Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, Silent_Society είπε

EDIT 2 : Βάλε και καμιά φωτό αν μπορείς απο λίγο πιο μακριά (πχ απόσταση ενός μέτρου απο το κούφωμα).

IMG_20221021_084508.jpg.bea81d1019556dcb6f53f787040d8698.jpg

Φωτό από ένα μέτρο απόσταση ,στο ίδιο παράθυρο της αποθήκης.

Νομίζω λόγω χρώματος δεν φαίνεται κάτι 

Και στις φωτιζόμενες από φυσικό φως μπαλκονόπορτες δεν μπορώ να διακρίνω τα κενά στο ένα μέτρο

 

 

 

8 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε
22 ώρες πριν, Nikitage είπε

 

Κανονικα αυτα ειναι κολλημενα σε πλαστικα τα φαλτσα. Αν δεις πως ειναι το δικο μου θα καταλαβεις.

Μαλλον δε το εχει ο κατασκευαστης καθολου

Αν σου είναι εύκολο μια φωτογραφία από εσωτερική γωνία του κουφώματος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, Nikitage είπε

Φωτό από ένα μέτρο απόσταση ,στο ίδιο παράθυρο της αποθήκης.

Νομίζω λόγω χρώματος δεν φαίνεται κάτι 

Και στις φωτιζόμενες από φυσικό φως μπαλκονόπορτες δεν μπορώ να διακρίνω τα κενά στο ένα μέτρο 

Από τη φωτογραφία δεν μπορώ να διακρίνω γρατζουνιές, χτυπήματα ή βαθουλώματα επάνω στην επιφάνεια των προφίλ. Αυτού του είδους οι ατέλειες εμπίπτουν στον κανόνα του ενός μέτρου, καθώς αφορούν επιφανειακή επεξεργασία.

Η ελλιπής συγκόλληση / συναρμογή μεταξύ των προφίλ που έδειξες στην προηγούμενη φωτογραφία είναι ελάττωμα, ασχέτως από ποια απόσταση το παρατηρείς.

Επεξ/σία από Silent_Society
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2022 στις 10:56 ΜΜ, spocky είπε

Ρε παιδια θα ηθελα κι εγω μια αποψη για το παρακατω.

Περσι το καλοκαιρι αλλαξαμε τα κουφωματα με εξοικονομω κατοικον και βαλαμε της alumil. Οταν ηταν να αποφασισουμε για τα ρολα λογω του οτι δεν θελαμε να χασουμε υψος απο το παραθυρο τα βαλαμε "εξωτερικα" οπως θα δειτε στις φωτο. Το προβλημα ειναι οτι περιμετρικα του πλαισιου του ρολου δεν υπαρχει καλυψη απο προφιλ αλουμινιου με αποτελεσμα να φαινεται ο τοιχος.

Ο αλουμινας που τα εβαλε μας ειπε οτι και καλα εγιναν ετσι επειδη τα θελατε εξωτερικα, ομως δεν μας ειχε ενημερωσει για το τελικο αποτελεσμα.

Μας ειχε υποσχεθει οτι θα ερχοταν να βαλει αναμεσα ενα προφιλ αλουμινιου για να καλυψει αυτο το χαλι και πηρε και μετρα αλλα ακομα ερχεται, οποτε πιστευω μας εχει γειωσει κανονικα..Αν παω σε καποιον αλλον αλουμινα να ερθει να κανει μια εκτιμηση για αυτο το μερεμετι λετε να ασχοληθει η μπα;

Παρακατω παραθετω τις φωτο απο τα δυο κουφωματα. Το ενα ειναι ανοιγομενο και το αλλο επαλληλο.

 

IMG_20221018_193543.jpg

IMG_20221018_193529.jpg

IMG_20221018_193230.jpg

IMG_20221018_193213.jpg

Ερώτηση σχετικά με τα ρολα, είναι ηλεκτρικά; θυμάσαι ποσο περιπου πανε;

Επειδή έκανα καίνε γω σήμερα τοποθέτηση έχω απορίες, τα κενά ο μάστορας τα γέμισε με αφρό και μετά σιλικόνη, έτσι γίνεται γενικά; επίσης εβαλα δυο επαλληλα παραθυρα αλλά μου φαίνεται παραξενα γιατί έχουν μεγάλο προφιλ, συγκεκριμένα το ίδιο προφιλ με την μπαλκονόπορτα , δεν θα μπορουσαν να είναι λίγο πιο λεπτά; τέλος στα επαλληλα έχει βάλει μηχανισμό για να ανοιγοκλείνουν με χερούλι που φαίνεται πολυ καλη η εφαρμογή αλλά δεν μπορεί να κάτσει το ένα ακριβώς πανω απο το άλλο αλλά μέχρι το σημείο ππυ είναι το χερούλι, τέτοιοι μηχανισμοί που να είναι χωνευτοι και να μην προεξέχουν να υπάρχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, GeG είπε

