Προς το περιεχόμενο

Asrock VGA Radeon RX 6600 Challenger D OC 8 GB 279€ @ Plaisio


intruder99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, qwertyuiop2 είπε

Οκ, άρα για όσους τη βγάζουμε με 1080 προς το παρόν με μια ταπεινή rx 570 / 580, η αναβάθμιση δεν έχει κανένα νόημα.

Εξαρτάται. 

Από διπλάσια έως τριπλάσια fps πάνω θα είναι. 

Το νόημα της αναβάθμισης όμως για τον καθενα ειμαι υποκειμενικο. 

12 λεπτά πριν, Pwpwpw είπε

1440p με πολλές υποχωρήσεις γιατί με κάποιες υποχωρήσεις παιζει η 6700 που έχω και ειναι αρκετά ταχύτερη. Προσωπικά  θεωρώ ότι η 6600 είναι καθαρά 1080p καρτα. 

Είναι περιπου 10% κάτω από 6600xt στα ίδια περιπου fps με την rx 5700.

Μια χαρά παιζει 1440p με κάποιες παραχωρησεις. 

 

 

1440p_Average.png

Επεξ/σία από bonorov
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν αξιζει τετοια τιμη .....ακομα και με τα 2 παιχνιδια ειναι ακριβη .

Λογικα τωρα που θα αρχισουν να βγαινουν και τα μικροτερα μοντελα τις νεας σειρας , δεν θα πεσουν οι τιμες και αλλο ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, PetrosKK είπε

Δεν αξιζει τετοια τιμη .....ακομα και με τα 2 παιχνιδια ειναι ακριβη .

Λογικα τωρα που θα αρχισουν να βγαινουν και τα μικροτερα μοντελα τις νεας σειρας , δεν θα πεσουν οι τιμες και αλλο ? 

εαν περιμενεις παντα για κατι καλυτερο μαντεψε ? δεν θα παρεις ποτε τπτ

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, forgotten είπε

εαν περιμενεις παντα για κατι καλυτερο μαντεψε ? δεν θα παρεις ποτε τπτ

10e φτηνοτερα και με τα ιδια παιχνιδια ,  ειχε πριν τρεις μηνες στο black friday  . Οποιος ηταν να παρει , πηρε η αυτη η την 6700 . 

Κατ εμε , ας περιμενουμε λιγακι ακομα ..... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PetrosKK είπε

10e φτηνοτερα και με τα ιδια παιχνιδια ,  ειχε πριν τρεις μηνες στο black friday  . Οποιος ηταν να παρει , πηρε η αυτη η την 6700 . 

Κατ εμε , ας περιμενουμε λιγακι ακομα ..... 

Εντάξει εσυ αμα θες περιμενε και μεινε με ό,τι καρτα εχεις. Προς τι ο πλυθηντικός; Όποιος θελει καρτα τώρα, αγοράζει τώρα, όχι σε 2 χρονια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Οκ, άρα για όσους τη βγάζουμε με 1080 προς το παρόν με μια ταπεινή rx 570 / 580, η αναβάθμιση δεν έχει κανένα νόημα.

Έχει γιατί θα παίζεις με περισσότερα frames και όλα μαξαρισμένα.

3 ώρες πριν, PetrosKK είπε

Δεν αξιζει τετοια τιμη .....ακομα και με τα 2 παιχνιδια ειναι ακριβη .

Λογικα τωρα που θα αρχισουν να βγαινουν και τα μικροτερα μοντελα τις νεας σειρας , δεν θα πεσουν οι τιμες και αλλο ? 

Και σε 5 χρόνια θα κοστίζει 50 ευρώ. Να περιμένουμε μέχρι τότε; Είναι ήδη προηγούμενη γενιά και είναι σε εξαιρετική τιμή για αυτά που δίνει.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Armoral είπε

Έχει γιατί θα παίζεις με περισσότερα frames και όλα μαξαρισμένα.

Και σε 5 χρόνια θα κοστίζει 50 ευρώ. Να περιμένουμε μέχρι τότε; Είναι ήδη προηγούμενη γενιά και είναι σε εξαιρετική τιμή για αυτά που δίνει.

Χωρια που ετσι οπως εχει παει μεχρι τωρα, η επομενη γενια μπορει να ειναι κανα 10-15% γρηγοροτερη με τιμη 30% ακριβοτερη....😵💫😵😵💫

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν ειναι να δωσεις 333 ευρω απο σκρουτζ για rx 6600 που δεν ειναι xt ουτε oc δινεις 346 και παιρνεις αυτο που ειναι +28% στα benchmarks σε σχεση με την rx 6600 και ειναι και καρταρα.

https://www.skroutz.gr/s/35993626/Gigabyte-Radeon-RX-6650-XT-8GB-GDDR6-Gaming-OC-Κάρτα-Γραφικών-GV-R665XTGAMING-OC-8GD.html

Επεξ/σία από stelanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, qwertyuiop2 είπε

Οκ, άρα για όσους τη βγάζουμε με 1080 προς το παρόν με μια ταπεινή rx 570 / 580, η αναβάθμιση δεν έχει κανένα νόημα.

