Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι τέτοιο σκεφτόμου κι εγώ!!!

Τα τζάμια που έχει είναι πολύ λεπτά και θα ήθελα να τα αλλάξω... Γίνει και πολύ πιο εύκολο αν έχεις έτοιμα τα τζάμια...

Θα πάω να πάρω προσφορές με τα μεγέθη!

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/10/2022 στις 6:43 ΜΜ, Antretng είπε

Το θέμα είναι αν πεις ότι πας σε κάποιον με τα μισά λεφτά και τελικά έπεσες σε λαμόγιο και σου βάλει βουλγαρικό, πόσο υπολείπονται των μονωτικών ιδιοτήτων και ανθεκτικότητας του γερμανικού; 

Οπότε να υποθέσω ότι τα επάλληλα, αν και χάνουν σε σχέση με τα ανοιγόμενα, έχουν πάλι καλύτερη ηχομόνωση από τα χωνευτά;

Ρωτάω γιατί προσπαθώ να καταλάβω την απόδοσή τους.

Τα συρόμενα στην ηχομόνωση είναι το ίδιο χάλια με τα χωνευτά.

 

Στις 14/10/2022 στις 9:18 ΠΜ, filarhos είπε

Στο χωριό έχουμε ξύλινα κουφώματα με μονά τζάμια. Τα ξύλα είναι σε πολύ καλή κατάσταση και δεν θέλουμε να τα αλλάξουμε. Αλλά θα ήθελα να αλλάξω τα τζάμια που έχει με διπλά.

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

Αν γνωρίζει κανείς κάποιον τζαμά που να πουλάει έτοιμο διπλό τζάμι ώστε να βγάλω το μονό και να βάλω το διπλό. Αλλιώς θα προσθέσω ένα μονό ακόμα με μια απόσταση από το υπάρχον τζάμι.

Πως λέγεται η μαστίχα που βάζουν για να στερεοποιήσουν το τζάμι στη θέση του. Τα μισά είχαν επισκευαστεί, έσπασε το τζάμι, προ δεκαετίας και ο επισκευαστείς είχε βάλει πηχάκια καρφωτά, τα οποία με τον καιρό θέλουν συνέχεια ξανακάρφωμα... Ενώ τα άλλα με την μαστίχα είναι 40-50 χρόνια ίδια...

Τι προσδιαγραφές τζαμιού να κοιτάξω; Έχουμε 2 εκατοστά περιθώριο όπως είναι και 3 αν μεγαλώσω το κενό με ρούτερ.

Αναλώσιμα, μεντεσέδες χερούλια και άλλα τέτοια που μπορώ να βρω στην Αθήνα για παλιά κουφώματα (παντζούρια τζάμια); Και ιδανικά ανοξείδωτα γιατί είναι κοντά στη θάλασσα; Ότι έχω βρει μέχρι τώρα στο χωριό είναι σιδερένια.

 

Ο λόγος είναι ότι τα κουφώματα είναι σε δρόμο με κίνηση που έχει θόρυβο όλη την ημέρα. Θα ήθελα να μειωθεί ο θόρυβος και φυσικά μια ενεργειακή αναβάθμιση θα ήταν καλοδεχούμενη...

Σας ευχαριστώ πολύ

 

Υ.Γ. Σκέφτομαι να τρίψω/βάψω τα παντζούρια. Κι αφού θα τα βγάλω μήπως τα ασφαλίσω με κάποιο τρόπο. Σκέφτομαι στις γρίλιες κάποια λάμα και με άγκιστρα/γάτζους να ασφαλίζει. Αν έχει κάποιος κάποια ιδέα από άγκιστρα/γάτζους. 

Για ηχομόνωση δεν αξίζει η μετατροπή γιατί τα κλασσικά ξύλινα δεν εφαρμόζουν όπως τα αντίστοιχα νέου τύπου και επισης το ξύλο λόγω των πόρων έχει χαμηλή ηχομόνωση.

Το έκανε ο πατέρας μου δίνοντας την δουλειά σε μαραγκό που φρέζαρε υποδοχές για να ενσωματωθεί το διπλό τζάμι με σιλικόνη αλλά τζίφος. 

Επεξ/σία από Maurikycli
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Maurikycli είπε

Συρόμενα

εξαρταται τι θα βαλεις ... εγω εβαλα μινιμαλ αρχιτεκτονικα ηλεκτρικα συρομενα και αρκιντια μπλε, αλλα απο ηχομονωση ειμαι μια χαρα, σε επιπεδο πιστοποιησης ειναι αντιστοιχα με καλα ανοιγομενα.

Αν εχεις προβλημα ηχορηπανσης πας σε geneo, η τεσπα καποιο καλο Pvc, το αλουμινιο ως μεταλο παντα θα ειναι χειροτερο. Αλλα μη το τραγικοποιουμε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να αλλάξω τη πόρτα εισόδου που έχω. Επειδή είναι μονοκατοικία και η πόρτα είναι εκτεθειμένη αρκετά σκέφτομαι να πάω σε κάποια λύση πχ synego πόρτα rehau. 

Έχει και κατωκασι και προστατεύει από νερά. 

Η πόρτα που έχω τώρα είναι απλή αλουμινίου. Δεν έχει τοποθετηθεί σωστά και μπαζει αέρα από το πλάι και νερό από κάτω όταν βρεχει

Γενικά σε πάνελ έχω δει πως παίζουν πολλά και δεν έχουν καλή θερμομόνωση πολλά.

