Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τρώνε καργα ήλιο σχεδόν όλη την ημέρα. Τα παλιά δε μπάζουνε αέρα , αλλά η σειρά 500 της Europa δεν είχε θερμοδιακοπή…

Όλες οι τιμές που ανέφερα είναι δίχως ΦΠΑ

Επεξ/σία από Porfyrogenis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σας, 

Σε συζήτηση με ειδικό του χώρου των κουφωμάτων μου είπε ότι τα pvc κουφώματα είναι μόνο για ανοιγομένα και σε καμία περίπτωση επάλληλα, γιατί ως ανοιγομένα είχαν ξεκινήσει να κατασκευαζονται στην Ευρώπη. Έχει βάση αυτό που μου είπε? 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, Thresh said:

Αναρωτιέμαι πόσο έχουν ανέβει οι τιμές φέτος.

Λοιπόν θα σου πω να έχεις τάξη μεγέθους. Είχα πάρει προσφορά τον Οκτώβριο για θερμοδιακοπτωμενα κουφώματα  με τριπλό τζαμί και ηχητική μεμβράνη. Σύνολο ένα διπλό συρρωμενο κούφωμα με τζαμί μπατζουρι σίτα (όλα τα μπατζουρια με αλουμινένια φυλλαράκια όχι πλαστικό), τρία ανοιγωμενα τζαμια με συρωμενο μπατζουρι και σίτα, ένα μικρότερο συρωμενο μπατζουρι σίτα τζαμί και ένα μικρουλι κουζίνας συρωμενο μόνο τζαμί σίτα. Η προσφορά που είχα τον Οκτώβριο ήταν 6390. Δίνω το οκ φεβρουαριο για να παραγγελθούν και ο ίδιος αλουμινας ίδια κουφώματα με τις αυξήσεις μου έδωσε τιμή 6720

Επεξ/σία από marmagia
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, marmagia said:

Λοιπόν θα σου πω να έχεις τάξη μεγέθους. Είχα πάρει προσφορά τον Οκτώβριο για θερμοδιακοπτωμενα κουφώματα  με τριπλό τζαμί και ηχητική μεμβράνη. Σύνολο ένα διπλό συρρωμενο κούφωμα με τζαμί μπατζουρι σίτα (όλα τα μπατζουρια με αλουμινένια φυλλαράκια όχι πλαστικό), τρία ανοιγωμενα τζαμια με συρωμενο μπατζουρι και σίτα, ένα μικρότερο συρωμενο μπατζουρι σίτα τζαμί και ένα μικρουλι κουζίνας συρωμενο μόνο τζαμί σίτα. Η προσφορά που είχα τον Οκτώβριο ήταν 6390. Δίνω το οκ φεβρουαριο για να παραγγελθούν και ο ίδιος αλουμινας ίδια κουφώματα με τις αυξήσεις μου έδωσε τιμή 6720

Περίμενα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Thresh said:

Περίμενα χειρότερα.

Και εγώ να πω την αλήθεια. Και μόνο που μπορώ να κοιμάμαι επιτέλους τα βραδιά είμαι ικανοποιημένη. Ζω απέναντι από πλατεία, όπου χειμώνα καλοκαίρι, με χιόνι η καύσωνα, είναι ένα παρεάκι που τσιρίζει ως τις 3-4 το βράδυ, βάζει μουσική και μαρσάρει τα μηχανάκια. Η λύση ήταν είτε να άλλαζα τα παλιά μου κουφώματα είτε να έκανα κακούργημα. Του λέω λοιπόν δε με νοιάζει τόσο η θερμομόνωση όσο η ηχομόνωση και έτσι επιλέχθηκαν ανοιγωμενα στις κρεβατοκάμαρες αλλά τα μπατζουρια παντού συρωμενα για ομοιομορφία με τα αλλά διαμερίσματα.

η ΚΑΛΥΤΕΡΗ αγορά της τελευταίας δεκαετίας, ειλικρινά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, marmagia said:

αλλά τα μπατζουρια παντού συρωμενα για ομοιομορφία με τα αλλά διαμερίσματα.

Χωνευτά? Σε σκοτώνει αυτό αν θελήσετε μελλοντικά να κάνετε θερμοπρόσοψη. :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Thresh said:

Χωνευτά? Σε σκοτώνει αυτό αν θελήσετε μελλοντικά να κάνετε θερμοπρόσοψη. :(

Τα μπατζουρια ναι. Κρύβονται στο τοίχο όπως τα αρχικά που είχε το σπίτι. Δεν μπορώ να πω στους άλλους ορόφους παιδιά βάλτε ανοιγομενα γιατί είναι νέα τα μπατζουρια τους ούτε μπορώ να βάλω κάτι τόσο διαφορετικό που χαλάει όλη τη φάτσα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, marmagia said:

Τα μπατζουρια ναι. Κρύβονται στο τοίχο όπως τα αρχικά που είχε το σπίτι. Δεν μπορώ να πω στους άλλους ορόφους παιδιά βάλτε ανοιγομενα γιατί είναι νέα τα μπατζουρια τους ούτε μπορώ να βάλω κάτι τόσο διαφορετικό που χαλάει όλη τη φάτσα.  

Κατανοώ, απλά σχολιάζω ότι "σαμποτάρει" την αποτελεσματικότητα της θερμοπρόσοψης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Thresh said:

Κατανοώ, απλά σχολιάζω ότι "σαμποτάρει" την αποτελεσματικότητα της θερμοπρόσοψης.

