Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, valkyrion84 είπε

Καλησπέρα 

Μια γνώμη οποίος γνωρίζει 

θα βάλω τριπλά τζάμια και με παίρνει με τους 2 παρακάτω τρόπους διακενων να μπούνε 

ποιος θεωρείται καλύτερος ?

 

4 εξωτερικό - 14 - 5 - 14 - 4 εσωτερικό 

η 

4 εξωτερικό - 16- 5- 12- 4 εσωτερικό 

συνολο 41χιλιοστα και στα δυο 

 Ευχαριστω 

θα επέλεγα την Β' επιλογή, 16-5-12-4. Αφού θα δώσεις τόσα.. ρώτα και για αλεξίσφαιρη προδιαγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας, 

Θέλω να αντικαταστήσω τις σπανιολετες και τα λάστιχα σε 2 κουφώματα.

Ο μάστορας με ρωτάει ποια σειρά και εταιρία αλουμινιων έχω. 

Δυστυχώς, επειδή ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν έχει ιδέα από αυτά, μου είναι αδύνατο να το μάθω. 

Είναι όντως θέμα;

Τι προτείνετε;;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Επεξ/σία από sotkor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/9/2021 στις 4:10 ΜΜ, valkyrion84 είπε

Καλησπέρα 

Μια γνώμη οποίος γνωρίζει 

θα βάλω τριπλά τζάμια και με παίρνει με τους 2 παρακάτω τρόπους διακενων να μπούνε 

ποιος θεωρείται καλύτερος ?

 

4 εξωτερικό - 14 - 5 - 14 - 4 εσωτερικό 

η 

4 εξωτερικό - 16- 5- 12- 4 εσωτερικό 

συνολο 41χιλιοστα και στα δυο 

 Ευχαριστω 

Τι αποτέλεσμα θέλεις να πετύχεις;

Θερμομόνωση ή Ηχομείωση;

22 ώρες πριν, sotkor είπε

Καλησπέρα σας, 

Θέλω να αντικαταστήσω τις σπανιολετες και τα λάστιχα σε 2 κουφώματα.

Ο μάστορας με ρωτάει ποια σειρά και εταιρία αλουμινιων έχω. 

Δυστυχώς, επειδή ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν έχει ιδέα από αυτά, μου είναι αδύνατο να το μάθω. 

Είναι όντως θέμα;

Τι προτείνετε;;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!

Για τη σπανιολέτα δεν παίζει ρόλο η εταιρία.
Για τα ελαστικά θέλεις να τα αλλάξεις όλα; Βγάλε κάποιες φωτό μπας και καταλάβουμε τι σειρά είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, koprodogis είπε

Τι αποτέλεσμα θέλεις να πετύχεις;

Θερμομόνωση ή Ηχομείωση;

Για τη σπανιολέτα δεν παίζει ρόλο η εταιρία.
Για τα ελαστικά θέλεις να τα αλλάξεις όλα; Βγάλε κάποιες φωτό μπας και καταλάβουμε τι σειρά είναι

θερμομόνωση γιατί αλλιώς θα πήγαινα σε τζάμια με ακουστική μεμβράνη 

νομίζω προς τη  δεύτερη επιλογή πάω 

Επεξ/σία από valkyrion84
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2021 στις 10:14 ΜΜ, koprodogis είπε

Για τη σπανιολέτα δεν παίζει ρόλο η εταιρία.

Για τα ελαστικά θέλεις να τα αλλάξεις όλα; Βγάλε κάποιες φωτό μπας και καταλάβουμε τι σειρά είναι

Μου λείπουν σε μια μπαλκονόπορτα, αλλά θα ήθελα να είχα μερικά μέτρα στην αποθήκη. Αν χρειαστούν.

Δεν ξέρω τι πρέπει να φωτογραφίσω για να καταλάβει κάποιος την σειρά!

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

 

 

IMG_20210909_213759.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/9/2021 στις 4:10 ΜΜ, valkyrion84 είπε

Καλησπέρα 

Μια γνώμη οποίος γνωρίζει 

θα βάλω τριπλά τζάμια και με παίρνει με τους 2 παρακάτω τρόπους διακενων να μπούνε 

ποιος θεωρείται καλύτερος ?

