Προς το περιεχόμενο

Το ChatGPT θέτει ρεκόρ για την ταχύτερα αναπτυσσόμενη βάση χρηστών στην ιστορία


alion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την Τετάρτη, το Reuters ανέφερε ότι το AI bot, το ChatGPT, έφτασε περίπου τα 100 εκατομμύρια ενεργούς μηνιαίους χρήστες τον περασμένο μήνα, μόλις 60 μέρες από την κυκλοφορία του.

Η επίδοση αυτή το καθιστά "την ταχύτερα αναπτυσσόμενη καταναλωτική εφαρμογή στην ιστορία", σύμφωνα με ερευνητικό σημείωμα της επενδυτικής τράπεζας UBS. Συγκριτικά, το TikTok χρειάστηκε εννέα μήνες για να φτάσει τα 100 εκατομμύρια μηνιαίους χρήστες και το Instagram περίπου 2,5 χρόνια, σύμφωνα με τον ερευνητή της UBS, Lloyd Walmsley.

«Στα 20 χρόνια που παρακολουθούμε τον χώρο του Διαδικτύου, δεν μπορούμε να θυμηθούμε ταχύτερη εξέλιξη στη βάση χρηστών μιας καταναλωτικής διαδικτυακής εφαρμογής», αναφέρει το Reuters. Επιπλέον αναφέρει ότι τα στοιχεία της UBS προέρχονται από την εταιρεία αναλύσεων Similar Web, η οποία αναφέρει ότι περίπου 13 εκατομμύρια μοναδικοί επισκέπτες χρησιμοποίησαν το ChatGPT κάθε μέρα τον Ιανουάριο, αριθμός διπλάσιος από αυτό του Δεκεμβρίου.

Το ChatGPT είναι ένα συνομιλιακό μεγάλο μοντέλο γλώσσας (LLM) που μπορεί να συζητήσει σχεδόν οποιοδήποτε θέμα σε σχεδόν ανθρώπινο επίπεδο. Διαβάζει τα συμφραζόμενα και απαντάει εύκολα σε ερωτήσεις, αν και μερικές φορές όχι με αληθινά στοιχεία (η βελτίωση της ακρίβειάς του βρίσκεται σε εξέλιξη). Αφού ξεκίνησε ως δωρεάν δημόσια beta έκδοση στις 30 Νοεμβρίου, το GPT-3 powered AI bot έχει προκαλέσει δέος, θαυμασμό και φόβο μεταξύ άλλων στην εκπαίδευση, την ασφάλεια υπολογιστών και τα οικονομικά. Έχει ταρακουνήσει την τεχνολογική βιομηχανία, προκαλώντας μια επένδυση ύψους 10 δισεκατομμυρίων δολαρίων από τη Microsoft, βάζοντας τη Google σε ανησυχίες.

Επίσης, την Τετάρτη, η OpenAI ανακοίνωσε το ChatGPT Plus, μια συνδρομητική υπηρεσία 20 δολαρίων το μήνα που θα προσφέρει στους χρήστες ταχύτερους χρόνους απόκρισης, προνομιακή πρόσβαση στο ChatGPT κατά τη διάρκεια των περιόδων αιχμής και πρόσβαση κατά προτεραιότητα σε νέες λειτουργίες. Πρόκειται για μια προσπάθεια να συμβαδίσει με την έντονη ζήτηση για το ChatGPT, η οποία έχει δει συχνά τον ιστότοπο να αρνείται την πρόσβαση σε χρήστες λόγω υπερβολικής κίνησης.

Τις τελευταίες δεκαετίες, οι ερευνητές έχουν παρατηρήσει ότι οι ρυθμοί υιοθέτησης της τεχνολογίας επιταχύνονται, με εφευρέσεις όπως το τηλέφωνο, η τηλεόραση και το Διαδίκτυο να χρειάζονται μικρότερα χρονικά διαστήματα για να φτάσουν σε μαζικούς αριθμούς χρηστών. Θα είναι τα εργαλεία δημιουργικής τεχνητής νοημοσύνης τα επόμενα σε αυτόν τον κατάλογο; Με το είδος της πορείας που παρουσιάζει το ChatGPT, είναι απολύτως πιθανό.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι το ChatGPT για το οποίο γίνεται τόσος μεγάλος θόρυβος και πως μπορεί να εξυπηρετήσει στην καθημερινότητα; 

 

Μπορούμε να πούμε δηλαδή πως είναι μια μοντέρνα έκδοση ΆΙ της μηχανής αναζήτησης της Google?

Επεξ/σία από corsa2
  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, corsa2 είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι το ChatGPT για το οποίο γίνεται τόσος μεγάλος θόρυβος και πως μπορεί να εξυπηρετήσει στην καθημερινότητα; 

Μπορούμε να πούμε δηλαδή πως είναι μια μοντέρνα έκδοση ΆΙ της μηχανής αναζήτησης της Google?

