Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, marilou1989 είπε

Ναι για χωνευτά δεν το συζητώ ούτε καν. Σκέψου έχω τώρα συρόμενα εξωτερικά αλουμινιου της δεκαετίας του '85 και η μόνωση είναι μηδενική. Απλά όταν είναι τόσα λεφτά σκέφτεσαι τι καλύτερο μπορείς να βάλεις στα μέτρα σου. Σ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Αν το δει και ο @Silent_Society ίσως απαντήσει για να με κατατοπίσει καθώς ο καθένας προμοτάρει τα δικά του. 

 

Καλησπέρα. My two cents:

Η απομίμηση ξύλου είναι η ακριβότερη επιφανειακή κατεργασία που μπορείς να κάνεις στο αλουμίνιο (με εξαίρεση την επιλογή προφίλ με ενσωματωμένο ξύλο - τα οποία δεν είναι κινήσιμα και μπορεί να χρειαστεί ελάχιστη ποσότητα) και γίνεται με 2 μεθόδους : τη σουμπλιχρωμία (καλύτερη εφαρμογή - ακριβότερη) ή την εφαρμογή μεμβράνης επάνω στο προφίλ.

Οι μηχανισμοί των ανοιγόμενων διακρίνοναι σε δύο κύριες κατηγορίες : τους περιμετρικούς (κλειδώματα στις 4 πλευρές των φύλλων, αυτόνομα) και τους camera (κλείδωμα του κύριου φύλλου πάνω στο δευτερεύον, με πρόσφατη προσθήκη στον μηχανισμό ένα κλείδωμα στο επάνω μέρος). Απο εταιρίες, Gretsch-Unitas, Siegenia και Winkhaus.

Προτιμήσεις μου, σουμπλιχρωμία, περιμετρικοί, οποιοσδήποτε μηχανισμός απο τους πάνω. Όλοι οι καλοί μηχανισμοί περιλαμβάνουν την ανάκλιση στο κύριο φύλλο, χρέωση υπάρχει αν θες και στο δευτερεύον φύλλο.

Αν σε ενδιαφέρει η ασφάλεια μιας που έτσι κι αλλιώς θα δώσεις πολλά χρήματα για την αισθητική, βάλε triplex (ή και αντιβανδαλιστικά πχ. P4B αν σε παίρνει) τζάμια και πόμολα με κλειδί. Ζήτα ενισχυμένα πηχάκια παντού και άν έχεις κουζινόπορτα, καλό είναι να τη κάνεις όλη τζάμι ή τζάμι με κάθετα ή οριζόντια χωρίσματα και όχι μισή - μισή με πάνελ, με κλειδαριά 3 ή 5 σημείων και έναν καλό κύλινδρο της επιλογής σου.

Αυτά τα ολίγα.

Υ.Γ. 1. Τα χωνευτά έχουν τρόπο να στεγανώσουν καλά με τη χρήση γάντζων στο σημείο του αρμοκάλυπτρου εσωτερικά του ανοίγματος, αλλα δυστυχώς δεν είναι εφαρμόσιμος ή εύκολα εφαρμόσιμος στο 99% των υπάρχοντων κτηρίων. Σε νέο κτήριο και με προϋπόθεση να συμβουλευτείς αλουμινά πρίν χτίσεις, είναι άλλη κουβέντα.

Υ.Γ. 2. Τα εξωτερικά συρόμενα είναι ελληνική πατέντα πάνω στην ελληνική πατέντα (χωνευτά) και είναι κάτι το οποίο δεν μπορώ να το περιγράψω κόσμια. Και όμως έχω βρεθεί απέναντι σε πελάτη, ο οποίος να μου επιχειρηματολογεί σθεναρά για την επιλογή του αυτή και φυσικά στο τέλος δεν τον ανέλαβα.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 λεπτά πριν, Silent_Society είπε

Καλησπέρα. My two cents:

Η απομίμηση ξύλου είναι η ακριβότερη επιφανειακή κατεργασία που μπορείς να κάνεις στο αλουμίνιο (με εξαίρεση την επιλογή προφίλ με ενσωματωμένο ξύλο - τα οποία δεν είναι κινήσιμα και μπορεί να χρειαστεί ελάχιστη ποσότητα) και γίνεται με 2 μεθόδους : τη σουμπλιχρωμία (καλύτερη εφαρμογή - ακριβότερη) ή την εφαρμογή μεμβράνης επάνω στο προφίλ.

