Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, christiD είπε

Ελπίζω ο φίλος που έλαβε αυτή την απάντηση να ρώτησε και σε κάποιο κατάστημα. Καλό θα είναι να μην είμαστε υπερβολικοί. Πως γίνεται να μη συγκρίνεται όταν ένα ανασηκούμενο επάλληλο μονόφυλλο με σταθερό το μισό είναι τύπου Volkswagen. Δλδ έχει λάστιχα πάνω κάτω. Σίγουρα έχει και στη μεριά που κλείνει και νομίζω και στη μέση. Για αυτό λέω να ρωτήσει.  Απλά ενδεχομένως η συμπίεση των λαστίχων δε μπορεί να είναι τόσο μεγάλη. Αλλά όχι και δε συγκρίνεται. Τέτοια απολυτότητα δλδ. 

Γενικά έχουν παντού κλείδωμα περιμετρικά και έχουν αρκετή συμπίεση. 

Εργονομικά τα καλύτερα πιστεύω είναι τα συρόμενα χωνευτά αλλά έχουν αλλά θεματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι νέο μέλος.

Θα μπορούσα να σας βοηθήσω σε οποιαδήποτε απορία έχετε περί κουφωμάτων , είναι η δουλειά μου.. Ειδικά όσοι είναι από Θεσσαλονίκη μπορούν να με βρουν εύκολα...

Ελπίζω να σας βοηθήσω με όποια απορία έχετε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, torosystem είπε

Καλησπέρα στην ομάδα, είμαι νέο μέλος.

Θα μπορούσα να σας βοηθήσω σε οποιαδήποτε απορία έχετε περί κουφωμάτων , είναι η δουλειά μου.. Ειδικά όσοι είναι από Θεσσαλονίκη μπορούν να με βρουν εύκολα...

Ελπίζω να σας βοηθήσω με όποια απορία έχετε..

Καλώς ήρθες.

Ερώτηση: σε ηλεκτρικό ρολό που τώρα τελευταία δεν γουστάρει να κάνει κίνηση το μοτέρ, τι κάνουμε; Ξεκίνησε με λίγο χαμηλότερη ταχύτητα, μετά πάταγα να ανέβει και δεν ανέβαινε εκτός αν πριν το κατέβαζα λίγο και σήμερα δεν ανέβηκε αρχικά καθόλου μέχρι που το βοήθησα λίγο με το χέρι και έτσι ξεκίνησε...

Σκέφτηκα να ανοίξω το καπάκι να δω τον μηχανισμό. Έχει ένα καπάκι. Είναι κουμπωτό; Πρέπει να ξεβιδώσω πρώτα κάτι; Τι να δω μέσα;

viber_image_2022-03-11_18-28-43-613.jpg.770ef082a7f1d1f6be3bf1d75143d7d5.jpg

Επίσης το σημείο που κλειδώνει (στη φωτογραφία) έχει μια τάση να πέφτει μόνο του , σαν να έχει ή να πάει να ξεχαρβαλωθεί κάτι. Τι πρέπει να δω;

viber_image_2022-03-11_18-28-43-497.jpg.e57b4f8951661ca651bfc1379701032e.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2022 στις 6:32 ΜΜ, liakjim είπε

Καλώς ήρθες.

Ερώτηση: σε ηλεκτρικό ρολό που τώρα τελευταία δεν γουστάρει να κάνει κίνηση το μοτέρ, τι κάνουμε; Ξεκίνησε με λίγο χαμηλότερη ταχύτητα, μετά πάταγα να ανέβει και δεν ανέβαινε εκτός αν πριν το κατέβαζα λίγο και σήμερα δεν ανέβηκε αρχικά καθόλου μέχρι που το βοήθησα λίγο με το χέρι και έτσι ξεκίνησε...

Σκέφτηκα να ανοίξω το καπάκι να δω τον μηχανισμό. Έχει ένα καπάκι. Είναι κουμπωτό; Πρέπει να ξεβιδώσω πρώτα κάτι; Τι να δω μέσα;

viber_image_2022-03-11_18-28-43-613.jpg.770ef082a7f1d1f6be3bf1d75143d7d5.jpg

Επίσης το σημείο που κλειδώνει (στη φωτογραφία) έχει μια τάση να πέφτει μόνο του , σαν να έχει ή να πάει να ξεχαρβαλωθεί κάτι. Τι πρέπει να δω;

viber_image_2022-03-11_18-28-43-497.jpg.e57b4f8951661ca651bfc1379701032e.jpg

Καλησπερα, το ηλεκτρικό μοτέρ αν είχε αρχίσει να δουλεύει πιο αργά σημαίνει ότι άρχισε να χαλάει. 

