Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακός μετασχηματισμός - Αναβάθμιση ταμειακών μηχανώς και αντικατάσταση POS


ekrepali

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δες primer, εχεις στο κινητο το soft pos της πειραιως και την εφαρμογη e ταμειακη, για την ωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Σε αλλα νεα ηρθε σημερα ο τεχνικος χωρις να ειδοποιησει (ευτυχως ειμασταν εκει) και εκανε την διασυνδεση σε 5 λεπτα, μενει να δουμε αν θα δουλευει αν και θα εχουμε απο εβδομαδα ενα κινητο στο γραφειο αποκλειστικα ως pos και ταμειακη καιρος ειναι να επικεντρωθουμε και στην δουλεια μας....αρκετα κρατησε ολο το σκηνικο με την διασυνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω ένα πρόβλημα που είδα σε άλλο μαγαζί. Ο πελάτης θα πλήρωνε μετρητά, κόπηκε η απόδειξη. Ο πελάτης τελικά δεν είχε τόσα μετρητά και έβγαλε κάρτα. Εκεί ξεκίνησε το πανηγύρι. -Μα σας έκοψα απόδειξη για μετρητά.

-Δεν πειράζει, δεν με νοιάζει η απόδειξη. Χτύπα το ποσό στο μηχάνημα. 

-Στο μηχάνημα πλέον δεν μπορούμε να χτυπήσουμε ποσό, το χτυπάμε στην ταμειακή. 

-Ε χτύπα το στην ταμειακή. 

Με λίγα λόγια, η υπάλληλος θα έπρεπε να ξανακόψει απόδειξη (γιατί δεν γίνεται αλλιώς) για να πληρώσει ο πελάτης τελικά με κάρτα και να μπει στη διαδικασία ακύρωσης της προηγούμενης απόδειξης (με έκδοση πιστωτικού λιανικής).

Αυτά τα ωραία της διασύνδεσης.

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/04/2024 at 14:32, mariostavr said:

εχουμε καμια λυση με SOFT POS γιατι το epay soft pos connector που χρειαζομαι συμφωνα με τις οδηγιες της ααδε δεν υπαρχει στο playstore

 

Softpos δες για viva, 

14 minutes ago, 1comment said:

Να αναφέρω ένα πρόβλημα που είδα σε άλλο μαγαζί. Ο πελάτης θα πλήρωνε μετρητά, κόπηκε η απόδειξη. Ο πελάτης τελικά δεν είχε τόσα μετρητά και έβγαλε κάρτα. Εκεί ξεκίνησε το πανηγύρι. -Μα σας έκοψα απόδειξη για μετρητά.

-Δεν πειράζει, δεν με νοιάζει η απόδειξη. Χτύπα το ποσό στο μηχάνημα. 

-Στο μηχάνημα πλέον δεν μπορούμε να χτυπήσουμε ποσό, το χτυπάμε στην ταμειακή. 

-Ε χτύπα το στην ταμειακή. 

Με λίγα λόγια, η υπάλληλος θα έπρεπε να ξανακόψει απόδειξη (γιατί δεν γίνεται αλλιώς) για να πληρώσει ο πελάτης τελικά με κάρτα και να μπει στη διαδικασία ακύρωσης της προηγούμενης απόδειξης (με έκδοση πιστωτικού λιανικής).

Αυτά τα ωραία της διασύνδεσης.

 

Το ίδιο πρόβλημα θα είχες και με το παλιό σύστημα,   θα είχες τα μετρητά και σε περίπτωση έλεγχου θα είχες και πρόστιμο γιατί δεν θα αντιστοιχούσε η κίνηση στο pos με απόδειξη.

Θεωρητικά αυτό το καλύπτεις με πιστωτικό λιανικής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, sdikr είπε

Το ίδιο πρόβλημα θα είχες και με το παλιό σύστημα,   θα είχες τα μετρητά και σε περίπτωση έλεγχου θα είχες και πρόστιμο γιατί δεν θα αντιστοιχούσε η κίνηση στο pos με απόδειξη.

Θεωρητικά αυτό το καλύπτεις με πιστωτικό λιανικής

Με το παλιό σύστημα κανένα πρόβλημα. Ξέρω μαγαζιά που επί χρόνια χτύπαγαν με την ένδειξη μετρητά όλα τα ποσά που χτύπαγαν στο pos. Ο έλεγχος (μόνο επιτόπιος βασικά) κοιτούσε απλά το σύνολο στο Ζ να είναι τουλάχιστον ίδιο με το σύνολο του pos ως την ώρα του ελέγχου. 

Με το τωρινό σύστημα, ο υπάλληλος θα τα ακούσει από το αφεντικό για τη διπλή απόδειξη που έκοψε και πίστεψέ με, σχεδόν κανένας μαγαζάτορας δεν ξέρει να βγάζει πιστωτικό λιανικής μέσω e-timologio. Και πριν μου πεις για πάροχο, όσοι λιανέμποροι έχουν απλές ταμειακές, όχι δεν έχουν (και) πάροχο. 

