υπάρχει γιατί να πάρεις ακόμη ένα pos είναι κόστος και δεν μπορεί να κατευθύνει τον κόσμο να αγοράσει και άλλο pos. θεωρητικά διασυνδέεις αυτά που έχεις χωρίς να χρειαστεί να αγοράσεις κάτι άλλο. εάν ήταν να αγοράσεις κάτι άλλο, θα έλεγαν από την αρχή πως από 1/1/2024 θα πρέπει να αντικατασταθούν τα πάντα. αλλά επειδή το κράτος δεν μπορεί να τα χρηματοδοτήσει μπαίνει σε διαδικασίες αναβάθμισης και γίνεται αυτός ο χαμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, james01gr said:

προφανώς η εγκύκλιος για τα πιστωτικές αποδείξεις υπάρχει γιατί να πάρεις ακόμη ένα pos είναι κόστος και δεν μπορεί να κατευθύνει τον κόσμο να αγοράσει και άλλο pos. θεωρητικά διασυνδέεις αυτά που έχεις χωρίς να χρειαστεί να αγοράσεις κάτι άλλο. εάν ήταν να αγοράσεις κάτι άλλο, θα έλεγαν από την αρχή πως από 1/1/2024 θα πρέπει να αντικατασταθούν τα πάντα. αλλά επειδή το κράτος δεν μπορεί να τα χρηματοδοτήσει μπαίνει σε διαδικασίες αναβάθμισης και γίνεται αυτός ο χαμός.

Καλά, κάνε ότι νομίζεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, sdikr said:

Καλά, κάνε ότι νομίζεις

 

Πάντως και ο Ντίνος στο σεμινάριο που ανέφερα πιο πανω "Δεν μπορεί η ΑΑΔΕ να γράψει πάρτε δευτερο pos" ειπε

Επεξ/σία από Skrobo
Παρακολουθούσα Εξ ακοής, άλλαξα το ονομα του ομιλητή στο σωστό.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάλατε σε σκέψεις. Αφού έκλεισα την ταμειακή(αίτημα) και περιμένω να κλείσουν και τον ΚΑΔ λιανικής αφού κλείσουν το υποκατάστημα λιανικής, τότε θα κλείσω και το pos ή να το κάνω άμεσα να τελειώνω; Έλεγα να κρατήσω το pos για τιμολόγια αλλά αφού αφορά το κατάστημα λιανικής προφανώς δεν μπορεί να γίνει. Για να το κλείσω μιλάω με cardlink ή ALPHA γνωρίζετε; Είναι και VX520.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 minutes ago, Skrobo said:

Πάντως και ο Ντίνος στο σεμινάριο που ανέφερα πιο πανω "Δεν μπορεί η ΑΑΔΕ να γράψει πάρτε δευτερο pos" ειπε

Ναι σωστά το λές,  δεν είπε όμως τίποτα αν έχεις 2ο Pos

Ας ξεχωρίσουμε κάποια πράγματα,  η ΑΑΔΕ ναι δεν σου λέει πάρε δευτερο (ή 3ο κλπ)  Pos, σου λέει για να κάνεις την δουλειά σου με το κλειδωμένο Pos Θα κάνεις αυτό.

Ακόμα σου λέει όποιο φυσικό Pos έχεις θα πρέπει να κάνει σύνδεση με την ταμειακή σου που έχεις.

Δεν λέει πουθενά βάλε ενα Pos Κλειδωμένο με την ταμειακή και πάρε ένα άλλο και συνέχισε όπως πρίν.

Όπως και να έχει,  μπορεί όποιος θέλει να κάνει ότι θέλει,  αυτός θα το πληρώσει το πρόστιμο,  όχι εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, sdikr said:

Ναι σωστά το λές,  δεν είπε όμως τίποτα αν έχεις 2ο Pos

Eιπε 60 δευτερόλεπτα πιο πριν οτι μπορείς να εχεις δεύτερο pos που δεν ειναι συνδεμένο για να πληρώνεσε με τιμολόγια. Και ο Σταματόπουλος διευκρινίζει οτι δεν πρέπει να κάνεις τις πληρωμές λιανικής απο το δεύτερο, μη-συνδεμένο POS, και ο Ντίνος το επιβεβαιώνει και αναφέρει πως ολες οι πληρωμές με pos, άσχετα αν ειναι συνδεμένο η όχι, διαβιβάζονται στην ΑΑΔΕ και ελεγχονται. 