Αυτό που έχεις να κάνεις είναι να πατήσεις το κουμπί και να ακούσεις αν δουλεύει, αν ακούς το μοτέρ να δουλεύει τότε μπορεί να έχει κολλήσει κάπου τα φυλλαράκια. 

Αν όμως δεν ακούς τίποτα τότε πάει για αλλαγή το μοτέρ. 

Καλό είναι να καλέσεις έναν τεχνικό διότι δεν είναι και τόσο απλό το θέμα να ξέρεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Στο σπίτι κατασκευής έτους 2000 έχουμε αλουμινένια κουφώματα και σκέφτομαι να τα αντικαταστήσω γιατί κάποια έχουν πιτσικάρει, μπάζουν αέρα και γενικά δεν έχω θερμομόνωση.

Τα δυο ανοιγόμενα είναι σειράς Europa 500 και τα 6 είναι συρόμενα μέσα στους τοίχους σειράς Europa 2000 μάλλον.

Δυστυχώς η αλλαγή των συρόμενων σε ανοιγόμενα δεν είναι βολική  με τα έπιπλα κλπ.

Μου προτάθηκε από εγκαταστάτη να συντηρήσουμε τα κουφώματα έτσι ώστε να μη μπάζουν αέρα και να αντικαταστήσουμε τα τζάμια με ενεργειακά.

Έχει κανείς ιδέα αν κάτι τέτοιο θα αναβάθμιζε ουσιαστικά την όλη εγκατασταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Porfyrogenis είπε

Καλημέρα,

Στο σπίτι κατασκευής έτους 2000 έχουμε αλουμινένια κουφώματα και σκέφτομαι να τα αντικαταστήσω γιατί κάποια έχουν πιτσικάρει, μπάζουν αέρα και γενικά δεν έχω θερμομόνωση.

Τα δυο ανοιγόμενα είναι σειράς Europa 500 και τα 6 είναι συρόμενα μέσα στους τοίχους σειράς Europa 2000 μάλλον.

Δυστυχώς η αλλαγή των συρόμενων σε ανοιγόμενα δεν είναι βολική  με τα έπιπλα κλπ.

Μου προτάθηκε από εγκαταστάτη να συντηρήσουμε τα κουφώματα έτσι ώστε να μη μπάζουν αέρα και να αντικαταστήσουμε τα τζάμια με ενεργειακά.

Έχει κανείς ιδέα αν κάτι τέτοιο θα αναβάθμιζε ουσιαστικά την όλη εγκατασταση;

Όχι, δεν αξίζει. Πάλι θα μπαζεις φουλ αέρα, και θα έχεις δώσει και ένα σκασμό λεφτά για ελάχιστη διαφορά.. 

Πάρε ανασυρόμενο με στεγανοποίηση σε λάστιχα εκεί που δε μπορείς ανοιγόμενο.

Για τα ανοιγόμενα ναι κάνε μια συντήρηση (κυρίως ρυθμιση να κλείνουν σωστά αν έχουν πιτσικαρει, ίσως αλλαγή φθαρμενων ελαστικών ή εφαρμογή σπρευ σιλικόνης) και βάλε σε αυτά ενεργειακά δίπλα τζάμια με διάκενο 15 mm (ιδανικό για θερμομόνωση). Θα δεις σίγουρα διαφορά αλλά όχι θαύματα. Ούτως ή άλλως είναι σχετικά καλά τα κουφώματα αυτά. 

Περιοχή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimitris_st13 είπε

Όχι, δεν αξίζει. Πάλι θα μπαζεις φουλ αέρα, και θα έχεις δώσει και ένα σκασμό λεφτά για ελάχιστη διαφορά.. 

Πάρε ανασυρόμενο με στεγανοποίηση σε λάστιχα εκεί που δε μπορείς ανοιγόμενο.

Για τα ανοιγόμενα ναι κάνε μια συντήρηση (κυρίως ρυθμιση να κλείνουν σωστά αν έχουν πιτσικαρει, ίσως αλλαγή φθαρμενων ελαστικών ή εφαρμογή σπρευ σιλικόνης) και βάλε σε αυτά ενεργειακά δίπλα τζάμια με διάκενο 15 mm (ιδανικό για θερμομόνωση). Θα δεις σίγουρα διαφορά αλλά όχι θαύματα. Ούτως ή άλλως είναι σχετικά καλά τα κουφώματα αυτά. 

