Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, marioboni είπε

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Γιατί δεν βγάζω άκρη 

Σαφώς και πρέπει να ζητήσεις εξήγηση για τα τζάμια! Υπάρχουν 100 είδη τζαμιών με διαφορετικές ιδιότητες. Το διπλά, δεν λέει τίποτα.

Τριπλά αν είναι on budget για εμένα σαφώς και αξίζει αλλά θέλει και πιο δεμένα κουφώματα.

Για τον τύπο της κατασκευής δεν κατάλαβα πώς θα είναι, θες να εξηγήσεις λίγο;;; Κατασκευή από "φελιζολ" με εξωτερική θερμοπρόσοψη δεν μου ακούγεται καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Σαφώς και πρέπει να ζητήσεις εξήγηση για τα τζάμια! Υπάρχουν 100 είδη τζαμιών με διαφορετικές ιδιότητες. Το διπλά, δεν λέει τίποτα.

Τριπλά αν είναι on budget για εμένα σαφώς και αξίζει αλλά θέλει και πιο δεμένα κουφώματα.

Για τον τύπο της κατασκευής δεν κατάλαβα πώς θα είναι, θες να εξηγήσεις λίγο;;; Κατασκευή από "φελιζολ" με εξωτερική θερμοπρόσοψη δεν μου ακούγεται καλό.

Τα στάδια κατασκευής για να πάρεις μια γεύση είναι σαν αυτό το λινκ.

http://prokathome.blogspot.com/2011/04/blog-post_17.html?m=1

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, marioboni είπε

Τα στάδια κατασκευής για να πάρεις μια γεύση είναι σαν αυτό το λινκ.

http://prokathome.blogspot.com/2011/04/blog-post_17.html?m=1

 

 

Φίλε μου ειλικρινά, δεν μου γεμίζει το μάτι. Έχει μελέτη στατικών αυτή η κατασκευή;
Και ας πούμε ότι έχει. Συζητάμε για θερμοδιακοπτόμενα κουφώματα και τριπλά τζάμια, όταν το κέλυφος του κτιρίου αποτελείται από θερμομονωτικά υλικά που διακόπτονται παντελώς ανά τακτά διαστήματα, από καλούς αγωγούς θερμότητας (κοιλοδοκούς), που αποτελούν τον ορισμό της γραμμικής θερμογέφυρας...

Από εμένα κράτα μια ισχυρότατη επιφύλαξη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 2 που ξέρω θερμαίνονται μόνο με ενεργειακό τζάκι σε κατοικία 120τμ

Μελέτη εννοείται υπάρχει για τα πάντα όλα, έχω δει και τριώροφα κτίρια

Έξω υπάρχει γραφιτουχα μόνωση 7εκ. και καλύπτει όλη την σιδιροκατασκευη.

Τους κοιλοδοκους δεν τους βλέπεις πουθενά.

Βασικά μόνο Ελλάδα χτίζουν μπετό

 

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/6/2021 στις 3:01 ΜΜ, mechpanos είπε

Χέρι στην τσέπη θα μπει καθόλου, ή με ό,τι παρέχει το πρόγραμμα;;; Πρόσεξε πολύ τι δουλειά θα σου κάνουν, έχω δει στο internet να ανεβαίνουν ΤΑ αίσχη, με "ό,τι παρέχει το πρόγραμμα", γιατί "τόσο πλήρωνε το πρόγραμμα" αλλά "μην ανησυχείς δεν έχει ανάγκη"...
Συγκεκριμένα στο ερώτημά σου δεν τα ξέρω και δεν τα έχω και ακουστά εδώ που τα λέμε...

Αν χρειαστεί θα μπει και χέρι.Ο μηχανικός πρότεινε αυτή την μάρκα για να μην μπει χέρι στην τσέπη, αλλά αν είναι να κλαίω μετά καλύτερα να δώσω κάτι.Να του προτείνω να βάλει κάποια από τις γνωστές μάρκες ,αλουμιλ,ετεμ,europa, κλπ;

