Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή κουφωμάτων


balander10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, pikos2000gr είπε

Βάλτε ξύλινα κουφώματα να ησυχάσετε!

Αλουμίνια ή πλαστικά είναι πεταμένα λεφτά!!

Τα εχω 2 χρόνια τώρα με Ug = 1,0 και Uw=1,3 εως 1,7 και έχω ξενιάσει.

Στην Πάρο πλευρά με θερμοκρασίες καλοκαιριού (χωρίς μελτέμια 34+).

Για πες και καμία τιμή, γιατί εγώ ξέρω ότι τα πολύ καλά ξύλινα κουφώματα είναι πιο ακριβά από όλα. 

Επεξ/σία από thanasisxask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κι από εμένα.

Βλέπω ότι η συζήτηση γίνεται κυρίως για αλουμίνια ή pvc. Αλλά όποιος ψάχνει για αλουμίνια παρατηρεί ότι αυτό που έχει να συγκρίνει είναι τo πόσο ενεργειακά και την θερμοπερατότητα, δηλαδή τα Ug και Uw. Οπότε θα ήθελα να ρωτήσω για αυτά.

Βλέπω και τις τιμές πιο πάνω για τα ξύλινα.

Μου έχουν προτείνει και σκέφτομαι να βάλω με Uw = 2 με 2.2. Ξέρω ότι όσο πιο κοντά στο μηδέν είναι το απόλυτο, αλλά για την τιμή γύρω στο 2 τί έχετε να πείτε; για το κλίμα της Ελλάδας, το σπίτι είναι στην Αττική, είναι καλά γενικά;

 

Επεξ/σία από pavlos07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η ώρα να το ψάξω και στην πράξη και εγώ. 2-3 προσφορές που πήρα ήταν internetικές. Επειδή ενδέχεται να βάλω και κάποιο (ή ολα) ανασηκούμενο από τα 3 συρόμενα που θα αλλάξω, θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε κάποιον που σέβεται τη δουλειά του και τα λεφτά που θα πάρει στις περιοχής της Ν. Φιλαδέλφειας, Αγίων, Ίλιον. Και σε pm δλδ. Σε μάρκα alumil γιατί είμαι προς το παρόν ανάμεσα σε s350 και s560. Είδα κάπου προς περιστέρι έχει ένα συνεργαζόμενο συνεργείο. Φιλαδέλφεια βρήκα ένα μαγαζί από το site του, που έχει καλές κριτικές και βάζει και alumil. Δείχνει και αρκετές δουλειές τους. 

(ΥΓ. Θέλω καλή δουλειά γιατί είναι και θέμα ηχομόνωσης. Δε μπορώ δυστυχώς να βάλω ανοιγόμενα αλλά το συρόμενο που θα βάλω να πιάνει τα db για τα οποία προορίζεται. Ακόμα και το s350 θα είναι 12-13db πάνω από τα παλιά που έχω τώρα.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας

Θέλω να κάνω αλλαγή κουφωμάτων και αλουμινίων στο σπίτι, είναι ένα παράθυρο και μια μπαλκονόπορτα. Μαζί με μερεμέτια, να βάλω καινούρια, στο περίπου μπορείτε να μου πείτε πόσο θα μου κοστίσει?

Επίσης θέλω να κάνω αλλαγή εσωτερικών πορτών στο σπίτι, οι οποίες στον αριθμό είναι τρεις, περίπου μαζί με μερεμέτια πόσο θα μου βγει το κόστος.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κούφωμα με 150€ το τ.μ., έχει και κούφωμα με 600€ το τ.μ.

Δεν έχει κανένα νόημα η ερώτησή σου, πήγαινε σε έναν δυο αλουμινάδες να δεις από κοντά τα προϊόντα και να πάρεις προσφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Έχει κούφωμα με 150€ το τ.μ., έχει και κούφωμα με 600€ το τ.μ.