Περιοχή; 

Ευχαριστώ.

 

Αν είναι έτσι όπως τα λες, για αλουμίνια ανασυρόμενα δε θέλω ένα σκασμό λεφτά; Θα χρειαστεί να αλλάξει ο σιδηρόδρομος οπότε πρέπει να αντικαταστήσω και σίτες και συρόμενα πατζούρια. Έχεις καμία εικόνα κόστους για τέτοια εργασία; Τα μονά συρόμενα είναι 1.15Χ2.15 και το διπλό 2Χ1.10.

Ίσως να αναβαθμίσω τα δύο ανοιγόμενα αν συμφέρει, αλλά εξαρτάται από τα λεφτά.

Αν είναι πολλά θα τα αντικαταστήσω εντελώς με πλαστικά, που τα έχω βάλει στο χωριό εδώ και 5 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Βρίσκομαι άνω Γλυφάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να αλλάξω τη πόρτα εισόδου που είναι εξωτερική. 

Τώρα είναι αλουμινίου δεν έχει κάτι ιδιαίτερα σοβαρό πέρα του ότι έχει σπάσει ο ένας από τους τρεις μεντεσεδες και είναι στραβή για κάποιο λόγο και περνάει ο αέρας από το πλάι. 

Έχω δει σε pvc rehau synego και η τιμή είναι γύρω στα 2500€ με χρώμα και πλαϊνό.

@torosystem Τα πάνελ της verpan τα απλά με ξύλο έχουν κακό.συντελεστη u έχω δει γύρω στο 3+. Δε ξέρω πιο πάνελ αξίζει πχ xps και ξύλο μαζί η μόνο xps κτλ και κατά πόσο είναι εφικτό να μπουν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Porfyrogenis είπε

Ευχαριστώ.

 

Αν είναι έτσι όπως τα λες, για αλουμίνια ανασυρόμενα δε θέλω ένα σκασμό λεφτά; Θα χρειαστεί να αλλάξει ο σιδηρόδρομος οπότε πρέπει να αντικαταστήσω και σίτες και συρόμενα πατζούρια. Έχεις καμία εικόνα κόστους για τέτοια εργασία; Τα μονά συρόμενα είναι 1.15Χ2.15 και το διπλό 2Χ1.10.

Ίσως να αναβαθμίσω τα δύο ανοιγόμενα αν συμφέρει, αλλά εξαρτάται από τα λεφτά.

Αν είναι πολλά θα τα αντικαταστήσω εντελώς με πλαστικά, που τα έχω βάλει στο χωριό εδώ και 5 χρόνια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Βρίσκομαι άνω Γλυφάδα.

Τα ανοιγόμενα αξίζει σίγουρα να τα αναβαθμίσεις-συντηρήσεις, μιας και θα ΠΡΈΠΕΙ να είναι μικρό το κόστος (έως 300€/κουφωμα μάξιμουμ και πολλά μπορεί να λέω). Πόσα να ζητήσει για αλλαγή των τζαμιών, του αποστάτη, και πλήρωση με argon? Μικρό σχετικά κόστος για μεγάλο όφελος μιας και ο υαλοπίνακας πιάνει τη μεγαλύτερη επιφάνεια. 

Τα ανασυρόμενα ναι σίγουρα ένα σκασμό λεφτά αλλά με τεράστιο αποτέλεσμα.

Ενώ με αλλαγή σε βουρτσάκια δε θα καταλάβεις τίποτα. Υπολόγισε για το μονό κούφωμα πάνω κάτω γύρω στα 1500 με σίτα-πατζούρι και σημερινές (αυξημένες) τιμές. 

Ίσως με πατέντα και αβέβαιο αισθητικό αποτέλεσμα να μπορείς να κρατήσεις μέρος του παλιού οδηγού και να έχεις τα παλιά πατζούρια και τη σιτα! Αλλά αυτό ας το πει κάποιος εγκαταστάτης καλύτερα. Θα υπάρχει σημαντική διαφορά στα χρήματα 😉

Επεξ/σία από dimitris_st13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

Τα ανοιγόμενα αξίζει σίγουρα να τα αναβαθμίσεις-συντηρήσεις, μιας και θα ΠΡΈΠΕΙ να είναι μικρό το κόστος (έως 300€/κουφωμα μάξιμουμ και πολλά μπορεί να λέω). Πόσα να ζητήσει για αλλαγή των τζαμιών, του αποστάτη, και πλήρωση με argon? Μικρό σχετικά κόστος για μεγάλο όφελος μιας και ο υαλοπίνακας πιάνει τη μεγαλύτερη επιφάνεια. 

