Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ΠάρηςΓ είπε

Δε μπορω να καταλαβω κατι απο τις φωτο απλα βλεπω οτι δεν εχει βαλει λαστιχα απο την εξω πλευρα στα τζαμια.

Ειναι συνηθισμενο στην Ελλαδα αλλα οκ δεν εγινε κατι.

σ' ευχαριστώ

Μόλις τώρα, alkistismenelaos είπε

σ' ευχαριστώ

που μπήκες στον κοπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 20/6/2022 στις 5:42 ΜΜ, dimitrisx93 είπε

Έχω παραγγείλει την σειρά aluplast ideal 4000 και τα περιμένω από μέρα σε μέρα

οταν γίνει η εγκατάσταση θα σου πω και εντυπώσεις 

εισαι ευχαριστημενος???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να αλλαξω ενα ξυλινο παραθυρο που εχει σαπισει το παντζουρι,τι μου προτεινετε ποια μαρκα ειναι καλη να βαλω αλουμινιου η pvc ,προοριζεται για σπιτι στις κυκλαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, alkistismenelaos είπε

παιδιά πηγα στο σπίτι το οποίο σημειωτέον δεν μου έχει παραδώσει ο εργολάβος και τα κουφωματα ανοιγουν δυσκολα μου πε οτι θα τα ρεγουλαρουν ειναι κατι που διορθωνεται αυτό ή είναι κακή τοποθέτηση που δεν φτιάχνει???

αγχωθηκα

Θα σου πω για τη δική μου περίπτωση. Καταρχάς τα βρήκα έτοιμα. Δεν είχα την ευκαιρία να τα ελέγξω. Τα κουφώματα κοπανάνε σε τέτοιο βαθμό 9/10 από αυτά που ακούς ένα γκαπ γκουπ σε κάθε άνοιγμα κλείσιμο. Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να μπω σε πρόγραμμα να τα αλλάξω. Επίσης, έχει αντίκτυπο και στην ηχο/θερμομόνωση τους. Πήγα σε διαμέρισμα που έχει εμφανώς χαμηλότερης ποιότητας κουφώματα αλλά είναι τοποθετημένα άριστα και δεν ακούω τίποτε από εξωτερικούς θορύβους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/7/2022 στις 2:49 ΜΜ, alkistismenelaos είπε

εισαι ευχαριστημενος???

Ακόμα δεν μου έχουν τοποθέτηση πατζουρια και σίτες αλλά τα κουφώματα είναι πολύ ποιοτικά ,έχουν ωραίο κλείσιμο και το καφέ χρώμα είναι παρά πολύ ωραίο. Θα επιστρέψω με φωτογραφίες όταν τελειώσουν από το σπίτι γιατί ακόμα είναι με σελοφάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια όταν ανοιγω την ανοιγοκλεινομενη μπαλκονοπορτα το φύλλο δε στέκεται ακινητο πάει είτε μπροστά είτε πίσω παλατζαρει πώς να το πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαίρετε

Τοποθέτηση κουφωμάτων λοιπόν. Δεν είναι προς αντικατάσταση, είναι νέα εγκατάσταση σε ημιτελές οροφοδιαμέρισμα που αποπερατώνεται τώρα. Επισυνάπτω μια προσφορά που έχω και ήθελα τη γνώμη σας αν είναι τίμια ή ακριβή. Αφορά προμήθεια και τοποθέτηση, τελική τιμή, χωρίς κάποια επιδότηση, με τριπλό ενεργειακό τζάμι, παντζούρι και σίτα. 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

IMG-0ad71abbe43c174b899c52e2ca354e80-V.jpg

Επεξ/σία από galanta
Συνημμένο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι σε φάση να αλλάξω τα κουφώματα στο σπίτι. Δύο μπαλκονόπορτες (παλιές ξύλινες με παντζούρι) κ δύο παράθυρα.

Οι αλουμιναδες δεν μου έχουν γεμίσει το μάτι κ μου προτείνουν τα παλιά αλουμινίου τα ψυχρά, ούτε να ακούσουν για pvc(θα στραβωσουν, θα πιτσικαρουν....) κ έχω βαθμό δυσκολίας στα μικρά παράθυρα που βλέπουν φωταγωγό είναι σιδερένια 3cm κ κανείς δε θέλει να τα αφαιρέσει (ούτε κ εγώ) αλλά θα πατήσει πάνω το κούφωμα κ θα το καλύψει άρα δεν παίζει θερμοδιακοπτομενα.

Οι ανάγκες μου είναι ηχομόνωση κ να μην μπαίνουν οι ψιλές κατσαρίδες που έχουμε στην πολυκατοικία, άρα δεν πρέπει να υπάρχει το παραμικρό κενό-σχισμή. Οπότε λέω να βάλω pvc.