 

4 εξωτερικό - 14 - 5 - 14 - 4 εσωτερικό 

η 

4 εξωτερικό - 16- 5- 12- 4 εσωτερικό 

συνολο 41χιλιοστα και στα δυο 

 Ευχαριστω 

Εφόσον σε νοιάζει κυρίως η θερμομόνωση και δεν πας σε laminated τζάμι, γιατί δυσκολεύεσαι και δε διαλέγεις απλά όποιο τζάμι έχει το χαμηλότερο Ug? Αν είναι το ίδιο και για τα δύ,ο το πιο φθηνό και αν κοστίζουν το ίδιο το πρώτο γιατί είναι πιο συμμετρικό στο μάτι 😛

edit: ναι ξέχασα. υπάρχουν και άλλα πράγματα σε ένα τζάμι που καλό θα είναι να ξέρουμε. φυσικά αν τα ρωτήσεις στον πωλητή μπορεί να τον τρομάξεις. Ο συντελεστής g που δείχνει πόσο ζέστη περνάει σε απευθείας έκθεση στον ήλιο αλλά και ο συντελεστής LT που δείχνει πόσο αφήνει το φως να περνάει.

Επεξ/σία από christiD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/9/2021 στις 10:30 ΜΜ, christiD είπε

Εφόσον σε νοιάζει κυρίως η θερμομόνωση και δεν πας σε laminated τζάμι, γιατί δυσκολεύεσαι και δε διαλέγεις απλά όποιο τζάμι έχει το χαμηλότερο Ug? Αν είναι το ίδιο και για τα δύ,ο το πιο φθηνό και αν κοστίζουν το ίδιο το πρώτο γιατί είναι πιο συμμετρικό στο μάτι 😛

edit: ναι ξέχασα. υπάρχουν και άλλα πράγματα σε ένα τζάμι που καλό θα είναι να ξέρουμε. φυσικά αν τα ρωτήσεις στον πωλητή μπορεί να τον τρομάξεις. Ο συντελεστής g που δείχνει πόσο ζέστη περνάει σε απευθείας έκθεση στον ήλιο αλλά και ο συντελεστής LT που δείχνει πόσο αφήνει το φως να περνάει.

Μου τα είχε στείλει και μόλις τα βρω θα τα ποστάρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα. Μου έχουν στείλει προσφορά (την οποία και έχω αποδεχτεί) από τη σειρά Aluminco W450 ανοιγόμενα και SL200 συρόμενα γιά δεκαέξι κουφώματα συνολικά. 

Πρόκειται να τοποθετηθούν σε νησί με δυνατούς ανέμους σε διώροφη κατοικία στην οποία το ένα κουφωμα έχει διάμετρο τρία μέτρα. Πρόσφατα έλαβα μία προσφορά από ΕΤΕΜ ΕΤ-45 γιά  ανοιγομένα  και S38 για συρόμενα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι οως κατόπιν έρευνα αγοράς που έκανα το τελευταίο διήμερο πολλοί  θεωρούν ότι η ALUMINCO είναι εταιρεία πολύ χαμηλής ποιότητας και πως έκανα λάθος στην παραγγελία. 

Επίσης μου προτείνουν η να πάω σε μία ανώτερη σειρά της ALUMINCO η να βάλω ΕTEM.(υπόψιν πως έχω κάνει την παραγγελία και έχω δώσει το 40 τις 100% των χρημάτων προκαταβολή)

Παρακαλώ θα ήθελα  την γνώμη σας γιά αυτό (είτε από ανθρώπους που ασχολούνται με αλουμίνια η από κάποιον που έχει βάλει τα συγκεκριμένα της ALUMINCO  να μου έλεγε την άποψη του. 

Ευχαριστώπολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vasilis70 είπε

Καλησπέρα. Μου έχουν στείλει προσφορά (την οποία και έχω αποδεχτεί) από τη σειρά Aluminco W450 ανοιγόμενα και SL200 συρόμενα γιά δεκαέξι κουφώματα συνολικά. 

Πρόκειται να τοποθετηθούν σε νησί με δυνατούς ανέμους σε διώροφη κατοικία στην οποία το ένα κουφωμα έχει διάμετρο τρία μέτρα. Πρόσφατα έλαβα μία προσφορά από ΕΤΕΜ ΕΤ-45 γιά  ανοιγομένα  και S38 για συρόμενα.

Αυτό που με προβληματίζει είναι οως κατόπιν έρευνα αγοράς που έκανα το τελευταίο διήμερο πολλοί  θεωρούν ότι η ALUMINCO είναι εταιρεία πολύ χαμηλής ποιότητας και πως έκανα λάθος στην παραγγελία. 

Επίσης μου προτείνουν η να πάω σε μία ανώτερη σειρά της ALUMINCO η να βάλω ΕTEM.(υπόψιν πως έχω κάνει την παραγγελία και έχω δώσει το 40 τις 100% των χρημάτων προκαταβολή)

Παρακαλώ θα ήθελα  την γνώμη σας γιά αυτό (είτε από ανθρώπους που ασχολούνται με αλουμίνια η από κάποιον που έχει βάλει τα συγκεκριμένα της ALUMINCO  να μου έλεγε την άποψη του. 