Οι μηχανισμοί των ανοιγόμενων διακρίνοναι σε δύο κύριες κατηγορίες : τους περιμετρικούς (κλειδώματα στις 4 πλευρές των φύλλων, αυτόνομα) και τους camera (κλείδωμα του κύριου φύλλου πάνω στο δευτερεύον, με πρόσφατη προσθήκη στον μηχανισμό ένα κλείδωμα στο επάνω μέρος). Απο εταιρίες, Gretsch-Unitas, Siegenia και Winkhaus.

Προτιμήσεις μου, σουμπλιχρωμία, περιμετρικοί, οποιοσδήποτε μηχανισμός απο τους πάνω. Όλοι οι καλοί μηχανισμοί περιλαμβάνουν την ανάκλιση στο κύριο φύλλο, χρέωση υπάρχει αν θες και στο δευτερεύον φύλλο.

Αν σε ενδιαφέρει η ασφάλεια μιας που έτσι κι αλλιώς θα δώσεις πολλά χρήματα για την αισθητική, βάλε triplex (ή και αντιβανδαλιστικά πχ. P4B αν σε παίρνει) τζάμια και πόμολα με κλειδί. Ζήτα ενισχυμένα πηχάκια παντού και άν έχεις κουζινόπορτα, καλό είναι να τη κάνεις όλη τζάμι ή τζάμι με κάθετα ή οριζόντια χωρίσματα και όχι μισή - μισή με πάνελ, με κλειδαριά 3 ή 5 σημείων και έναν καλό κύλινδρο της επιλογής σου.

Αυτά τα ολίγα.

Υ.Γ. 1. Τα χωνευτά έχουν τρόπο να στεγανώσουν καλά με τη χρήση γάντζων στο σημείο του αρμοκάλυπτρου εσωτερικά του ανοίγματος, αλλα δυστυχώς δεν είναι εφαρμόσιμος ή εύκολα εφαρμόσιμος στο 99% των υπάρχοντων κτηρίων. Σε νέο κτήριο και με προϋπόθεση να συμβουλευτείς αλουμινά πρίν χτίσεις, είναι άλλη κουβέντα.

Υ.Γ. 2. Τα εξωτερικά συρόμενα είναι ελληνική πατέντα πάνω στην ελληνική πατέντα (χωνευτά) και είναι κάτι το οποίο δεν μπορώ να το περιγράψω κόσμια. Και όμως έχω βρεθεί απέναντι σε πελάτη, ο οποίος να μου επιχειρηματολογεί σθεναρά για την επιλογή του αυτή και φυσικά στο τέλος δεν τον ανέλαβα.

 

Σ'ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σου. Με κατατοπισες πληρως. Εμείς σκεφτόμαστε για pvc και όχι για αλουμίνιο καθώς εκεί ξεφευγουμε ακόμα πιο πολυ. Όποτε παμε στην εφαρμογή μεμβράνης πανω στο προφιλ. Είδαμε πολλα σχέδια και εγω μπερδευτεί. Όλα δίνουν uf κοντά στα 1,2/ 1,3. Δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω παραπανω λεφτά για βάλω προφιλ με τριπλό λάστιχο. Θα ρωτήσω για χερουλι με κλειδί και για triplex τζαμί που μου είπες. 

