Προς το περιεχόμενο

Διδακτορικά, καθηγητές και μισθός


Gingerbread

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Gingerbread είπε

Εγώ που ξέρω για τις βιοϊατρικές επιστήμες (που ενδεχομένως τα πράγματα να ναι αλλιώς σε άλλες επιστήμες) έχω δει και έχω ακούσει τα τέρατα. Σαν υπ. διδάκτορας δεν είχα τέτοια θέματα, αλλά ήμουν η εξαίρεση όχι ο κανόνας.

Παντου και παντα θα υπαρχουν κομπλεξαρες καθηγητες, που θα κανουν τη ζωη των υ.δ. μαυρη, εργαστηρια απ το 1990 και πολλα άλλα. Ωστοσο, αυτο δε σημαινει οτι αυτος ειναι ο κανονας σε ΚΑΘΕ πανεπιστημιο και σε ΚΑΘΕ τμημα της χωρας. Απ οσα εχω δει με τα ματια μου κι απ οσα εχω ακουσει με τ αυτια μου, θα εδινα ενα 50-50 να πεσεις σε μ@λακα επιβλεποντα ή ασχημες συνθηκες.

Στο τμημα που θα κανω εγω το διδακτορικο πχ, εχω ηδη τσεκαρει καθηγητες, εργαστηρια κλπ κλπ. Ξερω τι γινεται, ξερω τι "κλικες" υπαρχουν και τα σχετικα. "Κλικα" με την καλη εννοια στην προκειμενη περιπτωση, απλα ειναι μια ομαδα πολυ ενεργων, προσγειωμενων ανθρωπων (εχω ηδη συνεργαστει με τους περισσοτερους) που ψαχνονται συνεχεια για ερευνα, να ανελιχθουν και τετοια. Εε δεν πιστευω οτι τετοιοι καθηγητες υπαρχουν μόνο στο συγκεκριμενο τμημα, του συγκεκριμενου πανεπιστημιου. Εχω δει τετοιους ανθρωπους και αλλου, απλα δεν ειναι τα "μεγαλα" και "γνωστα" ονοματα που μπορει να "σπρωχνωνται" απ το πανεπιστημιο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Dark_panel είπε

Παντου και παντα θα υπαρχουν κομπλεξαρες καθηγητες, που θα κανουν τη ζωη των υ.δ. μαυρη, εργαστηρια απ το 1990 και πολλα άλλα. Ωστοσο, αυτο δε σημαινει οτι αυτος ειναι ο κανονας σε ΚΑΘΕ πανεπιστημιο και σε ΚΑΘΕ τμημα της χωρας. Απ οσα εχω δει με τα ματια μου κι απ οσα εχω ακουσει με τ αυτια μου, θα εδινα ενα 50-50 να πεσεις σε μ@λακα επιβλεποντα ή ασχημες συνθηκες.

Εγω σου λεω να ειναι ενας νορμαλ ανθρωπος. Μπορει να εχει πολλους ΥΔ και να μην ασχολειται. Μπορει να μην εχει χρηματοδοσητη γιατι δεν εχει γνωριμιες. Μπορει να υπαρχουν θεματα με τον εξοπλισμο, βλαβες και τα σχετικα. Μπορει να σκασει καμια καταληψη και να μεινεις κανα τριμηνο εκτος εργαστηριου. Πολλα παιζουν...

 

Η ουσια του προβληματος ειναι οτι επαφιεσαι στην καλη θεληση του καθηγητη. Δεν εχεις καμια διαπραγματευτικη ικανοτητα να επηρεασεις τιποτα. Και αμα πας να τα βαλεις μαζι τους διδακτορικο γιοκ. Ο ποστντοκ παλι τους ριχνει μια μουτζα και βρισκει αλλη δουλεια εκτος αει.

Επεξ/σία από OxiGiannisGiannakis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, filip123go είπε

2ον: Έξω (για Αγγλία και ΗΠΑ το ξέρω σίγουρα, δεν ξέρω τι γίνεται αλλού) εαν πας για διδακτορικό, εννοείται ότι θα ακολουθήσεις ακαδημαϊκή καριέρα. Οπότε Εάν πας πχ στα 27-28 σου, να πιάσεις πρώτη δουλεία σε μεγάλη εταιρεία, μην περιμένεις μεγάλο μισθό.