Ερώτηση σχετικά με τα ρολα, είναι ηλεκτρικά; θυμάσαι ποσο περιπου πανε;

Για να επιστήσω τη προσοχή γενικά, οτι στα γενικά συστήματα αλουμινίου είναι λάθος το να ρωτάει ο οποιοσδήποτε αόριστα μία τιμή, η ερώτησή σου μπορεί να συγκριθεί με κάποιον που θα μπεί σε ένα κατάστημα κινητής τηλεφωνίας και θα ρωτήσει πόσο πάνε τα κινητά.

Τί εννοώ :

Τί ρολά; Αλουμινίου-πολυουραιθάνης ή διέλασης; Αν διέλασης, τί είδους; Απλής ή μεγάλης διάτρησης; Πομπέ ή ίσιο; Τί ύψος φύλλου του ρολού; Τί μοτέρ; Απλό; Ασύρματο RF RTS ή I/O; Αντίληψης εμποδίου; Ηλεκτρομανιβέλα; Συνδυασμός; Τί διαστάσεις; Που γίνεται η τοποθέτηση (σημείο οικήματος, περιοχή, όροφος); Τί τεχνική επιφανειακής επεξεργασίας; Πόσα τεμάχια; κ.ά.

Τα παραπάνω δεν τα γράφω για να διευκρινίσεις ώστε να σου πώ εγώ ή κάποιος άλλος τιμή, τα λέω για να σε ενημερώσω ώστε να κάνεις την έρευνά σου και να απευθυνθείς σε κάποιον επαγγελματία που θα σου κάνει τις ίδιες ερωτήσεις πρίν σου απαντήσει "τόσο".

36 λεπτά πριν, GeG είπε

Επειδή έκανα καίνε γω σήμερα τοποθέτηση έχω απορίες, τα κενά ο μάστορας τα γέμισε με αφρό και μετά σιλικόνη, έτσι γίνεται γενικά;

Γενικά ναί. Αν ξεκινήσω να γράφω τους διάφορους πιο εξειδικευμένους τρόπους στεγάνωσης, θα γράφω μέχρι το βράδυ.

36 λεπτά πριν, GeG είπε

επίσης εβαλα δυο επαλληλα παραθυρα αλλά μου φαίνεται παραξενα γιατί έχουν μεγάλο προφιλ, συγκεκριμένα το ίδιο προφιλ με την μπαλκονόπορτα , δεν θα μπορουσαν να είναι λίγο πιο λεπτά;

Θα μπορούσαν αν πήγαινες σε minimal σειρά η οποία να έχει πολύ μικρότερο ποσοστό αλουμινίου περιμετρικά στο φύλλο ή και κρυφά-χωνευτά φύλλα, χωνευτούς οδηγούς, κλπ. - με το αντίστοιχο κόστος (στην αισθητική δεν υπάρχει οικονομικό ανώτατο όριο).

Εναλλακτικά στις πιο προσιτές σειρές, υπάρχει ο στενός γάντζος - το κομμάτι αλουμινίου στο σημείο της επαλληλίας των δύο φύλλων. Επιλέγοντάς τον, κερδίζεις αισθητικά (υποκειμενικό βέβαια - στη περίπτωσή σου όμως, εν μέρει, κομμάτι αυτού που θές), χάνεις όμως σε υδατοστεγανότητα, αεροδιαπερατότητα, αντοχή σε ανεμοπίεση και ενεργειακά. Διαλέγεις τα πλεονεκτήματα/μειονεκτήματα που σε εκφράζουν.

36 λεπτά πριν, GeG είπε

τέλος στα επαλληλα έχει βάλει μηχανισμό για να ανοιγοκλείνουν με χερούλι που φαίνεται πολυ καλη η εφαρμογή αλλά δεν μπορεί να κάτσει το ένα ακριβώς πανω απο το άλλο αλλά μέχρι το σημείο ππυ είναι το χερούλι, τέτοιοι μηχανισμοί που να είναι χωνευτοι και να μην προεξέχουν να υπάρχουν;

Αμέλεια ή άγνοια ύπαρξης, καθώς υπάρχει μηχανισμός οπού το πόμολο κλειδώνει-ξεκλειδώνει στις 180 μοίρες αντί στις 90 μοίρες. Χούφτες μη προτιμάς (απο άποψη ασφάλειας).

