Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Σε ένα μαγαζί που βγαίνω καιρό, ο ιδιοκτήτης πριν λίγες ημέρες μου ζήτησε εξαρχής αν θα πληρώσω με μετρητά ή κάρτα, και αν με κάρτα, οτι θα πρέπει να πληρώσει ένας, οχι αυτό που κάναμε παλιά, ο καθένας της παρέας ξεχωριστά (τα δικά του) στην κοινή απόδειξη. Κουλό δεν ειναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 minutes ago, Manefs23 said:

Σε ένα μαγαζί που βγαίνω καιρό, ο ιδιοκτήτης πριν λίγες ημέρες μου ζήτησε εξαρχής αν θα πληρώσω με μετρητά ή κάρτα, και αν με κάρτα, οτι θα πρέπει να πληρώσει ένας, οχι αυτό που κάναμε παλιά, ο καθένας της παρέας ξεχωριστά (τα δικά του) στην κοινή απόδειξη. Κουλό δεν ειναι;

Δε γνωρίζει πως γίνεται μερική πληρωμή με πολλαπλές καρτες ή και μετρητών σε μια απόδειξη... το έχουμε ξανασυζητήσει.

Είναι κάτι πολύ απλό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε γνωρίζει πως γίνεται μερική πληρωμή με πολλαπλές καρτες ή και μετρητών σε μια απόδειξη... το έχουμε ξανασυζητήσει.

Είναι κάτι πολύ απλό...

Μάλλον δεν είναι τόσο απλό για να μην το γνωρίζουν επιχειρηματίες της εστίασης. Μου έτυχε κι εμένα πρόσφατα. Ενώ μου έτυχε να μιλήσω και με μαγαζί με σουβλάκια που δεν έχει κάνει τη διασύνδεση και μου είπε ότι δεν την έκανε ακόμα για αυτό το λόγο, για να μην κλειδώσει το πος. Με λίγα λόγια, επικρατεί ακόμα ένα μπάχαλο και δεν υπάρχει η ενημέρωση που θα έπρεπε για την εστίαση. Αν πρέπει να προμηθευτούν με άλλου τύπου μηχανές που να έχουν προφορτωμένες αποδείξεις κλπ, κακώς τους έχουν στις προθεσμίες διασύνδεσης. Θα πρεπε να τους έχουν δώσει ένα 3μηνο επιπλέον για να αλλάξουν ταμειακές και μετά να κάνουν διασύνδεση. Ουσιαστικά όποιο μαγαζί εστίασης έκανε διασύνδεση, θα σου λέει με το που κάνεις την παραγγελία, αν θες κάρτα πλήρωσε κιόλας για να σου κόψω την απόδειξη που πρέπει να υπάρχει στο τραπέζι.

Καθόλου τυχαίο που σχεδόν κανένα μαγαζί εστίασης δεν έχει κάνει διασύνδεση.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
56 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δε γνωρίζει πως γίνεται μερική πληρωμή με πολλαπλές καρτες ή και μετρητών σε μια απόδειξη... το έχουμε ξανασυζητήσει.

Είναι κάτι πολύ απλό...

Δεν ξέρω, τόσο καιρό πληρώναμε κανονικά ο καθένας τα δικά του, εδώ και 2 εβδομάδες είναι έτσι η κατάσταση, και μας είπε οτι φταει το νεο συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, 1comment said:

Μάλλον δεν είναι τόσο απλό για να μην το γνωρίζουν επιχειρηματίες της εστίασης. Μου έτυχε κι εμένα πρόσφατα. Ενώ μου έτυχε να μιλήσω και με μαγαζί με σουβλάκια που δεν έχει κάνει τη διασύνδεση και μου είπε ότι δεν την έκανε ακόμα για αυτό το λόγο, για να μην κλειδώσει το πος. Με λίγα λόγια, επικρατεί ακόμα ένα μπάχαλο και δεν υπάρχει η ενημέρωση που θα έπρεπε για την εστίαση. Αν πρέπει να προμηθευτούν με άλλου τύπου μηχανές που να έχουν προφορτωμένες αποδείξεις κλπ, κακώς τους έχουν στις προθεσμίες διασύνδεσης. Θα πρεπε να τους έχουν δώσει ένα 3μηνο επιπλέον για να αλλάξουν ταμειακές και μετά να κάνουν διασύνδεση. Ουσιαστικά όποιο μαγαζί εστίασης έκανε διασύνδεση, θα σου λέει με το που κάνεις την παραγγελία, αν θες κάρτα πλήρωσε κιόλας για να σου κόψω την απόδειξη που πρέπει να υπάρχει στο τραπέζι.

