Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 10/8/2022 στις 2:33 ΜΜ, Maurikycli είπε

Άμα έχεις χωνευτά τσάμπα λεφτά θα δώσεις στην αναβάθμιση τζαμιών-κουφωμάτων. Κάνε τους μια καλή συντήρηση σε βουρτσάκια και μέχρι εκεί.

τωρα ειδα το μηνυμα σου αλλα γιατι ; τοσο κακα ειναι τα χωνευτα ; τωρα ειμαι με μονο τζαμι. Ενα επαλληλο που εχω τωρα οταν φυσαει δυνατα, βαζει αρκετο πραγμα μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 12/8/2022 στις 3:11 ΜΜ, GeG είπε

τωρα ειδα το μηνυμα σου αλλα γιατι ; τοσο κακα ειναι τα χωνευτα ; τωρα ειμαι με μονο τζαμι. Ενα επαλληλο που εχω τωρα οταν φυσαει δυνατα, βαζει αρκετο πραγμα μεσα.

Αυτό ακριβώς. Τα συρόμενα είναι καταδικασμένα να μπάζουν. Από δυο μεριές ξέρω άτομα που "αναβάθμισαν" τα χωνευτά - με ακριβά διπλά ενεργειακά και διαπίστωσαν ότι μπάζουν. Βέβαια άκρη δεν έβγαλαν με τους μάστορες. Το συμπέρασμα είναι ότι η αεροστεγανότητά τους είναι χειρότερη από την απώλεια που έχει το μονό τζάμι!

Ειδικά στα χωνευτά , ο αέρας μπαίνει στο κενό του τοίχου και σου καταργεί τη μόνωση του διπλού τούβλου. Σε ολόκληρο τον τοίχο που υπάρχει χωνευτό είναι σαν να έχεις μονότουβλο. Γι'αυτό δεν έχει νόημα η θερμοπρόσωψη αφού βρίσκεται μπροστά από το κούφωμα. 

Αν θες πραγματική αναβάθμιση μετάτρεψέ τα σε ανοιγόμενα που σφραγίζουν και σου αφήνουν τον τοίχο ανέπαφο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Αυτό ακριβώς. Τα συρόμενα είναι καταδικασμένα να μπάζουν. Από δυο μεριές ξέρω άτομα που "αναβάθμισαν" τα χωνευτά - με ακριβά διπλά ενεργειακά και διαπίστωσαν ότι μπάζουν. Βέβαια άκρη δεν έβγαλαν με τους μάστορες. Το συμπέρασμα είναι ότι η αεροστεγανότητά τους είναι χειρότερη από την απώλεια που έχει το μονό τζάμι!

Ειδικά στα χωνευτά , ο αέρας μπαίνει στο κενό του τοίχου και σου καταργεί τη μόνωση του διπλού τούβλου. Σε ολόκληρο τον τοίχο που υπάρχει χωνευτό είναι σαν να έχεις μονότουβλο. Γι'αυτό δεν έχει νόημα η θερμοπρόσωψη αφού βρίσκεται μπροστά από το κούφωμα. 

Αν θες πραγματική αναβάθμιση μετάτρεψέ τα σε ανοιγόμενα που σφραγίζουν και σου αφήνουν τον τοίχο ανέπαφο.

Οταν έχεις χωνευτα δυσκολα πας σε ανοιγομενα είναι το θεμα. Είναι τρομερής η βολικοτητα που προσφερουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επάλληλο μπορεί να γίνει εύκολα ? ρωτάω για την εξοικονόμηση χώρου.

