Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 ώρες πριν, d_gkal είπε

Σε ενοικιαζόμενο με παλιά(20ετιας)  συρόμενα κουφώματα αλουμινίου, τι μπορώ να κάνω για θερμομόνωση; προφανώς ΑΝ γίνεται κάτι οικονομικά και άμεσα

Το χειμώνα μπαζουν σχεδόν όλα. Επίσης όταν φυσάει κουνιέται η κουρτίνα. 

Να σου βαλουν καινουργια βουρτσακια οπου χρειαζεται και να σου βαλουν αρμοκαλυπτρα!

https://fenestral.gr/πωσ-αυξανουμε-μονωση-συρομενων-κουφωματων-αλουμινιου/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 12/10/2021 στις 10:28 ΜΜ, akis_supernatural είπε

Καλησπερα σας,

Θελω να αλλαξω τα παραθυρα και τα ρολα στο ενα δωματιο στο σπιτι των γονιων μου.

Για να σας εξηγησω πως ειναι η κατασταση.

Το σπιτι ειναι ισογειο παλια πολυκατοικια με τα κλασσικα ξυλινα παραθυρα και πατζουρια. Δεν εχει μπαλκονι απλα παραθυρα.

 

Θελω να τους κανω ενα δωρακι την αλλαγη.

Θςλω κατι οικονομικο αλλα να μην μπαζουν. Εχω δει στα leroy merlin pvc. Αξιζουν? Και για τι τιμες να υπολογιζω? Ειναι 2 παραθυρα.

Ευχαριστω!

Αν γκουγκλάρεις "αλουμινια τιμες online" θα βρεις κάποια (κάποιο...) link με καλή προσέγγιση τιμής. Βάζεις τις διαστάσεις, επιλέγεις pvc ή αλουμίνιο, τζάμια κλπ κλπ. ΓΙα να έχεις μια ιδέα στο περίπου. Στα ανοιγόμενα αξίζουν πολύ κιόλας τα pvc. Αλλά έστω να βάλεις από τις καλές μάρκες. Δεν ξέρω τι έχει το leroy. Επίσης να είναι και ενεργειακό το διπλό τζαμάκι και θα είναι η μέρα με τη νύχτα.

Στις 17/10/2021 στις 8:22 ΜΜ, d_gkal είπε

Σε ενοικιαζόμενο με παλιά(20ετιας)  συρόμενα κουφώματα αλουμινίου, τι μπορώ να κάνω για θερμομόνωση; προφανώς ΑΝ γίνεται κάτι οικονομικά και άμεσα

Το χειμώνα μπαζουν σχεδόν όλα. Επίσης όταν φυσάει κουνιέται η κουρτίνα. 

Αν θες κάτι πολύ πολύ πρόχειρο (μπακάλικο..), άμεσα και πολύ οικονομικό είναι με ταινίες αεροστοπ ή αυτοκόλλητα βουρτσάκια γύρω γύρω. Αλλά θέλει προσεκτική τοποθέτηση (να καλυφθούν όσο γίνεται τα κενά) για να μην επηρεάζεται η κίνηση των συρόμενων. Τα αυτοκόλλητα βουρτσάκια είναι καλύτερα γιατί επιτρέπουν την κίνηση. Θα φαίνονται κιόλας. Πρέπει να μη σε νοιάζει η εμφάνιση. Όπως καλή λύση είναι να βάλεις bubble wrap στο τζάμι. Το κόβεις στη διάσταση του τζαμιού, ψεκάζεις με νερό (σαν να είναι azax) και τα κολλάς. Μετά μπορείς να βάλεις και δεύτερο απο πάνω. ΑΛλά όπως είπα ξεχνάς την εμφάνιση. 