1 ώρα πριν, Silent_Society είπε

Καλησπέρα. My two cents:

Η απομίμηση ξύλου είναι η ακριβότερη επιφανειακή κατεργασία που μπορείς να κάνεις στο αλουμίνιο (με εξαίρεση την επιλογή προφίλ με ενσωματωμένο ξύλο - τα οποία δεν είναι κινήσιμα και μπορεί να χρειαστεί ελάχιστη ποσότητα) και γίνεται με 2 μεθόδους : τη σουμπλιχρωμία (καλύτερη εφαρμογή - ακριβότερη) ή την εφαρμογή μεμβράνης επάνω στο προφίλ.

Οι μηχανισμοί των ανοιγόμενων διακρίνοναι σε δύο κύριες κατηγορίες : τους περιμετρικούς (κλειδώματα στις 4 πλευρές των φύλλων, αυτόνομα) και τους camera (κλείδωμα του κύριου φύλλου πάνω στο δευτερεύον, με πρόσφατη προσθήκη στον μηχανισμό ένα κλείδωμα στο επάνω μέρος). Απο εταιρίες, Gretsch-Unitas, Siegenia και Winkhaus.

Προτιμήσεις μου, σουμπλιχρωμία, περιμετρικοί, οποιοσδήποτε μηχανισμός απο τους πάνω. Όλοι οι καλοί μηχανισμοί περιλαμβάνουν την ανάκλιση στο κύριο φύλλο, χρέωση υπάρχει αν θες και στο δευτερεύον φύλλο.

Αν σε ενδιαφέρει η ασφάλεια μιας που έτσι κι αλλιώς θα δώσεις πολλά χρήματα για την αισθητική, βάλε triplex (ή και αντιβανδαλιστικά πχ. P4B αν σε παίρνει) τζάμια και πόμολα με κλειδί. Ζήτα ενισχυμένα πηχάκια παντού και άν έχεις κουζινόπορτα, καλό είναι να τη κάνεις όλη τζάμι ή τζάμι με κάθετα ή οριζόντια χωρίσματα και όχι μισή - μισή με πάνελ, με κλειδαριά 3 ή 5 σημείων και έναν καλό κύλινδρο της επιλογής σου.

Αυτά τα ολίγα.

Υ.Γ. 1. Τα χωνευτά έχουν τρόπο να στεγανώσουν καλά με τη χρήση γάντζων στο σημείο του αρμοκάλυπτρου εσωτερικά του ανοίγματος, αλλα δυστυχώς δεν είναι εφαρμόσιμος ή εύκολα εφαρμόσιμος στο 99% των υπάρχοντων κτηρίων. Σε νέο κτήριο και με προϋπόθεση να συμβουλευτείς αλουμινά πρίν χτίσεις, είναι άλλη κουβέντα.

Υ.Γ. 2. Τα εξωτερικά συρόμενα είναι ελληνική πατέντα πάνω στην ελληνική πατέντα (χωνευτά) και είναι κάτι το οποίο δεν μπορώ να το περιγράψω κόσμια. Και όμως έχω βρεθεί απέναντι σε πελάτη, ο οποίος να μου επιχειρηματολογεί σθεναρά για την επιλογή του αυτή και φυσικά στο τέλος δεν τον ανέλαβα.

 

Επίσης όταν λες πηχακια εννοείς το τριγυρω από τα πεεβαζακια γυρω απο το προφιλ; σορρυ αν πεταξα κοτσανα.. 😜😜

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Silent_Society είπε

Καλησπέρα. My two cents:

Η απομίμηση ξύλου είναι η ακριβότερη επιφανειακή κατεργασία που μπορείς να κάνεις στο αλουμίνιο (με εξαίρεση την επιλογή προφίλ με ενσωματωμένο ξύλο - τα οποία δεν είναι κινήσιμα και μπορεί να χρειαστεί ελάχιστη ποσότητα) και γίνεται με 2 μεθόδους : τη σουμπλιχρωμία (καλύτερη εφαρμογή - ακριβότερη) ή την εφαρμογή μεμβράνης επάνω στο προφίλ.

