Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά οποιος εχει ηδη κανει αλλαγη κουφωμάτων μπορεί σας παρακαλώ πολύ να μου πει αν του βγήκαν μερεμέτια; 

Πχ πολλες μαυρίλες στους τοιχους (ειδαν ισως πως χρειαζεται βαψιμο και δεν το προσεξαν) και σε ενα σημειο θελει στοκαρισμα κιολας. Αλλα το χειροτερο ειναι πως εξωτερικα εφυγε ενα ολοκληρο κομματι απο τον τοιχο και το γέμισαν με σιλικόνη συν ότι ραγισε ένα μαρμαράκι. Επίσης βαλαν τους 2 απο τους 3 ιμάντες για τα πατζούρια στραβά και τον αλλον ισια. Σας βγηκαν εσας τοσα μερεμέτια;

Επίσης, εμεις ειχαμε πανω απο τα παλιά κουφώματα καποιες γυψοσανίδες που μπαιναν παλια μεσα τα ρολά και αφαιρέθηκαν και μου το έκλεισαν το σημειο ΜΟΝΟ οπου μπηκε το νεο ρολο με νεα γυψοσανίδα. Αλλα δεν εκανε κάτι αλλο, ενω καποιοι αλλοι που χα φωνάξει για τα κουφωματα μου χαν πει ότι θα το εκλείναν και θα βάζαν και καποιου ειδους μονωση εδω δεν έβαλε τιποτα αλλο απλα το εκλεισε με την γυψοσανιδα απο οτι ειδα. Ειχα φωνάξει και ενα γυψοσανιδα και ειχε πει να τους πω να μην το πειράξουν και πως αυτος θα το εκανε με μόνωση τεχνικα πιο σωστο συν οτι θα κανε ΟΛΟ το στοκαρισμα βαψιμο και θα βαζε και την γυψοσανιδα του ταβανιου. (θα επαιρνε ενα κομματι να φτιαξει καινουργια) και ολα αυτα γυρω στα 170 ευρω νομιζω.

Ενω τωρα ΚΑΙ ΠΑΛΙ θα πρεπει να φωναξω καποιον για στοκάρισμα βαψιμο και να μου φτιαξει νεα γυψοσανιδα....τι σιγα επειδη εκλεισαν ενα μικρο κομματι με γυψοσανιδα τι εγινε; Γιατι μου πε πως κανονικα ηταν εξτρα και δεν με χρεωσε αλλα ηταν ηδη ακριβότερος απο τους αλλους. Σκεφτομαι πως ισως επρεπε να χα διαλεξει καποιον φτηνότερο και να έπαιρνα τον γυψοσανιδα που βρήκα να μου εκανε ΟΛΗ την δουλεια που πρεπει...γιατι τωρα πρεπει να πληρώσω ουτως ή αλλως για στοκαρισμα και βαψιμο συν οτι δεν εβαλε καποια μονωση αυτος.

Μην είστε επιεικής μαζι μου αν την πατησα πειτε το μου χυμα. Kυριως γιατι ηταν ακριβότερος δηλαδη και για το κομματακι του τοιχου που χαλασε. Το βαψιμο οκ δεν ειναι το θεμα μας γιατι το σπιτι θελει βαψιμο.

Τα κουφωματα ειναι μια χαρα και η ανακλιση δουλευει πολυ καλα γιατι ξερουμε απο αλλα σπιτι που εχουμε παει πως η ανακλιση χαλαγε πολυ ευκολα. Ολα καλα δηλαδη μονο τα μερεμέτια ρε παιδια μου την εσπασαν σε συνδυασμό με την τιμή. 

 

Επεξ/σία από mporei
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικα ηρθαν να κανουν ισιους τους ιμάντες και βαλαν στόκο εκει στον τοίχο... οκ ενταξει τουλαχιστον ενδιαφέρθηκε να μας στειλει να τα διορθώσουν. Δεν φταιει ο άνθρωπος που εχει την εταιρεία αλλα οι υπάλληλοι που μαλλον κουράστηκαν και ηθελαν να φυγουν νωρίς. Αλλα οκ εμεις για αυτο διαλεξαμε αυτον που ταν ακριβότερος για να τα προσέχουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σας,

ενδιαφέρομαι για αλλαγή κουφωμάτων στην Παραλία Αυλίδος, παρακαλώ στείλτε μου πμ όποιος μπορεί να με εξυπηρετήσει

Έχω τις διαστάσεις από τα κουφώματα, επομένως δεν χρειάζεται επίσκεψη για να βγάλετε την προσφορά. Εάν θέλετε βέβαια, πολύ ευχαρίστως μπορείτε να έρθετε και από το σπίτι.

