Προς το περιεχόμενο

Προτεινετε Horror ταινιες!


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Διαφωνούμε για conjuring και decent. Παραμένουν εξαιρετικά. Η τριλογία conjuring είναι ίσως η καλύτερη σύγχρονη σειρά τρόμου με αποκορύφωμα το 2.

Υπάρχουν καλά στοιχεία και καλές σκηνές και στις δύο ταινίες, μπορώ να καταλάβω ότι αρέσουν σε κάποιον.

Στο Conjuring το δίδυμο των προταγωνιστών μου φάνηκε κάπως cringe λόγω του πως χειριζόταν το σενάριο την ιδιότητά τους ως ερευνητές (λίγο σαν super heroes). Υπήρχε μια υποβόσκουσα ανάλαφρη χροιά (για να μην πω disney-ίλα), έλειπε το βάρος της κατάστασης, δεν με έπειθε ότι συμβαίνει κάτι σοβαρό. Περισσότερο είναι σαν μια βόλτα σε ένα τρενάκι του τρόμου σε κάποιο λούνα παρκ παρά σαν ένα στιβαρό horror movie. 

Το Descent έπασχε από σενάριο (ανύπαρκτο βασικά). Οκ, κλειστοφοβικό είναι, αλλά δεν μου λέει κάτι μόνο αυτό. Δεν έγινε τίποτα, πέρα από την έκπληξη στη μέση της ταινίας. Μου φάνηκε κάπως "λίγο" και κουραστικό. 

Το τελικό μου συμπέρασμα είναι ότι είναι και τα δύο μέτρια. Έχουν ωραίες σκηνές και καλά στοιχεία (ατμόσφαιρα πχ) χωρίς όμως να ξεφεύγουν από τη μετριότητα όταν τα εξετάζω ως ολοκληρωμένες εμπειρίες. Ένα 6/10 και για τα δύο νομίζω είναι αντιπροσωπευτικό όταν έχω στο μυαλό μου το τι υπάρχει για να δει κάποιος από horror movies.

 

Edit: Μόλις τώρα κοίταζα τι έχει κάνει ο σκηνοθέτης του Conjuring. Δεν μου κάνει εντύπωση που μου φάνηκε μέτριο. Το Conjuring θεωρώ είναι το καλύτερό του. (Το Saw όταν το ξαναείδα πριν λίγο καιρό μου φάνηκε μέγιστη βλακεία. Απορώ πως νόμιζα ότι μου είχε αρέσει όταν είχε πρωτοβγεί).

Edit2: Βλέπω είναι παραγωγός σε ταινία Salem's Lot (δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα)...

Επεξ/σία από SalemsLot
  • Like 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 103
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Speak No Evil (2022)

Κρίμα γιατί θα μπορούσε αυτή η ταινία να είναι εύκολα καλύτερη, όμως ο σκηνοθέτης - συνειδητά υποθέτω - κάνει κάποια πράγματα που εκνευρίζουν στο μέγιστο τον θεατή επειδή είναι μη λογικά. 

Ένα ζευγάρι επισκέπτεται για το σαββατοκύριακο ένα άλλο ζευγάρι που γνώρισαν πρόσφατα. Η παράξενη συμπεριφορά των οικοδεσποτών φέρνει σε αμηχανία τους φιλοξενούμενους.

Έχουμε δει κάτι αντίστοιχο σε μεγαλύτερη κλίμακα στο Midsommar, όμως εδώ τα σκηνικά που φέρνουν σε αμηχανία είναι απλώς λίγο κάπως πιο τραβηγμένες συμπεριφορές από το καθιερωμένο και όχι κάτι το εντελώς ξένο (όπως στο Midsommar πχ). Αυτό είναι που κάνει και ενδιαφέρουσα την ταινία. Νιώθεις το horror μέσα από καθημερινές κάπως εκκεντρικές συμπεριφορές.

Κρατάει το ενδιαφέρον ως το τέλος, δεν είναι καθόλου ανιαρή, αλλά δυστυχώς για εμένα η εσκεμμένη επιλογή του σκηνοθέτη να συμβαίνουν μη λογικά πράγματα (αντίστοιχα του πάω μόνος στο σκοτάδι να με φάει το φάντασμα), για να διαφέρει ίσως ή για να προκαλέσει τον θεατή, μου προκαλεί δυσαρέσκεια και μεταστρέφει την θετική μου γνώμη.

