Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, koprodogis είπε

Κόψε μία λωρίδα χαρτί και έχοντας το παράθυρο κλειστό και ασφαλισμένο τοποθέτησέ το σε σημεία που πιστεύεις έχει το κενό που αναφέρεις, αν το χαρτί δε σφηνώνει έχεις θέμα. Το να μην είναι αλφάδι το κούφωμα, να έχει τερματίσει χωρίς λόγο τις βίδες περιμετρικά και να τραβάνε την κάσα, να μην έχει βάλει έστω μία σιλικόνη  περιμετρικά είναι ας το πούμε κακή τοποθέτηση.
Αν δε θέλει να έρθει να τα φτιάξει απλά βγάλε φωτογραφίες και στείλε φωτο στη Θερμοπλαστική, σίγουρα θα έρθει μετά γιατί τα 10 χρόνια εγγύηση κάποιος τα έδωσε!!

Αν εχει αγνοια οτι και να κανει δε μπορει να το φτιαξει.

Αλφαδι δεν εχω δει να χρησιμοποιειται γενικα ποτε. Δηλαδη 20+ συνεργεια που εχω δει παει με το ματι και βασιζονται στη μαρμαροποδια που βολευει ολους.

Αν ασφαλιζει κλεινει μια χαρα. Γενικα εβαλε τεραστιες βιδες σιγουρα μισο μετρο βαθος, αμφιβαλω αν βγαινουν πλεον θα θελει πολυ δυνατο impact.

H θερμοπλαστικη το μονο που μπορουσαν να κανουν ειναι να μου προτεινουν αλλον για αλλα κουφωματα που θελω. 

Θα δοκιμασω καποιον αλλο και βλεπουμε. Γενικα δεν εχω βρει σωστο συνεργειο. 

Αλλος εβαλε με θερμοδιακοπη και ελεγε ο μαστορας πως εχει κανει και παθητικο κτηριο και σε μερικα ειχε αφησει κενο και εβλεπες απεξω στο πλαι. Ουτε αφρο ουτε τιποτα. Λιγο ακρυλικο που εσκασε σε λιγες μερες.

Τουλαχιστον με θερμοπλαστικη και αντιστοιχες εταιριες γλιτωνεις κακη κατασκευη, η τοποθετηση ειναι αλλο θεμα. Παραδειγμα πως ηταν τα κουφωματα που ειχαν αλλαξει οι γονεις μου παροτι τους ελεγα να μη παρουν αυτο το μαστορα αλλα θελαν να τελειωνουν

IMAG0012_1.jpg

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Σε συνοικιακά η μικρους κατασκευαστες είναι περίεργα τα πράγματα. Οι περισσότεροι αν και πουλουσαν ενεργειακά κουφώματα μου λεγαν οτι ειναι απατη και τα απλα κουφώματα χωρις θερμοδοακοπη ειναι το ιδιο δεν βλέπεις διαφορα. Πιστεύω οτι σε ενα βαθμο θα ισχύει αλλα τα περισσότερα κουφώματα που εχω δει δε κλείνουν σωστα και μπαζουν.

Εχω βαλει ψυχρο με ενεργειακο τζαμι και σε σχεση με τα παλια αλλα και με την τιμη που τα πληρωσα τα κατατασσω στα VFM!!!  Πως ειναι το ιδιο πραγμα οταν ο υαλοπινακας με το προφιλ να εχουν αξιολογη διαφορα θερμοκρασιας!!!??? και οταν την μεγαλυτερη επιφανεια την καταλαμβανει ο υαλοπινακας!!!

Αυτο που πρεπει να ξερει ο αδαης ενδιαφερομενος οταν εχει σοβαρες απωλειες και απο αλλου δεν θα τον σωσει το κουφωμα με την καλυτερη θερμομονωση!!! Το λεω αυτο γιατι καποιοι δινουν πολλα λεφτα για κουφωματα χωρις να εξετασουν τις υπολοιπες απωλεεις.. Και ετσι εκ των υστερων αισθανονται οτι δεν εκαναν την σωστη επιλογη..

Οι περισσοτεροι επαγγελματιες λενε στον κοσμο με τα καινουργια κουφωματα θα σωθεις..!!! χωρις καν να γνωριζουν τις απωλειες του καθε κτηριου!!! 