 

Εμένα πάντως καθηγητής, εξαιρετικος ερευνητής και με σημαντικές διασυνδεσεις, μου είχε αναφέρει ότι το PhD σε καλό εργαστήριο του εξωτερικού, ειδικά στην Αμερική, σου ανοίγει σημαντικοτατες πόρτες στο industry του εξωτερικού.

Μάλλον όπως στα περισσότερα θέματα, έτσι και στο παρόν, δεν υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας για όλους, κάθε περίπτωση είναι εντελώς διαφορετική.

2 ώρες πριν, filip123go είπε

 

 

Επεξ/σία από yanis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, OxiGiannisGiannakis είπε

Εγω σου λεω να ειναι ενας νορμαλ ανθρωπος. Μπορει να εχει πολλους ΥΔ και να μην ασχολειται. Μπορει να μην εχει χρηματοδοσητη γιατι δεν εχει γνωριμιες. Μπορει να υπαρχουν θεματα με τον εξοπλισμο, βλαβες και τα σχετικα. Μπορει να σκασει καμια καταληψη και να μεινεις κανα τριμηνο εκτος εργαστηριου. Πολλα παιζουν...

Αυτα ειναι "μικροπροβληματα" σε σχεση με τα οσα αναφερονται παραπανω, μιλας με τον καθηγητη, τα λυνεις καπως. Το θεμα ειναι ο καθηγητης να ειναι συνεννοησιμος και να ενδιαφερεται. Και τετοιοι καθηγητες υπαρχουν, δεν ειναι τοσο δυσευρετοι.

Εγω αναφερθηκα περισσοτερο στο οτι παρουσιαζεται παραπανω μια απιστευτη μαυριλα σε αυτον τον τομεα, ενω δεν ειναι σε καμια περιπτωση αυτη η πραγματικοτητα. Επισης, εχω μιλησει και με ατομα που εκαναν διδακτορικο σε πανεπ του εξωτερικου (ξενους, οχι Ελληνες) και ειχαν κ εκεινοι να αντιμετωπισουν κατι πολυ ωραιες καταστασεις..οπότε, αυτα υπαρχουν σε γενικες γραμμες, παντου. Απλα, στο εξωτερικο συνηθως πληρωνεσαι κιολας ενω εδω κυνηγας την επιχορηγηση ή την υποτροφια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα θέματα για μενα είναι τα εξής (μιλάω για Ελλάδα)

α) Σε περίπτωση που ο καθηγητής δεν είναι συνεργάσιμος (από το να μην σε "αφήνει" να τελειώσεις μέχρι το να ναι προσβλητικός) ποιος επίσημος φορέας υπάρχει να πάρει θέση;

β) Οι υποτροφίες δεν δίνουν συντάξιμα χρόνια.

γ) Μετά το διδακτορικό καταλήγεις είτε καθηγητής σε σχολείο (γιατί βλέπεις πως η έρευνα δεν τραβάει), είτε σε φαρμακευτική εταιρεία (μιλάω για βιοϊιατρικές επιστήμες) και πάντως όχι στο να γίνεις ΔΕΠ (εκεί θέλει διδακτορικό αλλά και φοβάμαι πως απαιτεί και άλλα "κριτήρια").

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σημαντικό πρόβλημα με το διδακτορικό είναι ότι πρέπει να έχεις την οικονομική δυνατότητα για να καλύψεις τα έξοδα (και είναι αρκετά), π.χ. συνέδρια, δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά κλπ. κλπ.

Το οικονομικό για εμένα είναι το πιο σημαντικό εμπόδιο, διαφορετικά θα έκανα και διδακτορικό.

Επεξ/σία από duffyduck
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α) Αν ο καθηγητής δεν είναι συνεργάσιμος, κακό του κεφαλιού σου που πήγες σ' αυτόν.
Δεν είναι δικό του το σφάλμα αλλά δικό σου. Επέλεξες λάθος.
Αναγράφηκε παραπάνω ότι έχει μεγάλη σημασία να ελέγξεις πού θα πας, το θέμα που θα πάρεις και με ποιούς θα συνεργαστείς.
Στη χειρότερη περίπτωση τον παρατάς και πας σε άλλον, θυσιάζοντας τον χρόνο σου.