Ευχαριστώ,
Βασίλης.

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλησπέρα, κανω ανακαίνιση το σπίτι μου κατασκευής 1988, τα κουφώματα που είχε ηταν χωνευτά συρωμενα μεσα στον τοίχο ο μηχανικός επέμενε να μπουν ή επάλληλα η ανοιγομενα. εν τέλει με τα πολλα με τα λιγα  και απο άλλες συζητήσεις με έπεισαν να βαλω επάλληλα στα μεγάλα ανοίγματα του σαλονιού και στα δωμάτια ανοιγομενα.

το θεμα μου ηταν το κενο αναμεσα στους δυο τοιχους πως θα κλείσει εν τέλει χτίσαμε με τούβλο και κολλα το κενό και αφησαμε 4-5 πόντους και εκεί κολλήσαμε λευκό φελιζολ και εκεί πάτησε το κουφώμα. πως σας φαίνεται;

ο οδηγός βέβαια δε κάλυψε όλο το φελιζολ και στο κομμάτι που δε καλυψε και στον εξωτερικό τοίχο λεω ή να μπει ενα κομμάτι αλουμινίου με μόνωση αν υπάρχει η μια λεπτή μόνωση, δε μπορεί να γυρίσει η εξωτερική μόνωση του σπιτιού που θα γινει μιας και τα ρολα είναι εξωτερικά και ο οδηγος ειναι κολλημένος στον εξωτερικό τοιχο, θα ηθελα και αε αυτό τη γνώμη σας.

IMG_20210727_001750-1.jpg

Επεξ/σία από someone-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή θα έπρεπε να γεμίσετε το κενο ανάμεσα στην τοιχοποιία με μονωτικό για θερμομόνωση.
Λευκό φελιζόλ εννοείς την διογκωμένη πολύστερίνη; Αυτό το λευκό που έχει μικρά μπιλακια και δεν είναι σκληρό; 

Φωτογραφία με το κούφωμα θα βοηθούσε αλλά γιατί δε σου πρότειναν ένα αρμοκάλυπτρο αλουμινίου για το γύρο που λες;
Καλύτερα βάλε μας φωτογραφίες με το κούφωμα τοποθετημένο. Από περιέργεια γράψε αν θέλεις και τη σειρά αλουμινίου που έβαλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα αλλάξαμε κουφώματα. Βάλαμε αλουμινίου. Δυστυχώς βρέθηκαν κάποιες γρατζουνιές. Ειδικά η μία είναι έντονη. Έγινε στη μεταφορά. Δε μπορώ να τους πω πάρτε το πίσω τώρα προφανώς. Τι προτείνετε να βάλω για καλύτερη κάλυψη ; διάβασα σε ένα σαιτ αυτές τις λύσεις, τις έχει δοκιμάσει κάποιος; https://koufomata.alouminiou.gr/gratzoynies-gratsoynies-kai-chtypimata-sta-aloyminia/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 25/6/2021 στις 6:01 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Παιδια καποιος που γνωριζει καλα τα pvc σε aluplast και gealan??? (οικονομικες σειρες)

 

 

Ήμουν προχτές Αεροδρόμιο και είδα ότι στα pvc παίζει και έκπτωση 30%. Είχα βάλει παλαιότερα δίφυλλο με ανάκληση πολύ ωραία κατασκευή. Δεν χάνεις να ρίξεις μια ματιά αλλά πρέπει να έχεις τα μέτρα να κάνεις παραγγελία. Δεν μετράνε αυτοί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, μπιπ μπιπ είπε