Επισης περα απο την κατασκευη των κουφωματων μεγαλο ρολο παιζει και η τοποθετηση! Δηλαδη καλυτερα να δω καποιες φθορες πχ γρατζουνιες/αισθητικο κομματι  παρα να ειναι αψεγαδιαστο αλλα με σκιτζη στην τοποθετηση με συνεπεια την αυξηση της αεροδιαπερατοτητα!

ΥΓ. Ναι ειναι απατη οταν ο τεχνικος δεν γνωριζει πως πρεπει να τοποθετηθει το ενεργειακο μεσα στο ψυχρο με αποτελεσμα και συνεπεια το ενεργειακο να μην δουλευει σωστα..!!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Εχω βαλει ψυχρο με ενεργειακο τζαμι και σε σχεση με τα παλια αλλα και με την τιμη που τα πληρωσα τα κατατασσω στα VFM!!!  Πως ειναι το ιδιο πραγμα οταν ο υαλοπινακας με το προφιλ να εχουν αξιολογη διαφορα θερμοκρασιας!!!??? και οταν την μεγαλυτερη επιφανεια την καταλαμβανει ο υαλοπινακας!!!

Αυτο που πρεπει να ξερει ο αδαης ενδιαφερομενος οταν εχει σοβαρες απωλειες και απο αλλου δεν θα τον σωσει το κουφωμα με την καλυτερη θερμομονωση!!! Το λεω αυτο γιατι καποιοι δινουν πολλα λεφτα για κουφωματα χωρις να εξετασουν τις υπολοιπες απωλεεις.. Και ετσι εκ των υστερων αισθανονται οτι δεν εκαναν την σωστη επιλογη..

Οι περισσοτεροι επαγγελματιες λενε στον κοσμο με τα καινουργια κουφωματα θα σωθεις..!!! χωρις καν να γνωριζουν τις απωλειες του καθε κτηριου!!! 

Επισης περα απο την κατασκευη των κουφωματων μεγαλο ρολο παιζει και η τοποθετηση! Δηλαδη καλυτερα να δω καποιες φθορες πχ γρατζουνιες/αισθητικο κομματι  παρα να ειναι αψεγαδιαστο αλλα με σκιτζη στην τοποθετηση με συνεπεια την αυξηση της αεροδιαπερατοτητα!

ΥΓ. Ναι ειναι απατη οταν ο τεχνικος δεν γνωριζει πως πρεπει να τοποθετηθει το ενεργειακο μεσα στο ψυχρο με αποτελεσμα και συνεπεια το ενεργειακο να μην δουλευει σωστα..!!!!

 

Για αυτο λεω ισως. Ενα σωστό απλο ψυχρο με σωστες κοπες και κατασκευή οπως ορίζει η εταιρεία αν εχει αεροστεγανοτητα θα είναι αρκετα καλά. 

Στο σπιτι μου που εχω απλα ψυχρα οταν φυσαει νιωθεις τον αερα απεξω και οι πορτες οι εσωτερικές κουνιούνται με κλειστα ολα και ρολα. Αλλα δεν εφαρμοζουν καλα ουτε ρεγουλαρονται. 

Για τοποθέτηση δεν εχω βρει σωστο συνεργείο πάντως. Δηλαδη ιδιωτης μου φαίνεται δυσκολο να μπορεσει να βρει και να ειναι σιγουρος. Παθητικά κτλ σπιτια με ειδικους μηχανκμους εχω δει ωραιες τοποθέτησεις αλλα εκει αν με τα συμβόλαια κτλ γυριζουν πισω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Για αυτο λεω ισως. Ενα σωστό απλο ψυχρο με σωστες κοπες και κατασκευή οπως ορίζει η εταιρεία αν εχει αεροστεγανοτητα θα είναι αρκετα καλά. 

Στο σπιτι μου που εχω απλα ψυχρα οταν φυσαει νιωθεις τον αερα απεξω και οι πορτες οι εσωτερικές κουνιούνται με κλειστα ολα και ρολα. Αλλα δεν εφαρμοζουν καλα ουτε ρεγουλαρονται. 

Για τοποθέτηση δεν εχω βρει σωστο συνεργείο πάντως. Δηλαδη ιδιωτης μου φαίνεται δυσκολο να μπορεσει να βρει και να ειναι σιγουρος. Παθητικά κτλ σπιτια με ειδικους μηχανκμους εχω δει ωραιες τοποθέτησεις αλλα εκει αν με τα συμβόλαια κτλ γυριζουν πισω. 