β) Την ασφάλεια (συντάξιμα χρόνια) θα την πληρώνεις εσύ. 
Τα χρήματα του phd είναι απλώς ένα υποστηρικτικό βοήθημα, δεν είναι βιοποριστικός μισθός, ούτε βιοποριστική δουλειά, χωνέψτε το.
Aν θέλεις πρωταρχικά χρήματα, καριέρα, επαγγελματικά δικαιώματα, ΜΗΝ κάνεις.
Το phD (πρέπει να) είναι για όσους έχουν πάθος με το αντικείμενο, όχι για να σου εξασφαλίσει επαγγελματική καριέρα σώνει και καλά.

γ) Αν θέλεις να μην καταλήξεις καθηγητής σε σχολείο, ας φροντίσεις να αναπτύξεις τις γνωριμίες που χρειάζονται για να εξελιχθείς ως ερευνητής.
Εδώ είναι δύσκολα τα πράγματα για πολλούς λόγους, ε, θα πας έξω που είναι καλύτερα.


Έτσι είναι κατάσταση - και σε όποιον αρέσει και μπορεί, τέλος.

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

α) Αν ο καθηγητής δεν είναι συνεργάσιμος, κακό του κεφαλιού σου που πήγες σ' αυτόν.
Δεν είναι δικό του το σφάλμα αλλά δικό σου. Επέλεξες λάθος.
Αναγράφηκε παραπάνω ότι έχει μεγάλη σημασία να ελέγξεις πού θα πας, το θέμα που θα πάρεις και με ποιούς θα συνεργαστείς.
Στη χειρότερη περίπτωση τον παρατάς και πας σε άλλον, θυσιάζοντας τον χρόνο σου.

Συμφωνώ και αυτό έχω πει σε πολλούς που έχουν "μπλέξει" παρόλα αυτά αν απλά τους αποφεύγουμε θα του αφήσουμε να συνεχίσουν το "έργο" τους. Αν δεν είναι κατάλληλοι ακόμα και για λόγους συμπεριφοράς δεν θα έπρεπε να είναι στο πανεπιστήμιο.

 

4 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

β) Την ασφάλεια (συντάξιμα χρόνια) θα την πληρώνεις εσύ. 
Τα χρήματα του phd είναι απλώς ένα υποστηρικτικό βοήθημα, δεν είναι βιοποριστικός μισθός, ούτε βιοποριστική δουλειά, χωνέψτε το.
Aν θέλεις πρωταρχικά χρήματα, καριέρα, επαγγελματικά δικαιώματα, ΜΗΝ κάνεις.
Το phD (πρέπει να) είναι για όσους έχουν πάθος με το αντικείμενο, όχι για να σου εξασφαλίσει επαγγελματική καριέρα σώνει και καλά.

Το phd θεωρείται στην Ευρώπη και στην Αμερική δουλειά, όπως άλλωστε και είναι. Για αυτό και έχουν συγκεκριμένο ωράριο που πάνε και φεύγουν και στην πρώτη μαλακία θα σου χτυπήσουν ότι είναι δουλειά. Το να μην πληρώνονται ασφαλιστικές εισφορές είναι απλά τραγικό. Δεν μίλησα για επαγγελματική εξασφάλιση, αλλά για εργασία με συγκεκριμένο ωράριο και εκτός από υποχρεώσεις και δικαιώματα. Η έρευνα δεν είναι χόμπυ, οι επαγγελματίες πληρώνονται. Τα νέα φάρμακα, οι νέες τεχνικές δεν φτιάχνονται από χομπίστες ερασιτέχνες αλλά από επαγγελματίες.

 

6 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

γ) Αν θέλεις να μην καταλήξεις καθηγητής σε σχολείο, ας φροντίσεις να αναπτύξεις τις γνωριμίες που χρειάζονται για να εξελιχθείς ως ερευνητής.
Εδώ είναι δύσκολα τα πράγματα για πολλούς λόγους, ε, θα πας έξω που είναι καλύτερα.

(Εδώ να πω ότι λέω για την κατάσταση στον κλάδο, δεν είμαι σε αυτό το κομμάτι). Για ερευνητής (με βαθμίδα, όχι post doc, ούτε ΔΕΠ) θεωρώ πως είναι σαν να περιμένεις να παίζεις με σημαδεμένη τράπουλα και να περιμένεις να κερδίσεις.

 

8 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Έτσι είναι κατάσταση - και σε όποιον αρέσει και μπορεί, τέλος.

Είναι όντως έτσι η κατάσταση. Το θέμα είναι να αλλάξει και ότι σάπιο υπάρχει να φύγει.

