Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 18/5/2021 στις 4:20 ΜΜ, Surriento είπε

Καλησπέρα, οι τιμές που  αναφέρεις (ενδεικτικές πάντα) αφορούν την εσωτερική πόρτα χωρίς πατζούρι και σίτα σωστά?

Απο τις χαμηλες τιμες! Με πατζουρι μεταλλικο χωρις σιτα. Σε χρωμα καφε ή ασπρο χωρις inox οδηγο με 2 σημεια κλειδωματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 18/5/2021 στις 10:01 ΜΜ, ikorolis είπε

ναι

ανοιγόμενες πλισε όχι καθετης κινησης (αν και αυτές χαλάνε από ότι μου είπαν οι καλοί μάστορες) γιατί το ψάχνω να ξανά βάλω (άλλωστε περιόρισα τον γάτο πλέον

η μόνη που δεν έχει πάθει κάτι είναι η μόνιμη κλειστή του WC

την πρώτη φορά βγήκε από την θέση της εξαιτίας της σκυλίτσας

την δεύτερη φορά βγήκε από την θέση της εξαιτίας του γάτου

τρίτη φορά απλά κόπηκαν τα σχοινάκια και τέλος

 

Καλα,και εμενα μου την εχει κανει δυο μικρα σχισιματακια η σκυλιτσα στο κατω μερος,αυτο δεν μπορεις να το χρεωσεις στον μαστορα ή στην σιτα.Το λεω επειδη γραφεις στο προηγουμενο ποστ: "ένα πράγμα θα πω ότι οι περιβόητες σίτες (που ανοίγουν) χάλασαν στον έναν χρόνο λειτουργίας ακριβώς)".Αυτο το καταλαβα σαν να χαλασαν οι σιτες λογω κακης ποιοτητας.Τεσπα,παντως οι πλισε εχουν κατι κορδονακια τα οποια αναλογα το ποσο συχνα τις λειτουργεις,καποια στιγμη κοβονται και ουτε βρισκεις τετοιο σχοινακι αλλα ουτε και παιζει να ερθει ο αλουμινας να την επισκευασει.Σου λενε να την στειλουν στην εταιρια να την επισκευασει αλλα στοιχιζει σχεδον οσο η καινουργια.Μακρια απο πλισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
58 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Καλα,και εμενα μου την εχει κανει δυο μικρα σχισιματακια η σκυλιτσα στο κατω μερος,αυτο δεν μπορεις να το χρεωσεις στον μαστορα ή στην σιτα.Το λεω επειδη γραφεις στο προηγουμενο ποστ: "ένα πράγμα θα πω ότι οι περιβόητες σίτες (που ανοίγουν) χάλασαν στον έναν χρόνο λειτουργίας ακριβώς)".Αυτο το καταλαβα σαν να χαλασαν οι σιτες λογω κακης ποιοτητας.Τεσπα,παντως οι πλισε εχουν κατι κορδονακια τα οποια αναλογα το ποσο συχνα τις λειτουργεις,καποια στιγμη κοβονται και ουτε βρισκεις τετοιο σχοινακι αλλα ουτε και παιζει να ερθει ο αλουμινας να την επισκευασει.Σου λενε να την στειλουν στην εταιρια να την επισκευασει αλλα στοιχιζει σχεδον οσο η καινουργια.Μακρια απο πλισε.

ακριβώς αυτό αγαπητέ μου φίλε

οι σίτες πλισέ έχουν ένα κορδόνι - σχοινάκι αυτό πίστεψε με κόβεται πάρα πολύ εύκολα με τον καιρό και μετά από λίγο απλά άχρηστη όλη η σίτα

επισκευή όπως είπες πολύ σωστά δεν γίνεται = κόστος νέας

επίσης και αυτές που είπες κάθετες (χαλάνε το ίδιο από ότι μου είπαν οι μάστορες της τεχνικής εταιρείας)