Ένα 6,5/10 (άνω του μετρίου) το τοποθετεί εκεί που πρέπει. Είναι κάτι διαφορετικό που αξίζει μια θέαση από φίλους των horror movies.

Επεξ/σία από SalemsLot
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Longlegs (2024)

 

Το είδα χθες σε μια κατάμεστη αίθουσα και μου έκανε εντύπωση γιατί μιλάμε για ταινία του Oz Perkins. Ίσως η παρουσία του Nicolas Cage, ίσως η κάποια παραπάνω προώθηση, δεν ξέρω.

Όσοι έχουν δει τις παλαιότερες ταινίες του εν λόγω σκηνοθέτη (γιου του πρωταγωνιστή του Ψυχώ) ξέρουν ότι μιλάμε για μια ιδιαίτερη περίπτωση δημιουργού με ιδιαίτερο προσωπικό ύφος ταγμένο στον διαβολικό τρόμο.

Εδώ και πάλι η πηγή του κακού είναι ο διάβολος αλλά η πλοκή είναι δομημένη καλύτερα και το σενάριο καλοδουλεμένο.

Μια νέα πράκτορας του FBI αναλαμβάνει μια υπόθεση κατά συρροή δολοφόνου που είναι άλυτη για πάνω από 20 χρόνια και ξαφνικά σα να ενεργοποιείται πάλι καθώς οι φόνοι πληθαίνουν.

Ωραία ατμόσφαιρα, ωραίες ερμηνείες, σασπένς τρόμος μυστήριο και φρίκη σε ίσες δόσεις και ένα ανατρεπτικό τέλος αυτοθυσίας που σε ανταμείβει για 1:40'

 

 

 

s-l1200.webp

IMG_20240712_210305614.jpg

Επεξ/σία από suspiria
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, maximusgr είπε

Είδα το Longlegs και ήταν σκέτη απογοήτευση. Πολύ πρόμο για μια μετριότητα επιεικώς. 4/10

κοιταω το προμο, και η εντυπωση που ειχα ειναι οτι το παρουσιαζουν κατι σαν το νεο Silcence of the Lambs, αλλα αυτο το πραμα μονο mystery thriller δεν πρεπει ναναι. και τυχαια διαβαζω αμεσως μετα σχολια απο καποιον που την ειδε. και ελεγε ακριβως το ιδιο, οτι δεν εχει ουτε μυστηριο, ουτε θριλερ ειναι.

παντα με τις ταινιες τρομου, οποτε ακους πολλα κερασια..

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και συ τωρα ψηθηκες περισσοτερο απο τη μιση προταση χωρις ιχνος κριτικης ή αναλυσης που εγραψε ο φιλος παρα απο αυτα που εγραψα εγω ε;

εγω θα ελεγα δες την πρωτα και βγαλε τα δικα σου συμπερασματα. και αν δεν θες να δωσεις 8,5€ περιμενε να βγει σε τορεντ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, KilliK είπε

κοιταω το προμο, και η εντυπωση που ειχα ειναι οτι το παρουσιαζουν κατι σαν το νεο Silcence of the Lambs, αλλα αυτο το πραμα μονο mystery thriller δεν πρεπει ναναι. και τυχαια διαβαζω αμεσως μετα σχολια απο καποιον που την ειδε. και ελεγε ακριβως το ιδιο, οτι δεν εχει ουτε μυστηριο, ουτε θριλερ ειναι.

παντα με τις ταινιες τρομου, οποτε ακους πολλα κερασια..

Έτσι όπως ξεκινάει αυτό ακριβώς θυμίζει. Όμως εννοείται πως  ωχριά μπροστά στο αριστούργημα αυτό. Αλλά είναι συγκλονιστική η επιρροή που ασκεί 30+ χρόνια μετά αυτή η ταινία.  

Θα σου πω ότι κάτι πάει να χτίσει, έχει και μια ατμόσφαιρα που σε στιγμές λες α κάτι ωραίο θα δω, αλλά το πράγμα ξεφεύγει τελείως και η ταινία χάνει ταχέως τη γοητεία της όσο περνά η ώρα. 

