Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, ekrepali είπε

Απ'τη στιγμή που υπάρχει καταχωρημένο ραντεβού, θα πρέπει ο τεχνικός να κόψει τιμολόγιο παροχής υπηρεσιών. Αλλά με τι ημερομηνία, εφόσον εσύ έκανες τη διασύνδεση πριν το ραντεβού;

Εάν ακυρώσεις το ραντεβού, τότε ναι μεν φαίνεται πως έγινε η διασύνδεση αλλα εκπρόθεσμα. Η παράταση (χωρίς πρόστιμο) απαιτεί ραντεβού.

Δεν ξέρω τι και πώς και τι ακριβώς παίζει με αυτό το σενάριο αλλά εγώ τον τεχνικό μου που ρώτησα την προηγούμενη βδομάδα, για μια εναλλακτική (να πάρω καινούριο συμβατό με την ταμειακή μου pos) μου είπε πως ναι, κανένα πρόβλημα, άμα το πάρω απόφαση όποτε θέλω πάω και μου το φτιάχνει.

...Αυτό, ενώ μου έχει κλήσει ραντεβού για συγκεκριμένα τέλος του Απρίλη -30/4- (για να είμαι καλυμμένος)!

Οπότε, αναφορικά με το κομμάτι του ραντεβού τουλάχιστον (δεν ξέρω για την περίπτωση του κάνεις μόνος σου τη διασύνδεση) ΥΠΟΘΕΤΩ πως δεν έχει και τόση μεγάλη βαρύτητα η ημερομηνία για την εφορία;! Απλώς να ξέρει ότι θα το φτιάξεις μέσα στον μήνα;!

...Εκτός κι αν ξεχάστηκε ο τεχνικός, πάνω στον πανικό του που τρέχει κι αυτός, οτι μου έχει κλήσει ραντεβού.

Στις 31/3/2024 στις 11:39 ΜΜ, sdikr είπε

Εμάς ακόμα για το gprs/4g μας έχουν στο περίμενε, σε κάποιες μηχανές δουλεύει. 

οδηγίες σύνδεσης έχουν τα Mypos καθώς και η viva,  σου δίνουν την Public ip σε δικό τους server

 

Ναι... Αν και γενικά, από ότι έχω δει, οι παρόχοι pos είναι οκ από πλευράς τους. Οι περισσότεροι έχουν φροντίσει πλέον για αναβαθμίσεις σε σχεδόν όλα τα μοντέλα τους και με οδηγίες. Και πράγματι φαίνεται να χρησιμοποιούν public ip (μέσα από το ίντερνετ δηλαδή διασύνδεση από ότι κατάλαβα) που είδα κάποιες οδηγίες. Το θέμα φαίνεται να είναι οι ταμειακές. Ήδη δύο εταιρείες που έχω ψάξει, δεν υποστηρίζουν τις οδηγίες των GPRS pos, ενώ τρίτη εταιρεία έχει φροτίσει για την υποστήριξη από τα μοντέλα της.

Την ερώτηση που έκανα εγώ εδώ την έκανα κυρίως για να μάθω αν τα 4G pos έχουν πράγματι μέλλον, πέρα από το να τα υποστηρίζουν δυο τρεις εταιρείες, ή όχι.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

52 minutes ago, konnos81 said:

Δεν ξέρω τι και πώς και τι ακριβώς παίζει με αυτό το σενάριο

 

Quote

 

Η διαδικασία

Οι τεχνικοί θα πρέπει να υποβάλουν Δήλωση Πληροφοριών Χρηστών ΦΗΜ στην ψηφιακή πύλη της ΑΑΔΕ (myAADE) μέσω ειδικής καταχωρητικής φόρμας ή μέσω υποβολής αρχείου υπό τη μορφή υπολογιστικού φύλλου, υπόδειγμα του οποίου διατίθεται εντός της εφαρμογής.

Αναλυτικά, η δήλωση περιλαμβάνει τα εξής στοιχεία:

  1. ΑΦΜ Χρήστη ΦΗΜ.
  2. Αριθμό Μητρώου ΦΗΜ (serial number). 
  3. Ενδειξη (Ν/Ο) σε περίπτωση ΦΗΜ, που διασυνδέεται ή πρόκειται να διασυνδεθεί με Μέσα Πληρωμών με ενδιάμεσο εμπορικό/λογιστικό πρόγραμμα διαχείρισης (Enterprise Resource Planning, «ERP»).
  4. Ενδειξη (Ν/Ο) μη λειτουργίας της οντότητας, Χρήστης ΦΗΜ, έως και την 30ή Απριλίου 2024, λόγω εποχικότητας.
  5. Ημερομηνία προγραμματισμένου ραντεβού με σκοπό την υλοποίηση της διασύνδεσης του/των ΦΗΜ με τα Μέσα Πληρωμών, που διαθέτει ο Χρήστης ΦΗΜ.