Η μόνη λύση για το παραπάνω είναι...να μην κόβουμε σε απόδειξη τα μετρητά τουλάχιστον μέχρι να τα πάρουμε στα χέρια μας και να ξεκαθαριστεί με τι θα πληρώσει ο πελάτης! Κοινώς, στα μετρητά, πρώτα πληρώνει, μετά παίρνει απόδειξη. 

Επεξ/σία από 1comment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, 1comment said:

Να αναφέρω ένα πρόβλημα που είδα σε άλλο μαγαζί. Ο πελάτης θα πλήρωνε μετρητά, κόπηκε η απόδειξη. Ο πελάτης τελικά δεν είχε τόσα μετρητά και έβγαλε κάρτα. Εκεί ξεκίνησε το πανηγύρι. -Μα σας έκοψα απόδειξη για μετρητά.

-Δεν πειράζει, δεν με νοιάζει η απόδειξη. Χτύπα το ποσό στο μηχάνημα. 

-Στο μηχάνημα πλέον δεν μπορούμε να χτυπήσουμε ποσό, το χτυπάμε στην ταμειακή. 

-Ε χτύπα το στην ταμειακή. 

Με λίγα λόγια, η υπάλληλος θα έπρεπε να ξανακόψει απόδειξη (γιατί δεν γίνεται αλλιώς) για να πληρώσει ο πελάτης τελικά με κάρτα και να μπει στη διαδικασία ακύρωσης της προηγούμενης απόδειξης (με έκδοση πιστωτικού λιανικής).

Αυτά τα ωραία της διασύνδεσης.

 

Εγω ζώ για την στοιχομυθία:

"Α, αν δεν μου κόψετε απόδειξη δεν σας πληρώνω, έτσι λέει ο νόμος" 

"Μα δεν μπορώ να σας κόψω απόδειξη πριν πληρώσετε με κάρτα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Skrobo είπε

Εγω ζώ για την στοιχομυθία:

"Α, αν δεν μου κόψετε απόδειξη δεν σας πληρώνω, έτσι λέει ο νόμος" 

"Μα δεν μπορώ να σας κόψω απόδειξη πριν πληρώσετε με κάρτα"

Φαντάσου, αν το λέγανε, τι θα γινόταν στα μαγαζιά που δεν κόβουν ποτέ αποδείξεις στα μετρητά... Θα έφευγαν όλοι χωρίς να πληρώσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, 1comment said:

Με το παλιό σύστημα κανένα πρόβλημα. Ξέρω μαγαζιά που επί χρόνια χτύπαγαν με την ένδειξη μετρητά όλα τα ποσά που χτύπαγαν στο pos. Ο έλεγχος (μόνο επιτόπιος βασικά) κοιτούσε απλά το σύνολο στο Ζ να είναι τουλάχιστον ίδιο με το σύνολο του pos ως την ώρα του ελέγχου. 

Με το τωρινό σύστημα, ο υπάλληλος θα τα ακούσει από το αφεντικό για τη διπλή απόδειξη που έκοψε και πίστεψέ με, σχεδόν κανένας μαγαζάτορας δεν ξέρει να βγάζει πιστωτικό λιανικής μέσω e-timologio. Και πριν μου πεις για πάροχο, όσοι λιανέμποροι έχουν απλές ταμειακές, όχι δεν έχουν (και) πάροχο. 

Η μόνη λύση για το παραπάνω είναι...να μην κόβουμε σε απόδειξη τα μετρητά τουλάχιστον μέχρι να τα πάρουμε στα χέρια μας και να ξεκαθαριστεί με τι θα πληρώσει ο πελάτης! Κοινώς, στα μετρητά, πρώτα πληρώνει, μετά παίρνει απόδειξη. 

Δεν σου έκατσε έλεγχος, για αυτό και πλέον δεν θα είναι μόνο επιτόπιος  αλλά θα γίνεται διασταύρωσή το τι χτυπάει η ταμειακή και τι το pos.   μην ανησυχείς έχω πολλούς πελάτες που όταν τους λέω πατά αυτό για χρήση πιστωτικής μου λένε    ασε ρε συ δεν το ήξερα.

Αν δεν ξέρουν να βγάζουν πιστωτικό, θα μάθουν

Δεν ξυπνήσανε μια μέρα και είπανε κάτσε να τους κάνουμε να τρέχουν σαν τρελοί  (συνήθως είναι κάτσε να τους κάνουμε να τρέχουν χαλαρά)

 

Έχουμε pos απο άλλες χώρες,  έχουμε αποδείξεις που βγαίνουν μετά απο την χρήση pos,  έχουμε εισπράξεις που δεν μπορεί να κάνει αντιστοίχηση   αυτόματα με συναλλαγή απο Pos  και ταμειακή.

Το ότι εσύ και εγώ και αρκετοί άλλοι δεν το κάνουμε δεν λέει κάτι,  κάποιοι το κάνουνε,  αυτούς πάνε να πιάσουν και πιάνει και τους νόμιμους

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, 1comment είπε

Με το τωρινό σύστημα, ο υπάλληλος θα τα ακούσει από το αφεντικό για τη διπλή απόδειξη που έκοψε και πίστεψέ με, σχεδόν κανένας μαγαζάτορας δεν ξέρει να βγάζει πιστωτικό λιανικής μέσω e-timologio.