Για τώρα δεν το έχω στο μυαλό. Έκανα πολύ καλή μόνωση στην ταράτσα γιατί είμαι τελευταίο οροφο, έχει κάποια υποτυπώδη μόνωση ο τοίχος αλλά μάλλον μου πάει υπερβολικά ακριβό η θερμοπροσοψη και αρκετά μπελάς όποτε μάλλον δεν το έχω στα προσεχώς. Για τώρα ευχαριστιέμαι την σιωπή στο σπίτι από τα βραδινά παρτακια😅😂🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, marmagia said:

Για τώρα ευχαριστιέμαι την σιωπή στο σπίτι από τα βραδινά παρτακια

Αλλάξαμε κι εμείς στο σπίτι πριν 4-5 χρόνια τα κουφώματα, με αλουμινένια θερμοδιακοπτόμενα + τριπλά τζάμια, αλλά χωρίς ηχομονωτική μεμβράνη. Μέρα με νύχτα και πάλι, έχουμε κρατήσει μια τζαμαρία που ήταν με PVC + διπλό τζάμι (ενώ τα άλλα ήταν ξύλινα) και μου κακοφαίνεται, ψάχνομαι αν έχω αφήσει κάποιο παράθυρο ανοιχτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Thresh είπε

Αλλάξαμε κι εμείς στο σπίτι πριν 4-5 χρόνια τα κουφώματα, με αλουμινένια θερμοδιακοπτόμενα + τριπλά τζάμια, αλλά χωρίς ηχομονωτική μεμβράνη. Μέρα με νύχτα και πάλι, έχουμε κρατήσει μια τζαμαρία που ήταν με PVC + διπλό τζάμι (ενώ τα άλλα ήταν ξύλινα) και μου κακοφαίνεται, ψάχνομαι αν έχω αφήσει κάποιο παράθυρο ανοιχτό.

Από προδιαγραφές που μου έστειλε κουφωματας που του τα έστειλε ο τζαμας, η ηχομείωση μεταξύ τριπλεξ με ακουστική μεμβράνη (4-16-3 - μεμβράνη- 3) και τριπλού υαλοπίνακα (4-16-5-16-4) είναι ίδια με μόνη διαφορά μια ελάχιστη στις μεσαίες συχνότητες. Τρίχες. 

Γιατηχομείωση είναι πολύ σημαντικό το πάχος του πίνακα, και εκεί το τριπλό κερδίζει το χαμένο έδαφος, βάζοντας και τα αποστατικά spacers που όσο να ναι έχουν μια δράση αμορτισέρ και διαφορετικής ταλάντωσης των υαλοπινακων. 

Απλά στο τριπλό ανεβαίνεις πολύ σε κόστος (έξτρα τζάμι + spacers) , βάρος, και πάχος και ίσως να μην χωράει σε pvc, ή σε ελαφριές σειρές αλουμινίου. Ειδικά σε μεγάλα ανοίγματα είναι πρόβλημα τα τριπλά τζάμια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/4/2022 στις 5:50 ΜΜ, IoannisSM είπε

Δίφυλλο ανοιγόμενο θερμοδιακοπτόμενα, τριπλά τζάμια και ηχομονωση τι κοστιζουν με τρεχουσες τιμες?

Υπάρχουν 2-3 sites που κάνουν online κάποια τιμολόγηση αλλά με την τωρινή άνοδο των τιμών κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος. Να σου πω στο περίπου 1,30*2.10 γύρω στα 8 κατοστάρικα? Με 6άρι τρίπλεξ είναι αυτό και 5άρι το δεύτερο γυαλί.

Μην πέφτετε στην παγίδα του τριπλού τζαμιού αν θέλετε κυρίως ηχομόνωση. Ο τρίτος υαλοπίνακας μπαίνει για θερμομόνωση. Αυτό που κάνει τη διαφορά στην ηχομόνωση είναι η μάζα του γυαλιού (άρα το πάχος όπως λέει ο φίλος πιο πάνω) και να είναι διαφορετικού πάχους στον διπλό υαλοπίνακα (πολύ σημαντικό). Αυτό μπορεί να το δεί κάποιος και σε πίνακες. Ένα μονό τζάμι 12mm είναι καλύτερο σε ηχομόνωση από έναν τριπλό  4-12-4-12-4. Το κενό άερα προσφέρει σταδιακά σε ηχομόνωση μετά τα 20-30mm. Θεωρητικά αν είχαμε ένα διάκενο 200mm θα είχαμε τη μέγιστη ηχομόνωση*.Το triplex (ή laminated) με απλή ή ηχομονωτική μεμβράνη έχει μια διαφορά φυσικά αλλά την πληρώνεις. Περίπου κάθε 10db παραπάνω ηχομείωση είναι περιορισμός της αντίληψης του θορύβου στο 50%. 

*Κάτι που είναι πολύ ενδιαφέρον ως ιδέα και το κάνουν στο εξωτερικό σε δύσκολες καταστάσεις είναι το δευτερεύων παράθυρο. Αντί να έχουν διάκενο μεταξύ 2 υαλοπινάκων, προσθέτουν ένα δεύτερο κούφωμα και έτσι αυξάνουν κατά πολύ την ηχομόνωση.

http://2.bp.blogspot.com/-dpP5TfCQ56o/T-3QePAos1I/AAAAAAAAApw/wb5wz3HIBD8/s1600/3.+double+vs+single+glazing.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...