Αν θες να δώσεις πιο πολλά κάνεις ότι είπε ο PLACEBO_89

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση. Σε συγγενικό σπίτι είδα ότι ο εγκαταστάτης συναγερμού έφερε το καλώδιο της μαγνητικής παγίδας με τρύπημα στο κούφωμα (σε επάλληλη διπλή μπαλκονόπορτα). Προσωπικά το βρίσκω λογικό μιας και η εγκαταστημένη καλωδίωση έρχεται στον τοίχο εκτός κουφώματος. Αλλά αισθητικά μου φαίνεται χάλια.  Επειδή έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση , αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος;

Συγγνώμη για τη θολή φωτογραφία:

IMG20211002111322.jpg

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/12/2013 στις 2:31 ΜΜ, lary7 είπε

Τα Ε75 ειναι τριπλεξ, ανωτερα σε συντελεστη θερμοπερατοτητας . Αφου δεν υπαρχουν αισθητικοι λογοι και το σπιτι ειναι παλιο τα τριπλεξ θα σε καλυψουν πολυ καλυτερα και για θερμομονωση και για ηχομονωση. Αρκει να μονωσεις και τους τοιχουν εκτος απο την αλλαγη των κουφωματων.

Παιδιά τα τριπλεξ δεν είναι ενεργειακά μήπως εννοείτε τριπλό τζαμι ;

Στις 5/9/2021 στις 11:51 ΜΜ, sotkor είπε

Καλησπέρα σας, 

Θέλω να αντικαταστήσω τις σπανιολετες και τα λάστιχα σε 2 κουφώματα.

Ο μάστορας με ρωτάει ποια σειρά και εταιρία αλουμινιων έχω. 

Δυστυχώς, επειδή ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν έχει ιδέα από αυτά, μου είναι αδύνατο να το μάθω. 

Είναι όντως θέμα;

Τι προτείνετε;;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Τραβα ένα λάστιχο να δεις αν βγαίνει ο μάστορας θέλει να μάθει αν είναι κουμποτο ή συρομενο το λάστιχο 

Στις 25/6/2021 στις 12:46 ΠΜ, marioboni είπε

Καλά αυτό ρίσκο είναι, και από πάνω να είσαι μπορεί να γίνει η στραβή

 

 

Αν είσαι από πάνω εννοείται ότι θα γίνει …. Τελειώνει ο τεχνικός κ μετά δεκτές κ οι παρατηρησεις

Στις 18/5/2021 στις 12:09 ΠΜ, PLACEBO_89 είπε

Για να εχεις μια εικονα.. Για μονη μπαλκονοπορτα συρομενη με θερμοδιακοπη απο 700ευρω και σε ψυχρο 600.

Το παραθυρο αναλογα αν ειναι ανοιγομενο ή επαλληλο και οι διαστασεις.. 300-400ευρω

Αυτα να ξερεις σαν υλικα δεν κοστιζουν τιποτα σε σχεση με αυτα που θα πληρωσεις!!!  Οι αλουμιναδες δουλευουν με μεγαλο ποσοστο κερδους!

Δεν είναι κ μεγάλο το ποσοστό μην νομίζεις …. Ανάλογα την πόλη βεβαια

Στις 20/5/2021 στις 9:40 ΜΜ, ikorolis είπε

ακριβώς αυτό αγαπητέ μου φίλε

οι σίτες πλισέ έχουν ένα κορδόνι - σχοινάκι αυτό πίστεψε με κόβεται πάρα πολύ εύκολα με τον καιρό και μετά από λίγο απλά άχρηστη όλη η σίτα

επισκευή όπως είπες πολύ σωστά δεν γίνεται = κόστος νέας

επίσης και αυτές που είπες κάθετες (χαλάνε το ίδιο από ότι μου είπαν οι μάστορες της τεχνικής εταιρείας)

μάλλον θα πάω στο σχέδιο Β

θα βάλω ή συρόμενη σίτα ή σταθερή σίτα που θα κουμπώνει απλά μπροστά από τα κουφώματα

Η πλισέ σίτα πέρνει φτιάξιμο κ κοστίζει πάνω κάτω 50 ευρώ …. Καινουρια νομίζω έχει 150-200