Καθόλου τυχαίο που σχεδόν κανένα μαγαζί εστίασης δεν έχει κάνει διασύνδεση.

Πολύ απλό είναι,  κανονικά έπρεπε να το γνωρίζουν πριν ξεκινήσει η διασύνδεση, απλά δεν τους ενδιέφερε

 

ΥΓ η εστίαση πρέπει να πάρει ειδικές ταμειακές και έχει και επιδότηση 100% (δελτία παραγγελίας στο τραπέζι, κλείσιμο απόδειξης στο τέλος) ,  αλλά το να πληρώνεις με πολλαπλές κάρτες είναι κάτι που είναι διαθέσιμο στις ταμειακές εδώ και χρόνια

Επεξ/σία από sdikr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διασυνδεση ολοκληρωθηκε μετα την αναβαθμιση της ταμειακης με το νεοτερο firmware.
Φυσικα το voucher ακομα το περιμενουμε, μαλλον θα το βαλουμε στον ...
Το VIVA softpos στο DS50,νομιζω λεγεται, επαιξε με την πρωτη.
μεγαλη βοηθεια ενα βιντεο που ειδα στο youtube και δυο αλλες ρυθμισεις που εγιναν εκεινη την ωρα και ολα βαινουν καλως.
αυτα απο εμενα
καλη τυχη στους υπολοιπους,
Τωρα πρεπει να δω πως μπορω να κτυπησω μερικο ποσο στην καρτα και το υπολοιπο ποσο σε μετρητα σε μια αποδειξη 😆.
Το πανσοφο κρατος ειναι απολυτος βεβαιο οτι το εχει προβλεψει.
Επομενο βηματα πως ακριβως απο την σελιδα mytimologio του ελληνικου κρατος θα δωσω εντολη στο pos για να πληρωθει ενα τιμολογιο!!!! Φυσικα ειμαι σιγουρος που και γιαυτο το πανσοφο κρατος θα το εχει μελετησει και δεν μας εχει για πειραματοζωα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, verylife78 είπε


Τωρα πρεπει να δω πως μπορω να κτυπησω μερικο ποσο στην καρτα και το υπολοιπο ποσο σε μετρητα σε μια αποδειξη 😆.
Το πανσοφο κρατος ειναι απολυτος βεβαιο οτι 

Να πεις στον sdikr να σου το περιγραψει γιατι ειναι λεει πολύ απλό και σοκαρεται που δεν το ξέρει κανεις μας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 λεπτά πριν, 1comment είπε

Να πεις στον sdikr να σου το περιγραψει γιατι ειναι λεει πολύ απλό και σοκαρεται που δεν το ξέρει κανεις μας!!

Χωρις να μου εχει τυχει ακομα, υποθέτω αν εχεις 100 ευρω συνολο, απο τα οποία τα 70 μετρητα και τα 30 καρτα, στην δικη μου μηχανη τουλάχιστον, θα πατουσα 70 Τμημα, 30 Τμημα > Καρτα, (θεωρητικά παντα) θα με πέταγε στο pos οπου θα εκανε validate την καρτα και μετα Συνολο για τα μετρητα.

Παντα στην θεωρια.

Τώρα για πολλαπλες καρτες σε μια πληρωμη, δεν μου εχει συμβει ποτε (χωρις να είμαι εστιαση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 23/03/2024 at 18:53, ekrepali said:

 Ας πούμε ότι θες να πληρώσεις 27 ευρώ (10 ευρώ με κάρτα εθνικής, 9 ευρώ με κάρτα πειραιώς, 8 ευρώ μετρητά).