Προφανώς, οπως ειπα και πάνω, δεν θα πάρω ενα σεμινάριο σαν να ειναι το ΦΕΚ, αλλα πλέον μιλάμε για το αν μπερδευτηκέ / δεν κατάλαβε την ερώτηση ο τύπος που ειναι υπεύθυνος για τον σχεδιασμό του συστήματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Eιπε 60 δευτερόλεπτα πιο πριν οτι μπορείς να εχεις δεύτερο pos που δεν ειναι συνδεμένο για να πληρώνεσε με τιμολόγια. Και ο Σταματόπουλος διευκρινίζει οτι δεν πρέπει να κάνεις τις πληρωμές λιανικής απο το δεύτερο, μη-συνδεμένο POS, και ο Ντίνος το επιβεβαιώνει και αναφέρει πως ολες οι πληρωμές με pos, άσχετα αν ειναι συνδεμένο η όχι, διαβιβάζονται στην ΑΑΔΕ και ελεγχονται. 

Προφανώς, οπως ειπα και πάνω, δεν θα πάρω ενα σεμινάριο σαν να ειναι το ΦΕΚ, αλλα πλέον μιλάμε για το αν μπερδευτηκέ / δεν κατάλαβε την ερώτηση ο τύπος που ειναι υπεύθυνος για τον σχεδιασμό του συστήματος. 

Αν είσαι τόσο σίγουρος ότι μπορείς να έχεις δεύτερο πος μη συνδεδεμένο, γιατί το ψάχνεις ακόμα; Πιθανώς να μην έχεις πρόβλημα αν σου βεβαιωθεί και το πρόστιμο των 10 χιλ. ετεροχρονισμένα μιας και τώρα στέλνουν πρόστιμα σε όσους έχουν τζίρο άνω του ενός εκατ. ευρω. Θα πας στο δικαστήριο, θα έχεις έτοιμη την ηχογράφηση που λες από κάποιον που είπε το τάδε και θα το αμφισβητήσεις! Απλό!

1 ώρα πριν, peragialos είπε

Με βάλατε σε σκέψεις. Αφού έκλεισα την ταμειακή(αίτημα) και περιμένω να κλείσουν και τον ΚΑΔ λιανικής αφού κλείσουν το υποκατάστημα λιανικής, τότε θα κλείσω και το pos ή να το κάνω άμεσα να τελειώνω; Έλεγα να κρατήσω το pos για τιμολόγια αλλά αφού αφορά το κατάστημα λιανικής προφανώς δεν μπορεί να γίνει. Για να το κλείσω μιλάω με cardlink ή ALPHA γνωρίζετε; Είναι και VX520.

Εφόσον δεν θα έχεις καδ λιανικής, παύει η υποχρέωση διασύνδεσης. Μπορείς να κρατήσεις το πος για χονδρική. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, 1comment said:

Αν είσαι τόσο σίγουρος ότι μπορείς να έχεις δεύτερο πος μη συνδεδεμένο, γιατί το ψάχνεις ακόμα; Πιθανώς να μην έχεις πρόβλημα αν σου βεβαιωθεί και το πρόστιμο των 10 χιλ. ετεροχρονισμένα μιας και τώρα στέλνουν πρόστιμα σε όσους έχουν τζίρο άνω του ενός εκατ. ευρω.

Αρα θα μου το ειχαν στείλει ήδη το πρόστιμο;

Δεν ειμαι σίγουρος, και για αυτο γίνεται η συζήτησή. Αντίστοιχα, εσυ γιατι εισαι σίγουρος οτι απαγορεύεται; Μέχρι στιγμής υπάρχουν άτομα σε αυτο το forum, το μεταφράζουν ετσι νόμο, και άτομα σαν τον λογιστή μου (πρόεδρος του Π.Ο.Φ.Ε.Ε. του νομού) και τον Ντίνο, που το μεταφράζουν διαφορετικά. 

Κυριολεκτικά ο μόνος λόγος που εχω αμφιβολίες αυτη την στιγμή ειναι για το πόσο εύκολο ειναι σαν λύση. Δεν μας εχουν συνηθίσει σε τόσο ευκολα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...