21 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Το σημαντικό πρόβλημα με το διδακτορικό είναι ότι πρέπει να έχεις την οικονομική δυνατότητα για να καλύψεις τα έξοδα (και είναι αρκετά), π.χ. συνέδρια, δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά κλπ. κλπ.

Το οικονομικό για εμένα είναι το πιο σημαντικό εμπόδιο, διαφορετικά θα έκανα και διδακτορικό.

Για έξοδα δημοσίευσης και συνέδρια χωρίς καμία συζήτηση τα καλύπτει το εργαστήριο/κλινική/πανεπιστήμιο. Άντε να σου πληρώσουν το ταξίδι αφού επιστρέψεις. Μέχρι εκεί. Αν πληρώσει ο υπ. διδάκτορας φταίει μόνο η βλακεία του κανείς άλλος.

Τώρα για το αν θα έχεις μισθό σαν υπ. διδάκτορας άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκείνο που καταρχήν πρέπει να αλλάξει είναι να γίνονται δεκτοί οι υποψήφιοι με αυστηρές εξετάσεις και να μην κάνει phd η σάρα κι η μάρα.
Μετά όλα τα άλλα θα βρουν το δρόμο τους....

-

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, V.I.Smirnov είπε

Τα χρήματα του phd είναι απλώς ένα υποστηρικτικό βοήθημα, δεν είναι βιοποριστικός μισθός, ούτε βιοποριστική δουλειά, χωνέψτε το.
Aν θέλεις πρωταρχικά χρήματα, καριέρα, επαγγελματικά δικαιώματα, ΜΗΝ κάνεις.
Το phD (πρέπει να) είναι για όσους έχουν πάθος με το αντικείμενο, όχι για να σου εξασφαλίσει επαγγελματική καριέρα σώνει και καλά.

Δηλαδη στις προηγμενες χωρες που οι ΥΔ εχουν δικαιωματα ενος κανονικου εργαζομενου κατι κανουν λαθος? Μην προσπαθεις να δικαιολογησεις κατι λαθος που γινεται ετσι επειδη η ερευνα εχει κακη χρηματοδοτηση στην Ελλαδα. Γιατι στην τελικη, αν τα προνομια που προσφερεις ειναι κακα θα προσελκυσεις χαμηλου επιπεδου υποψηφιους.  Μιλαμε για 4-5 χρονια, δεν ειναι αστειο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βλέπεις μονόπλευρα και λανθασμένα.
Οι προηγμένες χώρες έχουν διαφορετικό εκπαιδευτικό σύστημα συνολικά.
Κι επίσης διαφορετικές κοινωνικές συνθήκες και εργασιακό περιβάλλον.
Επομένως δεν μπορεί να γίνει σύγκριση.


Οι συνθήκες των υποψηφίων θα καλυτερέψουν μόνον αν μειωθεί ο αριθμός τους, ώστε οι διαθέσιμοι πόροι κάθε είδους να μοιράζονται σε λιγότερους.
Κι αυτό μπορεί να γίνει μόνον με αυστηρές εξετάσεις, ώστε να κόβεται η φύρα και να συνεχίζουν οι καλοί, αυτοί που έχουν ουσιαστικό ενδιαφέρον και ικανότητες.
Σε μερικές περιπτώσεις έτσι συνέβαινε. 
Π.χ., πριν τουλάχιστον μια δεκαετία, στον Δημόκριτο έκαναν phD φοιτητές που είχαν γίνει δεκτοί μετά από εξετάσεις σε πέντε ή έξι μαθήματα.
Ασχέτως αν είχες κάνει msc (ακόμη και του ιδρύματος), έπρεπε να δώσεις εξετάσεις ξανά.
Για του λόγου το αληθές : http://www.physics.ntua.gr/gr/qual_exam_phd.htm
Τους πλήρωναν πολύ καλά και τους είχαν όλες τις παροχές, αυτές που ζητάτε και ονειρεύεστε - αλλά ήταν λίγοι.
Κάποιοι στα πανεπιστήμια διαμαρτυρήθηκαν ότι "γίνονται διακρίσεις στο καθεστώς των υποψηφίων διδακτόρων" 
και αναγκάστηκαν να κόψουν τις εξετάσεις αλλά έκοψαν τις παροχές. Ε, μετά η κατάσταση χάλασε κι εκεί.
"Και τώρα επιλέγουμε ποιούς παίρνουμε, γενικά τους ξέρουμε, αλλά δεν είναι το ίδιο" μου είπε ερευνητής εκεί με τον οποίο συζήτησα κάποτε το θέμα.