Οι μηχανισμοί των ανοιγόμενων διακρίνοναι σε δύο κύριες κατηγορίες : τους περιμετρικούς (κλειδώματα στις 4 πλευρές των φύλλων, αυτόνομα) και τους camera (κλείδωμα του κύριου φύλλου πάνω στο δευτερεύον, με πρόσφατη προσθήκη στον μηχανισμό ένα κλείδωμα στο επάνω μέρος). Απο εταιρίες, Gretsch-Unitas, Siegenia και Winkhaus.

Προτιμήσεις μου, σουμπλιχρωμία, περιμετρικοί, οποιοσδήποτε μηχανισμός απο τους πάνω. Όλοι οι καλοί μηχανισμοί περιλαμβάνουν την ανάκλιση στο κύριο φύλλο, χρέωση υπάρχει αν θες και στο δευτερεύον φύλλο.

Αν σε ενδιαφέρει η ασφάλεια μιας που έτσι κι αλλιώς θα δώσεις πολλά χρήματα για την αισθητική, βάλε triplex (ή και αντιβανδαλιστικά πχ. P4B αν σε παίρνει) τζάμια και πόμολα με κλειδί. Ζήτα ενισχυμένα πηχάκια παντού και άν έχεις κουζινόπορτα, καλό είναι να τη κάνεις όλη τζάμι ή τζάμι με κάθετα ή οριζόντια χωρίσματα και όχι μισή - μισή με πάνελ, με κλειδαριά 3 ή 5 σημείων και έναν καλό κύλινδρο της επιλογής σου.

Αυτά τα ολίγα.

Υ.Γ. 1. Τα χωνευτά έχουν τρόπο να στεγανώσουν καλά με τη χρήση γάντζων στο σημείο του αρμοκάλυπτρου εσωτερικά του ανοίγματος, αλλα δυστυχώς δεν είναι εφαρμόσιμος ή εύκολα εφαρμόσιμος στο 99% των υπάρχοντων κτηρίων. Σε νέο κτήριο και με προϋπόθεση να συμβουλευτείς αλουμινά πρίν χτίσεις, είναι άλλη κουβέντα.

Υ.Γ. 2. Τα εξωτερικά συρόμενα είναι ελληνική πατέντα πάνω στην ελληνική πατέντα (χωνευτά) και είναι κάτι το οποίο δεν μπορώ να το περιγράψω κόσμια. Και όμως έχω βρεθεί απέναντι σε πελάτη, ο οποίος να μου επιχειρηματολογεί σθεναρά για την επιλογή του αυτή και φυσικά στο τέλος δεν τον ανέλαβα.

 

Καλημέρα! Θα μπορούσα να ρωτήσω και κάτι ακόμα; Όταν σε κάποια κουφώματα γράφει μέγιστο uf με θερμικά διαχωρισμενο χαλυβα τι ακριβώς εννοεί; μπαίνει κάποιου είδους μόνωση; ευχαριστώ πολυ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, marilou1989 είπε

Καλημέρα! Θα μπορούσα να ρωτήσω και κάτι ακόμα; Όταν σε κάποια κουφώματα γράφει μέγιστο uf με θερμικά διαχωρισμενο χαλυβα τι ακριβώς εννοεί; μπαίνει κάποιου είδους μόνωση; ευχαριστώ πολυ! 

Μηπως για τα pvc; Επειδη εχουν μεσα κοιλοδοκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μηπως για τα pvc; Επειδη εχουν μεσα κοιλοδοκο.

Ναι γι' αυτα αναγράφεται. Απλά ήθελα να μάθω τι ακριβώς είναι αυτό. Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marilou1989 είπε

Καλημέρα! Θα μπορούσα να ρωτήσω και κάτι ακόμα; Όταν σε κάποια κουφώματα γράφει μέγιστο uf με θερμικά διαχωρισμενο χαλυβα τι ακριβώς εννοεί; μπαίνει κάποιου είδους μόνωση; ευχαριστώ πολυ! 

οχι δε μπαινει καποιου ειδους μονωση, απλα ο χαλυβας δεν ερχεται σε επαφη με το εσωτερικο-εξωτερικο περιβαλλον (γιατι ειναι εγκυβωτισμενος στο πλαστικο του κουφωματος).