Υπογραμμίζεται ότι κατά την υποβολή του αρχείου, θα γίνονται αυτοματοποιημένοι έλεγχοι για την εγκυρότητα των στοιχείων, και σε περίπτωση σφαλμάτων, θα εμφανίζονται σχετικά μηνύματα λάθους.

Άγνωστο τι θα εμφανίζει η πλατφόρμα σ'αυτές τις περιπτώσεις που τα ΑΦΜ / ΦΗΜ θα φαίνονται ήδη διασυνδεδεμένα ενώ εκκρεμεί ραντεβού.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Άγνωστο τι θα εμφανίζει η πλατφόρμα σ'αυτές τις περιπτώσεις που τα ΑΦΜ / ΦΗΜ θα φαίνονται ήδη διασυνδεδεμένα ενώ εκκρεμεί ραντεβού.

Εμφανίζει συνδεδεμένο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, konnos81 said:

Ναι... Αν και γενικά, από ότι έχω δει, οι παρόχοι pos είναι οκ από πλευράς τους. Οι περισσότεροι έχουν φροντίσει πλέον για αναβαθμίσεις σε σχεδόν όλα τα μοντέλα τους και με οδηγίες. Και πράγματι φαίνεται να χρησιμοποιούν public ip (μέσα από το ίντερνετ δηλαδή διασύνδεση από ότι κατάλαβα) που είδα κάποιες οδηγίες. Το θέμα φαίνεται να είναι οι ταμειακές. Ήδη δύο εταιρείες που έχω ψάξει, δεν υποστηρίζουν τις οδηγίες των GPRS pos, ενώ τρίτη εταιρεία έχει φροτίσει για την υποστήριξη από τα μοντέλα της.

Την ερώτηση που έκανα εγώ εδώ την έκανα κυρίως για να μάθω αν τα 4G pos έχουν πράγματι μέλλον, πέρα από το να τα υποστηρίζουν δυο τρεις εταιρείες, ή όχι.  

Οι πάροχοι pos απο την πλευρά τους περιμένανε την τελευταία στιγμή,  ειδικά δεν για τα gprs/4g δεν ήταν έτοιμοι, οι μόνοι που είχανε δώσει οδηγίες απο νωρίς ήταν viva  και δίνει έδινε και διευκρίνηση πως πριν απο κάθε συναλλαγή θα έπρεπε να πατάει κάποιος απο  το softpos σύνδεση πριν στείλει απόδειξη

Πιστεύω οτι θα το λύσουν  και σίγουρα θα έχει μέλλον το 4g pos  (ή άλλες περιπτώσεις Middleware)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην ταλαιπωρημένη μας ομάδα... 😃

Έχω διαβάσει όλα τα σχόλια και παρακολουθώ την κουβέντα αλλά δεν έχω βοηθηθεί για τη δική μου περίπτωση!

Έχω την ταμειακή WIS DOR D TEC-50 και POS το Verifone Vx520 από VIVA.

Με ενημέρωσαν όμως από VIVA πως για το συγκεκριμένο POS σταμάτησε η υποστήριξη και πως θα πρέπει να αγοράσω νέο!

Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό https://www.vivawallet.com/gr_el/shop/products-3/pax-a35-173.html?childSku=VIVAPOS-A35-Acquisition

Αλλά δε γνωρίζω αν είναι συμβατό με την ταμειακή μου...

Μήπως κάποιος φίλος τυγχάνει να έχει διασυνδέσει αυτό το συνδυασμό??? 
WIS DOR D TEC-50 με PAX A35 VIVA ???

Ο τεχνικός μου, μου προγραμμάτισε ραντεβού διασύνδεσης  στα μέσα του μήνα, αλλά τρέχει τόσο πολύ αυτές τις μέρες που δεν προλαβαίνει να ασχοληθεί με το θέμα μου και από ότι κατάλαβα από τα συμφραζόμενα... δε του έχει κάτσει ακόμα αυτός ο συνδυασμός για να μου πει με σιγουριά ΝΑΙ ή ΟΧΙ. 

Επεξ/σία από zaczac3146
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, zaczac3146 said:


Έχω την ταμειακή WIS DOR D TEC-50 και POS το Verifone Vx520 από VIVA.