Τα ανασυρόμενα ναι σίγουρα ένα σκασμό λεφτά αλλά με τεράστιο αποτέλεσμα.

Ενώ με αλλαγή σε βουρτσάκια δε θα καταλάβεις τίποτα. Υπολόγισε για το μονό κούφωμα πάνω κάτω γύρω στα 1500 με σίτα-πατζούρι και σημερινές (αυξημένες) τιμές. 

Ίσως με πατέντα και αβέβαιο αισθητικό αποτέλεσμα να μπορείς να κρατήσεις μέρος του παλιού οδηγού και να έχεις τα παλιά πατζούρια και τη σιτα! Αλλά αυτό ας το πει κάποιος εγκαταστάτης καλύτερα. Θα υπάρχει σημαντική διαφορά στα χρήματα 😉

1500 για VW;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαστε υπέρ της τοποθέτησης μεμβράνης (καθρεύτη) για λόγους ιδιωτικότητας?

προτείνετε να περαστεί απο ειδικό η είναι εύκολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/3/2022 στις 11:38 ΜΜ, dimitris_st13 είπε

Τα ανοιγόμενα αξίζει σίγουρα να τα αναβαθμίσεις-συντηρήσεις, μιας και θα ΠΡΈΠΕΙ να είναι μικρό το κόστος (έως 300€/κουφωμα μάξιμουμ και πολλά μπορεί να λέω). Πόσα να ζητήσει για αλλαγή των τζαμιών, του αποστάτη, και πλήρωση με argon

Λοιπόν, η αντικατάσταση τζαμιών με ενεργειακά και η αντικατάσταση λάστιχα γύρω γύρω σε δίφυλλο ανοιγόμενο 1.60 πλάτος Χ 1 μέτρο ύψος κοστίζει 370 ευρώ. 
Η αντικατάσταση με pvc geolan 8000iq η aluplast 4000 είναι φθηνότερη στα 261.

Και στις δύο λύσεις τα τζάμια είναι 4 χιλιοστών.

Τι λέτε να προτιμήσω; Παραμονή σε αλουμινένιο 20ετίας χωρίς θερμό διακοπή, η αντικατάσταση με PVC;

Επεξ/σία από Porfyrogenis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Porfyrogenis είπε

Λοιπόν, η αντικατάσταση τζαμιών με ενεργειακά και η αντικατάσταση λάστιχα γύρω γύρω σε δίφυλλο ανοιγόμενο 1.60 πλάτος Χ 1 μέτρο ύψος κοστίζει 370 ευρώ. 
Η αντικατάσταση με pvc geolan 8000iq η aluplast 4000 είναι φθηνότερη στα 261.

Και στις δύο λύσεις τα τζάμια είναι 4 χιλιοστών.

Τι λέτε να προτιμήσω; Παραμονή σε αλουμινένιο 20ετίας χωρίς θερμό διακοπή, η αντικατάσταση με PVC;

Αν μπαζουν ισως έχει νόημα αλλαγή εφόσον δε μπαζουν και τα νέα από μ* μάστορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Porfyrogenis είπε

Λοιπόν, η αντικατάσταση τζαμιών με ενεργειακά και η αντικατάσταση λάστιχα γύρω γύρω σε δίφυλλο ανοιγόμενο 1.60 πλάτος Χ 1 μέτρο ύψος κοστίζει 370 ευρώ. 
Η αντικατάσταση με pvc geolan 8000iq η aluplast 4000 είναι φθηνότερη στα 261.

Και στις δύο λύσεις τα τζάμια είναι 4 χιλιοστών.

Τι λέτε να προτιμήσω; Παραμονή σε αλουμινένιο 20ετίας χωρίς θερμό διακοπή, η αντικατάσταση με PVC;

Αν δεν τρώνε άμεσα φουλ ήλιο και αν δεν φοβάσαι πολύ για κλοπή (πχ ισόγειο) ψηφίζω αντικατάσταση λόγω κόστους και λόγω καλύτερης μόνωσης. 

Πολλά μου φαίνεται ζήτησε για τη συντήρηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...