Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, Nikitage είπε

 

ΟΙ τιμές στις προσφορές είναι λογικές όμως? Δεδομένου ότι έχουν πάρει μεγάλη αύξηση , αξίζει να δώσεις 16 με 17.000 ευρώ στα κουφώματα 

 

 

Για χωνευτά, όχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/8/2022 στις 2:07 ΜΜ, Nikitage είπε

ζητάνε κ προεξόφληση της παραγγελίας 

Κ εμένα που είμαι Αθήνα κ δεν είμαι στο εξοικονομώ (ζητάνε περισσότερα) για pvc μου ζήτησαν 50% προκαταβολή, εξόφληση πριν την τοποθέτηση κ να πληρώσω για να έρθει τεχνικός για να μετρήσει.

Η τιμή καλή μου φαίνεται, εμένα για 2 μπαλκονόπορτες με ρολό κ 2 μικρά μου ζηταγαν 2500(aluplast) 3500(rehau)

Αποφάσισα να μην τα αλλάξω τελικά 😒

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mynian123 είπε

Αποφάσισα να μην τα αλλάξω τελικά 😒

Καλή απόφαση πήρες ,οι τιμές είναι αυξημένες περίπου 30% νομίζω,λόγω ενεργειακής κρίσης κυρίως ..

Εγώ θα την κάνω αναγκαστικά πλέον γιατί δεν θα εγκριθεί το πρόγραμμα χωρίς την τοποθέτηση στα κουφώματα.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Άποψη κάνεις για kommerling;;; 

3 μπαλκόνι πόρτες και 2 παράθυρα με σιτα ρολά φουλ κομπλέ στα, 2900 προ ΦΠΑ με τριπλό τζάμι 

 

Μου προτεινε τα 76AD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, sainakos είπε

Καλησπέρα 

Άποψη κάνεις για kommerling;;; 

3 μπαλκόνι πόρτες και 2 παράθυρα με σιτα ρολά φουλ κομπλέ στα, 2900 προ ΦΠΑ με τριπλό τζάμι 

 

Μου προτεινε τα 76AD

Όλα μια χαρά, προχώρα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2022 στις 3:22 ΠΜ, dimitris_st13 είπε

Όλα μια χαρά, προχώρα 

ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ ΤΙ ΚΟΥΦΩΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ? Η ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ???

το σπίτι είναι πάνω σε δρόμο

15 λεπτά πριν, alkistismenelaos είπε

ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ ΤΙ ΚΟΥΦΩΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ? Η ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ???

το σπίτι είναι πάνω σε δρόμο

τριπλο τζαμι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2022 στις 11:22 ΜΜ, alkistismenelaos είπε

ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ ΤΙ ΚΟΥΦΩΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ? Η ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ???

το σπίτι είναι πάνω σε δρόμο

τριπλο τζαμι??

Ανοιγομενο συνθετικό πιστοποιημένο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2022 στις 11:22 ΜΜ, alkistismenelaos είπε

ΠΑΙΔΙΑ ΣΕ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΦΑΣΑΡΙΑ ΤΙ ΚΟΥΦΩΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ? Η ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ???

το σπίτι είναι πάνω σε δρόμο

τριπλο τζαμι??

Ανοιγόμενο (είτε αλουμινίου είτε συνθετικά) με διπλό με μεμβράνη ηχομόνωσης (triplex) ή τριπλό. 

Πάντα τα τζάμια πρέπει να έχουν διαφορετικό πάχος μεταξύ τους. 

Και ιδανικά όχι επικαθήμενο ρολό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimitris_st13 είπε

Ανοιγόμενο (είτε αλουμινίου είτε συνθετικά) με διπλό με μεμβράνη ηχομόνωσης (triplex) ή τριπλό. 

Πάντα τα τζάμια πρέπει να έχουν διαφορετικό πάχος μεταξύ τους. 

Και ιδανικά όχι επικαθήμενο ρολό. 

Όλοι βάζουν επικαθημενο. Βέβαια αμφιβάλλω πόσο καλά μπορεί να μονωθει ενεργειακά. Αν βάλεις εξωτερικό όμως θες μοτέρ λογικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με έναν μάστορα για gealan ενεργειακά.

Ειναι καλά παιδιά;

Διπλο τζάμι νομίζω είναι αρκετό για Λάρισα.

Απο εμφάνιση τι λένε αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλουμίνια, σύρτες, επιπρόσθετη ασφάλεια

Ξεκινάμε απο την παραδοχή, ότι τίποτε δεν ειναι απροσβλητο, απο πλευρας ασφαλειας.
Απλα προσπαθεις να 'δυσκολεψεις' και να αποτρεψεις, τον κλεφτη που σε εβαλε στο ματι.
Να τον κανεις να πει 'αστο, παω παρακατω'.