Επεξ/σία από Silent_Society
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GeG είπε

δυο επαλληλα παραθυρα αλλά μου φαίνεται παραξενα γιατί έχουν μεγάλο προφιλ, συγκεκριμένα το ίδιο προφιλ με την μπαλκονόπορτα , δεν θα μπορουσαν να είναι λίγο πιο λεπτά; 

υπαρχουν διαφορα προφιλ, το παχος εξαρταται απο τι προφιλ αγορασες. Να ξερεις παντως οτι οσο πιο λεπτο, τοσο πιο ακριβο. Εγω τα αλουμιλ S650 που εβαλα ουτε θελω να θυμαμαι κοστος, ηταν κοντα 4 φορε ακριβοτερα απο τα "απλα" θερμοδιακοπτομενα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα και από εμένα!

εκανα αντικατάσταση δίφυλλου συρωμενου χωνευτού κουφωματος και έβαλα τη σειρά albio 227 της exalco! Έχω παρατηρήσει οτι και με λίγο αέρα το κούφωμα τρίζει περιμετρικά σε όλη την επιφάνεια του με αποτέλεσμα να ακούγεται σε όλο το σπίτι!

τι μπορεί να συμβαίνει;σας έχει τύχει κάτι αντίστοιχο;

ευχαριστω εκ των προτέρων!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας! Θα ήθελα μια βοήθεια. Είμαι σε φάση αναζήτησης κουφωμάτων και σκεφτόμαστε για το sl76 salamander ή salamander brugman. Τα έχει βάλει κανένας αυτά; είναι καλά; επίσης από μηχανισμους που έψαξα βρήκα για αυτά maco και gu με χερουλι hoppe Secustic. Γνωρίζει κάποιος να με κατατοπισει ποιοι είναι καλυτεροι; ευχαριστώ πολυ! 

Στις 2/9/2022 στις 4:04 ΜΜ, sainakos είπε

Καλησπέρα 

Άποψη κάνεις για kommerling;;; 

3 μπαλκόνι πόρτες και 2 παράθυρα με σιτα ρολά φουλ κομπλέ στα, 2900 προ ΦΠΑ με τριπλό τζάμι 

 

Μου προτεινε τα 76AD

Μπορώ να ρωτήσω από που πηρατε τόσο καλή προσφορα; γτ έχω έχω ακουσει κάτι τρελές τιμές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Τα ανοιγόμενα , λόγω μηχανισμών είναι πάντα πιο τσιμπιμένα.

Ναι το είδα. Εχω παρει κάτι τρελές προσφορές καθώς θέλουμε να βάλουμε  με απομιμηση ξυλου. Από μηχανισμους γνωρίζεις ποιοι είναι οι καλύτεροι; ευχαριστώ πολυ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις ότι τα λεφτά σου θα πιάσουν τόπο γιατί σε χωνευτά θα πήγαιναν για πέταμα.

Προσπάθησε να βρεις καλό συνεργείο γιατί είναι πιο απαιτητικοί η μηχανισμοί και να έχεις υπόψιν ότι θα θέλουν έναν έλεγχο-συντήρηση-ρεγουλάρισμα κάθε 5 χρόνια περίπου.

Δεν είμαι ειδικός αλλά ο @Silent_Society κάτι παραπάνω θα ξέρει να σου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Να ξέρεις ότι τα λεφτά σου θα πιάσουν τόπο γιατί σε χωνευτά θα πήγαιναν για πέταμα.

Προσπάθησε να βρεις καλό συνεργείο γιατί είναι πιο απαιτητικοί η μηχανισμοί και να έχεις υπόψιν ότι θα θέλουν έναν έλεγχο-συντήρηση-ρεγουλάρισμα κάθε 5 χρόνια περίπου.

Δεν είμαι ειδικός αλλά ο @Silent_Society κάτι παραπάνω θα ξέρει να σου πει.

Ναι για χωνευτά δεν το συζητώ ούτε καν. Σκέψου έχω τώρα συρόμενα εξωτερικά αλουμινιου της δεκαετίας του '85 και η μόνωση είναι μηδενική. Απλά όταν είναι τόσα λεφτά σκέφτεσαι τι καλύτερο μπορείς να βάλεις στα μέτρα σου. Σ ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου. Αν το δει και ο @Silent_Society ίσως απαντήσει για να με κατατοπίσει καθώς ο καθένας προμοτάρει τα δικά του. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...