Πατάς στη ταμειακή τα είδη πχ 27.00--> τρόφιμα

Μετά

- 10.00 --> κάρτα --> περνάς τη κάρτα της εθνικής

- 9.00 --> κάρτα --> περνάς τη κάρτα της πειραιώς

- 8.00 --> μετρητά --> κλείνει η απόδειξη.

 

Την έχουμε ξανακάνει τη συζήτηση, είναι κάτι απλό... ό,τι ίσχυε για τη μερική είσπραξη εδώ και δεκαετίες που υπάρχουν ταμειακές.

8 minutes ago, stormrain said:

Χωρις να μου εχει τυχει ακομα, υποθέτω αν εχεις 100 ευρω συνολο, απο τα οποία τα 70 μετρητα και τα 30 καρτα, στην δικη μου μηχανη τουλάχιστον, θα πατουσα 70 Τμημα, 30 Τμημα > Καρτα, (θεωρητικά παντα) θα με πέταγε στο pos οπου θα εκανε validate την καρτα και μετα Συνολο για τα μετρητα.

Παντα στην θεωρια.

Τώρα για πολλαπλες καρτες σε μια πληρωμη, δεν μου εχει συμβει ποτε (χωρις να είμαι εστιαση).

Στη περίπτωση που ανέφερες...

100--τμημα

30.00--καρτα

70.00--μετρητα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, 1comment said:

Να πεις στον sdikr να σου το περιγραψει γιατι ειναι λεει πολύ απλό και σοκαρεται που δεν το ξέρει κανεις μας!!

o sdikr  μαζι με τον @ekrepali το έχουν ξαναγράψει πως,  εγώ έχω ανεβάσει και τα σχετικά με οδηγίες για την Incotex που έχεις  και άλλες ταμειακές.

Όπως είπα δεν σοκάρομαι,  αυτά ήταν εκεί και πριν την διασύνδεση

 

  

On 24/03/2024 at 12:14, sdikr said:

Πιστεύω οτι απλά δεν σου χρειάστηκε ποτέ και δεν το είχες κάνει χρήση

Αν μετά το τμήμα πατήσεις κάρτα ή και μετρητά τότε λογικό είναι να στέλνει όλο το πόσο εκεί

Αν πατήσεις πόσο όμως και ανάλογα το κουμπί τα χωρίζει

Εδώ το σχετικό απο  asso, για ρίξε μια ματιά στο δικό σου manual  στο ανεβάζω και αυτό   αν δεν κάνω λάθος Incotec 777

 

 

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

 

Επεξ/σία από sdikr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sdikr στις ετεροχρονισμένες πληρωμές για pos που είναι ασύρματα, μπορείς να πληρώσεις με δύο κάρτες; 

Το manual της ταμειακής αναφέρει μόνο την δυνατότητα μικρότερης πληρωμής από την αναγραφόμενη με κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Skrobo said:

@sdikr στις ετεροχρονισμένες πληρωμές για pos που είναι ασύρματα, μπορείς να πληρώσεις με δύο κάρτες; 

Το manual της ταμειακής αναφέρει μόνο την δυνατότητα μικρότερης πληρωμής από την αναγραφόμενη με κάρτα.

Αυτό είναι λειτουργία του pos και απο όσο έχω δεί δεν το προβλέπουν, μόνο μείωση τιμής ή ακύρωση προφορτωμένης

Για κανονική απόδειξη το κάνεις με    μερικό σύνολο,  πόσο που θέλεις για την μία κάρτα, πέρασμα απο το pos, το υπόλοιπο πόσο πάλι κάρτα πέρασμα απο το Pos,    ίσως αν ξέρεις απο πριν οτι θα είναι δυο κάρτες να μπορείς να τις προφορτώσεις.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/4/2024 στις 8:16 ΜΜ, 1comment είπε

Προφανώς και κάθε pos πρέπει να είναι συνδεδεμένο με ταμειακή εφόσον υπάρχει ταμειακή. Θα είσαι εκτεθειμένος για πρόστιμο αν δεν το συνδέσεις. Αν δεν το χρησιμοποιείς, το επιστρέφεις στην τράπεζα. Οι μόνοι που δεν έχουν υποχρέωση διασύνδεσης είναι όσοι δεν έχουν ταμειακή (π.χ. αποκλειστικά χονδρική). 