Σήμερα αλλάξαμε κουφώματα. Βάλαμε αλουμινίου. Δυστυχώς βρέθηκαν κάποιες γρατζουνιές. Ειδικά η μία είναι έντονη. Έγινε στη μεταφορά. Δε μπορώ να τους πω πάρτε το πίσω τώρα προφανώς. Τι προτείνετε να βάλω για καλύτερη κάλυψη ; διάβασα σε ένα σαιτ αυτές τις λύσεις, τις έχει δοκιμάσει κάποιος; https://koufomata.alouminiou.gr/gratzoynies-gratsoynies-kai-chtypimata-sta-aloyminia/

Τιποτα είναι συνήθισμενα πραγματα ειδικα για ελλαδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2021 στις 11:18 ΠΜ, mporei είπε

Παιδιά οποιος εχει ηδη κανει αλλαγη κουφωμάτων μπορεί σας παρακαλώ πολύ να μου πει αν του βγήκαν μερεμέτια; 

Πχ πολλες μαυρίλες στους τοιχους (ειδαν ισως πως χρειαζεται βαψιμο και δεν το προσεξαν) και σε ενα σημειο θελει στοκαρισμα κιολας. Αλλα το χειροτερο ειναι πως εξωτερικα εφυγε ενα ολοκληρο κομματι απο τον τοιχο και το γέμισαν με σιλικόνη συν ότι ραγισε ένα μαρμαράκι. Επίσης βαλαν τους 2 απο τους 3 ιμάντες για τα πατζούρια στραβά και τον αλλον ισια. Σας βγηκαν εσας τοσα μερεμέτια;

Επίσης, εμεις ειχαμε πανω απο τα παλιά κουφώματα καποιες γυψοσανίδες που μπαιναν παλια μεσα τα ρολά και αφαιρέθηκαν και μου το έκλεισαν το σημειο ΜΟΝΟ οπου μπηκε το νεο ρολο με νεα γυψοσανίδα. Αλλα δεν εκανε κάτι αλλο, ενω καποιοι αλλοι που χα φωνάξει για τα κουφωματα μου χαν πει ότι θα το εκλείναν και θα βάζαν και καποιου ειδους μονωση εδω δεν έβαλε τιποτα αλλο απλα το εκλεισε με την γυψοσανιδα απο οτι ειδα. Ειχα φωνάξει και ενα γυψοσανιδα και ειχε πει να τους πω να μην το πειράξουν και πως αυτος θα το εκανε με μόνωση τεχνικα πιο σωστο συν οτι θα κανε ΟΛΟ το στοκαρισμα βαψιμο και θα βαζε και την γυψοσανιδα του ταβανιου. (θα επαιρνε ενα κομματι να φτιαξει καινουργια) και ολα αυτα γυρω στα 170 ευρω νομιζω.

Ενω τωρα ΚΑΙ ΠΑΛΙ θα πρεπει να φωναξω καποιον για στοκάρισμα βαψιμο και να μου φτιαξει νεα γυψοσανιδα....τι σιγα επειδη εκλεισαν ενα μικρο κομματι με γυψοσανιδα τι εγινε; Γιατι μου πε πως κανονικα ηταν εξτρα και δεν με χρεωσε αλλα ηταν ηδη ακριβότερος απο τους αλλους. Σκεφτομαι πως ισως επρεπε να χα διαλεξει καποιον φτηνότερο και να έπαιρνα τον γυψοσανιδα που βρήκα να μου εκανε ΟΛΗ την δουλεια που πρεπει...γιατι τωρα πρεπει να πληρώσω ουτως ή αλλως για στοκαρισμα και βαψιμο συν οτι δεν εβαλε καποια μονωση αυτος.

Μην είστε επιεικής μαζι μου αν την πατησα πειτε το μου χυμα. Kυριως γιατι ηταν ακριβότερος δηλαδη και για το κομματακι του τοιχου που χαλασε. Το βαψιμο οκ δεν ειναι το θεμα μας γιατι το σπιτι θελει βαψιμο.

Τα κουφωματα ειναι μια χαρα και η ανακλιση δουλευει πολυ καλα γιατι ξερουμε απο αλλα σπιτι που εχουμε παει πως η ανακλιση χαλαγε πολυ ευκολα. Ολα καλα δηλαδη μονο τα μερεμέτια ρε παιδια μου την εσπασαν σε συνδυασμό με την τιμή. 