Το πρόβλημα μου είναι ότι αν δε γίνει σωστή εγκατάσταση θα είναι χειρότερα από αυτά που έχω κ θα έχω πληρώσει ένα σκασμό λεφτά. Επίσης όταν δουν ότι ρωτάω πολλά κ ζητάω να αναγράφεται στην προσφορά τα μερεμετια κ ότι πρέπει να αφαιρεθούν τα κάγκελα που έχω (με χρέωση όχι τζάμπα) ξινυζουν. Ακόμα κ μια πολύ γνωστή εταιρεία pvc με την οποία νόμιζα ότι το χαμε κ ενώ δεν έφερα αντίρρηση ούτε στο να πληρώσω για να μετρήσουν ούτε στην εξόφληση όλου του ποσού μπροστά μόλις ζήτησα να γραφτούν στην προσφορά αυτά που ζητάω κ ενώ προφορικά τα δέχτηκαν η απάντηση ήταν δεν κάνουμε τέτοιες εργασίες???😲

Τέλος πάντων αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να μου πει έναν μάστορα συνεργείο η εταιρεία που να έχει μείνει ευχαριστημένος από την τοποθέτηση? Αθήνα. Δεκτές κ προτάσεις μάρκας. Εγώ ήμουν για aluplast αλλά τώρα σκέφτομαι rehau ή salamander 🤷😤

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχει κανεις αποψη για την σειρα e34 της europa ; δεν βρισκω καποιες πληροφοριες στο net και το προτεινε ενας μαστορας , ειναι θερμοδιακοπτομενα. Επισης εχει κανεις μια γενικη εικονα για μονοφυλλη, χωνευτη μπαλκονοπορτα αλουμινιου με θερμοδιακοπτομενο τζαμι ποσο παει το μαλλι στο περιπου; υψος 2 μετρα και 1,20 πλατος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα έχεις χωνευτά τσάμπα λεφτά θα δώσεις στην αναβάθμιση τζαμιών-κουφωμάτων. Κάνε τους μια καλή συντήρηση σε βουρτσάκια και μέχρι εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/8/2022 στις 8:33 ΜΜ, mynian123 είπε

Παιδιά είμαι σε φάση να αλλάξω τα κουφώματα στο σπίτι. Δύο μπαλκονόπορτες (παλιές ξύλινες με παντζούρι) κ δύο παράθυρα.

Οι αλουμιναδες δεν μου έχουν γεμίσει το μάτι κ μου προτείνουν τα παλιά αλουμινίου τα ψυχρά, ούτε να ακούσουν για pvc(θα στραβωσουν, θα πιτσικαρουν....) κ έχω βαθμό δυσκολίας στα μικρά παράθυρα που βλέπουν φωταγωγό είναι σιδερένια 3cm κ κανείς δε θέλει να τα αφαιρέσει (ούτε κ εγώ) αλλά θα πατήσει πάνω το κούφωμα κ θα το καλύψει άρα δεν παίζει θερμοδιακοπτομενα.

Οι ανάγκες μου είναι ηχομόνωση κ να μην μπαίνουν οι ψιλές κατσαρίδες που έχουμε στην πολυκατοικία, άρα δεν πρέπει να υπάρχει το παραμικρό κενό-σχισμή. Οπότε λέω να βάλω pvc.

Το πρόβλημα μου είναι ότι αν δε γίνει σωστή εγκατάσταση θα είναι χειρότερα από αυτά που έχω κ θα έχω πληρώσει ένα σκασμό λεφτά. Επίσης όταν δουν ότι ρωτάω πολλά κ ζητάω να αναγράφεται στην προσφορά τα μερεμετια κ ότι πρέπει να αφαιρεθούν τα κάγκελα που έχω (με χρέωση όχι τζάμπα) ξινυζουν. Ακόμα κ μια πολύ γνωστή εταιρεία pvc με την οποία νόμιζα ότι το χαμε κ ενώ δεν έφερα αντίρρηση ούτε στο να πληρώσω για να μετρήσουν ούτε στην εξόφληση όλου του ποσού μπροστά μόλις ζήτησα να γραφτούν στην προσφορά αυτά που ζητάω κ ενώ προφορικά τα δέχτηκαν η απάντηση ήταν δεν κάνουμε τέτοιες εργασίες???😲

Τέλος πάντων αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει να μου πει έναν μάστορα συνεργείο η εταιρεία που να έχει μείνει ευχαριστημένος από την τοποθέτηση? Αθήνα. Δεκτές κ προτάσεις μάρκας. Εγώ ήμουν για aluplast αλλά τώρα σκέφτομαι rehau ή salamander 🤷😤

https://aluplast.gr/diktyo-kataskeuastwn/
 

Όποιος δεν σου γεμίζει το μάτι ή λέει μα - μου τον στέλνεις με συνοπτικές διαδικασίες. Πολύ καλά κάνεις και τα ζητάς όλα γραπτώς και οι καλοί επαγγελματίες δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα να το δεχτούν. Πάρε και την aluplast και κάνε παράπονα αν κάποιος είναι ασυνεπής, να σου προτείνουν αυτοί!