 

11 λεπτά πριν, corsa2 είπε

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι είναι το ChatGPT για το οποίο γίνεται τόσος μεγάλος θόρυβος και πως μπορεί να εξυπηρετήσει στην καθημερινότητα; 

Μπορούμε να πούμε δηλαδή πως είναι μια μοντέρνα έκδοση ΆΙ της μηχανής αναζήτησης της Google?

Γιατι δε μπαινεις να το δεις μονος σου; Κανε του μια ερωτηση, ζητα να σου λυσει μια ασκηση, να σου γραψει ενα προγραμμα να διαπιστωσεις μονο σου προς τι ο ντορος...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλέον καθημερινή χρήση στη δουλειά.

Του δίνω δικά μου κομμάτια κώδικα και του λέω στρογγυλοποιήσέ μου αυτή τη μεταβλητή, πρόσθεσε άλλη μια boolean παραμετρο στη μεθοδο, γυρνα τα path variables σε parameters κλπ κλπ

Και μου δίνει πίσω τον αλλαγμένο κώδικα.

Είναι σαν να έχω έναν γρήγορο highly skilled βοηθό που ξέρει σχεδόν τα πάντα

  • Like 15
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Snolly είπε

Πλέον καθημερινή χρήση στη δουλειά.

Του δίνω δικά μου κομμάτια κώδικα και του λέω στρογγυλοποιήσέ μου αυτή τη μεταβλητή, πρόσθεσε άλλη μια boolean παραμετρο στη μεθοδο, γυρνα τα path variables σε parameters κλπ κλπ

Και μου δίνει πίσω τον αλλαγμένο κώδικα.

Είναι σαν να έχω έναν γρήγορο highly skilled βοηθό που ξέρει σχεδόν τα πάντα

Πως το χρησιμοποιείτε ρε παιδιά όλοι. εγώ όποτε μπαίνω μου λέει 

ChatGPT is at capacity right now

Get notified when we're back

Όποτε όμως.. καμία φορά δεν με άφησε να ρωτήσω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, vasim είπε

Πως το χρησιμοποιείτε ρε παιδιά όλοι. εγώ όποτε μπαίνω μου λέει 

ChatGPT is at capacity right now

Get notified when we're back

Όποτε όμως.. καμία φορά δεν με άφησε να ρωτήσω. 

Είναι σαν να μιλάς σε κάποιον άνθρωπο, συνομιλάς σαν το messenger ένα πράγμα και σου δίνει απαντήσεις (και ελληνικά μπορεί αλλά θέλει ακόμη λίγο δουλειά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Snolly είπε

Πλέον καθημερινή χρήση στη δουλειά.

Του δίνω δικά μου κομμάτια κώδικα και του λέω στρογγυλοποιήσέ μου αυτή τη μεταβλητή, πρόσθεσε άλλη μια boolean παραμετρο στη μεθοδο, γυρνα τα path variables σε parameters κλπ κλπ

Και μου δίνει πίσω τον αλλαγμένο κώδικα.

Είναι σαν να έχω έναν γρήγορο highly skilled βοηθό που ξέρει σχεδόν τα πάντα

άμα είναι τόσο καλό, πρόσεξε μη σου πάρει τη δουλειά, νεολουδιτικά μιλώντας 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, KnightRider είπε

Είναι σαν να μιλάς σε κάποιον άνθρωπο, συνομιλάς σαν το messenger ένα πράγμα και σου δίνει απαντήσεις (και ελληνικά μπορεί αλλά θέλει ακόμη λίγο δουλειά)

όχι δεν με κατάλαβες, εννοώ πως καταφέρατε να μπείτε. Εμένα μου βγάζει πάντα αυτό το μήνυμα.

 

Α.. τώρα με άφησε να κάνω register και του έστειλα το κινητό μου να μου απαντήσει αλλά το sms δεν ήρθε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι συναρπαστικό και παράλληλα τρομακτικό το τι δυνατότητες έφτασε να έχει η AI. 

Χαιρόμαστε προς το παρόν που είναι εργαλείο μέχρι που θα αρχίσουν να εξαφανίζονται δουλειές που θα καλύπτονται αποκλειστικά και μόνο από AI πλέον. 

 

Απίστευτο εργαλείο το ChatGPT.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Stavrakas13 είπε

Είναι συναρπαστικό και παράλληλα τρομακτικό το τι δυνατότητες έφτασε να έχει η AI. 

Χαιρόμαστε προς το παρόν που είναι εργαλείο μέχρι που θα αρχίσουν να εξαφανίζονται δουλειές που θα καλύπτονται αποκλειστικά και μόνο από AI πλέον. 

Απίστευτο εργαλείο το ChatGPT.

Ανυπομονώ να δω τι καλούδια θα έχει το GPT-4 που έχει σχεδόν 1000 φορές περισσότερα training inputs.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...