Να πω ότι οι ερμηνείες είναι καλές. Αλλά το όλο story όπως εξελίσσεται είναι πολύ μα πολύ βαρετό και δεν έχει να προσφέρει τίποτε απολύτως σε κάποιον που βλέπει χρόνια ταινίες του είδους. Επεισόδια από σειρές είναι κλάσεις ανώτερα από αυτό το πράγμα. 

Απλά μου κάνει ενύπωση που στην Αμερική πουλάει πάντα αυτό το θέμα (να μην κάνω spoiler) ακόμα και όταν η ταινία είναι τελείως κενή στον πυρήνα της. Εκτιμώ πως θα αρέσει και στη γενιά που μεγαλώνει με το Tik tok που καταπίνει αμάσητη πολλή σαβούρα που της σερβίρεται.  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

In the Mouth of Madness (1994)

Το έχω δει πολλές φορές και το είδα ξανά εχθές και κάθε φορά μου φαίνεται και καλύτερο. Είναι μία απο τις πιο αγαπημένες μου ταινίες. Τα στοιχεία που την συνθέτουν έχουν παρθεί από μερικά από τα πιο αγαπημένα μου δημιουργήματα στη φανταστική λογοτεχνία. Επιρροές από Stephen King και H.P. Lovecraft σε ένα πρωτότυπο σενάριο που κρατάσει το ενδιαφέρον από την αρχή ως το τέλος.

Ένας ιδιωτικός ερευνητής, ειδικός στο να εξιχνιάζει ασφαλιστικές απάτες, προσλαμβάνεται από μια ασφαλιστική για να ερευνήσει την εξαφάνιση ενός συγγραφέα μυθιστορημάτων τρόμου, του οποίου τα έργα ασκούν, υποτίθεται, παράξενη επίδραση σε όποιον τα διαβάζει.

Η ταινία έχει πολλές από τις πιο στοιχειωμένες σκηνές που έχω δει σε ταινίες τρόμου. Γεμάτη με μυστήριο και αφήγηση του στυλ των βιβλίων των συγγραφέων που προανέφερα, μοιάζει πραγματικά με ένα roller coaster ανατριχιαστικών σκηνικών που διαδέχονται το ένα το άλλο. Η εμπειρία και η έμπνευση του σκηνοθέτη φαίνεται πως αποδίδουν στο μέγιστο. Υπάρχει χιούμορ το οποίο είναι όσο πρέπει, η διάρκεια κατάλληλη, η μουσική '80ίλα αν και 90s, τα ελάχιστα jump scares είναι ήπια και ίσως και χιουμοριστικά, ενώ ο τρόμος αναδύεται ανεπιτήδευτα από την ατμόσφαιρα, τη σκηνοθεσία και το σενάριο.

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει φίλος των ιστοριών του King και του Lovecraft που να μην γοητευτεί από αυτή την ταινία.

Επίσης μου φαίνεται, για πολύ συγκεκριμένους λόγους, ότι έχει επηρεάσει video games όπως Silent Hill και Alan Wake.

10/10

Επεξ/σία από SalemsLot
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, SalemsLot είπε

In the Mouth of Madness (1994)

Το έχω δει πολλές φορές και το είδα ξανά εχθές και κάθε φορά μου φαίνεται και καλύτερο. Είναι μία απο τις πιο αγαπημένες μου ταινίες. Τα στοιχεία που την συνθέτουν έχουν παρθεί από μερικά από τα πιο αγαπημένα μου δημιουργήματα στη φανταστική λογοτεχνία. Επιρροές από Stephen King και H.P. Lovecraft σε ένα πρωτότυπο σενάριο που κρατάσει το ενδιαφέρον από την αρχή ως το τέλος.

Ένας ιδιωτικός ερευνητής, ειδικός στο να εξιχνιάζει ασφαλιστικές απάτες, προσλαμβάνεται από μια ασφαλιστική για να ερευνήσει την εξαφάνιση ενός συγγραφέα μυθιστορημάτων τρόμου, του οποίου τα έργα ασκούν, υποτίθεται, παράξενη επίδραση σε όποιον τα διαβάζει.