Μην διαμαρτύρεστε λοιπόν για τις συνθήκες. 
Διαμαρτυρηθείτε καταρχήν που γίνονται δεκτοί ένα σωρό μετριότητες και παίρνουν μερίδιο από τους πόρους χωρίς να το αξίζουν. 
Όλοι θέλουν πλέον να κάνουν phd - ενώ δεν έχουν ούτε την βιωματική επιθυμία, ούτε τις ψυχολογικές και διανοητικές ικανότητες.
Το phd δεν πρέπει να είναι για όλους, ούτε να αποσκοπεί στα λεφτά και στην επαγγελματική καριέρα της αγοράς.
Το επίπεδο των υποψηφίων που επικαλέστηκες θα βελτιωθεί καταρχήν με φιλτράρισμα μέσω εξετάσεων, 
όχι με αφειδώς παροχή προνομίων που θα τραβήξει σαν μαγνήτης τη σάρα και τη μάρα.....

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

παιδια γνωριζει κανει τι γινεται με τα DBA(Doctorate in Business Administration) αν μπορει καποιος με τετοιο διδακτορικο να ασχοληθεί με την ερευνα και να εργαστει ακομα και ως καθηγητης πανεπιστημιου περα απο την βιομηχανια , εχω βρει ενα DBA απο το ESDST στο  data science 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο UK πάντως τα διδακτορικά ούτε "η σάρα και η μάρα" τα κάνει, ούτε υπάρχει βιοποριστικό πρόβλημα, γιατί τα λεφτά μπορεί να φαίνονται λίγα (£19κ το χρόνο) αλλά είναι αφορολόγητα. Προσωπικά δεν έκανα και τη ζωάρα, αλλά μια χαρά πέρασα με την αντίστοιχη τότε κρατική UK υποτροφία (£15κ το έτος το 2015), βγάζοντας και εξτρα στις διδακτικές μου ώρες (35 λίρες η ώρα στα σεμινάρια, 100 λίρες η ώρα σε διάλεξη, 17 λίρες η ώρα σε marking όλα τα εξτρά με ασφάλεια και συνταξιοδοτούμενα ΑΝ ήθελες 9.6% δικό σου contribution και 27% ο εργοδότης-πανεπιστήμιο).

Στο δεύτερο διδακτορικό που προκύρηξα ως ακαδημαικός πλέον φέτος, το έκανε και top up ο industrial partner που συνεργάζομαι και βγαίνει £33κ ισοδύναμος μισθός αν ήταν φορολογήσιμος. 

Τα λεφτά για συνέδρια, δημοσιεύσεις, ταξίδια, είναι εξτρά καθώς υπάρχει ένας κουμπαράς £1.5κ για κάθε έτος στον κάθε φοιτητή. Τώρα αν mid-lower tier πανεπιστήμια κάνουν τέρατα, αυτό ο καθένας που θέλει να κάνει PhD μπορεί να το δεί, δεν είναι κρυφό ούτε κιντερ έκπληξη, καθώς υπογράφεις ένα συμβόλαιο που τα αναγράφει ξεκάθαρα πριν ξεκινήσεις. 

Όμως, αν δεν κάνεις δουλειά, ή αν δεν το χεις, δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις παραπάνω από 9 μήνες με 1 χρόνο. Θα σε διώξουν.

Στην Ελλάδα πρέπει να κατευθυνθούν λεφτά στην έρευνα, και να προστατευτούν οι νέοι ερευνητές, είτε PhD, είτε postdoc, είτε ECA. Αλλιώς, για ποια ανταγωνιστικότητα μιλάμε, και για ποια καινοτομία;

Επεξ/σία από RedEnergy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, RedEnergy είπε

Στο UK πάντως τα διδακτορικά ούτε "η σάρα και η μάρα" τα κάνει, ούτε υπάρχει βιοποριστικό πρόβλημα, γιατί τα λεφτά μπορεί να φαίνονται λίγα (£19κ το χρόνο) αλλά είναι αφορολόγητα. Προσωπικά δεν έκανα και τη ζωάρα, αλλά μια χαρά πέρασα με την αντίστοιχη τότε κρατική UK υποτροφία (£15κ το έτος το 2015), βγάζοντας και εξτρα στις διδακτικές μου ώρες (35 λίρες η ώρα στα σεμινάρια, 100 λίρες η ώρα σε διάλεξη, 17 λίρες η ώρα σε marking όλα τα εξτρά με ασφάλεια και συνταξιοδοτούμενα ΑΝ ήθελες 9.6% δικό σου contribution και 27% ο εργοδότης-πανεπιστήμιο).