Δεν έχει κανένα νόημα η ερώτησή σου, πήγαινε σε έναν δυο αλουμινάδες να δεις από κοντά τα προϊόντα και να πάρεις προσφορές

Να προσθέσω, αν μου επιτρέπεις, πως καλό θα ήταν να μάθει και πόσο θα στοιχίσουν τα μερεμέτια που θα αφήσουν πίσω τους οι "αλουμινάδες" μετά την εξαγωγή των παλαιών και την τοποθέτηση των νέων κουφωμάτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pavlovic είπε

Καλησπέρα σας

Θέλω να κάνω αλλαγή κουφωμάτων και αλουμινίων στο σπίτι, είναι ένα παράθυρο και μια μπαλκονόπορτα. Μαζί με μερεμέτια, να βάλω καινούρια, στο περίπου μπορείτε να μου πείτε πόσο θα μου κοστίσει?

Επίσης θέλω να κάνω αλλαγή εσωτερικών πορτών στο σπίτι, οι οποίες στον αριθμό είναι τρεις, περίπου μαζί με μερεμέτια πόσο θα μου βγει το κόστος.

 

Ευχαριστώ

Αφου σε απασχολει η τιμη γιατι δεν λες απο ποια πολη εισαι και να σου προτεινουν αλουμιναδες με καλες τιμες? 

Μετρα τα κουφωματα σου και πηγαινε στα μαγαζια να ενημερωθεις.. μετα ελα δω και γραψε οτι αποριες εχεις..

33 λεπτά πριν, filipN είπε

Να προσθέσω, αν μου επιτρέπεις, πως καλό θα ήταν να μάθει και πόσο θα στοιχίσουν τα μερεμέτια που θα αφήσουν πίσω τους οι "αλουμινάδες" μετά την εξαγωγή των παλαιών και την τοποθέτηση των νέων κουφωμάτων.

Αναλογα τον τυπο.. Συνηθως τα ανοιγομενα βγαζουν μερεμετι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Αφου σε απασχολει η τιμη γιατι δεν λες απο ποια πολη εισαι και να σου προτεινουν αλουμιναδες με καλες τιμες? 

Μετρα τα κουφωματα σου και πηγαινε στα μαγαζια να ενημερωθεις.. μετα ελα δω και γραψε οτι αποριες εχεις..

Αναλογα τον τυπο.. Συνηθως τα ανοιγομενα βγαζουν μερεμετι!

Εγω εχω συρομενα αυτα με την ασφαλεια. ΑΥτα θα χρειαστουν μερεμετι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γύρω στα 2500 ευρω-3000 ευρω να υπολογιζεις ολα μαζι αλλά και παλι ειναι αναλογα.

Πρόσφατα η θεια μου άλλαξε της μπαλκονόπορτας και του παραθύρου, και ξόδεψε τόσα. Πάει ανάλογα τα τμ.

Ενδεικτικά είχε ξοδέψει για αλλαγή κουφωμάτων/αλουμινια: 2500 ευρώ

Ανακαίνιση μπάνιου: 3500 ευρώ

Αλλαγη εσωτερικών πορτών του σπιτιού τρεις στο συνολο: 600 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/5/2021 στις 5:01 ΜΜ, pavlovic είπε

Εγω εχω συρομενα αυτα με την ασφαλεια. ΑΥτα θα χρειαστουν μερεμετι?

Για να εχεις μια εικονα.. Για μονη μπαλκονοπορτα συρομενη με θερμοδιακοπη απο 700ευρω και σε ψυχρο 600.

Το παραθυρο αναλογα αν ειναι ανοιγομενο ή επαλληλο και οι διαστασεις.. 300-400ευρω

Αυτα να ξερεις σαν υλικα δεν κοστιζουν τιποτα σε σχεση με αυτα που θα πληρωσεις!!!  Οι αλουμιναδες δουλευουν με μεγαλο ποσοστο κερδους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Για να εχεις μια εικονα.. Για μονη μπαλκονοπορτα συρομενη με θερμοδιακοπη απο 700ευρω και σε ψυχρο 600.