Η ταινία έχει πολλές από τις πιο στοιχειωμένες σκηνές που έχω δει σε ταινίες τρόμου. Γεμάτη με μυστήριο και αφήγηση του στυλ των βιβλίων των συγγραφέων που προανέφερα, μοιάζει πραγματικά με ένα roller coaster ανατριχιαστικών σκηνικών που διαδέχονται το ένα το άλλο. Η εμπειρία και η έμπνευση του σκηνοθέτη φαίνεται πως αποδίδουν στο μέγιστο. Υπάρχει χιούμορ το οποίο είναι όσο πρέπει, η διάρκεια κατάλληλη, η μουσική '80ίλα αν και 90s, τα ελάχιστα jump scares είναι ήπια και ίσως και χιουμοριστικά, ενώ ο τρόμος αναδύεται ανεπιτήδευτα από την ατμόσφαιρα, τη σκηνοθεσία και το σενάριο.

Δεν πιστεύω ότι υπάρχει φίλος των ιστοριών του King και του Lovecraft που να μην γοητευτεί από αυτή την ταινία.

Επίσης μου φαίνεται, για πολύ συγκεκριμένους λόγους, ότι έχει επηρεάσει video games όπως Silent Hill και Alan Wake.

10/10

Αν σκεφτούμε ότι το Alan Wake έχει επηρεαστεί από Stephen King, τότε ναι.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, -WISE- είπε

Αν σκεφτούμε ότι το Alan Wake έχει επηρεαστεί από Stephen King, τότε ναι.  :D

Όχι όχι δεν είναι μόνο αυτό.

Αν έχεις δει το In the mouth of madness:

Spoiler

Στην ταινία ο Sutter Cane γράφει το βιβλίο in the mouth of madness, στο οποίο αυτά που γίνονται είναι αυτά που δείχνει η ταινία. Δηλαδή ό,τι συμβαίνει, συμβαίνει επειδή έχει γραφτεί στο βιβλίο. Αυτό μου θύμισε Alan Wake συγκεκριμένα.

Πέρα από το feeling και όλα τα άλλα κοινά, που ναι είναι επηρεασμένα από Stephen King και το in the mouth of madness και το Alan Wake.

Επεξ/σία από SalemsLot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The Exorcist (1973) Η ιστορία ενός κοριτσιού που δαιμονίζεται και ο εξορκισμός που ακολουθεί. Ένα από τα πιο κλασικά και τρομακτικά έργα του είδους.

Halloween (1978) Ο Michael Myers επιστρέφει στην γενέτειρά του για να συνεχίσει το φονικό του έργο. Μια κλασική ταινία slasher.

Hereditary 2018) Μια οικογένεια ανακαλύπτει σκοτεινά μυστικά μετά τον θάνατο της γιαγιάς. Εξαιρετική ατμόσφαιρα και ψυχολογικό τρόμο

Get Out (2017) Ένας νεαρός Αφροαμερικανός επισκέπτεται την οικογένεια της λευκής κοπέλας του και ανακαλύπτει μια τρομακτική αλήθεια.

The Witch (2015) Η ιστορία μιας οικογένειας στη Νέα Αγγλία του 17ου αιώνα που πέφτει θύμα μαγείας και παράνοιας.

The Babadook (2014) Μια χήρα και ο γιος της έρχονται αντιμέτωποι με έναν δαίμονα από ένα παιδικό βιβλίο.

Scream (1996) Ένας μασκοφόρος δολοφόνος τρομοκρατεί μια ομάδα εφήβων, αναβιώνοντας το είδος των slasher ταινιών.

A Nightmare on Elm Street (1984) Ο Freddy Krueger στοιχειώνει τα όνειρα των εφήβων της οδού Elm και τους σκοτώνει μέσα στον ύπνο τους.

The Conjuring (2013) Οι ερευνητές του υπερφυσικού Ed και Lorraine Warren προσπαθούν να βοηθήσουν μια οικογένεια που βιώνει τρομακτικά φαινόμενα στο σπίτι τους.

Insidious (2010) Ένα αγόρι πέφτει σε κώμα και οι γονείς του ανακαλύπτουν ότι η ψυχή του έχει παγιδευτεί σε μια δαιμονική διάσταση. 