Εξαρταται τωρα και ποσες διπλες βγαζεις. Παντα υπηρχε η πιθανοτητα να χτυπησεις λαθος αποδειξη, ποτε δεν ειχα θεμα, την εδινα στον λογιστη και μου την ακυρωνε. Τωρα ενταξει, αν εμφανιζεις 1-2 ακυρωσεις την ημερα, ισως γεννησει καποια ερωτηματικα ειναι η αληθεια.

Παντως πλεον με την διασυνδεση, περιμενω παντα να εξασφαλισω τον τροπο πληρωμης και μετα εκδιδω την αποδειξη με καρτα ή μετρητα, ενω παλιοτερα ημουν λιγο yolo, απλα χτυπουσα την αποδειξη με το που μου ελεγε ο πελατης το οκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/3/2024 στις 8:46 ΜΜ, haris013 είπε

συνάδελφοι σας παρακαλώ τα φώτα σας γιατί θα οδηγηθώ στην παράνοια, προσπαθώ να βοηθήσω ένα φίλο που έχει sam4s net320 με ict 220 epay.

το pos μιλάει κανονικά στο δίκτυο, περνάει όλα τα τεστ επικοινωνίας και από παραμέτρους δεν έχει άλλο update.

ενεργοποιώ σύνδεση με ααδε στο πος και αντίστοιχα πάω στην ταμειακή, ρυθμίζω pos local ip και πόρτα, μου βγάζει επιτυχής σύνδεση και εκείνη τη στιγμή τυπώνει η ταμειακή χαρτί με τα παρακάτω:

hello echo

tid: XXXXXXXXX

echo success

getMasterKey connecting

MasterKey receive fail

 

Ενώ λοιπόν τοπικά η μηχανή συνδέεται με το πος και ανοίγει connection, δηλαδή αμα χτυπήσω από τα ταμειακή στέλνει το ποσό στο pos, δεν ολοκληρώνεται το transaction γιατί σκάει το masterkey.

 

Υπάρχει λύση για αυτό το πρόβλημα με το masterkey που δεν μπορεί να το κατεβάσει; Το πρόβλημα δεν είναι δικτυακό σίγουρα.

 

Όταν πάω από το pos και πατάω ανανέωση Masterkey μου πετάει error : No ECR ID.

Μπορώ να κάνω κάτι εγώ για αυτό ή εξαρτώμαι από την epay?

καλησπέρα φίλε μου, το έλυσες τελικά το πρόβλημά σου; έχω ακριβώς το ίδιο θέμα , έχω ταμειακή την SAM4S ER-230ej και το verifone vx520 από epay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε συνομιλία με τον τεχνικό χτές με ενημέρωσε οτι σε SAM4S NR320-NET υπάρχει καινούρια αναβάθμιση που μπορείς να εκδόσεις τιμολόγιο + πληρωμή με POS χωρίς την ανάγκη ακυρωτικών κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, 1comment said:

Να αναφέρω ένα πρόβλημα που είδα σε άλλο μαγαζί. Ο πελάτης θα πλήρωνε μετρητά, κόπηκε η απόδειξη. Ο πελάτης τελικά δεν είχε τόσα μετρητά και έβγαλε κάρτα.

Δε χτυπάς μετρητά στη ταμειακή αν δε πάρεις μετρητά στα χέρια σου απλό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, sdikr είπε

Δεν σου έκατσε έλεγχος, για αυτό και πλέον δεν θα είναι μόνο επιτόπιος  αλλά θα γίνεται διασταύρωσή το τι χτυπάει η ταμειακή και τι το pos.   μην ανησυχείς έχω πολλούς πελάτες που όταν τους λέω πατά αυτό για χρήση πιστωτικής μου λένε    ασε ρε συ δεν το ήξερα

 

Τι διασταύρωση να γίνει τώρα; Αφού το πος δεν δουλεύει πλέον αυτόνομα. Και σε συνδυασμό με το τεκμαρτό εισόδημα των ελ. επ., θεωρώ ότι δεν θα ξαναδούμε εφορίες να κόβουν βόλτες για επιτόπιους ελέγχους κλπ. Ήδη έχω να ακούσω για εφορία στην πόλη μου τουλάχιστον από πριν το 24. 

Και φυσικά μου είχε γίνει έλεγχος και είχαν απορήσει γιατί βρήκαν μόνο 1 απόδειξη κομμένη. Μου ζήτησαν και το Ζ της προηγούμενης μέρας, λες και αν θα είχα κόψει 10 τη χθεσινή θα σήμαινε φοροδιαφυγή, όχι ότι δεν μπήκε πελάτης αυτή τη μέρα. Καλύτερα λοιπόν που άλλαξε το πράγμα και μακάρι οι έλεγχοι να γίνονται πιο στοχευμένοι από το να βγαίνουν στο δρόμο άσχετοι άνθρωποι που δεν ξέρουν πώς λειτουργεί το εμπόριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...