Παιδιά μια απάντηση κ από μένα προς αρκετές ερωτήσεις …. Ειμαι επαγγελματίας και σας λεω ότι οι απόψεις περί pvc vs αλουμίνιο οι απόψεις διίστανται …. Τα pvc είναι από μόνα τους ενεργειακά λόγο του ότι είναι κακός αγωγός της θερμότητας … παρόλα αυτά υπάρχουν καλές σειρές αλουμινίου π πιάνουν τους συντελεστές και είναι εξίσου ενεργειακά ….. κατά την γνώμη μ αν αντέχει η τσεπη βέβαια … αν καποιος δει ένα θερμοδιακοπτωμενο κούφωμα σε κανένα σαγρέ χρωμα με τον περιμετρικό μηχανισμό του και εννοείται πρεσαρισμένο σε γωνιάστρα … ειμαι σίγουρος ότι κανένα pvc δεν κάθεται δίπλα…. Στο pvc το αρνητικό είναι ότι δεν έχει ποικιλία χρωμάτων …. Επίσης επειδή είδα εδώ μέσα αναφέρατε σειρά της koemmerling να τονίσω πως δεν πληρώνονται … τοπ σειρά αλλά σε συνθετικό δεν αξιζει να ρίξεις τόσα λεφτά …. Είναι σαν να περνεις το ακριβότερο Fiat που υπάρχει ενώ στα ίδια λεφτά περνεις Mercedes….  Ένα άλλο θέμα είναι τα μερεμέτια …. Κ μιλάω για μαστόρους της προκοπής … όλοι οι τοίχοι δεν είναι ίδιοι … άλλοι φουσκωμένοι από υγρασία κ άλλοι κακό φτιαγμένοι … εκείνη την στιγμή το συνεργείο αυτοσχεδιάζει … δεν βγαίνουν όλα τα κουφώματα με τον ίδιο τρόπο …. Θα υπάρξουν κ ζημιές…. Σπίτι ξηλώνει . Με σεβασμό στον ιδιοκτήτη πάντα …  γενικά για τα κουφώματα  έχουν να κάνουν με την σωστή τοποθέτηση … παίζει τον μεγαλύτερο ρολο …. ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΠΛΑΚΑΚΙΑ … ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΠΛΑΚΑΚΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΑΝ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ΠΑΝΕ ΧΑΜΕΝΑ … μπορεί κάποιος μάστορας να δουλεύει ένα μετριο υλικό κ ναναι τόσο καλός π θα σ το απογειωσει …                       
επίσης να έχετε υπόψιν σαν κατασκευή κ σαν υλικό …. Συνθετικό χωρίς τζαμι δεν είναι καν τετραγωνισμενο …. Με το τζαμι ερχοντε στην θέση τους …. Άρα δεν υπάρχει ούτε εκεί σύγκριση με το αλουμίνιο …. Και τα σίδερα π υπάρχουν μέσα στο pvc της περισσότερες φορές είναι σκευρωμενα ή κοντύτερα του πλαστικού …….. 

τελος για να μην αδικήσω κανέναν ούτε ο αλουμινας ούτε ο πλαστικατζής βγάζουν τεράστιο κέρδος … το λεω επειδή αναφέρθηκε κ αυτό …. 
 

δεχομαι παρατηρήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2021 στις 9:43 ΠΜ, liakjim είπε

Ερώτηση. Σε συγγενικό σπίτι είδα ότι ο εγκαταστάτης συναγερμού έφερε το καλώδιο της μαγνητικής παγίδας με τρύπημα στο κούφωμα (σε επάλληλη διπλή μπαλκονόπορτα). Προσωπικά το βρίσκω λογικό μιας και η εγκαταστημένη καλωδίωση έρχεται στον τοίχο εκτός κουφώματος. Αλλά αισθητικά μου φαίνεται χάλια.  Επειδή έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση , αυτός είναι ο μοναδικός τρόπος;

Συγγνώμη για τη θολή φωτογραφία:

IMG20211002111322.jpg

Θα σου πω οτι και σε μενα σε νεα οικοδομη ετσι καπως τα εκαναν απλά λιγο πιο διακριτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!Σήμερα το πρωί πάω να ανοίξω το πατζούρι της μπαλκονοπορτας και η ασφαλεια δεν ξεκολαει ώστε να ανοίξει..Μου έχει συμβεί και σε άλλο μπαλκόνι να χαλάσει η ασφάλεια αλλα το είδαμε πριν κλείσουμε το παράθυρο. Αυτήν την φορά έχει κλειδώσει και δεν ανοίγει με τίποτα..Κάθε βοήθεια δέκτη!

IMG_20211109_090846_294.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν δεν ξεκολλάει με τίποτα, τότε το μόνο που μένει είναι παραβίαση.