Σε αλουμινίο δεν έχω δει. Πάντως οι περισσότερες πόρτες που έχω δει δεν κλείνουν καλά. 

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Τα συρόμενα στην ηχομόνωση είναι το ίδιο χάλια με τα χωνευτά.

 

Για ηχομόνωση δεν αξίζει η μετατροπή γιατί τα κλασσικά ξύλινα δεν εφαρμόζουν όπως τα αντίστοιχα νέου τύπου και επισης το ξύλο λόγω των πόρων έχει χαμηλή ηχομόνωση.

Το έκανε ο πατέρας μου δίνοντας την δουλειά σε μαραγκό που φρέζαρε υποδοχές για να ενσωματωθεί το διπλό τζάμι με σιλικόνη αλλά τζίφος. 

Η δουλειά θα γίνει γιατί τα τζάμια είναι πολύ παλιά και λεπτα... Οπότε πρέπει να τα αλλάξουμε. 

Όλο και κάτι θα κάνει σε ηχομόνωση αλλά και σε θερμομόνωση... Ελπίζω τουλάχιστον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, 

έχω έβαλα πρόσφατα ένα επάλληλο Exalco (που δεν ανασηκώνεται) και έχω θέμα με την ηχομόνωση. Δεν είναι όπως περίμενα. 

Τα τζάμια είναι διπλά ενεργειακά (4 + 5 με 16mm argon). 

Παρατήρησα ότι ο ήχος περνάει από το κενό που αφήνει το επάλληλο (εκεί που ενώνονται τα 2 και είναι τα βουρτσάκια). Πήρα εταιρείες για να ρώτησω αν αξίζει να βάλω ηχομονωτικά τζάμια και μου είπαν όχι, επειδή έχω επάλληλα. Έχετε κάτι να προτείνετε για να βελτιώσω την ηχομόνωση;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Viper21 είπε

Παρατήρησα ότι ο ήχος περνάει από το κενό που αφήνει το επάλληλο (εκεί που ενώνονται τα 2 και είναι τα βουρτσάκια). Πήρα εταιρείες για να ρώτησω αν αξίζει να βάλω ηχομονωτικά τζάμια και μου είπαν όχι, επειδή έχω επάλληλα. Έχετε κάτι να προτείνετε για να βελτιώσω την ηχομόνωση;

Από εκεί θα έχει και απώλειες θερμότητας σίγουρα.

Μου το είχαν προτείνει κάποια στιγμή σαν "αναβάθμιση".

%CE%B2%CE%BF%CF%85%CF%81%CF%84%CF%83%CE%

Αντικατάσταση τα βουρτσάκια με αυτά με το ενδιάμεσο φύλο πολυπροπυλενίου. Θαύματα δεν θα κάνει σίγουρα και έχει το μείον της μεγαλύτερης "αντίστασης" στην κίνηση του κουφώματος λόγω αυξημένης τριβής.

Εγώ πάντως δεν το προχώρησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Doubt είπε

σταση τα βουρτσάκια με αυτά με το ενδιάμεσο φύλο πολυπροπυλενίου. Θαύματα δεν θα κάνει σίγουρα και έχει το μείον της μεγαλύτερης "αν

Σε ευχαριστώ πολύ. Αν έχεις να μου στείλεις που να ρωτήσω για αυτά πες μου. 

Διάβασα σε sites του εξωτερικού και για άλλες λύσεις:

1. windows inserts 

2. Ηχομονωτικές κουρτίνες 

3. Αεροστοπ ηχομόνωσης 

Έχεις δοκιμάσει κάποια από αυτές;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε μια αναζήτηση για βουρτσάκι με μεμβράνη.

Για τα άλλα που λες, κουρτίνες είναι άσχετες με το κούφωμα. Αεροστόπ ίσως σου κάνει κάποιο τέτοιο με κατάλληλη τοποθέτηση.

Spoiler

SL-531740-1.jpg

 

Το άλλο δεν το γνωρίζω καθόλου.(inserts)

Το αεροστόπ αυτό το έχω δοκιμάσει και είναι άριστο, αλλά όχι στο σημείο που θέλεις εσύ σε επάλληλο.

Υ.Γ.

Inserts

Αν είναι αυτό, εννοείται δεν σου κάνει.

slider-c-text.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Nikitage said:

Σήμερα έβαλα κουφώματα veka 76 md και στις ενώσεις είναι έτσι , κατασκευαστικό λάθος? Ποια είναι η άποψη σας ?

IMG_20221020_195616~2.jpg

με τέτοιο κενό υποθέτω δεν μπορείς να περιμένεις ούτε θερμομόνωση ούτε ηχομόνωση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ζητήσω αντικατάσταση ? 

Τα περισσότερα είναι έτσι .... 

Επίσης έγινε ένα ατύχημα μου είπε στην 

Κατασκευαστική και ήρθαν κάποια πολύ χτυπημένα αλλά μου είπε θα στείλουν καινούργια προφίλ και θα βάλει τα υπάρχον  τζάμια ο ίδιος στα καινούργια... Όμως και τα υπόλοιπα κουφώματα έχουν. Γενικά αρκετά χτυπήματα - γρατσουνιές 

16.700 ευρώ για χτυπημένα κουφώματα και στραβό κομμένα ,τι να πω ? 

 

 

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...