Ευχαριστώπολύ 

Εμείς βάλαμε πριν 6 χρόνια της Aluminco το AL 570 Dynamic Plus, το οποίο μάλλον έχει αντικατασταθεί.

Είμαστε σε περιοχή που όταν φυσάει νομίζεις ότι θα φύγει το σπίτι.
 Έχουμε ένα άνοιγμα 3 μέτρα και ένα 2,5 μέτρα, αλλά σε όλα βάλαμε ανοιγόμενα.
Γενικά είμαστε ευχαριστημένοι, παρόλο που κάποια πράγματα δεν έγιναν τέλεια, αλλά έχουμε ακούσει και δει σε άλλα σπίτια τεράστια προβλήματα από διάφορους "τεχνίτες" διαφορετικών εταιριών!

Γι' αυτό στα κουφώματα, ό,τι κι αν επιλέξεις, το πιο σημαντικό είναι να ληφθούν σωστά μέτρα, να κατασκευαστούν σωστά και κυρίως να τοποθετηθούν σωστά!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας,

Θελω να αλλαξω τα παραθυρα και τα ρολα στο ενα δωματιο στο σπιτι των γονιων μου.

Για να σας εξηγησω πως ειναι η κατασταση.

Το σπιτι ειναι ισογειο παλια πολυκατοικια με τα κλασσικα ξυλινα παραθυρα και πατζουρια. Δεν εχει μπαλκονι απλα παραθυρα.

 

Θελω να τους κανω ενα δωρακι την αλλαγη.

Θςλω κατι οικονομικο αλλα να μην μπαζουν. Εχω δει στα leroy merlin pvc. Αξιζουν? Και για τι τιμες να υπολογιζω? Ειναι 2 παραθυρα.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Vasilis70 είπε

 

Πρόκειται να τοποθετηθούν σε νησί με δυνατούς ανέμους σε διώροφη κατοικία στην οποία το ένα κουφωμα έχει διάμετρο τρία μέτρα. Πρόσφατα έλαβα μία προσφορά από ΕΤΕΜ ΕΤ-45 γιά  ανοιγομένα  και S38 για συρόμενα.

 

Διάμετρο δε νομίζω, μάλλον πλάτος εννοείς ή ύψος; Ποια είναι η διάσταση για αυτό το άνοιγμα; ΠxΥ και τι είδους κούφωμα είναι, συρόμενο ή Ανοιγοανακλινόμενο

Φαντάζομαι ανησυχείς στατικά και όχι για κάτι άλλο. Για απάντησέ μου να σε βοηθήσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι συρόμενα 

2 ώρες πριν, koprodogis είπε

Διάμετρο δε νομίζω, μάλλον πλάτος εννοείς ή ύψος; Ποια είναι η διάσταση για αυτό το άνοιγμα; ΠxΥ και τι είδους κούφωμα είναι, συρόμενο ή Ανοιγοανακλινόμενο

Φαντάζομαι ανησυχείς στατικά και όχι για κάτι άλλο. Για απάντησέ μου να σε βοηθήσω

Είναι συρόμενα 3.20 μήκος και 2.20 ύψος. Ανησυχώ όσον αφορά για την αντοχή και την ποιότητα τους καθώς μετά από πρόσφατη επίσκεψή σε ένα κατάστημα που τοποθετεί ΕΤΕΜ  αναφέρθηκαν με σχόλια πολύ υποτιμητικά γιά τη συγκεκριμένη σειρά που έχω ήδη παραγγείλει και η αλήθεια είναι πως έχω αγχωθεί αρκετά. 

Επεξ/σία από Vasilis70
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Θέλω να τοποθετήσω κουφώματα σε νεα κατοικία. Είμαι αναμεσα σε europa k exalco. Ήθελα να σας ρωτήσω ποια θα προτιμούσατε αν οι προτεραιότητες σας ήταν πρώτα Ασφάλεια και μετά ηχομόνωση. Οι σειρές είναι (albio235 k 225,ess47  hybrid και eos 60).δεν έχω δει κάποιο συγκριτικό αν γνωρίζετε κάτι, ευπρόσδεκτο 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενοικιαζόμενο με παλιά(20ετιας)  συρόμενα κουφώματα αλουμινίου, τι μπορώ να κάνω για θερμομόνωση; προφανώς ΑΝ γίνεται κάτι οικονομικά και άμεσα

Το χειμώνα μπαζουν σχεδόν όλα. Επίσης όταν φυσάει κουνιέται η κουρτίνα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...