Μου ειπαν λοιπον, οτι μπορουν να μπουν εξτρα 'συρτες' σε κουφωματα αλουμινιου, περαν απο τα μικρα γνωστα πλαστικα 'συρτακια' που εχει το καθε παραθυρο/πορτα.
Αυτοι, με φτηνο/ευκολο τροπο, δεν αναβαθμιζουν, εστω με χειροκινητο/μηχανικο τροπο, την ασφαλεια του σπιτιου;

Παντως, αναλογικα, και το κλειδωτηρι τιμονιου στο αυτοκινητο,
αποτρεπει τον επιδοξο εισβολεα αρκετα,
ανεξαρτητα απο την υπαρξη ή μη, συναγερμου.
Αλλωστε συχνα στα ηλεκτρονικα υπαρχει και fail, ενω τα 'μηχανικα' ειναι συχνα πιο 'σταθερα'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mindreader είπε

Αλουμίνια, σύρτες, επιπρόσθετη ασφάλεια

Ξεκινάμε απο την παραδοχή, ότι τίποτε δεν ειναι απροσβλητο, απο πλευρας ασφαλειας.
Απλα προσπαθεις να 'δυσκολεψεις' και να αποτρεψεις, τον κλεφτη που σε εβαλε στο ματι.
Να τον κανεις να πει 'αστο, παω παρακατω'.

Γι' αυτό και κάθε σειρά κουφωμάτων έχει RC rating (από 1 έως 6) που υποδηλώνει το πόσο καλά αντιστέκεται στην προσπάθεια διάρρηξης ανάλογα τα εργαλεία και την ώρα που διαθέτει ο επίδοξος εισβολέας:

Tableau-AE-EN-1024x714.jpg

Χωρίς να έχω επαρκείς γνώσεις επί του αντικειμένου, έχω την εντύπωση ότι τα περισσότερα κουφώματα βρίσκονται γύρω στο RC3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nzeppos είπε

Γι' αυτό και κάθε σειρά κουφωμάτων έχει RC rating (από 1 έως 6) που υποδηλώνει το πόσο καλά αντιστέκεται στην προσπάθεια διάρρηξης ανάλογα τα εργαλεία και την ώρα που διαθέτει ο επίδοξος εισβολέας:

Tableau-AE-EN-1024x714.jpg

Χωρίς να έχω επαρκείς γνώσεις επί του αντικειμένου, έχω την εντύπωση ότι τα περισσότερα κουφώματα βρίσκονται γύρω στο RC3.

Τι λες τωρα! Υπαρχει και προδιαγραφη, γι'αυτο το θεμα; Να σαι καλα που το ανεφερες!

Τα κουφωματα στο σπιτι, ειναι απο το 2000, ουτε ακριβα ουτε φτηνα απ'οσο μπορω να αξιολογησω, οποτε μαλλον rc3 και λιγοτερο να υποθεσω;

----

Εχει νοημα, να βαλει λοιπον, εξτρα σύρτες; (φανταζομαι εξαιρειται η κεντρικη πορτα, απο την οποια φευγεις, γιατι εκει δεν εισαι πια απο μεσα για να βαλεις συρτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 
Αναφορά σε κείμενο

 

Μεταξύ των νέων προγραμμάτων που έρχονται, περιλαμβάνεται και επιδότηση για ηλιακούς θερμοσίφωνες και αντικατάσταση κουφωμάτων

Πληροφορίες του proson.gr κάνουν λόγο πως η κυβέρνηση ετοιμάζει προώθηση νέου μεγάλου προγράμματος επιδότησης ηλιακού θερμοσίφωνα και αντικατάστασης κουφωμάτων.

 
 

Τις επόμενες ημέρες σύμφωνα με τις ίδιες πληροφορίες θα ανακοινωθεί από την τα συναρμόδια υπουργεία.

 

https://www.alfavita.gr/koinonia/390965_erhetai-epidotisi-gia-iliako-thermosifona-kai-antikatastasi-koyfomaton

https://www.proson.gr/oikonomia/epidomata/16832_nea-epidotisi-gia-iliako-thermosifona-kai-antikatastasi-koyfomaton

Ισχύει η παραπάνω πληροφορία για επιδότηση κουφωμάτων (κι αν γνωρίζετε πότε  περίπου θα τρέξει) ?

Επεξ/σία από Walternet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...