Vx520 και Viva... τι θανατηφόρος συνδιασμός είναι αυτός. 😬

Όσο για τη ταμειακή σου, δε βλέπω στο site του Γαϊτανή να έχουν αναρτήσει κάποιο αρχείο με συμβατότητες... ούτε στην ΑΑΔΕ τον βρίσκω στη σελίδα συνδιασμών. https://www.aade.gr/syndyasmoi-tameiakon-mihanon-pos Βέβαια δε μπορώ να σκολάρω τέρμα δεξιά, τι σόι μορφοποίηση είναι αυτή... αντί για οθόνη θέλουμε σεντόνι. Ελλάδα 2.0

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Vx520 και Viva... τι θανατηφόρος συνδιασμός είναι αυτός. 😬

Όσο για τη ταμειακή σου, δε βλέπω στο site του Γαϊτανή να έχουν αναρτήσει κάποιο αρχείο με συμβατότητες... ούτε στην ΑΑΔΕ τον βρίσκω στη σελίδα συνδιασμών. https://www.aade.gr/syndyasmoi-tameiakon-mihanon-pos Βέβαια δε μπορώ να σκολάρω τέρμα δεξιά, τι σόι μορφοποίηση είναι αυτή... αντί για οθόνη θέλουμε σεντόνι. Ελλάδα 2.0

Σε αυτή τη σελίδα https://www.aade.gr/fim-ocr ο αριθμός 116 δείχνει την ταμειακή αλλά καμία άλλη πληροφορία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Βέβαια δε μπορώ να σκολάρω τέρμα δεξιά, τι σόι μορφοποίηση είναι αυτή... αντί για οθόνη θέλουμε σεντόνι. Ελλάδα 2.0

Πατάς ένα κλικ πάνω στο αρχείο και πας δεξιά-αριστερά με τα βελάκια.

 

17 λεπτά πριν, zaczac3146 είπε

Σε αυτή τη σελίδα https://www.aade.gr/fim-ocr ο αριθμός 116 δείχνει την ταμειακή αλλά καμία άλλη πληροφορία..

Πράγματι, με μια αναζήτηση που έκανα δεν φαίνεται να έχει άλλες πληροφορίες. Υποθέτω πως η ταμειακή σου δεν έχει σχέση με την σκέτη DTEC 50 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, DomToretto said:

Πατάς ένα κλικ πάνω στο αρχείο και πας δεξιά-αριστερά με τα βελάκια.

Δε πάει τέρμα δεξιά εμένα, έχω ανάλυση μέχρι 1920x1080.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, DomToretto είπε

Πράγματι, με μια αναζήτηση που έκανα δεν φαίνεται να έχει άλλες πληροφορίες. Υποθέτω πως η ταμειακή σου δεν έχει σχέση με την σκέτη DTEC 50 ?

Δεν έχω ιδέα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εκκρεμει μια μικρορυθμιση για την ταμειακη καποια στιγμη θα ασχοληθω μεχρι τοτε ειμαι οκ απο ΑΑΕΔΕ, χρησιμοποιω το φορητο pos μεχρι τα τελη του μηνα.Μετα απο ψαξιμο κατεληξα στην εξης λυση.

1.Ανοιξα λογαριασμο Πειραιως (πανευκολη διαδικασια και γινεται online).

2.Εκανα αιτηση για softpos (θελει Ε3 και εναρξη).

3.Θα αγορασω το πακετο της primer (all in one αδειοδοτημενη απο AAΕΔΕ) που συνεργαζεται με την Πειραιως, κοστος 10 ευρω τον μηνα +50 ευρω τον χρονο και θα μετατρεψουμε τα 3 κινητα μας σε pos και ταμειακη και σε συνδυασμο με την εφαρμογη της epay θα απαλλαγουμε απο ταμειακες και σταθερα pos.

Εχω να πω οτι η επικοινωνια με primer ειδικα αλλα και με epay ηταν πολυ καλη.Θα ενημερωσω απο εβδομαδα για το πως ειναι η εμπειρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, verylife78 είπε

Εχει καποιος εδω μεσα την epia mcr??? νομιζω οτι εχω καταλαβει το θεμα μου, αλλα θελω μια γνωμη

Τι θεμα έχεις αν μπορώ να σε βοηθήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για ακόμη μια φορά αλληλογράφησα με το chatBOT της sumup POS.

αν καταχώρησαν το solo POS μου στην ΑΑΔΕ ;

απαντά: Μπορώ να επιβεβαιώσω ότι το τερματικό καταχωρήθηκε.

λέω, "δεν το βλέπω".

απαντά: Ωστόσο, η ΑΑΔΕ μας ενημέρωσε, ότι όλα τα τερματικά που είναι καταχωρημένα τον Μάρτιο θα είναι ορατά στην AADE μετά τις 11 Απριλίου.

λέω, πως μπορώ τότε να το διασυνδέσω με την ταμειακή μου ;

απαντά: Οι οδηγίες στάλθηκαν στο email σας. 

φαύλος κύκλος οι οδηγίες του φυσικά και η ασάφεια παραμένει.

 

Επεξ/σία από arel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...