Πιστωτική απόδειξη βγαίνει και μέσω του timologio aade δωρεάν. Πρέπει να το ψάξεις αν δεν ξέρεις.

πρέπει να διασυνδεθεί ταμειακή με pos, όχι POS με ταμειακή. δλδ εάν έχεις 5 ταμειακές, πρέπει να έχεις και 5 pos.  μπορείς να έχεις ένα pos ξεχωριστά για χονδρική, δεν μπορείς να περάσεις λιανική από εκεί και δεν μπορείς να κόψεις απόδειξη για την συναλλαγή αυτή παρά μόνο τιμολόγιο.

Στις 20/4/2024 στις 4:53 ΜΜ, sdikr είπε

Δεν σου έκατσε έλεγχος, για αυτό και πλέον δεν θα είναι μόνο επιτόπιος  αλλά θα γίνεται διασταύρωσή το τι χτυπάει η ταμειακή και τι το pos.   μην ανησυχείς έχω πολλούς πελάτες που όταν τους λέω πατά αυτό για χρήση πιστωτικής μου λένε    ασε ρε συ δεν το ήξερα.

Αν δεν ξέρουν να βγάζουν πιστωτικό, θα μάθουν

Δεν ξυπνήσανε μια μέρα και είπανε κάτσε να τους κάνουμε να τρέχουν σαν τρελοί  (συνήθως είναι κάτσε να τους κάνουμε να τρέχουν χαλαρά)

 

Έχουμε pos απο άλλες χώρες,  έχουμε αποδείξεις που βγαίνουν μετά απο την χρήση pos,  έχουμε εισπράξεις που δεν μπορεί να κάνει αντιστοίχηση   αυτόματα με συναλλαγή απο Pos  και ταμειακή.

Το ότι εσύ και εγώ και αρκετοί άλλοι δεν το κάνουμε δεν λέει κάτι,  κάποιοι το κάνουνε,  αυτούς πάνε να πιάσουν και πιάνει και τους νόμιμους

 

 

με το eshop που αναγκαστικά χτυπάω όλες τις συναλλαγές του epos ως μετρητά γιατί δεν υπάρχει άλλη λύση;

για τα pos από άλλες χώρες δεν θα αλλάξει κάτι, θα συνεχίσει να είναι ακριβώς το ίδιο. γιατί αυτός που έχει pos από τρίτη χώρα, είτε δεν θα κόψει τίποτα και εάν κόψει θα είναι από μαιμού ταμειακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, aguero88 είπε

Καλημέρα, ξέρει κανείς που βλέπω αν είναι συνδεμένη η ταμειακή στο taxis ?

Δεν το βλέπεις. Ουσιαστικά αν κόβεις απόδειξη και σου βγάζει κάτω χαμηλά τα στοιχεία κάρτας έχεις κάνει διασύνδεση. Στην πράξη φαίνεται.

58 λεπτά πριν, james01gr είπε

μπορείς να έχεις ένα pos ξεχωριστά για χονδρική, δεν μπορείς να περάσεις λιανική από εκεί και δεν μπορείς να κόψεις απόδειξη για την συναλλαγή αυτή παρά μόνο τιμολόγιο.

 

Έχεις το νόμο που το λέει αυτό; Εγώ σου λέω ότι δεν ισχύει. Είσαι παράνομος αν έχεις πος ασύνδετο με ταμειακή. Μόλις αρχίσουν να βάζουν πρόστιμα σε όλους καθολικά, θα σε τσιμπήσουν. Εκτός αν δεν έχεις ταμειακή, αν είσαι αποκλειστικά χονδρική. Το να έχω πος ελεύθερο για χονδρική, είναι δικιά σου λογική που μαθηματικά θα σε οδηγήσει στο πρόστιμο. Εφόσον υπάρχει ταμειακή, πρέπει πάνω της να συνδεθούν όλα τα πος της επιχείρησης.

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...