Ήλπιζα μήπως υπήρχε κάποιος άλλος τρόπος, αλλά από ότι βλέπω δεν θα το γλιτωσω.

2 λεπτά πριν, KrTikker είπε

Μεγάλο ίσιο κατσαβίδι και σφυρί. Το πολύ πολύ να χαλάσει εντελώς.

Ναι ,από ότι φαίνεται εκεί θα καταλήξουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, elenmp είπε

Ήλπιζα μήπως υπήρχε κάποιος άλλος τρόπος, αλλά από ότι βλέπω δεν θα το γλιτωσω.

Ναι ,από ότι φαίνεται εκεί θα καταλήξουμε. 

Τι άλλος τρόπος? Η κλειδαριά ούτως ή άλλως προβληματική είναι...

Σφυρί και καλέμι πάντως καλύτερα να μην χρησιμοποιήσετε, ενδέχεται να στραβώσει το αλουμίνιο της πόρτας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elenmp είπε

Καλημέρα σε όλους!Σήμερα το πρωί πάω να ανοίξω το πατζούρι της μπαλκονοπορτας και η ασφαλεια δεν ξεκολαει ώστε να ανοίξει..Μου έχει συμβεί και σε άλλο μπαλκόνι να χαλάσει η ασφάλεια αλλα το είδαμε πριν κλείσουμε το παράθυρο. Αυτήν την φορά έχει κλειδώσει και δεν ανοίγει με τίποτα..Κάθε βοήθεια δέκτη!

IMG_20211109_090846_294.jpg

Για δοκίμασε να βγάλεις εκείνα τα δύο μικρά στρογγυλά πλαστικά πάνω κάτω. Πιθανώς έχει βίδες από κάτω ξεβίδωσε και δοκίμασε να τα αφαιρέσεις μήπως μετά βγάλεις την ασφάλεια χωρίς ζημιά στο αλουμίνιο. Αν όχι σπάσε το χερούλι που είναι φτηνό και θα βρεις άλλο σε κατάστημα με εξαρτήματα αλουμινίου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως να βοηθησει και καποιο λιπαντικο πχ w40, να ριξεις στην τρυπα κατω απο το χερουλακι και βαζοντας δυναμη βοηθησει το λιπαντικο να ξεκλειδωσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πισω απο τις άσπρες ταπες εχει βιδες απο αναφερε και ο papoys πιο πάνω χαλαρωσε τες και δες αν κουνιεται.

Αλλη λυση να τραβηξει ενας το πατζουρι προς τα μεσα και εσυ να προσπαθείς να κατεβασεις την ασφαλεια.

Εκτος και αν εχει σπάσει, αλλα αν βγαλεις τις βιδες κατι παραπάνω μπορει να γινει.

Μπορει να θέλει ειδικο κατσαβιδι, το τετράγωνο που σίγουρα θα πρέπει να πας να το αγορασεις.

Επεξ/σία από Liverpool89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα. Πρόκειται να αλλάξω τα παλιά ξύλινα κουφώματα με ενεργειακά αλουμινίου. Έχω θερμομόνωση εξωτερικά της τοιχοποιίας και σκέφτομαι ότι κάτι πρέπει να κάνω για τις καινούριες μαρμαροποδιές ώστε να μην έχω θερμογεφυρα. Ίσως η απώλεια να μην είναι μεγάλη αλλά δεν θέλω να έχω συμπύκνωση υδρατμών πάνω στο κρύο μάρμαρο. 

Υπάρχει κάποιο τρικ για να μονωθει η μαρμαροποδια; Στην περίπτωση που κάνει διαφορά, έχω παράθυρα ανοιγόμενα και μπαλκονόπορτες ανοιγομενες και επάλληλες (ψώνισα και από τα δύο είδη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2020 στις 7:51 ΠΜ, stedes είπε

το προβλημα βρισκεται σε αυτο το ασημενιο πηχακι το οποιο ειναι γεματο με πυριτιο για την υγρασια ,σαφως και επισκευαζονται κοστος παραθυρο 20 ευρω ,μπαλκονοπορτα 25 ευρω  

Ξερετε καποιον στον Πειραια η την Αθηνα να το κανει; Μου εχει περασει υγρασια σε 3 μπαλκονοπορτες και ενα παραθυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...