Εμένα αλουμινάς μου έβαλε ένα της σειράς 6000 και ένα της 8000 europa και δε μπαίνει τίποτα. Με πολυαμίδιο είναι βέβαια, δε γνώριζα οτι υπάρχει και καλύτερο υλικό. Είναι σοβαρός τοποθετητής με τις προδιαγραφές του κατασκευαστή. Σε άλλου αλουμινά δουλειά που είδα για την ίδια σειρά είχε βάλει μηχανισμό οτι να ναι, εκτος προδιαγραφών europa. Αυτο το διαπίστωσα ο ίδιος, καθώς είμαι άσχετος βέβαια απο το κλάδο. Δεν είχε roto ή gu και ζήταγε και ίδια χρήματα. Μας περνάνε για χαζούς μερικοί δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GeG είπε

Οταν έχεις χωνευτα δυσκολα πας σε ανοιγομενα είναι το θεμα. Είναι τρομερής η βολικοτητα που προσφερουν!

Αλλά ταυτόχρονα προσφέρουν τρομερές απώλειες οπότε άσε τα έτσι.

Είναι ελληνική πατέντα, σε κανένα σχέδιο δεν περιγράφονται ούτε τα συναντάς σε ευρωπαϊκές χώρες αλλά διαδόθηκε στην Ελλάδα χάρη σε αυτό το τρικ συν ότι "δεν κάνει κρύο " και να τα αποτελέσματα!

Μια καλή αλλά πανάκριβη λύση είναι είναι το ημι-επάλληλο με μηχανισμό "φολκς βάγκεν" αν δεν μπαίνει με τίποτα ανοιγόμενο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας.

Σε παλιό διαμέρισμα, με 2 ξύλινες μπαλκονόπορτες και 2 μεταλλικά μικρά παράθυρα (μπάνιου και κουζίνας), θα ήθελα να τα αλλάξω με αλουμινίου + σίτες.

έχει κάποιος πρόταση επαγγελματιών, για κέντρο Αθήνας;

σε τί κόστος να υπολογίζω περίπου;

υγ. αναμένεται μήπως νέο "εξοικονομώ" στον ορίζοντα; επειδή 1 ηλιακός θερμ. θα ήταν επίσης χρήσιμη προσθήκη στο σπίτι.

Επεξ/σία από Locke_John
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/8/2022 στις 12:15 ΜΜ, Maurikycli είπε

Αλλά ταυτόχρονα προσφέρουν τρομερές απώλειες οπότε άσε τα έτσι.

Είναι ελληνική πατέντα, σε κανένα σχέδιο δεν περιγράφονται ούτε τα συναντάς σε ευρωπαϊκές χώρες αλλά διαδόθηκε στην Ελλάδα χάρη σε αυτό το τρικ συν ότι "δεν κάνει κρύο " και να τα αποτελέσματα!

Μια καλή αλλά πανάκριβη λύση είναι είναι το ημι-επάλληλο με μηχανισμό "φολκς βάγκεν" αν δεν μπαίνει με τίποτα ανοιγόμενο. 

Ακομα κυριαρχει αυτη η λογική στην Ελλάδα ακομα και σε αλουμινάδες και μηχανικους. Εχω πολλες απωλειες απο τα παραθυρα καθως νιωθεις τον αερα που μπαινει δηλαδη αν φυσαει κουνιουνται και οι εσωτερικες πορτες και νιωθεις ρευμα. Οι αλουμιναδες μου λενε πως ειναι τελεια και οτι ειναι τα καλυτερα τα χωνευτα. Ακομα και σε μαγαζι με ενεργειακα προτειναν χωνευετα.

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Locke_John είπε

Γεια σας.

Σε παλιό διαμέρισμα, με 2 ξύλινες μπαλκονόπορτες και 2 μεταλλικά μικρά παράθυρα (μπάνιου και κουζίνας), θα ήθελα να τα αλλάξω με αλουμινίου + σίτες.

έχει κάποιος πρόταση επαγγελματιών, για κέντρο Αθήνας;

σε τί κόστος να υπολογίζω περίπου;

υγ. αναμένεται μήπως νέο "εξοικονομώ" στον ορίζοντα; επειδή 1 ηλιακός θερμ. θα ήταν επίσης χρήσιμη προσθήκη στο σπίτι.