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, GeG είπε

παιδια εχει κανεις αποψη για την σειρα e34 της europa ; δεν βρισκω καποιες πληροφοριες στο net και το προτεινε ενας μαστορας , ειναι θερμοδιακοπτομενα. Επισης εχει κανεις μια γενικη εικονα για μονοφυλλη, χωνευτη μπαλκονοπορτα αλουμινιου με θερμοδιακοπτομενο τζαμι ποσο παει το μαλλι στο περιπου; υψος 2 μετρα και 1,20 πλατος

https://profil.gr/index.php/en/products/architectural-aluminium-systems/sliding-systems/ess-34-hybrid

η ¨"οικονομικη" σειρα θερμοδιακοπτομενων της Europa (δηλαδη εχουν πολυαμιδιο δεν εχουν πολυστερινη). Μια χαρα οικονομικα παραθυρα για συνθηκες κεντρο-νοτιας ελλαδας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/11/2014 στις 3:17 ΜΜ, Dare-Devil είπε

evankouros :

Αυτά που έγγραψες είναι απολύτως σωστά και κατατοπιστικά όσο δε πάει άλλο . 
Ή είσαι αλουμινάς ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ και όχι ο κλασσικός αλουμινάς-τεχνίτης που είναι οι περισσότεροι ή είσαι μηχανολογος μηχανικος .


Να προσθέσω και γώ. Ότι πάντα να ζητατε πιστοποιηση των κουφωμάτων από τον κατασκευαστή-συναρμολογητή . ΟΦΕΙΛΕΙ να σας την δώσει όπου μεσα σε αυτή αναγράφονται οι συντελεσες U και τα εξαρτήματα που χρησιμοποιήθηκαν  (αν θυμάμαι καλα) . Μια εταιρία π.χ η Europa βγάζει στο εμποριο την τάδα σειρα κουφωμάτων με τις τάδε προδιαγραφές θερμομόνωσης και αεροστεγανότητας. Αυτό στις περισσότερες περιπτώσεις δεν σημαίνει ότι το κουφωμα είναι αυτό που έβγαλε η εταιρία (που σχεδίασε) γιατί πολλοί αλουμινάδες δεν τοποθετουν στο κούφωμα τα εξαρτήματα της εταιρίας ή τα τζάμια που ορίζει η εταιρία ή τα λάστιχα που ορίζει η εταιρεία και την θερμοδιακοπή που αυτή ορίζει καθώς και δεν τα κατασκευάζουν με τον τρόπο που ορίζει η εταιρία για να επιτευχθούν αυτές οι κατασκευαστικές τιμές της Εταιρίας όλα αυτά για να γλιτώσουν λεφτά και να αυξηθεί το κέρδος. Οπότε το κούφωμα δεν κάνει την δουλειά που βλέπετε στα φυλλάδια ότι κάνει .
 

Επομένως εάν στο υποθετικό σενάριο, που μου κάνουν εργασίες, εγώ ύστερα εάν δεν είμαι παρόν ή ενημερωμένος για αυτά, πως θα μπορώ να αποδείξω ό,τι έγινε πατάτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από όσα διάβασα μέχρι τώρα λέγεται ό,τι τα ξύλινα κουφώματα είναι τα πιο ακριβά και θερμομονωτικά. Για ένα διαμέρισμα της δεκαετίας του 80" θα άξιζε η αναπαλαίωση των υπαρχόντων κουφωμάτων; Δε γνωρίζω αν τα τότε ξύλινα κουφώματα θα ήταν ίδια με τα νέα ξύλινα κουφώματα, σχετικά με τη θερμομόνωση δηλαδή. Θα ήταν ωστόσο σημαντικό αν το γνωρίζει κανείς να μου πει.

Στην αναπαλαίωση, πέραν των εργασιών συντήρησης δηλαδη επανακόλληση που θα χρειαστεί φαντάζομαι (σε σημεία αποκόλλησης των ξύλων) και μεντεσέδες θα κοίταζα να έβαζα και πιο χοντρο τζάμι ή άλλο. Τι θα μπορούσα να κάνω;

 

Επεξ/σία από Κόκολόκο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...