 

Κι εμάς μας άφησαν αρκετές τρύπες στους τοίχους. Σε ένα σημείο η τρύπα είναι τόση που βλέπω το μπαλκονι από εκεί. Θέλει ο μπογιατζής για να τα φτιάξει, να τα βάψει κλπ 550 ευρώ. Εσύ τελικά τι έκανες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/8/2021 στις 8:11 ΠΜ, ΠάρηςΓ είπε

Τιποτα είναι συνήθισμενα πραγματα ειδικα για ελλαδα

τι εννοεις; είναι συνηθισμένο να είναι γρατζουνισμένα τα κουφώματα στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, μπιπ μπιπ είπε

τι εννοεις; είναι συνηθισμένο να είναι γρατζουνισμένα τα κουφώματα στην Ελλάδα;

Οχι αλλα οι κακοτεχνίες ειναι. Σε εμενα ειχε συμβει σε τζαμι να ειχε στη μεση γρατζουνια 2cm. Γρατζουνιες εχουν αλλα ειναι μικρες συνήθως δε φαίνονται ούτε τις βλέπεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω ότι φαίνονται αρκετά. Όπως και αν αγόραζες καινούριο αμάξι, δε θα ήθελες να έχει γρατζουνιές.

IMG_20210812_113745.jpg

IMG_20210812_113854.jpg

IMG_20210812_114056.jpg

IMG_20210812_114816.jpg

IMG_20210812_114254.jpg

IMG_20210812_114145.jpg

IMG_20210812_114056.jpg

Επεξ/σία από μπιπ μπιπ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 12/8/2021 στις 5:36 ΜΜ, μπιπ μπιπ είπε

Νομίζω ότι φαίνονται αρκετά. Όπως και αν αγόραζες καινούριο αμάξι, δε θα ήθελες να έχει γρατζουνιές.

IMG_20210812_113745.jpg

IMG_20210812_113854.jpg

IMG_20210812_114056.jpg

IMG_20210812_114816.jpg

IMG_20210812_114254.jpg

IMG_20210812_114145.jpg

IMG_20210812_114056.jpg

Δυστυχως γινονται αυτα. Ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρεις επαγγελματια που να κανει σωστή δουλειά και να βλεπεις τη δουλεια του και να χ*

Παντως σκεφτομαι οσα κουφωματα αλλαξω να τα αλλαξω μονος μου με βοηθεια αν ειναι κατι βαρυ. Εχω βαρεθει να βλεπω τοσα προβληματα στη τοποθετηση. Πχ να γινεται παραγωνο λογω λαθος βιδωματος, τοποθετηση χωρις αλφάδι, σφηνωμα και να χαλάει η γεωμετρία λογω λάθους μετρων, απλο ακρυλικο σε κενα 2cm κτλ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να κάνω μια ενδεχομένως χαζής ερώτησης. Έχω μια εξοχική κατοικία η οποία έχει ξύλινα κουφώματα. Δυστυχώς τα πατζούρια είναι σε άθλια κατάσταση, σε σημείο που δεν επαναφέρονται, με τρίψιμο βάψιμο, οπότε σκέφτομαι την αντικατάσταση με αλουμινίου ή συνθετικά. Οι μπαλκονόπορτες απο την άλλη είναι μια χαρά. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν εάν είναι εφικτός ένας συνδυασμός ξύλου μέσα, με παντζούρια αλουμινίου (σε χρώμα παρόμοιο με του ξύλου). Επειδή πρόκειται για εξοχική κατοικία δεν με απασχολεί το θέμα θερμομόνωσης κλπ.  Να συμπληρώσω οτι πρόκειται για ανοιγόμενα κουφώματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Μια γνώμη οποίος γνωρίζει 

θα βάλω τριπλά τζάμια και με παίρνει με τους 2 παρακάτω τρόπους διακενων να μπούνε 

ποιος θεωρείται καλύτερος ?

 

4 εξωτερικό - 14 - 5 - 14 - 4 εσωτερικό 

η 

4 εξωτερικό - 16- 5- 12- 4 εσωτερικό 

συνολο 41χιλιοστα και στα δυο 

 Ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...