Έχω ακριβώς τα ίδια κουφώματα 2 μπαλκονόπορτες κ 2 μικρά μεταλλικά μπάνιο κουζίνα. Οι προσφορές που πήρα ήταν από 2500-3500 για pvc & 2000 για αλουμινίου ψυχρά με επικαθημενο ρολό χωρίς μερεμετια.

Οι περισσότεροι είχαν θέμα με τα μικρά τα σιδερένια κ μου λέγανε ότι θα πατήσουν πάνω στο σίδερο άρα δεν παίζει θερμοδιακοπη. Να ξέρεις ότι το σίδερο μπαίνει αρκετά μέσα στον τοίχο κ αν αφαιρεθεί θα πέσει ο σοβάς ή κ τα πλακάκια (εμένα είναι σε επαφή με τα πλακάκια κ στα 2 κ στην κουζίνα πατάει πάνω κ το ντουλάπι).

 

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mynian123 είπε

Έχω ακριβώς τα ίδια κουφώματα 2 μπαλκονόπορτες κ 2 μικρά μεταλλικά μπάνιο κουζίνα. Οι προσφορές που πήρα ήταν από 2500-3500 για pvc & 2000 για αλουμινίου ψυχρά με επικαθημενο ρολό χωρίς μερεμετια.

Οι περισσότεροι είχαν θέμα με τα μικρά τα σιδερένια κ μου λέγανε ότι θα πατήσουν πάνω στο σίδερο άρα δεν παίζει θερμοδιακοπη. Να ξέρεις ότι το σίδερο μπαίνει αρκετά μέσα στον τοίχο κ αν αφαιρεθεί θα πέσει ο σοβάς ή κ τα πλακάκια (εμένα είναι σε επαφή με τα πλακάκια κ στα 2 κ στην κουζίνα πατάει πάνω κ το ντουλάπι).

 

 

Τα 2 μικρά δε με επείγουν η αλήθεια είναι, όμως και γ τις μεγάλες μπαλκονόπορτες, δε περίμενα τέτοιο κόστος..

Ευχαριστώ πολύ πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2022 στις 12:00 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Ακομα κυριαρχει αυτη η λογική στην Ελλάδα ακομα και σε αλουμινάδες και μηχανικους. Εχω πολλες απωλειες απο τα παραθυρα καθως νιωθεις τον αερα που μπαινει δηλαδη αν φυσαει κουνιουνται και οι εσωτερικες πορτες και νιωθεις ρευμα. Οι αλουμιναδες μου λενε πως ειναι τελεια και οτι ειναι τα καλυτερα τα χωνευτα. Ακομα και σε μαγαζι με ενεργειακα προτειναν χωνευετα.

Τραγικό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καθότι και διότι το θέμα έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις και έχει φτάσει στις 90 σελίδες, δεν είναι δυνατόν να μπορέσω να τις διαβάσω όλες.
Πλέον έμαθα για τη διαφορά των κατασκευαστών κουφωμάτων, και τις εταιρίες παραγωγής προφίλ, κάτι το οποίο δεν το ήξερα και είχα τελείως λανθασμένη άποψη.

Υπάρχει περίπτωση να έχει συζητηθεί και να έχει προτείνει κανείς επαγγελματίες για περιοχή της Θεσσαλονίκης; Είδα εδώ μέσα ένα λινκ από εταιρία από την Αθήνα η οποία προσφέρει ιδιωτικά συμφωνητικά, εγγυήσεις για όλα τα μέρη, ακόμα και την επιλογή πριν την αποπληρωμή να γίνει και τεχνικός έλεγχος για το αν πληρούνται όλες οι προδιαγραφές πχ από την Europa, και θα'θελα να βρω τέτοιους επαγγελματίες και εδώ στη Θεσσαλονίκη..