μάλλον θα πάω στο σχέδιο Β

θα βάλω ή συρόμενη σίτα ή σταθερή σίτα που θα κουμπώνει απλά μπροστά από τα κουφώματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρει κάποιος να απαντήσει...έχουμε μια επιλογή για ανασηκούμενα ανάμεσα σε ess 34 ή ess 47 και S560. Στα 2 πρώτα δε βρίσκεις εύκολα το τι (μέγιστη) ηχομείωση μπορείς να πετύχεις. Σε ένα site μόνο γράφει ένα 32db. Μου φαίνεται λίγο σε σχέση με τα 38db του s560, το οποίο φυσικά είναι και πιο παχύ. Μου κάνει εντύπωση γιατί και οι δύο εταιρείες είναι αξιόπιστες αλλά ξεκάθαρη δήλωση βρίσκω μόνο στην alumil. Γιατί να βάλει κάποιος το ess34 σε χωνευτό δλδ που θα είναι λιγότερο από 32db η ηχομείωση και να μη βάλει το s350 με 28db? 

Τα λέω επειδή πήρα μια προσφορά και μου είπε να προτιμήσω της Europa. Απλή πωλήτρια ήταν αλλά δε μπορώ να ακούω για ηχομόνωση και διπλά τριπλά τζάμια και ότι ο ήχος περνάει και από τον τοίχο κλπ κλπ. Αμα έχεις μια τοιχάρα διπλού τούβλου όλα από το κούφωμα είναι. Και το διπλό-τριπλό τζάμι κατά 90% μπαίνει μόνο για θερμομόνωση. Τι μπορείς να ακούσεις...

Καλύτερα να μην ξέρεις τπτ όταν πας για τέτοια θέματα να είσαι και ήσυχος και να μην απογοητεύεσαι. 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, ειναι κανενας μαστορας εδω μεσα ή ξερετε καποιον που να μπορει να ερθει να δει και να φτιαξει μια συρομμενη πορτα *διπλο τζαμι και εξωτερικο, που δεν κλεινει σωστα?

μετα απο προσπαθεια παραβιασης εχουν καπου/κατι στραβωσει και αφηνει ενα μικρο κενο *δηλ κανα εκατοστο, και δεν μπορει να κλειδωσει.

 

Αθηνα ειμαι βορεια

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/5/2021 στις 12:23 ΠΜ, thanasisxask είπε

Για πες και καμία τιμή, γιατί εγώ ξέρω ότι τα πολύ καλά ξύλινα κουφώματα είναι πιο ακριβά από όλα. 

Πες διάσταση, πατζούρια ή όχι και τιμή θα βρεθεί.

Ότι πληρώνεις παίρνεις!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που δεν διάβασα σε κανένα είναι η μαρμαροποδια έχεις μεγάλη θερμογεφυρα και από εκεί μπαίνει το κρύο το γνωρίζεται σε ένα πολύ καλό κούφωμα της αλουμιλ s77 ας πούμε έχει 77 % μείωση της θερμομόνωσης του κουφωματος  αν πατήσει πάνω σε μαρμαροποδια ? Για αυτό μελετήστε την σωστή τοποθέτηση πρώτα και μετά μηχανισμούς ανάλογα το κουφωμα .roto κορυφαίοι gu μετά  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tetraxasa είπε

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που δεν διάβασα σε κανένα είναι η μαρμαροποδια έχεις μεγάλη θερμογεφυρα και από εκεί μπαίνει το κρύο το γνωρίζεται σε ένα πολύ καλό κούφωμα της αλουμιλ s77 ας πούμε έχει 77 % μείωση της θερμομόνωσης του κουφωματος  αν πατήσει πάνω σε μαρμαροποδια ? Για αυτό μελετήστε την σωστή τοποθέτηση πρώτα και μετά μηχανισμούς ανάλογα το κουφωμα .roto κορυφαίοι gu μετά  .

