Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ηχομόνωση καλύτερα διπλός με ένα 4αρι και 1 ένα 5αρι  , η με 2  4αρια ή 5άρια τζάμια;

Και τι είδους -υπαρχουν ειδικά ;

 

 

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, chriskan22 είπε

Για ηχομόνωση καλύτερα διπλός με ένα 4αρι και 1 ένα 5αρι  , η με 2  4αρια ή 5άρια τζάμια;

Και τι είδους -υπαρχουν ειδικά ;

 

 

Τα έχουμε γράψει βρε 100 φορές. Υπάρχουν τα laminated που εδώ στην Ελλάδα τα λένε triplex. Αποτελούνται από 2 γυαλιά κολλημένα με μια μεμβράνη μεταξύ τους. Υπάρχουν με απλή μεβράνη και με ηχομονωτική. Με ηχομονωτική καταλαβαίνεις ότι έχουν την καλύτερη απόδοση αλλά πρέπει να έχουν και καλό κούφωμα (ανοιγόμενο ή καλό ανασηκούμενο). Δε σπάει και τόσο έυκολα με μεμβράνη ε. 

Είναι τρομερό λάθος να έχουν τα τζάμια ίδιο πάχος! Σχεδόν απαγορεύεται. Υπάρχει μια συχνότητα ήχου, ανάλογα με το πάχος του τζαμιού, που πέφτει λίγο η ηχομόνωση.  Εκεί αν έχει 2 τζάμια ίδιου πάχους 4μμ είναι χειρότερο από το να έχεις ένα τζάμι 4μμ. Οπότε είναι μονόδρομος το διαφορετικό πάχος. 4-5 ή ακόμα καλύτερα 4μμ-6μμ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ερωτηση τα aluplast (pvc) ειναι γερμανικα λεει , ειναι καλα,  τα εχει κανεις?

Για τα e-coplam  εχουμε καμια πληροφορηση(pvc)

Επεξ/σία από chriskan22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/6/2022 στις 4:20 ΜΜ, Thresh είπε

Για PVC κοίτα και Kaptain, δεν είναι φτηνα όμως και πλέον δεν ξέρω πόσο έχουν ανέβει οι τιμές.

Κρίνοντας από τις τιμές που μου στέλνουν μια άνοδο την έχουν. Ομολογουμένως πάνε 4 χρόνια από την τελευταία φορά που είχαμε κοιτάξει αλλά σε σχέση με τότε οι τιμές φαίνονται τουλάχιστον 50% - 60% πάνω.

Επεξ/σία από FCastor
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2022 στις 11:32 ΠΜ, chriskan22 είπε

ερωτηση τα aluplast (pvc) ειναι γερμανικα λεει , ειναι καλα,  τα εχει κανεις?

Για τα e-coplam  εχουμε καμια πληροφορηση(pvc)

Έχω παραγγείλει την σειρά aluplast ideal 4000 και τα περιμένω από μέρα σε μέρα

οταν γίνει η εγκατάσταση θα σου πω και εντυπώσεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 hours ago, FCastor said:

Κρίνοντας από τις τιμές που μου στέλνουν μια άνοδο την έχουν. Ομολογουμένως πάνε 4 χρόνια από την τελευταία φορά που είχαμε κοιτάξει αλλά σε σχέση με τότε οι τιμές φαίνονται τουλάχιστον 50% - 60% πάνω.

Ηθελα κι εγώ φέτος να αλλάξω τα τελευταία παράθυρα του σπιτιού (υπόγειο) με αλουμίνια, αλλά έτσι όπως έχουν ανέβει, πήρε ωραιότατη αναβολή... :(

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Thresh είπε

Ηθελα κι εγώ φέτος να αλλάξω τα τελευταία παράθυρα του σπιτιού (υπόγειο) με αλουμίνια, αλλά έτσι όπως έχουν ανέβει, πήρε ωραιότατη αναβολή... :(

Με τις προσφορές που μου έρχονται (για 7 μπαλκονόπορτες που λέμε να τις κάνουμε από συρόμενες ανοιγόμενες) και εμείς για αναβολή το κόβουμε...

Το θέμα είναι θα πέσουν οι τιμές; Και αν ναι, πόσο και πότε; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 hours ago, FCastor said:

Με τις προσφορές που μου έρχονται (για 7 μπαλκονόπορτες που λέμε να τις κάνουμε από συρόμενες ανοιγόμενες) και εμείς για αναβολή το κόβουμε...

Το θέμα είναι θα πέσουν οι τιμές; Και αν ναι, πόσο και πότε; :(

To πρόβλημα είναι ότι θες να αλλάξεις βασικά κουφώματα, ενώ εγώ σε υπόγειο/βοηθητικό/αποθηκευτικό χώρο, οπότε μπορώ να περιμένω. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένα κατιτίς πρόβλημα, ναι.

Παρεμπιπτόντως, έχει κανείς εμπειρία ή εντυπώσεις από Κατασκευαστική (έτσι λέγεται, το site είναι kataskevastikh.gr) σε Νέα Φιλαδέλφεια και Χαλάνδρι; Έχει και αλουμινίου Europa και PCV Kommerling.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα ψαχνω να αλλαξω κουφωματα αλουμινιου και εγω και μεχρι στιγμης με 2 μαστορες που εχω μιλησει ο ενας μου προτεινε την σειρα της exalco albio 225ls και ο αλλος της alumil s350.Γενικοτερα ποια εταιρεια ειναι καλυτερη σαν ποιοτητα γνωριζετε?Η προσφορα που μου κανε αυτος με την exalco ειναι κοντα 1500 ευρω πιο ακριβη απο του αλλου με την αλουμιλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...