Επεξ/σία από yazidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yazidis είπε

Καθότι και διότι το θέμα έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις και έχει φτάσει στις 90 σελίδες, δεν είναι δυνατόν να μπορέσω να τις διαβάσω όλες.
Πλέον έμαθα για τη διαφορά των κατασκευαστών κουφωμάτων, και τις εταιρίες παραγωγής προφίλ, κάτι το οποίο δεν το ήξερα και είχα τελείως λανθασμένη άποψη.

Υπάρχει περίπτωση να έχει συζητηθεί και να έχει προτείνει κανείς επαγγελματίες για περιοχή της Θεσσαλονίκης; Είδα εδώ μέσα ένα λινκ από εταιρία από την Αθήνα η οποία προσφέρει ιδιωτικά συμφωνητικά, εγγυήσεις για όλα τα μέρη, ακόμα και την επιλογή πριν την αποπληρωμή να γίνει και τεχνικός έλεγχος για το αν πληρούνται όλες οι προδιαγραφές πχ από την Europa, και θα'θελα να βρω τέτοιους επαγγελματίες και εδώ στη Θεσσαλονίκη..

Ειναι και αλλος ενας παραγοντας το ποιον θα φερει να στο βαλει. Συνηθως θα ειναι καποιος που δουλευει για μεροκαματο και δε θα εχει ιδεα απο ενεργειακα. Το μονο που θα ξερει ειναι να ανοιγει τρυπες και να βιδωνει. 

Εγω δεν εχω βρει παντως καποιον να τα καλυπτει ολα. Ελπιζω να βρω οταν θα αλλαξω κουφωματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με τις προσφορές που πήρα.

θέλω να κάνω αντικατάσταση στα χωνευτά κουφώματα και μπήκα στο πρόγραμμα εξοικονομώ για pvc κ πήρα 4.500 ευρώ επιδότηση.

Τα κουφώματα είναι 5 μπαλκονόπορτες ανοιγ/μενες με διαστάσεις 1.35*2,10 , οι 3 με πλισέ σήτα και εξωτερικό ρολό και δύο με κάθετη σήτα και παντζούρι. 2 πόρτες εισόδου 95*210 κ 1.05*210 ,1 παράθυρο 1.44*106 επαλληλο με μονόφυλλη σήτα τελάρο κ εξωτερικό ρολό, και δύο παράθυρα μπάνιου 80*80 με κάθετη σήτα.

Τα κουφώματα είναι χρώμα ανθρακι με διπλούς υαλοπίνακες.

Οι πόρτες από verpan με προφίλ αλουμινίου

Για τα κοmmerling 76 md ( από συνεργάτη της  θερμοπλαστικης) 15300 τελική τιμή με την τοποθέτηση

Για τα veka softline 76 md ( τα προφίλ προέλευση από Γερμανία κ κατασκευή κάπου... Ελλάδα ) 16700

Υ.Γ κατοικώ σε νησί οπότε οι επιλογές ειναι περιορισμένες , επίσης ζητάνε κ προεξόφληση της παραγγελίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Nikitage είπε

επίσης ζητάνε κ προεξόφληση της παραγγελίας 

Είναι με τα καλά τους; Ένα 30% προκαταβολή max με την υπογραφή συμφωνητικού παράδοσης, και εξόφληση με την παράδοση κατόπιν καλής εκτέλεσης των εργασιών.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Είναι με τα καλά τους; Ένα 30% προκαταβολή max με την υπογραφή συμφωνητικού παράδοσης, και εξόφληση με την παράδοση κατόπιν καλής εκτέλεσης των εργασιών.

Δυστυχώς, αυτός που συνεργάζεται με την θερμοπλαστικη ήθελε το 80% για να κάνει την παραγγελία, ο άλλος περίπου το 40% αλλά εξόφληση από πριν την τοποθέτηση. 

ΟΙ τιμές στις προσφορές είναι λογικές όμως? Δεδομένου ότι έχουν πάρει μεγάλη αύξηση , αξίζει να δώσεις 16 με 17.000 ευρώ στα κουφώματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...