μαλλον διαβασεσ κανα 2 σελιδες μονο απο το νημα .. 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

21 ώρες πριν, tetraxasa είπε

Το μεγαλύτερο πρόβλημα που δεν διάβασα σε κανένα είναι η μαρμαροποδια έχεις μεγάλη θερμογεφυρα και από εκεί μπαίνει το κρύο το γνωρίζεται σε ένα πολύ καλό κούφωμα της αλουμιλ s77 ας πούμε έχει 77 % μείωση της θερμομόνωσης του κουφωματος  αν πατήσει πάνω σε μαρμαροποδια ? Για αυτό μελετήστε την σωστή τοποθέτηση πρώτα και μετά μηχανισμούς ανάλογα το κουφωμα .roto κορυφαίοι gu μετά  .

Αν έχει τοποθετηθεί πολύ καλά το κούφωμα χωρίς ατέλειες τότε ναι είναι μεγάλο πρόβλημα. Όπως έχουν πει και άλλοι αυτό είναι πρόβλημα γύρω γύρω στο πλαίσιο γιατί ουσιαστικά χάνεται η μόνωση του πολυαμιδίου. Ειδικά το S77 που βλέπω, νομίζω ότι είναι πολύ κοντά το πολυαμίδιο πάνω σε μάρμαρο ή τοίχο, ενώ σε άλλα έχω προσέξει ότι έχουν ένα θάλαμο με κενό από κάτω αλλά απλώς βελτιώνει λίγο την κατάσταση. Το έχεις διαβάσει κάπου αυτό το 77%? Είναι πολύ ε...

Τώρα πως όμως το λύνεις? Πως απομονώνουν την κάσα από τον τοίχο? Καλά από κάτω φεύγει το μάρμαρο αν θες. Ούτως ή άλλως καμιά φορά είναι ψηλές οι κάσες ή οι οδηγοί των συρόμενων και γίνεται εμπόδιο κάτω. Αλλά και να βγάλεις το μάρμαρο πάλι πρέπει να πας πιο κάτω μετά να "κόψεις" λίγο τη θερμογέφυρα. Σωστά? 🤔🙄

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που έγραψα είναι στο τεχνικό εγχειρίδιο τοποθέτησης της alumil  για κατασκευαστές αρχιτέκτονες. 
Υπάρχει τρόπος όχι ένας αλλά πολλοί επίσης ρόλο παίζει σε πιο σημείο θα μπει το κούφωμαπίσω  στην μέση η μπροστα πάνω στην μόνωση αν υπάρχει .

passivistas.com  ρίξτε μια μάτια εκεί κάνουν παπάδες .

Θέρμανση  με ένα πιστολάκι μαλλιών  για όλο το σπίτι ......!!

 

Επεξ/σία από tetraxasa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα 

Είμαι σε φάση που εχω κλείσει με 2 συνεργεία για να μου κάνουν σπίτι προκάτ

Το τοιχίο εξωτερικά αποτελείται από 10 πόντους φελισολ βαρεου τύπου, μέσα έξω 2+2 πόντους ενισχυμένο σοβά με πλέγμα και από έξω αλλοι 7 πόντους γραφιτουχα μόνωση 

 

Και οι 2 μου είπανε για 2πλα τζάμια και είχα καταλήξει σε κουφώματα PVC.

Τα ενεργειακά τζαμια θεωρούνται αυτονόητα και δεν μου τα ανέφεραν ή πρέπει να ζητήσω περαιτέρω εξηγήσεις;

Αξίζει να πάω σε 3πλο;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα λιγο την βοήθειά σας σχετικά με την επιλογή μάρκας-σειράς κουφωμάτων αλουμινίου.

Ειναι μέσω εξοικονομώ και μαζί θα γινει και ολική ανακαινιση κατοικίας .Ειναι μια παλια μονοκατοικία του 65'  στο Ίλιον.Εχει αναλάβει μηχανικός ολοκληρη την εργασια αλλά μου προτείνει κουφωματα ΒALKAN ..! Δεν τα εχω δει καθολου να τα αναφερει κάποιος και δεν τα γνωριζω και ο ιδιος.Απ'ότι καταλαβα ειναι πιο οικονομικά απο τα υπόλοιπα αλλά δεν ξερω αν πρέπει να τα εμπιστευτώ.Για την περίπτωση την δικιά μου (περιοχη,παλαιότητα κλπ) τι προτείνετε να βάλω? Επισης να πω οτι το σπίτι μονωθεί πλήρως με ότι παρέχει το πρόγραμμα.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stfpap είπε

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα λιγο την βοήθειά σας σχετικά με την επιλογή μάρκας-σειράς κουφωμάτων αλουμινίου.