Word salad ειναι, αγνοησε το.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, fredd0 είπε

οχι δε μπαινει καποιου ειδους μονωση, απλα ο χαλυβας δεν ερχεται σε επαφη με το εσωτερικο-εξωτερικο περιβαλλον (γιατι ειναι εγκυβωτισμενος στο πλαστικο του κουφωματος).

Word salad ειναι, αγνοησε το.

 

Αα μάλιστα. Κατάλαβα. Σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου. Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που έχω διαβάσει και κυρίως έχω καραφλιάσει με τις τιμές που μου λένε! Το έχω ψάξει τόσο πολυ σε σημείο που λέω πως δεν έπρεπε γιατί έχω αγχωθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marilou1989 είπε

Ναι γι' αυτα αναγράφεται. Απλά ήθελα να μάθω τι ακριβώς είναι αυτό. Ευχαριστώ για την απάντηση. 

 

28 λεπτά πριν, marilou1989 είπε

Αα μάλιστα. Κατάλαβα. Σ ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου. Έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που έχω διαβάσει και κυρίως έχω καραφλιάσει με τις τιμές που μου λένε! Το έχω ψάξει τόσο πολυ σε σημείο που λέω πως δεν έπρεπε γιατί έχω αγχωθεί. 

Οσο το ψαχνεις γινεται χειροτερο παντως. Γενικα εχω καταληξει πως ειναι αδυνατο να παρεις το αποτελεσμα που πρεπει. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω διπλα κουφώματα αλουμινιου Europa και στο ενα δεν μπαινει σε ανάκλιση. Το χερούλι γυρνάει κανονικά προς τα επάνω χωρίς να το εμποδίζει κάτι, αλλα το αλουμίνιο κάπου μπλοκαρει και δεν μπορει να έρθει στην θέση ανάκλισης.

Ξερω πως καθε κουφωμα έχει κάποιους ρεγουλατορους, ξερει καποιος να μου δωσει 1-2 συμβουλες να δω αν καταφερω κατι μόνος μου πριν φωναξω τεχνικό;

Επίσης, διαβασα πως έχουν δύο θέσεις (για χειμωνα και καλοκαιρι) και πως καθε ανοιξη και φθινόπωρο πρεπει να γίνεται η αντίστοιχη ρυθμιση. Πως το κάνουμε αυτό;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

 

Οσο το ψαχνεις γινεται χειροτερο παντως. Γενικα εχω καταληξει πως ειναι αδυνατο να παρεις το αποτελεσμα που πρεπει. 

 

 

Ισχυει όντως! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bikey77 είπε

Επίσης, διαβασα πως έχουν δύο θέσεις (για χειμωνα και καλοκαιρι) και πως καθε ανοιξη και φθινόπωρο πρεπει να γίνεται η αντίστοιχη ρυθμιση. Πως το κάνουμε αυτό;  

Αυτό το διάβαζα κι εγώ, υπάρχουν κάποιες βίδες/πίροι στην κάθε μεριά του παραθύρου και αρκετά tutorials στο Internet που δείχνουν πως γίνεται. Αν βέβαια κρίνω από βίντεο σαν αυτό, στην πραγματικότητα μάλλον θα πρέπει να έχει ρεγουλαριστεί πολύ καλά το φύλλο πριν πάει κάποιος να σκαλίσει τις ρυθμίσεις για τα λάστιχα.

Όταν όμως ανέφερα τα περί χειμώνα/καλοκαιριού στον κουφωματά μου (που γενικά τον εμπιστεύομαι σε τεχνικά θέματα), ήταν κάθετος ότι δεν χρειάζεται να πειράξω τίποτα και να τα αφήσω όπως είναι (πρόκειται για PVC, δεν ξέρω αν αλλάζει κάτι στα αλουμινίου). Δεν έχει τελειώσει ακόμα η δουλειά και δεν κάτσαμε να το εξηγήσουμε επαρκώς, οπότε κι εγώ είμαι ακόμα στο ψάξιμο για το παραπάνω.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία σας Experts!