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, marioboni είπε

Η σειρά που μου πρότεινε είναι αυτή 

Πώς την βλέπετε;

https://www.rola-sites.gr/shop/koufomata/24.html

δε τη λες φθηνη προσφορα αλλα σιγουρα τη λες οργανωμενη απο τη στιγμη που εχει μεσα αποξηλωση ρωτα τον και απομακρυνση των παλαιων κουφωματων .. λογικα θα σε πει εννοειτε τι μεσα στο σπιτι θα τα αφησουμε αλλα πιστεψεμε το κανουν κι αυτο .. και απο τι στιγμη που εχει 5 θαλαμους 2πλο τζαμι για θεσσαλονικη καλα ειναι .. αν ψαξεις για 3ο τζαμι και 3ο λαστιχο μετα ξεφευγεις ζήτα του thermix αναμεσα στα τζαμια που θα βαλει το argon .. φαινονται υπευθυνη κι απο τη στιγμη που δινει και 5 χρονια γραπτη εγγυηση εισαι κομπλε ! ελπιζω να βοηθησα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NikolasdaL είπε

δε τη λες φθηνη προσφορα αλλα σιγουρα τη λες οργανωμενη απο τη στιγμη που εχει μεσα αποξηλωση ρωτα τον και απομακρυνση των παλαιων κουφωματων .. λογικα θα σε πει εννοειτε τι μεσα στο σπιτι θα τα αφησουμε αλλα πιστεψεμε το κανουν κι αυτο .. και απο τι στιγμη που εχει 5 θαλαμους 2πλο τζαμι για θεσσαλονικη καλα ειναι .. αν ψαξεις για 3ο τζαμι και 3ο λαστιχο μετα ξεφευγεις ζήτα του thermix αναμεσα στα τζαμια που θα βαλει το argon .. φαινονται υπευθυνη κι απο τη στιγμη που δινει και 5 χρονια γραπτη εγγυηση εισαι κομπλε ! ελπιζω να βοηθησα 

Ενδεικτική ήταν η προσφορά.πιο πολύ για το μοντέλο του κουφώματος την έβαλα.

Αν αξίζει σαν κούφωμα για αρχή σε σχέση με kommerling sucho rehau

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, marioboni είπε

Ενδεικτική ήταν η προσφορά.πιο πολύ για το μοντέλο του κουφώματος την έβαλα.

Αν αξίζει σαν κούφωμα για αρχή σε σχέση με kommerling sucho rehau

 

ολα γερμανικα ειναι το ιδιο πραμα τα συνθετικα θα προσεξεις στο μηχανισμο στο τζαμι στην εγκατασταση το πιο βασικο να ξερεις αλλων δουλειες αν γινεται οτι ειναι καλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikolasdaL είπε

ολα γερμανικα ειναι το ιδιο πραμα τα συνθετικα θα προσεξεις στο μηχανισμο στο τζαμι στην εγκατασταση το πιο βασικο να ξερεις αλλων δουλειες αν γινεται οτι ειναι καλος

Καλά αυτό ρίσκο είναι, και από πάνω να είσαι μπορεί να γίνει η στραβή

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marioboni είπε

Καλά αυτό ρίσκο είναι, και από πάνω να είσαι μπορεί να γίνει η στραβή

 

 

στα κουφωματα δε παει ετσι.. οι μεγαλυτεροι μαστορια ειναι τα σωστα μετρα .. αμα εχει μετρησει σωστα ουτε κενα θα εχει να τα γεμιζει με αφρους ουτε τπτ ολα απο εκει ξεκιναν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κενό θα πρέπει να υπάρχει αλλιώς αν ακουμπάει το κούφωμα στο μάρμαρο ή στην τοιχοποιία αναιρεί την θερμομονωτική του ικανότητα

Το κενό αυτό το γεμίζεις με αφρό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, marioboni είπε

Κενό θα πρέπει να υπάρχει αλλιώς αν ακουμπάει το κούφωμα στο μάρμαρο ή στην τοιχοποιία αναιρεί την θερμομονωτική του ικανότητα

Το κενό αυτό το γεμίζεις με αφρό 

υπαρχουν κενα και κενα τεσπα δεν ειμαστε εδω να διαφωνισουμε εμεις για την τοποθετηση μπορουμε να λεμε για τα κενα τον ουρανο με τα πουλια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, έχει κανείς άποψη για την σειρά της Alumil smartia m9660? Για Αττική αυτά μου πρότεινε ο αλουμινας. Τα έχει βάλει κάποιος να μας πει. 

Επεξ/σία από Django81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...