Ειναι συρομενα με κακοτεχνιες και με φθαρμενα βουρτσακια.. 

Ο σωστος μαστορας ειναι ο ειλικρινης! πχ οταν καποια ψευτοκασα ειναι περισσοτερο στραβη απο το επιτρεπτο πρεπει να σου πει φερε οικοδομο.. και οχι να παρει τα μεγαλα κενα με μεγαλυτερους αποστατες!!!

Τι να κανω ρε γ@μοτ@ να ερθω να στα περασω εγω.. Ειμαι πιασμενος και με τα ηλιακα.. Καταλαβες!!!🙄🤐😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
On 06/11/2022 at 14:36, PLACEBO_89 said:

Εχω βαλει ψυχρο με ενεργειακο τζαμι και σε σχεση με τα παλια αλλα και με την τιμη που τα πληρωσα τα κατατασσω στα VFM!!! 

Και δεν σου "δακρύζουν" τα κουφώματα όταν έχει αρκετό κρύο έξω?

On 06/11/2022 at 14:36, PLACEBO_89 said:

Αυτο που πρεπει να ξερει ο αδαης ενδιαφερομενος οταν εχει σοβαρες απωλειες και απο αλλου δεν θα τον σωσει το κουφωμα με την καλυτερη θερμομονωση!!!

Κι αν αργότερα κάνει θερμοπρόσοψη κτλπ, θα ξαναπληρώνει για να φτιάξει τα κουφώματα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Thresh είπε

Και δεν σου "δακρύζουν" τα κουφώματα όταν έχει αρκετό κρύο έξω?

Κι αν αργότερα κάνει θερμοπρόσοψη κτλπ, θα ξαναπληρώνει για να φτιάξει τα κουφώματα?

Ο άνθρωπος ό,τι θέλει λέει 😕

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Thresh είπε

Και δεν σου "δακρύζουν" τα κουφώματα όταν έχει αρκετό κρύο έξω?

Κι αν αργότερα κάνει θερμοπρόσοψη κτλπ, θα ξαναπληρώνει για να φτιάξει τα κουφώματα?

-Αναλογα τις συνθηκες ελαχιστα κατω χαμηλα.. και αυτο συμβαινει γιατι ο χωρος δεν θερμαινεται σωστα..

Θελεις να πεις οτι αν ηταν με θερμοδιακοπη δεν κανει κιχ??? Δεν νομιζω..

-Κοιτα ολα εχουν να κανουν σχεση τιμης/αποτελεσματος!  Αυτος που εχει το χρημα θα τα κανει ολα μαζι και μαλιστα θα ειναι και απαιτητικος στο level του αποτελεσματος!

Στην πραξη πολλοι ειναι αυτοι που σκεφτονται να αλλαξουν τα κουφωματα θα κανουν και θερμοπροσοψη ολο το σπιτι?!?!?  Η επιτυχια ειναι με βαση το budget  του καθενος να περιορισει αμεσα οσο το δυνατον τις περισσοτερες απωλειες!!! Αρα για τον καθενα ειναι εξατομικευμενο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, PLACEBO_89 said:

Θελεις να πεις οτι αν ηταν με θερμοδιακοπη δεν κανει κιχ??? Δεν νομιζω..

Yeap, με θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα + "ενεργειακά" τζάμια δεν έχω δει "ιδρώτα" ούτε με -4 έξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, PLACEBO_89 said:

Στην πραξη πολλοι ειναι αυτοι που σκεφτονται να αλλαξουν τα κουφωματα θα κανουν και θερμοπροσοψη ολο το σπιτι?!?!? 

Το θέμα είναι τι θα κάνει κάποιος αν βάλει ψυχρά κι αργότερα κάνει και θερμοπρόσοψη. Θα έχει πετάξει χρήματα για κάτι που δεν γίνεται καν δεκτό για εξοικονομώ και θα πρέπει να τα ξανακάνει αν θέλει να μειώσει τις απώλειες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Thresh είπε

Yeap, με θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα + "ενεργειακά" τζάμια δεν έχω δει "ιδρώτα" ούτε με -4 έξω.