Θέλω να αλλάξω τα κάποια παλιά τζάμια (κουζίνας και μπάνιου) με pvc. Ο μάστορας που ήρθε και τα μέτρησε μου είπε ότι δεν γίνεται να βγάλει τα σίδερα από τις ποδιές και γύρω γύρω από το κάσωμα και απλώς θα βάλει πάνω σε αυτά τα καινόυργια pvc παράθυρα.

 

 Δεν μου ακούγετε τόσο σώστο και μου φαίνεται τσαπατσουλιά. Είναι η ιδέα μου? Έχει κάποιος κάνει κάτι παρόμοιο? 

image3 (1).jpeg

image2 (1).jpeg

image1 (3).jpeg

image0 (6).jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, bougatsas είπε

Γεία σας Experts!

Θέλω να αλλάξω τα κάποια παλιά τζάμια (κουζίνας και μπάνιου) με pvc. Ο μάστορας που ήρθε και τα μέτρησε μου είπε ότι δεν γίνεται να βγάλει τα σίδερα από τις ποδιές και γύρω γύρω από το κάσωμα και απλώς θα βάλει πάνω σε αυτά τα καινόυργια pvc παράθυρα.

 

 Δεν μου ακούγετε τόσο σώστο και μου φαίνεται τσαπατσουλιά. Είναι η ιδέα μου? Έχει κάποιος κάνει κάτι παρόμοιο? 

image3 (1).jpeg

image2 (1).jpeg

image1 (3).jpeg

image0 (6).jpeg

Μου το είχαν πει κι εμένα αυτό για ένα παράθυρο σε φωταγωγό, παλιό σιδερένιο κλπ κλπ Τελικά πείστηκε και το ξήλωσε, θέλει λίγο σκάψιμο και μερεμέτι.

Ευτυχώς, γιατί τα σημεία που δεν φαίνονταν είχαν σαπίσει από σκουριά, όπως φάνηκε στο ξήλωμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, bougatsas είπε

Γεία σας Experts!

Θέλω να αλλάξω τα κάποια παλιά τζάμια (κουζίνας και μπάνιου) με pvc. Ο μάστορας που ήρθε και τα μέτρησε μου είπε ότι δεν γίνεται να βγάλει τα σίδερα από τις ποδιές και γύρω γύρω από το κάσωμα και απλώς θα βάλει πάνω σε αυτά τα καινόυργια pvc παράθυρα.

 Δεν μου ακούγετε τόσο σώστο και μου φαίνεται τσαπατσουλιά. Είναι η ιδέα μου? Έχει κάποιος κάνει κάτι παρόμοιο?

Εάν του πείς οτι δεν έχεις πρόβλημα, μια χαρά πιστεύω οτι θα σου τα αφαιρέσει. Πρόβλημα θα έχει αν του ζητήσεις να σου φτιάξει το πλακάκι και τον τοίχο που θα σπάσει για να τα αφαιρέσει (δεν είναι η δουλειά του και άρα και να το κάνει, δεν ξέρεις αν θα το κάνει καλά).

Το 90% των περιπτώσεων όταν υπάρχουν σιδερένια παράθυρα, γίνεται έτσι γιατί οι περισσότεροι άνθρωποι δεν θέλουν να μπούν σε πρόσθετα έξοδα για να φέρουν μάστορα για τη τοιχοποιΐα και πλακά για το πλακάκι, γιατί τα σιδερένια τα τοποθετούσαν με τέτοιο τρόπο οπού για την αφαίρεση γίνεται μερεμέτι και κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί πόσο μερεμέτι μέχρι τη στιγμή της αφαίρεσης.

Αν τα αφαιρέσεις, φρόντισε να επικοινωνήσουν τα συνεργεία μεταξύ τους ώστε να γίνουν όλα σε κοντινό χρονικό διάστημα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...