Στο δεύτερο διδακτορικό που προκύρηξα ως ακαδημαικός πλέον φέτος, το έκανε και top up ο industrial partner που συνεργάζομαι και βγαίνει £33κ ισοδύναμος μισθός αν ήταν φορολογήσιμος. 

Τα λεφτά για συνέδρια, δημοσιεύσεις, ταξίδια, είναι εξτρά καθώς υπάρχει ένας κουμπαράς £1.5κ για κάθε έτος στον κάθε φοιτητή. Τώρα αν mid-lower tier πανεπιστήμια κάνουν τέρατα, αυτό ο καθένας που θέλει να κάνει PhD μπορεί να το δεί, δεν είναι κρυφό ούτε κιντερ έκπληξη, καθώς υπογράφεις ένα συμβόλαιο που τα αναγράφει ξεκάθαρα πριν ξεκινήσεις. 

Όμως, αν δεν κάνεις δουλειά, ή αν δεν το χεις, δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις παραπάνω από 9 μήνες με 1 χρόνο. Θα σε διώξουν.

Στην Ελλάδα πρέπει να κατευθυνθούν λεφτά στην έρευνα, και να προστατευτούν οι νέοι ερευνητές, είτε PhD, είτε postdoc, είτε ECA. Αλλιώς, για ποια ανταγωνιστικότητα μιλάμε, και για ποια καινοτομία;

Ενδιαφέρουσα άποψη για το UK, οι περισσότεροι, ειδικά μετά το Brexit, λένε τα χειρότερα ειδικά για PhD εκεί!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, yanis13 είπε

Ενδιαφέρουσα άποψη για το UK, οι περισσότεροι, ειδικά μετά το Brexit, λένε τα χειρότερα ειδικά για PhD εκεί!

Αν δεν έχεις settled status συνήθως δεν είσαι eligible για υποτροφία. Προ-μπρεξιτ ξεκίνησα και πήρα και το διδακτορικό μου, και συνέχισα post-brexit ως post-doc, πρώτα ως research associate και μετά ως senior research associate σε δύο διαφορετικά προγράμματα και διαφορετικά πανεπιστήμια. Μετά ως lecturer σε low-tier για 8 μήνες, και μεταπήδησα σε Russell Group ως lecturer εδώ και 1 χρόνο. Έχω από καλά λόγια να πώ, έως τα καλύτερα με μικρές εξαιρέσεις (εκεί που έμεινα για λίγο).

Τώρα γιατί κάποιος μπορεί να λέει τα χειρότερα, ίσως προσωπικά βιώματα και δύσκολη προσαρμογή να φταίνε; Κάτι άλλο δεν μπορώ να σκεφτώ. Αν πετύχεις σε μη-συνεργάσιμo supervisor, μπορεί να είσαι αρκετά άτυχος, αλλά έχεις πάντα το δικαίωμα να αλλάξεις όχι μόνο SV αλλά ακόμα και πανεπιστήμιο μέχρι ακόμα και τη χρονιά του write-up αν βρεθεί κάποιος να σε θέλει.

Και το λέω αυτό έχοντας δεί περιπτώσεις που πέφτουν στην κατηγορία "ότι χειρότερο", αλλά τα παιδιά ξέμπλεξαν εύκολα, γιατί οι επιτροπές σε αυτές τις περιπτώσεις θα κοιτάξουν να βοηθήσουν τον φοιτητή να τελειώσει (αλλιώς χτυπάει άσχημα στα retainment - completion rates). Όμως θα κοιτάξουν και να μη βγεί η "βρωμα" του τι έγινε προς τα έξω, αλλά αυτή είναι μια μεγάλη και άσχετη κουβέντα.

Δεν είναι όλα ρόδινα, αλλά οι ευκαιρίες πάντα ήταν πολλές. Θέλει μια πολύ δυναμική νοοτροπία, και να είσαι μέρος της κουλτούρας. 

Και πάντα, απλά η άποψη μου, μπορεί να ζώ σε μια φούσκα.

Επεξ/σία από RedEnergy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...