Γιατι εχει να κανει με εσωτερικη θερμοκρασια/υγρασια.  Η μονωση δεν ειναι μονο κουφωμα ειναι τοιχοι,πατωμα,ταβανι! Αρα ο καθενας εχει διαφορετικο αποτελεσμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, PLACEBO_89 said:

Γιατι εχει να κανει με εσωτερικη θερμοκρασια/υγρασια.  Η μονωση δεν ειναι μονο κουφωμα ειναι τοιχοι,πατωμα,ταβανι! Αρα ο καθενας εχει διαφορετικο αποτελεσμα!

Έχει να κάνει με θερμοδιακοπή στα κουφώματα, τα "αμόνωτα" εμφανίζουν, τα μονωμένα όχι. Γι' αυτό έβλεπα πριν τα αλλάξω, χωρίς καμία άλλη αλλαγή, γι' αυτό βλέπεις κι εσύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Thresh είπε

Το θέμα είναι τι θα κάνει κάποιος αν βάλει ψυχρά κι αργότερα κάνει και θερμοπρόσοψη. Θα έχει πετάξει χρήματα για κάτι που δεν γίνεται καν δεκτό για εξοικονομώ και θα πρέπει να τα ξανακάνει αν θέλει να μειώσει τις απώλειες όπως πρέπει.

Μα αυτο λεω αν κανει θερμοπροσοψη δηλαδη τον παιρνει οικονομικα να τα κανει ολα σε συντομο χρονικο διαστημα ας βαλει τα καλυτερα!!!  Πολλοι ομως που δεν γνωριζαν αλλαξαν τα κουφωματα εβαλαν και πιο καλα.. "πονεσε τσεπη" και στο τελος δεν προχωρισαν την θερμοπροσοψη με συνεπεια να μην εχουν το επιθυμητο αποτελεσμα..

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

Έχει να κάνει με θερμοδιακοπή στα κουφώματα, τα "αμόνωτα" εμφανίζουν, τα μονωμένα όχι. Γι' αυτό έβλεπα πριν τα αλλάξω, χωρίς καμία άλλη αλλαγή, γι' αυτό βλέπεις κι εσύ.

Ξερω περιπτωση με θερμοδιακοπη που δουλευει σομπα υγραεριου και του βγαζει τετοιο θεμα! Γι αυτο λεω ειναι οι συνθηκες! Αν δεν εχεις καλη μονωση η φωτια ανεβαζει πολυ τα ποσοστα υγρασιας!!!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, PLACEBO_89 said:

Ξερω περιπτωση με θερμοδιακοπη που δουλευει σομπα υγραεριου και του βγαζει τετοιο θεμα! Γι αυτο λεω ειναι οι συνθηκες! Αν δεν εχεις καλη μονωση η φωτια ανεβαζει πολυ τα ποσοστα υγρασιας!!!

Εντάξει και σε μένα όταν βάζω τον ατμοκαθαριστή ή κάνω ντουζ με αρκετά ζεστο νερό και κλειστή πόρτα εμφανίζονται. 

Το θέμα είναι σε κανονικές συνθήκες που δεν έχεις κάτι το οποίο αυξάνει κατακόρυφα την υγρασία εντός, δεν εμφανίζονται "νερά" στα θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα.

12 minutes ago, PLACEBO_89 said:

Μα αυτο λεω αν κανει θερμοπροσοψη δηλαδη τον παιρνει οικονομικα να τα κανει ολα σε συντομο χρονικο διαστημα ας βαλει τα καλυτερα!!!  Πολλοι ομως που δεν γνωριζαν αλλαξαν τα κουφωματα εβαλαν και πιο καλα.. "πονεσε τσεπη" και στο τελος δεν προχωρισαν την θερμοπροσοψη με συνεπεια να μην εχουν το επιθυμητο αποτελεσμα..

Sorry αλλά αυτοί δεν θα είχαν έτσι κι αλλιώς τόσα λεφτά, δεν έφταιγε η επιλογή των κουφωμάτων.

Το θέμα είναι ότι εν έτει 2022 είναι κρίμα να βάζουμε ψυχρά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Καλυτερα αδαης παρα ημιμαθης!!!

Υποθέτω ότι χαρακτηρίζεις τον εαυτό σου αδαή κι εμένα ημιμαθή. 

Δεν εκπλήσσομαι καθώς μοιράζεις αφειδώς χαρακτηρισμούς.

Αλλά με την ευκαιρία χαρακτήρισέ μου τον αδαή που είναι ισχυρογνώμων και επιπόλαιος ταυτόχρονα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...