Το παραθυρο αναλογα αν ειναι ανοιγομενο ή επαλληλο και οι διαστασεις.. 300-400ευρω

Αυτα να ξερεις σαν υλικα δεν κοστιζουν τιποτα σε σχεση με αυτα που θα πληρωσεις!!!  Οι αλουμιναδες δουλευουν με μεγαλο ποσοστο κερδους!

Καλησπέρα, οι τιμές που  αναφέρεις (ενδεικτικές πάντα) αφορούν την εσωτερική πόρτα χωρίς πατζούρι και σίτα σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μάρκες για νέα κουφώματα αλουμινίου ή PVC υπάρχουν αρκετές καλές και ανάλογης οικονομικής δυνατότητας

το πρόβλημα είναι αυτός που θα σου τα εγκαταστήσει (συνεργάτης/εγκαταστάτης) οι σωστοί επαγγελματίες είναι είδος προς εξαφάνιση....

το λέω γιατί εγώ τότε που έβαλα νέα κουφώματα αλουμινίου διάλεξα EUROPA ήμουν ανάμεσα σε αυτήν και την ETEM μου πρότειναν συνεργάτη τους για την εγκατάσταση τους και φυσικά για την πληρωμή οποίος ήταν από την περιοχή μου (Παγκράτι) ειλικρινά δεν θέλετε να μάθετε πόσο καλή δουλειά έκανε....

ένα πράγμα θα πω ότι οι περιβόητες σίτες (που ανοίγουν) χάλασαν στον έναν χρόνο λειτουργίας ακριβώς)

όσο αφορά τα μερεμέτια...δεν ήταν δική τους δουλειά εγώ θα έπρεπε να βάλω σιλικόνη - στόκο - βάψιμο κτλ...

βέβαια τα βρισίδια δεν τα γλύτωσε ούτε αυτός που τα εγκατέστησε ούτε η εταιρεία που τα προμήθευσε στον συνεργάτη που μου σύστησε και δεν είναι καθόλου τυχαίο που αυτός ο περιβόητος μεγάλος συνεργάτης/εγκαταστάτης έκλεισε την επιχείρηση του.

ίσως αν ήμουν παρών εγώ να μην είχε κάνει λάθη γιατί θα έτρωγε κράξιμο αλλά βλέπεις δούλευα έτσι επίβλεψη έκανε η ηλικιωμένη η μητέρα μου η οποία τον είχε πληρώσει το 30% μπροστά και την τελευταία μέρα πριν δει ολοκληρωμένο το αποτέλεσμα τον εξόφλησε

μετά όσο και να τον έψαχνε άφαντος ο κύριος...

αλλά δεν πειράζει στην "ζωή όλα πληρώνονται με το ίδιο νόμισμα".

όλες οι ατέλειες διορθώθηκαν από τις τεχνικές εταιρείες που συνεργάζεται η εταιρεία την οποία εργάζομαι και έχει επαγγελματίες τεχνικούς (μάστορες)

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ikorolis είπε

Μάρκες για νέα κουφώματα αλουμινίου ή PVC υπάρχουν αρκετές καλές και ανάλογης οικονομικής δυνατότητας

το πρόβλημα είναι αυτός που θα σου τα εγκαταστήσει (συνεργάτης/εγκαταστάτης) οι σωστοί επαγγελματίες είναι είδος προς εξαφάνιση....

το λέω γιατί εγώ τότε που έβαλα νέα κουφώματα αλουμινίου διάλεξα EUROPA ήμουν ανάμεσα σε αυτήν και την ETEM μου πρότειναν συνεργάτη τους για την εγκατάσταση τους και φυσικά για την πληρωμή οποίος ήταν από την περιοχή μου (Παγκράτι) ειλικρινά δεν θέλετε να μάθετε πόσο καλή δουλειά έκανε....