Ειναι μέσω εξοικονομώ και μαζί θα γινει και ολική ανακαινιση κατοικίας .Ειναι μια παλια μονοκατοικία του 65'  στο Ίλιον.Εχει αναλάβει μηχανικός ολοκληρη την εργασια αλλά μου προτείνει κουφωματα ΒALKAN ..! Δεν τα εχω δει καθολου να τα αναφερει κάποιος και δεν τα γνωριζω και ο ιδιος.Απ'ότι καταλαβα ειναι πιο οικονομικά απο τα υπόλοιπα αλλά δεν ξερω αν πρέπει να τα εμπιστευτώ.Για την περίπτωση την δικιά μου (περιοχη,παλαιότητα κλπ) τι προτείνετε να βάλω? Επισης να πω οτι το σπίτι μονωθεί πλήρως με ότι παρέχει το πρόγραμμα.

Ευχαριστώ!

Χέρι στην τσέπη θα μπει καθόλου, ή με ό,τι παρέχει το πρόγραμμα;;; Πρόσεξε πολύ τι δουλειά θα σου κάνουν, έχω δει στο internet να ανεβαίνουν ΤΑ αίσχη, με "ό,τι παρέχει το πρόγραμμα", γιατί "τόσο πλήρωνε το πρόγραμμα" αλλά "μην ανησυχείς δεν έχει ανάγκη"...
Συγκεκριμένα στο ερώτημά σου δεν τα ξέρω και δεν τα έχω και ακουστά εδώ που τα λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, stfpap είπε

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα λιγο την βοήθειά σας σχετικά με την επιλογή μάρκας-σειράς κουφωμάτων αλουμινίου.

Ειναι μέσω εξοικονομώ και μαζί θα γινει και ολική ανακαινιση κατοικίας .Ειναι μια παλια μονοκατοικία του 65'  στο Ίλιον.Εχει αναλάβει μηχανικός ολοκληρη την εργασια αλλά μου προτείνει κουφωματα ΒALKAN ..! Δεν τα εχω δει καθολου να τα αναφερει κάποιος και δεν τα γνωριζω και ο ιδιος.Απ'ότι καταλαβα ειναι πιο οικονομικά απο τα υπόλοιπα αλλά δεν ξερω αν πρέπει να τα εμπιστευτώ.Για την περίπτωση την δικιά μου (περιοχη,παλαιότητα κλπ) τι προτείνετε να βάλω? Επισης να πω οτι το σπίτι μονωθεί πλήρως με ότι παρέχει το πρόγραμμα.

Ευχαριστώ!

Για αλουμίνια δεν εχω εντρυφήσει δυστυχώς...Αλλα για PVC, βάζεις τοπ σειρά με τριπλή υάλωση στα χρήματα του προγράμματος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/6/2021 στις 11:32 ΜΜ, marioboni είπε

Καλησπέρα 

Είμαι σε φάση που εχω κλείσει με 2 συνεργεία για να μου κάνουν σπίτι προκάτ

Το τοιχίο εξωτερικά αποτελείται από 10 πόντους φελισολ βαρεου τύπου, μέσα έξω 2+2 πόντους ενισχυμένο σοβά με πλέγμα και από έξω αλλοι 7 πόντους γραφιτουχα μόνωση 

 

Και οι 2 μου είπανε για 2πλα τζάμια και είχα καταλήξει σε κουφώματα PVC.

Τα ενεργειακά τζαμια θεωρούνται αυτονόητα και δεν μου τα ανέφεραν ή πρέπει να ζητήσω περαιτέρω εξηγήσεις;

Αξίζει να πάω σε 3πλο;

 

 

 

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;

Γιατί δεν βγάζω άκρη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...