Black Swan (2010) Μια μπαλαρίνα χάνει σταδιακά την επαφή με την πραγματικότητα καθώς προετοιμάζεται για τον ρόλο της ζωής της.

The Lighthouse (2019) Δύο φαροφύλακες απομονώνονται σε έναν απομακρυσμένο φάρο και βυθίζονται στην παράνοια.

The Texas Chain Saw Massacre (1974) Μια ομάδα φίλων πέφτει θύμα μιας οικογένειας κανιβάλων στο Τέξας.

Evil Dead II (1987) Ο Ash αντιμετωπίζει δαίμονες και τέρατα σε μια απομονωμένη καλύβα στο δάσος. Συνδυάζει τρόμο και μαύρη κωμωδία.

Επεξ/σία από Raylan
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχει αναφερθεί στο θέμα με ταινίες ,βάζω στη κατηγορία από τα καλύτερα χορορ το 

in the mouth  of madness με ένα πολύ κσλο Sam neal 

Όσοι δε το δατε Δείτε το και από προχτές 

h ταινία είναι σαν να βλέπεις ένα άσχημο εφιάλτη που όταν το βλέπεις και ξυπνάς ,ανοίγεις τηλεόραση να δεις επανάληψη Καινούργιου😂 να ηρεμήσεις 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/7/2024 στις 11:57 ΠΜ, suspiria είπε

Longlegs (2024)

 

Το είδα χθες σε μια κατάμεστη αίθουσα και μου έκανε εντύπωση γιατί μιλάμε για ταινία του Oz Perkins. Ίσως η παρουσία του Nicolas Cage, ίσως η κάποια παραπάνω προώθηση, δεν ξέρω.

Όσοι έχουν δει τις παλαιότερες ταινίες του εν λόγω σκηνοθέτη (γιου του πρωταγωνιστή του Ψυχώ) ξέρουν ότι μιλάμε για μια ιδιαίτερη περίπτωση δημιουργού με ιδιαίτερο προσωπικό ύφος ταγμένο στον διαβολικό τρόμο.

Εδώ και πάλι η πηγή του κακού είναι ο διάβολος αλλά η πλοκή είναι δομημένη καλύτερα και το σενάριο καλοδουλεμένο.

Μια νέα πράκτορας του FBI αναλαμβάνει μια υπόθεση κατά συρροή δολοφόνου που είναι άλυτη για πάνω από 20 χρόνια και ξαφνικά σα να ενεργοποιείται πάλι καθώς οι φόνοι πληθαίνουν.

Ωραία ατμόσφαιρα, ωραίες ερμηνείες, σασπένς τρόμος μυστήριο και φρίκη σε ίσες δόσεις και ένα ανατρεπτικό τέλος αυτοθυσίας που σε ανταμείβει για 1:40'

 

 

 

s-l1200.webp

IMG_20240712_210305614.jpg

Η αληθεια ειναι οτι απο την μια μερια εχει φαει τρελο προμο(οπου ακους πολλα κερασια ομως...) και σε συνδιασμο με τον perkins ο οποιος εχει το ταλεντο για τετοιου ειδους ταινιες, παροτι του λειπουν πραγματα για να ανεβει επιπεδο, σε βαζουν στο τρυπακι και λες μαλλον ειναι καλη θα την δω. Απο τη  αλλη εχει διφορουμενες κριτικες σε αλλους αρεσει ενω αλλοι την θαβουν και παραλληλα παιζει ο κειτζ τον οποιο τον θεωρω την μεγαλυτερη απατη σαν ηθοποιο και τον  αποφευγω σαν τον διαολο το λιβανι οποτε σε βαζει σε σκεψεις αν θα την δεις. Προσωπικα θα προτιμησω να αποφυγω να δωσω τα λεφτα του σινεμα ομως θα περιμενω να βγει σε τορεντ και θα την δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταινία που δεν ήταν μουφα πάντως είναι το First omen. Άξια! Συνεχίζει τον μύθο του Omem και του Damien ως prequel. Εξαιρετική σε όλα. Εύκολα το καλύτερο omen μετά το πρώτο και στέκεται επάξια δίπλα του. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...