ένα πράγμα θα πω ότι οι περιβόητες σίτες (που ανοίγουν) χάλασαν στον έναν χρόνο λειτουργίας ακριβώς)

όσο αφορά τα μερεμέτια...δεν ήταν δική τους δουλειά εγώ θα έπρεπε να βάλω σιλικόνη - στόκο - βάψιμο κτλ...

βέβαια τα βρισίδια δεν τα γλύτωσε ούτε αυτός που τα εγκατέστησε ούτε η εταιρεία που τα προμήθευσε στον συνεργάτη που μου σύστησε και δεν είναι καθόλου τυχαίο που αυτός ο περιβόητος μεγάλος συνεργάτης/εγκαταστάτης έκλεισε την επιχείρηση του.

ίσως αν ήμουν παρών εγώ να μην είχε κάνει λάθη γιατί θα έτρωγε κράξιμο αλλά βλέπεις δούλευα έτσι επίβλεψη έκανε η ηλικιωμένη η μητέρα μου η οποία τον είχε πληρώσει το 30% μπροστά και την τελευταία μέρα πριν δει ολοκληρωμένο το αποτέλεσμα τον εξόφλησε

μετά όσο και να τον έψαχνε άφαντος ο κύριος...

αλλά δεν πειράζει στην "ζωή όλα πληρώνονται με το ίδιο νόμισμα".

όλες οι ατέλειες διορθώθηκαν από τις τεχνικές εταιρείες που συνεργάζεται η εταιρεία την οποία εργάζομαι και έχει επαγγελματίες τεχνικούς (μάστορες)

Δυστυχως ετσι ειναι,οτι αλουμινιο και να βαλεις,αν ο μαστορας που θα τα τοποθετησει δεν κανει καλη δουλεια,τοτε δεν εχει νοημα.Εγω αλλο θελω να ρωτησω μιας και εχω δει να αναφερεται συχνα.Λες οτι οι σιτες χαλασαν στον ενα χρονο,τι σιτες ηταν?Ανοιγομενη,πλισε,καθετης κινησης?Μου φαινεται παραξενο διοτι εχω Europa σιτες,ανοιγομενες και καθετης κινησης,περιπου μια δεκαετια.Φετος αλλαξα τα βουρτσακια στις δυο απο τις 5 καθετης κινησης τις οποιες τις ανοιγοκλεινει η μανα μου 15 φορες την μερα.Σαν τι μπορει να παθει μια σιτα δλδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Δυστυχως ετσι ειναι,οτι αλουμινιο και να βαλεις,αν ο μαστορας που θα τα τοποθετησει δεν κανει καλη δουλεια,τοτε δεν εχει νοημα.Εγω αλλο θελω να ρωτησω μιας και εχω δει να αναφερεται συχνα.Λες οτι οι σιτες χαλασαν στον ενα χρονο,τι σιτες ηταν?Ανοιγομενη,πλισε,καθετης κινησης?Μου φαινεται παραξενο διοτι εχω Europa σιτες,ανοιγομενες και καθετης κινησης,περιπου μια δεκαετια.Φετος αλλαξα τα βουρτσακια στις δυο απο τις 5 καθετης κινησης τις οποιες τις ανοιγοκλεινει η μανα μου 15 φορες την μερα.Σαν τι μπορει να παθει μια σιτα δλδ?

ναι

ανοιγόμενες πλισε όχι καθετης κινησης (αν και αυτές χαλάνε από ότι μου είπαν οι καλοί μάστορες) γιατί το ψάχνω να ξανά βάλω (άλλωστε περιόρισα τον γάτο πλέον

η μόνη που δεν έχει πάθει κάτι είναι η μόνιμη κλειστή του WC

την πρώτη φορά βγήκε από την θέση της εξαιτίας της σκυλίτσας

την δεύτερη φορά βγήκε από την θέση της εξαιτίας του γάτου

τρίτη φορά απλά κόπηκαν τα σχοινάκια και τέλος

 

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...