Είχα την 570 και πήρα την powercolor 6600.Μερα με την νύχτα..κ πολύ πιο δροσερό το σύστημα επίσης..η 6600 καίει Μαξ 100 watt.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια βοήθεια γιατί έχω πολλά χρόνια να πάρω GPU και έχω χάσει επεισόδια. Δεν είμαι hardcore gamer αλλά πού και που θέλω να παίζω αξιοπρεπώς μερικά παιχνίδια που μου αρέσουν (πχ Red Dead Redemption 2). Αυτό που δεν ξέρω είναι αν σηκώνει μια τέτοια κάρτα το σύστημά μου.

Η μητρική μου είναι η Gigabyte H87-D3H

Επεξεργαστής ο Intel Core i5-4570

Μνήμη 16gb

Τροφοδοτικό XFX TS Series 550W 

Οθόνη DELL U2412M

Μπορώ να προσθέσω μια RX 6600 χωρίς να χρειαστεί άλλη αναβάθμιση; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, TravisBickle είπε

Παιδιά μια βοήθεια γιατί έχω πολλά χρόνια να πάρω GPU και έχω χάσει επεισόδια. Δεν είμαι hardcore gamer αλλά πού και που θέλω να παίζω αξιοπρεπώς μερικά παιχνίδια που μου αρέσουν (πχ Red Dead Redemption 2). Αυτό που δεν ξέρω είναι αν σηκώνει μια τέτοια κάρτα το σύστημά μου.

Η μητρική μου είναι η Gigabyte H87-D3H

Επεξεργαστής ο Intel Core i5-4570

Μνήμη 16gb

Τροφοδοτικό XFX TS Series 550W 

Οθόνη DELL U2412M

Μπορώ να προσθέσω μια RX 6600 χωρίς να χρειαστεί άλλη αναβάθμιση; 

 

 

ναι. Πάρτην. Μια χαρά είναι για το σύστημά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TravisBickle είπε

Παιδιά μια βοήθεια γιατί έχω πολλά χρόνια να πάρω GPU και έχω χάσει επεισόδια. Δεν είμαι hardcore gamer αλλά πού και που θέλω να παίζω αξιοπρεπώς μερικά παιχνίδια που μου αρέσουν (πχ Red Dead Redemption 2). Αυτό που δεν ξέρω είναι αν σηκώνει μια τέτοια κάρτα το σύστημά μου.

Η μητρική μου είναι η Gigabyte H87-D3H

Επεξεργαστής ο Intel Core i5-4570

Μνήμη 16gb

Τροφοδοτικό XFX TS Series 550W 

Οθόνη DELL U2412M

Μπορώ να προσθέσω μια RX 6600 χωρίς να χρειαστεί άλλη αναβάθμιση; 

 

 

Θα έχεις κάποιο μπουκάλι αλλά είναι ότι καλύτερο μπορείς να βάλεις από άποψη  vfm.

 

Για όσους λένε ότι δεν αξίζει η εν λόγω κάρτα...

Η 6600 είναι από τις πιο vfm κάρτες εδώ και μήνες.

Ναι έχει ξαναυπάρξει κοντά σε αυτά τα χρήματα μα εδώ μιλάμε για μεγάλο κατάστημα, με άμεση διάθεση και δυνατότητα ακόμη και δόσεων χωρίς πιστωτική +τα 3 έτη εγγύησης.

Είναι καλή περίπτωση, με εξαίρεση προβληματικά παιχνίδια όπως το cyberpunk, μαξαρει τα παιχνίδια σε 1080p ενώ με υποχωρήσεις παίζει και 2k αρκετά καλά.

Η σύγκριση με rx 570/580 δεν έχει λογική, μιλάμε για νύχτα μέρα, το αν αξίζει η μετάβαση είναι καθαρά υποκειμενικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι κωμικοτραγικό, πόσο δεν αξίζει η αγορά κάρτας γρααφικών αυτή την περίοδο, ακόμα και σε μικρότερες κατηγορίες.

To συγκεκριμένο είναι μία σεβαστή προσφορά σε αυτή την κατηγορία για όποιον ψάχνει αυτή την περίοδο.

Έλεγα μήπως άξιζε για να αναβαθμίσω το pc του ξαδέρφου μου, αλλά τελικά δεν, γιατί είναι περίπου στα ίδια με την 5600xt που του είχα πάρει πριν 2.5 χρόνια.

Και η πλάκα είναι ότι τότε την είχα πάρει στα 199€ 😅.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...